خرید خانه به صورت ۳ دانگ با همسر

سوال:

من الان یه خونه دیدم داخل تهران ۱۰۵ ملیون تومن که میخوام بخرم ۳دانگ به نام خودم و سه دانگ به نام همسرم بزنم من میخوام از ۳۱ تومن وام جوانان استفاده کنم و همسرم از ۶۰ تومن اوراق که جمعا میشه ۹۱ ملیون و الباقی مبلغ که ۱۴ ملیون میشرو به صورت نقد پرداخت کنم با این شرایط و با همین ۱۴ ملیون نقدی میتونم این خونرو بخرم؟
سه دونگ به نام خودم و سه دونگ به نام همسرم.

جواب:

سلام دوست عزیز.
متاسفانه باید بگویم مقداری در  برنامه ریزی شما برای خرید مسکن مشکل وجود دارد:

۱- شما و همسرتان نمیتوانید ۲ وام جوانان و اوراق را با حفظ سقف تعلق گرفته به هریک، به طور مجموع روی یک پلاک بگیرید. بالاترین مبلغ وامی که شما میتوانید روی یک پلاک بگیرید ۶۰ میلیون تومان است که یا باید تمام آنرا اوراق بگیرید یا بصورت تجمیعی از وامهای پس اندازی استفاده کنید (مانند مورد شما) پس اگر تصمیم به ۳ دانگ کردن منزل دارید شما ۳۱ ملیون وام دارید و همسرتان تنها میتواند ۲۹ میلیون وام اوراق بگیرد تا مجموعا ۶۰ میلیون دریافت کرده باشید.
۲- نکته مهمتر اینکه عقد کرده های ۱۷/۱۰/۱۳۹۲ به بعد می توانند از تسهیلات خرید منزل به صورت شراکتی و سه دانگ – سه دانگ استفاده کنند.
۳- با اینحال خودتان می توانید ما به التفاوت وام (۲۹ میلیون ) اوراق بخرید و به علاوه وام جوانان از ۶۰ میلیون وام بنام خودتان بهره مند شوید و اگر میخواهید ملک بنام همسرتان باشد، امتیاز وام جوانان را به ایشان انتقال داده و ایشان با خرید اوراق می توانند وام را تا سقف ۶۰ میلیون دریافت کنند.
۴- مشکل دیگر ارزش ملک خریداری شده توسط شماست. طبق قاعده ملک شما می بایست ارزشی برابر با اصل به علاوه سود وام را داشته باشد. که این ارزش توسط ارزیاب باک تعیین میشود. ممکن است ارزیاب بانک ارزش ملک را کافی نداند که در این صورت نمی توانید از سقف وام استفاده کنید و وام کمتری به شما تعلق خواهد گرفت.

۵- البته بدیهیست دریافت ۱۰ میلیون تومان وام جعاله تحت هر شرایطی ممکن است.

پس شما مجموعا ۷۰ میلیون تومان وام (با توجه به خرید در تهران) میتوانید دریافت کنید که ۳۱ میلیون آن امتیاز تعلق گرفته به وام جوانان شماست، ۲۹ میلیون آن را باید توسط اوراق تامین کرد و ۱۰ میلیون تومان هم وام جعاله مسکن.

[su_button url=”https://telegram.me/joinchat/ArbDpjxHJr7_cS4hBVpaOw” target=”blank” style=”3d” background=”#2bafff” color=”#d8fbff” size=”6″ center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: location-arrow” text_shadow=”0px 1px 0px #00319b”]در این کانال عضو شده و با انوع وام مسکن به زبانی ساده آشنا شوید.[/su_button]

[su_button url=”http://maskanbankblog.com/applications/” style=”3d” background=”#8cff21″ color=”#005f16″ size=”6″ wide=”yes” center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: mobile” text_shadow=”0px 1px 0px #ffffff”]اپلیکیشن های مفیدی در رابطه با انوع وام های مسکن دانلود کنید.[/su_button]

۰ ۰ vote
Article Rating
کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments