بانکداری رو در رو یا خدمات آنلاین

تحقیقات امروز نشان داد مشتریان بانک ها ترجیح می دهند به بانکها مراجعه کرده و با کارمندان بانک تماس رو در رو داشته باشند تا اینکه از بانکداری اینترنتی و یا تلفنی برای تصمیمات مالی مهمشان استفاده کنند.

دیتا مانیتور ، تحلیل گر بازار می گوید بیشتر مردم هنوز ترجیح می دهند خدمات مالی شان را از شعبه دریافت کنند. در یک نظر سنجی از مردم مشخص شد ۵۳٫۵ درصد از آنان در سال گذشته محصولات خود را از این طریق تهیه کرده اند.

گروه دریافت که در مقایسه ۳۶٫۹ درصد با تلفن خرید کرده اند و فقط ۱۸٫۹ درصد از اینترنت استفاده کرده اند.

تحقیقات همچنین نشان می دهد اگرچه مردم از استفاده از محصولات ساده نظیر کارت های اعتباری از راه دور خوشحال هستند، اما وقتی کاربرد های پیچیده تر و استفاده از خدمات بانکی مهمتری مانند وام مطرح می شود، آنها ترجیح می دهند تماس رو در رویی را با کارمندان بانک داشته باشند.

پس اندازهایی که بانک ها و جوامع ساخت و ساز امید داشتند با مشتریان بانکداری از راه دور از طریق تلفن و یا اینترنت کسب کنند به دلیل تقاضای مردم به دسترسی چند کانالی نتوانست جامه عمل به خود بپوشاند.

بیشتر بخوانید:  چگونه برای شعبه خود مشتری دایم جذب کنیم؟

در سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۰ با تلاش بانک ها برای کاهش هزینه ها، تعداد شعبه های بریتانیا از ۱۴۰۰۱ به ۱۲۰۶۱ سقوط کرد.

بانکداری و محدودیت در خدمات:

دیتا مانیتور گفت بسیاری از بانک ها همزمان با بی میلی مردم نسبت به ترک شعبه های خیابانی، محدودیت هایی برای نقد های عمومی می گذارند. هلن اسمیت، تحلیل گر خدمات مالی در دیتا مانیتور گفت: تحقیقات ما تایید می کند که وقتی پای بانکداری در میان باشد، اکنون مشتریان گستره ای از کانال ها می خواهند.

ایتدا اینطور تصور می شد که مشتریان کانال های ساده تر از راه دور مانند بانکداری آنلاین را جایگزین شعبه کنند. و به این ترتیب بانک ها بتوانند هزینه هایشان را کمتر کنند.

با این وجود با توقع مشتریان از دسترسی داشتن به همه کانال ها، بانک ها و جوامع ساخت و ساز در شرایط سختی در رابطه با برآورده کردن خواسته های مشتری و اجرای کانال های توزیعی که تا جای ممکن مقرون به صرفه باشد دارند.

بیشتر بخوانید:  ۱۱ روش خلاقانه بازاریابی بانک ها

گروه می گوید بانک ها و جوامع ساخت و ساز باید در طرح های شعبه-شراکت روی پیشنهاد دادن به مشتریان درباره گستره گزینه های بانکی با کاهش هزینه سرمایه گذاری کنند.

جامعه ساخت و ساز بریتانیایی و جامعه ساخت و ساز یورک شایر در حال اجرای یک طرح شعبه-شراکت مانند طرح آزمایشی بانک اسکاتلند برای داشتن مراکز بانکی در فروشگاه های اسپار در اسکاتلند است.

طی یک پیشنهاد برای کاهش هزینه ها گفته شده است که بانک ها می توانند مراکز چند شعبه ای بانکداری داشته باشند که از یک شعبه مشترک با تعدادی از بانک ها تشکیل شده است.

 

برگرفته از:  www.bai.org

 

 

 

 

 

سید مسلم ثابتی

سید مسلم ثابتی

کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی