۴۰ نکته که هنگام کار با چک باید بدانید.

منتشرشده توسط سید مسلم ثابتی در تاریخ

داشتن دسته چک بانکی مزایای زیادی دارد از جمله اینکه نیازی به حمل مبلغ بالای وجه نقد نیست و از سویی دیگر می توان هزینه ای را در آینده پرداخت کرد. اما همه چیز به همین سادگی نیست.

کسی که چک بانکی بلامحل صادر کند علاوه بر اینکه دادگاه او را به پرداخت مبلغ چک و خسارت وارده محکوم می‌کند به مجازات حبس و جزای نقدی محکوم خواهد شد، پس لازم است هنگام کار با چک هوشیار باشم و با دست خود، خودمان را گرفتار نکنیم , از قانون چک جمهوری اسلامی ایران هم مطلع باشیم تا خدایی نکرده به هر نحوی متضرر نشویم.

در اینجا ۴۰ نکته در مورد کار با چک بانکی را یادآور می شوم که از منابع مختلفی جمع آوری شده و یا خود من در شعبه شاهد رعایت یا عدم رعایت این موارد بوده ام. با این حال اگر نکته ای از قلم انداختم خواهشمند است در قسمت نظرات بفرمایید تا بحث تکمیل گردد. همچنین تجربیات تلخ و شیرین خود را برای آگاهی سایرین درج نمایید.

۱- مبلغ چک باید به حروف نوشته شود و معمولاً مبلغ چک را یک بار به ریال و یک بار به تومان پشت سر هم می نویسند. مثلاً مبلغ ۱۰۰۰۰۰۰۰ ریال را اینگونه می نویسند : ده میلیون ریال معادل یک میلیون تومان.

۲- درقسمت در وجه باید نام کسی را که می خواهید چک بانکی را به او بدهید بنویسید. شما می توانید نام کامل و شناسنامه ای شخص را بنویسید و یا از واژه ی حامل و یا آورنده استفاده نمایید. اما نکته ی قابل توجه این است که در هنگام نقد کردن چک، باید شخص دارنده ی چک، آن را پشت نویسی و امضاء کند. اگر چک در وجه شخص مشخصی باشد، تنها آن شخص می تواند مبلغ آن چک را با ارایه ی مدرک شناسایی معتبر دریافت نماید و بانک آن مبلغ را به کس دیگری نمی پردازد. یعنی اگر چنین چکی مفقود شود یا به سرقت برود، قابل نقد شدن نیست. ولی چکی که در وجه حامل یا آورنده (فارسی واژه ی حامل) صادر شده باشد، بعد از پشت نویسی توسط هر شخصی قابل نقد شدن است. معمولاً افرادی که در بازار مشغول فعالیت های اقتصادی هستند، از چک های در وجه حامل استفاده می کنند، چون برخی معاملات آنها به صورتی است که طی توافق تاریخ را برای مثلاً سه ماه بعد از تاریخ آن روز معامله می نویسند و طرفی که چک را می گیرد نیز، آن چک را به شخصی دیگری می دهد یا اصطلاحاً آن را خرج می کند. چک های در وجه حامل گاهی چندین دست می گردند تا در تاریخ چک به بانک می روند و معمولاً توسط شخص ناشناسی نقد می شود. بنابراین لازم به نظر می رسد که در مورد چک هایی که در وجه حامل هستند، دقت و محکم کاری بیشتری انجام دهیم.

۳- مبلغ چک به عدد: در قسمت پایین سمت چپ چک بانکی معمولاً کادری قرار دارد که باید مبلغ چک را به عدد و در واحد ریال در آن بنویسیم.

۴- امضاء: امضاء شخصی صادر کننده ی چک باید پای چک باشد تا این برگه معتبر گردد.

۵- صفرهای مبلغ چک را به صورت دایره هایی بنویسید که به عدد ۵ شبیه نباشند و از گذاشتن نقطه به جای صفر جداً خودداری کنید

۶- اگر می خواهید بین تاریخ عددی و حروفی یکی را انتخاب کنید، حتماً تاریخ را به حروف بنویسید.

۷- سعی کنید از یک خودکار شخصی برای نوشتن چک استفاده کنید و از خودکار دیگران برای این کار استفاده نکنید، برخی خودکارها دارای جوهری هستند که بعد از نوشتن و گذشتن مدت زمانی، خودبه خود پاک خواهند شد و یا این قابلیت را دارند که با پاک کن، پاک شوند.

۸- بر روی بخش های دست نویس خودتان نوار چسب بچسبانید و با ناخن روی آنرا خط بیاندازید تا تا در صورت برداشت چسب، جوهر را از روی چک جدا کند.

۹- در کنار امضاء خود نام خود را بنویسید تا از روی دست خط شما امکان جعل آن از بین برود.

۱۰- مبلغ چک راکه باید روی قسمت جدا نشدنی دسته چک بنویسید، به نحوی بنویسید که بخشی از آن روی قسمت جدا شدنی دسته چک (چک) بیفتد و وقتی آن ها را کنار هم قرار می دهید، عدد کامل دیده شود.

۱۱- در صورت لزوم می توانید از کاربن استفاده کنید تا از جعل چک بانکی جلوگیری شود.

۱۲- وسایلی در بازار وجود دارند که برای بالا بردن امنیت چک و اسناد بهادار استفاده می شوند. از آن جمله می توان به دستگاه پرفراژ دستی اشاره نمود. این وسیله دارای تمام اعداد و چند شکل مانند ویلگول و / روی خود است و می توانید مبلغ چک را روی آن با استفاده از این ابزار حک نمایید تا از جعل آن جلوگیری شود. این وسیله را به کسبه توصیه اکید می کنم.

کسی که چک بلامحل صادر کند علاوه بر اینکه دادگاه او را به پرداخت مبلغ چک و خسارت وارده محکوم می‌کند به مجازات حبس و جزای نقدی محکوم خواهد شد

۱۳- امروزه با پیشرفت رایانه و حضور آن در منازل و محل کار ما، این امکان به وجود آمده است تا چک ها به کمک کامپیوتر و پرینتر (چاپگر) نوشته شوند و دیگر از دست استفاده نشود و احتمال جعل را کم کنیم. اکثر برنامه های حسابداری قابلیت چک نویسی را دارند و در ضمن نرم افزارهای تخصصی برای نوشتن چک هم در بازار به وفور وجود دارند.

۱۴- در صورتی که چک پشت نویسی و یا قلم خوردگی ندارد روی چک به صورت مشخص بنویسید “فاقد قلم خوردگی و پشت نویسی”. در صورتی که مجبور شدید توضیحی در پشت چک بنویسید، حتما بعد از امضاء کردن دور آن توضیح و امضاء خود را با ضربدر ببندید و برای اطمینان بیشتر روی آن را چسب نواری بچسبانید.

۱۵- در هر بخش چک که با دست چیزی می نویسید، جای خالی نگذارید و جاهای خالی را با خطوط ممتد ببندید و یا با ضربدرهای مشخص این کار را انجام دهید. مثلاً در کادر پایین چک که مبلغ چک را به عدد می نویسید، جای خالی جلوی آن را با خط ممتد پر کنید تا نتوان جلوی آن عددی دیگری اضافه نمود. این کار را برای نام دارنده ی چک و مبلغ به حروف و تاریخ نیز تکرار نمائید.

۱۶- حتماً شماره ی چک های خود را در جایی یادداشت کنید و در دسترس داشته باشید تا در صورت سرقت دسته چک بتوانید جلوی سوءاستفاده از آن را بگیرید. همچنین در صورت امکان از چک هایی که صادر می کنید یک نسخه کپی تهیه نمایید.

۱۷- حتماً از اعتبار شخصی که از او چک می گیرد مطمئن باشید. آدرس، مغازه و یا هر نشانه ای که بعداً قابل پیگیری باشد در اختیار داشته باشید.

۱۸- مبلغ چک را با دارایی های فرد مطابقت دهید. هرگز برای مبلغ های هنگفت از کسی که نمی شناسید چک قبول نکنید. مگر این که از دارایی و یا اعتبار وی مطلع باشید.

۱۹- اگر در معاملات چکی را گرفتید که در وجه حامل است و کسی که از او چک را میگیرید آن را صادر ننموده است، حتماً شماره ی آن شخص و نام وی را پشت چک بنویسد تا بعداً در صورت لزوم قابل پیگیری باشد.

۲۰- در هنگام نوشتن متن چک سعی کنید خودتان و با قلم خود متن چک را بنویسید، حتی اگر طرف مقابل مورد اعتماد شما باشد، هرگز اجازه ندهید دیگران متن چک را بنویسند و فقط با یک خودکار چک را بنویسید.

۲۱- در قسمت «مبلغ چک» میزان آن را هم به‌صورت ریال و هم تومان بنویسید و همچنین در قسمت «در وجه» سعی کنید که وجه را به اسم شخص بنویسید و تا می‌توانید از نوشتن کلمه حامل خودداری کنید.

۲۲- بعد از آن‌که اسم طرف را نوشتید، برای جلوگیری از سوءاستفاده احتمالی بنویسید که چک «بابت» چه چیزی صادرشده است مثلا در صورت عقد قرارداد شماره قرارداد و تاریخ آن را بنویسید

۲۳- در داخل شکل مستطیل که باید مبلغ به عدد نوشته شود سعی کنید از سمت چپ با کمترین فاصله به حرف «ر» در کلمه «ریال» شروع به نوشتن کنید و پس از نوشتن مبلغ در جلوی آن تا انتهای مستطیل خط تیره کشیده شود.

۲۴- پس از نوشتن عدد موردنظر برای جلوگیری از زیاد نمودن رقم، چسب نواری روی مبلغ چسبانیده شود.

۲۵- سعی کنید چکتان را به‌آرامی بنویسید و از شتاب‌زدگی و عجله در نوشتن خودداری کنید و تا آن‌جا که ممکن است بدون قلم‌خوردگی صادر شود.

۲۶- چنانچه بدون قلم‌خوردگی چک را نوشتید و امضاء کردید در بالای شکل مستطیل که رقم نوشتید این کلمه را امضاء کنید؛ × بدون خط‌خوردگی × و دو طرف آن را با علامت ضربدر ببندید.

۲۷- چنانچه در هنگام نوشتن دچار قلم‌خوردگی شدید ولو این‌که حرف یا یک عدد باشد پشت چک قید کنید که مبلغ فلان و تاریخ فلان صحیح است.

کسی که چک بلامحل صادر کند علاوه بر اینکه دادگاه او را به پرداخت مبلغ چک و خسارت وارده محکوم می‌کند به مجازات حبس و جزای نقدی محکوم خواهد شد

۲۸- در انتخاب امضاء برای چک سعی کنید از امضاء ساده که به‌راحتی قابل جعل باشد خودداری کنید و زیر امضاء نام و نام خانوادگی را به همراه تاریخ با خط خود قید کنید.

۲۹- پس از صدور چک ته چک را نیز کامل کنید و تاریخ چک و مبلغ چک و این‌که چک را به چه کسی داده‌اید حتماً قید کنید.

۳۰- از نمونه امضاء خود در قسمت ته چک و برگه و جلد دسته‌چک خودداری کنید تا چنانچه چک یا دسته‌چک مفقود شد یا مورد دستبرد قرار گرفت جعل نمونه امضاء صورت نگیرد.

۳۱- همیشه سعی کنید دسته‌چک را در جای امن قرار دهید تا به‌راحتی قابل‌دسترسی برای دیگران نباشد.

۳۲- چنانچه دسته‌چک یا یک برگ چک مفقود یا مورد سرقت قرار گرفت در اسرع وقت به بانک اطلاع دهید و طبق ماده ۱۴ قانون چک ظرف مدت یک هفته به دادسرا مراجعه نموده و ضمن طرح شکایت دستور قضایی را به بانک تحویل دهید. چنانچه به دادسرا مراجعه نشود و دستور قضایی صادر نگردد بانک مسئولیتی نخواهد داشت و می‌تواند وجه چک را پرداخت و یا چک را برگشت بزند.

۳۳- اگر در متن چک جعل و دست‌کاری صورت گیرد و یا مورد کلاه‌برداری قرار گیرد و یا اختلاف حساب وجود داشته باشد مطابق بند ۱۴ عمل نمایید و چنانچه معامله و یا قراردادی با چک صورت گرفت شماره چک و مبلغ چک و تاریخ آن حتماً در متن قرارداد قید شود.

کسی که چک بلامحل صادر کند علاوه بر اینکه دادگاه او را به پرداخت مبلغ چک و خسارت وارده محکوم می‌کند به مجازات حبس و جزای نقدی محکوم خواهد شد

۳۴- از ضمانت با چک بانکی نسبت به افرادی که نمی‌شناسید یا احتمال عدم پرداخت او را می‌دهید خودداری کنید.

۳۵- با توجه به مشکلات و تراکم کار در بانک و برای جلوگیری از برگشت خوردن چک بانکی سعی کنید مبلغ چک را یک روز قبل از موعد آن در بانک تأمین کنید و چنانچه در تأمین وجه چک در موعد مقرر دچار مشکلی شدید حتماً با دارنده چک هماهنگی کرده به او اطلاع دهید و از او درخواست مهلت نمایید تا با برگشت خوردن چک و بدحسابی مواجه نشوید.

۳۶- چنانچه چکی را بابت ضمانت یا تخلیه ملکی به‌طرف مقابل دادید حتماً از او رسید اخذ کنید.

۳۷ – بعضی از چک ها ۲ امضا بوده و یا با مهر پرداخت می شوند، خیلی از مواقع صادرکننده چک بانکی بقصد پرداخت نکردن یا تاخیر در پرداخت چک، این موضوع را عمدا از شما پنهان نموده و چک را با یک امضا یا بدون مهر تحویلتان می دهد. از آنجایی که مسلما این چک نقد نخواهد شد در صورت شکایت شما و سیر مراحل وقت گیر و طولانی حقوقی دست آخر با بیان اینکه “یادم رفت” یا “حواسم نبود” زمان ززیادی را از شما تلف نموده است. در اینگونه مواقع از فرد بخواهید در چک قید کند که این چک دو امضا نبوده و نیاز به مهر ندارد.در این صورت می توان از وی به جرم کلاه برداری شکایت نمود

۳۸- بخاطر داشته باشید که کشیدن چک بانکی سفید امضا، تخلف محسوب میشود.

۳۹- هنگام رد و بدل شدن چک در قراردادها، اگر تاریخ چک شما با تاریخ تحریر قرارداد یکی باشد، می توانید آنرا به صورت کیفری دنبال کنید ولی اگر تاریخ بعد از تاریخ قرارداد باشد، چک شما وعده دار و حقوقی است.

۴۰- نوشتن متونی مانند “بابت ضمانت، بابت …..” و یا شزایط دیگری که نوشته می شود در عدم پرداخت چک بانکی توسط بانک  هیچگونه تعهدی ایجاد نمی کند و با رعایت ارکان اصلی چک بانک موظف به نقد کردن چک می باشد.

 


سید مسلم ثابتی

سید مسلم ثابتی

کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی

282 دیدگاه

حمید · خرداد ۳, ۱۳۹۷ در ۱۰:۴۴ ق.ظ

سلام
من چکی دارم که افتاد تو آب و الان کاملا پاره پاره و تکه تکه شده . این چک رو باید چکارش کرد ؟ ایا بانک اون رو میپذیره؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · خرداد ۴, ۱۳۹۷ در ۳:۱۸ ب.ظ

  سلام. با ارائه درخواست آنرا باطل کنید

محسني · اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷ در ۱۰:۰۸ ق.ظ

باسلام مجدد
منظورم از سابقه صاحب حساب این است که چگونه متوجه شویم این فرد چک برگشتی دارد یا نه ؟
متشکرم

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · خرداد ۱, ۱۳۹۷ در ۵:۳۰ ب.ظ

  سلام. باید استعلام گرفت ولی از آنجا که این اطلاعات جزو اطلاعات شخصی هر فردی محسوب می شود معمولا شعب برای فرد دیگری انجام نمیدهند.

عباس · اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۷ در ۸:۲۶ ب.ظ

سلام.اگه چک در وجه من باشه و پشتش دوتا امضا کنم وبعد چک از پیشم گم بشه و یک نفر پیداش کنه چه کار باید بکنم که پاس نشه

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷ در ۲:۰۷ ب.ظ

  سلام. به صاحب حساب اطلاع دهید تا آن چک را مسدود کرده و برای مفقودی اقدام کند

محسني · اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷ در ۹:۳۹ ب.ظ

سلام جناب ثابتی
برای استعلام سوابق صاحب حساب چگونه می توان اقدام کرد؟
متشکرم

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۷ در ۴:۲۹ ب.ظ

  سلام. منظور چه نوع سابقه ای است. اطلاعات حساب شخصی است و در دسترس دیگران قرار نمی گیرد.

پندار · اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷ در ۳:۰۲ ب.ظ

با سلام
اگر روی چک نوشته شود بابت مثلا اجاره خانه در وجه ایکس…اون شخصی که اسمش درج میشه میتونه خرجش کنه؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷ در ۶:۱۶ ب.ظ

  سلام. برای پاس کردن چک هیچ شرطی پذیرفته نیست و با نوشتن چک و یا درج کردن هر شرط و شروطی (بابت ضمانت و …) چک میتوانید بدون مشکل پاس شود.

احمدی · اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۷ در ۷:۵۷ ق.ظ

سلام . قبل هرچی ازتون تشکر کنم بابت پاسخگویی و راهنمایی دوستان و وقتی که صرف میکنین. دوست عزیز یه سوال داشتم راهنمایی میخوام اگه لطف کنین ممنون میشم بنده بابت فروش خودرو یه چک گرفتم تارخ سه ماه دیگه که تو چک نوشته بابت خرید خودرو الان متوجه شدم که حساب خالیه و اصلا هیچ تراکنشی نداشته با صاحب حساب تماس گرفتم میگه من چک رو بات دادم در قبال دادم حالا موندم چکار کنم البته یادم نره بگم که ماشین به صورت اوراق معامله شد نه قولنامه زدیم نه سند الان طرف میگه یا قولنامه یا سندبیار یا مبلغی رو کم کن ماشینو برگردونم منم که به پول بیشتر از ماشین احتیاج دارم راهنمایی کنین چجوری میشه زودتر به پولم برسم باتشکر

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷ در ۵:۴۹ ب.ظ

  سلام. توی تاریخ چک اگر چک پاس نشد برگشت بزنید و از او شکایت کنید. میتوانید حکم جلب اموال بگیرید.

انصاري · اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۷ در ۴:۰۵ ب.ظ

باسلام قصد تغییر مبلغ چکی که روی مبلغ آن چسب زده بودم را داشتم که هنگام جدا سازی کاغذ قسمت مبلغ چک پاره شد و چک جدیدی را نوشته و به ذینفع دادم حال با چک قبلی چکار کنم؟ باتشکر

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۷ در ۵:۲۸ ق.ظ

  سلام. چک را به بانک خودتان برده و با تحویل لاشه چک درخواست ابطال چک را بدهید.

مهرنوش · اردیبهشت ۴, ۱۳۹۷ در ۱:۲۱ ق.ظ

سلام میخواستم بدون تو دسته چک هایی که در قسمت جلوی در وجه نوشته شده کد ملی الزام بر نوشتن کد ملی کسی که چک در وجهش خورده هست یا نه؟
اگه نوشته بشه چه جنبه ای داره؟و اگه ننویسی چه جنبه ای داره؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۶, ۱۳۹۷ در ۸:۵۴ ب.ظ

  سلام. نوشتنش لازم نیست ولی هنگام پاس کردن چک، پاس کننده حتما باید کد ملی خود را به بانک ارائه دهد.

مصطفی · اردیبهشت ۳, ۱۳۹۷ در ۹:۵۹ ب.ظ

با سلام و عرض ادب.بنده در نوشتن تاریخ چک اشتباه کردم و دوباره توی یه برگ دیگه صحیح نوشتم.میخوام ببرسم این برگ چک که اشتباه نوشتم رو چیکار باید بکنم؟ممنون بخاطره زحمتی که در جواب دادن میکشید

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۴, ۱۳۹۷ در ۵:۲۸ ب.ظ

  سلام. میتوانید آنرا به شعبه خودتان برده و باطل کنید.یا با درج پشت نویسی خودتان انرا پاس کنید.

بیگی · اردیبهشت ۳, ۱۳۹۷ در ۴:۳۲ ب.ظ

سلام، من دسته چکی دارم برای حساب شرکتم باز کرده بودم و سال هاست ازش استفاده نکردم و فکر می کنم شاید حساب هم مسدود باشه چون از حساب هم مدت ها استفاده نشده، باید با دسته چک موجود که حتی یک برگ هم ازش استفاده نشده چه کنم ؟ (فعلا به این حساب و دسته چک هیچ نیازی ندارم و استفاده ای هم نداره برام)
سوال بعدی اینکه از این دسته چک و حساب می تونم چکی برای ضمانت بدم ؟ یا چون مدت ها از حساب استفاده نشده باید فعالش کنم ؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۷, ۱۳۹۷ در ۸:۲۳ ب.ظ

  سلام. اگرحساب متمرکز باشد مسدود نمی شود با این حال بهتر است به شعبه صادر کننده دسته چک مراجعه و از آنجا کسب اطلاع کنید.

ج · فروردین ۳۰, ۱۳۹۷ در ۱۱:۵۹ ب.ظ

سلام من یک چک ۱۱ میلیونی خودم که در وجه حامل نوشته بودم برای یک نفر ازش گرفتم و پشت نویسی کردم و پشتش نوشتم این چک به مبلغ یک ریال برداشت شود ،الان چک را گم کردم ایا چک قابل پاس شدن هس؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۱, ۱۳۹۷ در ۵:۳۲ ب.ظ

  سلام. اگر تاریخ، مبلغ و امضا داشته باشد ممکن است پاس شود

رضا · فروردین ۲۷, ۱۳۹۷ در ۱۱:۵۲ ب.ظ

با سلام از یک کارمند چک دارم حقوق بگیره چکش برگشت خورده ایا می تونم جلوی حقوقش رو بگیرم

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · فروردین ۲۸, ۱۳۹۷ در ۵:۰۰ ب.ظ

  سلام. بله، با مراجعه به اجرای ثبت و دادگاه میتوانید اینکار را بکنید.

ابراهیم · فروردین ۳, ۱۳۹۷ در ۱۲:۱۳ ب.ظ

سلام
مطالب بسیار عالی

تشکر

abed · فروردین ۱, ۱۳۹۷ در ۶:۰۶ ب.ظ

سلام برای تهیه دفترچه چک چه شرایطی را باید داشته باشیم ؟هزینه ای هم لازم دارد؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · فروردین ۴, ۱۳۹۷ در ۳:۵۱ ق.ظ

  سلام. شاغل بودن (ارائه گواهی اشتغال یا جواز کسب) – هزینه آن فقط ۱۰٫۰۰۰ تومان برای افتتاح حساب

محسن · اسفند ۱۲, ۱۳۹۶ در ۳:۳۱ ب.ظ

سلام جناب ثابتی. بنده میخواستم از یکی از بانک های خصوصی دسته چک بگیرم که گفتند علاوه بر معرف نیاز به گواهی اشتغال از محل کار هم هست. میخواستم ببینم که آیا مسئولیتی متوجه صادر کننده گواهی هست و اینکه آیا از طرف بانک بازدید میکنن یا اینکه صرفا روال اداری هست؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · فروردین ۴, ۱۳۹۷ در ۳:۴۴ ق.ظ

  سلام. دسته چک مخصوص اشخاص شاغل و دارای کسب و کار است به همین جهت محل و علت مصرف چک باید بر شعبه محرز شود. بازدیدی از طرف شعبه انجام نمی شود.

مهدی · بهمن ۲۶, ۱۳۹۶ در ۱۱:۵۷ ب.ظ

سلام.میخوااستم بدونم اگر امضای چک خط بخورد یا اشتباه بشه چطوری باید اصلاحش کرد؟

پوریا · بهمن ۲۴, ۱۳۹۶ در ۱۰:۲۱ ب.ظ

سلام جسارتا یک مورد رو فراموش کردین اون هم بحث به حواله کرد بود . فرمودین اگر چک در وجه شخص مشخصی باشه فقط اون شخص میتونه چک رو نقد کنه ولی این حالت در صورتی است که صادر کننده ی چک بر روی حواله کرد روی چک خط بکشد ولی اگر این کار را انجام ندهد دارنده ی چک میتواند پشت چک را امضا و اون رو به فرد دیگری برای نقد کردن بسپرد. در واقع با امضا کردن دارنده ی چک در پشت برگه چک به صورت حامل میشود. با این تفاوت که از نظر حقوقی فردی که پشت چک را امضا کرده در نقد شدن چک به نوعی ضامن هست.

جعفر · بهمن ۱۷, ۱۳۹۶ در ۶:۰۷ ب.ظ

سلام وقت بخیر چکی که در وجه شخص صادر شده است را می توان با امضا کردن پشت چک به نام آن شخص،توسط شخص دیگری نقد کرد؟سپاسگزارم

حسین · بهمن ۱۴, ۱۳۹۶ در ۷:۴۷ ب.ظ

سلام آقای ثابتی
وقتتون بخیر
میخوام راهکارهایی رو ارائه بدید که بتونیم از زیر بار ضامن شدن فرار کنیم.یعنی با دلایلی طرف رو مجاب کنیم که نمیتونیم ضامنش بشیم
خیلی ممنون

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · بهمن ۲۸, ۱۳۹۶ در ۶:۰۶ ب.ظ

  سلام. رک و راست بهش بگید نمیتونم ضامن بشم. مستقیم و چکشی

مهران · بهمن ۲, ۱۳۹۶ در ۷:۰۷ ق.ظ

سلام خسته نباشید. یک چک رو میشه هر بانکی نقد کرد یا فقط بانک صادر کننده میتونه چک رو نقد کنه ؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · بهمن ۱۳, ۱۳۹۶ در ۲:۳۰ ب.ظ

  سلام. میتوان در بانکهای دیگر هم با خواباندن چک، آنرا پاس کرد در این صورت نقد شدن ان ۲۴ ساعت طول میکشد.

حمید · دی ۲۵, ۱۳۹۶ در ۱۱:۲۲ ق.ظ

سلام
من با عابر بانک پولی را به حساب چکم واریز کردم ولی چکم برگشت خورده !!
علت چیست ؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · بهمن ۱۴, ۱۳۹۶ در ۳:۰۱ ب.ظ

  سلام. احتمالا مشکلی در واریز بوجود آمده. صورتحساب جاری خود را چک کنید.

abolfazl · دی ۲۱, ۱۳۹۶ در ۳:۴۱ ب.ظ

سلام آقای ثابتی
اگه صاحب چک از قصد روی چک امضای واقعی رو نزده باشه و ببریم بانک بگه امضاها همخونی ندارن، ما چیکار میتونیم بکنیم؟
آیا میشه برگشت زد یا نه؟
چه حکمی داره؟

صالح · آذر ۲۹, ۱۳۹۶ در ۷:۳۹ ب.ظ

سلام ممنونم.پیرو سوال قبیم میگم اگه خانمم چکم برگه بزنه برا بعد مشکل کیفری یا حقوقی که برام پیش نمیآد…

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۱, ۱۳۹۶ در ۱۲:۵۲ ب.ظ

  سلام. خیر، مگر اینکه خانمتان از طریق دادگاه از شما بابت چک برگشتی شکایت کند.

صالح · آذر ۲۸, ۱۳۹۶ در ۷:۲۰ ب.ظ

سلام من کارمندم از بس ضمانت کردم خسته شدم میسه خودم چکم را برگشت بزنم تا دیگه نخوام ضمانت کنم؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۲۹, ۱۳۹۶ در ۷:۲۴ ب.ظ

  سلام. خودتان نمیتوانید. چک را بدهید همسرتان یا فرزندتان یا … برگه بزند.

علیرضا منش · آذر ۲۷, ۱۳۹۶ در ۵:۰۶ ب.ظ

سلام وقت بخیر
میخواستم بدونم که من یه چک دارم واسه تاریخ ۲ سال پیش به مبلغ سه میلیون تومان که روی مبلغ و تاریخ و .. خط مشکی کشیده شده است.
و پشت چک نوشته شده است خطوط مشکی بلامانع است بعد پشت چک اسم و نام پدر و… شخصی ذکر شده است میخواستم بدانم این چک قابل نقد شدن توسط خودم هست یا خیر؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۱, ۱۳۹۶ در ۱۲:۴۴ ب.ظ

  سلام. چک باید مشاهده شود. لطفا آنرا به همکارانم در شعبه بانک نشان دهید.

مسکین · آذر ۲۷, ۱۳۹۶ در ۸:۲۰ ق.ظ

سلام من چک های اداره رو پرینت میگیرم و دست نویس نسیت دستگاه پرینتر مون قبلا تو حافظه پرینت داشته الان چکم کلا خراب شده چکو ببرم بانک باطل میکنن؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۱, ۱۳۹۶ در ۱۲:۴۲ ب.ظ

  سلام. همراه با درخواست چکها را به شعبه تحویل دهید. البته به ازای هر برگ چک ۱۰٫۰۰۰ تومان کارمزد کم می شود.

محمد · آذر ۲۵, ۱۳۹۶ در ۱۱:۴۱ ق.ظ

سلام مطلب و نوشته خیلی خوب و کاملی بود ممنونم خسته نباشید.
محمد

محمد · آذر ۲۲, ۱۳۹۶ در ۱:۴۲ ب.ظ

باعرض سلام وادب خدمت جناب ثابتی.
ببخشیدمن پنج برگ ازدسته چکم ازوسط پاره شده والان نیازمبرم به چک دارم خواستم ببینم آیامیتونم این چک هاراخرج کنم ومشکلی نداره؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۲۵, ۱۳۹۶ در ۲:۵۶ ب.ظ

  سلام. چکهای پاره شده را در شعبه ابطال کنید و درخواست دسته چک جدید بدهید

سعیده · آذر ۱۳, ۱۳۹۶ در ۷:۰۴ ق.ظ

سلام خسته نباشید.من برای شهریه دخترم یه چک به مدرسه دادم بنام شوهرم..بعدش چون پول دستم بود بردم تسویه کردم و چک رو گرفتم..الان دیدم که پشت نویسی کرده بودن و مثل اینکه تو حساب خوابونده بودن…میخواستم ببینم برای گرفتن دسته چک جدید همسرم به مشکلی بر نمیخورن؟یا از این چک میشه دوباره استفاده کرد؟ممنون میشم اگه زود جواب بدین

مجتبی · آذر ۹, ۱۳۹۶ در ۶:۴۳ ق.ظ

با عرض سلام و خسته نباشید.اگر مبلغ حروفی چک با مبلغ عددی مغایرت داشته باشه از نظر بانک،کدام مورد قبول است‌.با تشکر

لیلا · آذر ۷, ۱۳۹۶ در ۶:۳۴ ق.ظ

سلام.ببخشید من چند برگ چک دارم که خودم با خودکار آبی پرش کردم ولی مشتریم با خودکار مشکی امضاش کرده حالا این چک بنظر شما مشکل داره یا نه>؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۱۰, ۱۳۹۶ در ۱:۴۹ ب.ظ

  سلام. قاعدتا متن چک باید توسط صاحب حساب نوشته و امضا شود.

احمدی · آذر ۴, ۱۳۹۶ در ۵:۵۳ ق.ظ

سلام و سپاس بابت مطالب مفیدتان
چک های سفید امضا که کارفرما از کاریاب میگیرد چه حکمی دارد و آیا می توانند هر مبلغی را وارد و دریافت کنند؟
دوم موقع پس دادن چک ضامن (کسی که ضامن کسی در شغلی شده) به ضامن، چرا جای امضای صاحب چک یا همان ضامن پاره می شود؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۸, ۱۳۹۶ در ۷:۰۲ ب.ظ

  سلام. چک سفید امضا خلاف قانون است/ پاره کردن امضای به منزله ابطال چک و بی اعتبار کردن و جلوگیری از سواستفاده از آن است

مصطفی · آبان ۲۹, ۱۳۹۶ در ۶:۰۹ ب.ظ

سلام،من امروز دسته چکمو گم کردم سه تاشو خودم کشیدم،حالا باید چکارکنم

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۴, ۱۳۹۶ در ۱:۳۱ ب.ظ

  سلام. باید چهار پنجم دسته چک استفاده شده باشد تا بتوانید دسته چک جدید بگیرید.

جواد · آبان ۲۵, ۱۳۹۶ در ۱۰:۲۶ ق.ظ

سلام خیلیی ممنون از شما بابت وقت گذاشتن برای پاسخگویی دوست عزیز ما ی چک داریم در یک موسسه مالی خوابونده بودیم به حساب بیاد امروز ی برگه چسبوندن روی چک و چک نقد نشده و ما چک از موسسه گرفتیم زده خطای عودت عدم تطبیق سری و سریال چک منظورش چیه ما باید ی چک دیگری بگیرم از اون فرد یا همین چک نقد میتونه بشه

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۴, ۱۳۹۶ در ۴:۲۵ ب.ظ

  سلام. چک ارسال شده از طریق سامانه چکاوک به اشتباه ثبت شده . چک میتواند اصلاح شده و مجددا ارسال شود

مریم · آبان ۲۲, ۱۳۹۶ در ۷:۵۸ ق.ظ

باسلام
آیا چک نصفه قابلیت پاس شدن‌دارد ؟

مریم · آبان ۱۵, ۱۳۹۶ در ۶:۴۷ ق.ظ

سلام
من یه چک برای یکی از پرسنل صادر کردم که فراموش کردم نام گیرنده را بنویسم و فقط بابت چه موضوعی بوده قید شده از جهتی که چک مدت دار بوده نمیدونم به مشکلی میخوره یا نه
لطفا راهنماییم کنید.
با تشکر

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱۵, ۱۳۹۶ در ۵:۴۱ ب.ظ

  سلام. اگر قسمت ” در وجه ” خالی باشد چک قابل پاس شدن نیست.

کوروش · آبان ۱۴, ۱۳۹۶ در ۸:۵۸ ب.ظ

سلام راه تشخیص چک کارمندی از عادی چیست ایا اگر از بانک سوال شود پاسخگو هستن

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱۵, ۱۳۹۶ در ۵:۴۲ ب.ظ

  سلام. امروزه چیزی بنام چک کارمندی وجود ندارد. چک کارمندی زمانی بود که حقوق کارمندها توسط اداره در حساب جاری اشخاص واریز می شد و کارمندان هم با کشیدن یک برگ چک حقوق خود را خارج می مردند. الان که حقوق عابر بانکی و .. شده عملا چک کارمندی معنا ندارد.

جواد · آبان ۱۰, ۱۳۹۶ در ۱:۱۱ ب.ظ

سلام.اگه چک برگه بخورد و بخواهیم نسبت به رفع آن اقدام کنیم که موجب بدحسابی یا سوابق بد نشود،چکار باید کرد و اگر میشود کاری کرد تا چه مدت مهلت خواهم داشت!؟سپاس

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱۱, ۱۳۹۶ در ۴:۱۶ ب.ظ

  سلام. ۱- پاس کردن چک، ۲- مسدود کردن مبلغ به مدت ۲ سال- ۳-رضایت نامه محضری

رامین · آبان ۱۰, ۱۳۹۶ در ۸:۱۷ ق.ظ

با سلام
اگر روی چکی اسم ذینفع (شرکت یا شخص) نوشته شده باشه، ولی حواله کرد اون خط نخورده باشه، آیا میشه چک رو خرج کرد و شخص ثالث میتونه اونو نقد کنه یا اینکه حتما ذینفع باید چک رو با پشت نویسی انتقال بده قبل از خرج کردن ?

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱۱, ۱۳۹۶ در ۴:۲۵ ب.ظ

  سلام. ذینفع با دو امضا در پشت چک میتواند انرا به دیگری انتقال دهد

مسعود · مهر ۲۸, ۱۳۹۶ در ۷:۳۹ ب.ظ

سلام. خسته نباشید.
سیستم اینترنت بانک بعضی از بانک ها این امکان را دارند که شخص صادر کننده چک میتونه مشخصات چک مثل مبلغ و تاریخ را توی سیستم ثبت کنه که امکان دست بردن توی چک وجود نداشته باشه. حالا اگه مشخصات روی برگ چک با اون چیزی که صادر کننده چک توی سیستم اینترنت بانک ثبت کرده متفاوت باشه، بانک چه اقدامی انجام میده؟ میتونه چک را نقد نکنه؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱, ۱۳۹۶ در ۴:۲۱ ب.ظ

  سلام. بانک چک را نقد نمیکند اما آورنده چک میتواند انرا برگه بزند.

مجید · مهر ۲۲, ۱۳۹۶ در ۱۱:۲۲ ق.ظ

سلام و عرض ادب
من یک چک برای سه ماه دیگه دارم، اما تاریخ اون رو تازگی بررسی کردم دیدم به روز جمعه میافته، میتونم روز بعدش ببرم بانک یا برم چک رو عوض کنم؟
بسیار سپاس گزارم اگه راهنمایی کنید.

داوود · مهر ۱۵, ۱۳۹۶ در ۵:۳۷ ق.ظ

عرض سلام و ادب
دوست گرامی، بنده جوانی هستم ساکن تهران. من از نظر کارهای بانکی و مالی بسیار ضعیف هستم و از آینده خود در بازار کار هراس دارم. کسی را هم ندارم که سوال کنم. آیا میشود گهگاه، در صورت وقت داشتن من را کمک کنید؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مهر ۱۷, ۱۳۹۶ در ۴:۰۷ ب.ظ

  سلام دوست عزیز. هر کمکی از دست من بر بیاید در خدمت شما خواهم بود. هدف من از ایجاد این وبلاگ همین بوده است.

محمد · مهر ۱۴, ۱۳۹۶ در ۱۱:۲۷ ب.ظ

سلام دیروز برای کاری استعلام از حسابم گرفتم و متوجه شدم شش ماه پیش یک چک از من برگشت خورده در صورتی که دوو ساله دسته چکم تمون شده و چک نکشیدم ولی دوسه تا چک داشتم که از دسته چک جدا شده بوده و مبلغ هم داشته که از کسی گرفتم حالا یادم نیست بدون تاریخ بوده دست کسی امانت یا تاریخ داشته که گم شده اما مطمعنم هرکس پیدا کرده خودش تاریخ جدید زده و چون پول نداشته برگشت زده اما شش ماهه دنبال منم نیومده بگه چک دارم رفتم بانک هم تو سیستمشون نزدن کی برگه زده چک دست کیه حالا چجوری جلو چکمو بگیرم و ثابت کنم گم شده

Ali · مهر ۱۳, ۱۳۹۶ در ۸:۵۶ ق.ظ

سلام . من از پدرم چک کارمندی امضاء شده گرفتم وای خالی و فقط با امضا ‘ آیا فقط یک امضا کافیه یا باید پشتش هم امضاء میکرد ؟

علی · مهر ۲, ۱۳۹۶ در ۷:۱۶ ق.ظ

با سلام
بنده یک معامله ای انجام دادم و چک دریافت کردم حالا شخصی که به من چک داده (قلم خوردگی هم ندارد) گفته چک را بیاور با پشت نویسی تاریخ آن را به تاریخ زودتر تغییر بدم از آنجایی که خیلی از قوانین چک اطلاع ندارم و به شخص موردنظر هم اعتماد کافی ندارم می خواستم ببینم آیا چنین چیزی امکان پذیر است؟؟؟
ممنون می شوم راهنمایی کنید.
با تشکر از شما و سایت خوبتان

محمد · شهریور ۲۹, ۱۳۹۶ در ۱۰:۲۱ ب.ظ

سلام. یه سوال دارم. من چندین چک در وجه حامل دارم که از دوستم گرفته ام و میخوام براش پاس کنم. دوستم قبلا واسه پاس کردن چک اقدام کرده بود اما حساب ها وجه لازم رو نداشتن اما از روی احترام به صادر کننده چون آشناش بود اون ها رو برگشت نزد. حالا من میتونم برم برگشت بزنم ولی خب میگن مراحل خیلی طولانی داره توی دادگاه و… بعدشم میره شورای حل اختلاف. سوالم اینه واقعا همینطوره؟ یعنی نمیتونم از همون اول شکایت کنم که طرف یا پول رو بده یا بره زندان؟ این شورای حل اختلاف دیگه چیه؟ خواهشا کاملا راهنماییم کنید.

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · شهریور ۳۰, ۱۳۹۶ در ۴:۳۲ ب.ظ

  سلام. مبلغ زیر ۵میلیون تومان در شعبه حل اختلاف و بالای آن در دادگاه رفع رجوع خواهد شد. البته در نظر داشته باشید که اخذ حکم جلب فرد دیگری براحتی نیست

نیما · شهریور ۲۸, ۱۳۹۶ در ۱۰:۳۷ ب.ظ

با سلام، ممنونم بابت نکاتی که ذکر کردید. میخواستم بدونم امکانش هست برای چک شخصی مهر استفاده کرد؟ یعنی برای پاس شدن هم نیاز به امضا داشته باشه و هم مهر.

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · شهریور ۲۹, ۱۳۹۶ در ۱:۳۸ ب.ظ

  سلام. فقط افراد فاقد امضا (بی سواد) میتوانند مهر داشته باشند که حساب جاری آنان تابع ضوابط خاصی است.

hadi · شهریور ۲۷, ۱۳۹۶ در ۵:۱۸ ب.ظ

با سلام . من یک چک ۱۰میلیون تومان بدون تاریخ با درج مبلغ و با درج موسسه گیرنده وجه بابت ضمانت وام یک شخص به یکی از موسسه ها داده ام . بعد از گذشت یکسال و پرداخت نکردن قسطهای وام که ۳ میلیون می شود موسسه چک ۱۰ تومانی من را برگشت زده . خواستم بدونم چنین عملی قانونی هست ؟ و اگر هست و من نتوانم چک را پاس کنم مسیر به چه روالی طی خواهد شد؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مهر ۲, ۱۳۹۶ در ۵:۱۸ ب.ظ

  سلام. شاید عمل گرفتن چک بدون تاریخ غیر قانونی باشد ولی برگشت زدن چکی که توسط شما امضا شده غیر قانونی نیست. زیرا شما با امضای چک متعهد به پرداخت ان شده اید.

علیرضا قملاقی · شهریور ۱۹, ۱۳۹۶ در ۷:۳۸ ب.ظ

سلام ممنون از مطالب مفیدتون اگر یک چک دارای قلم خوردگی در تاریخ ومبلغ هم حروف وهم عدد باشد و پشت نویسی شود قابل برگشت ویا وصول است ؟
چکی که در امضای آن تاریخ ۹۵/۱۲/۲۰(روی چک) ، ودر امضای پشت آن تاریخ ۹۶/۲/۳۱،وتاریخ وصول ۹۶/۳/۲۰ اومده،و قلم خوردگی و پشت نویسی گفته شده بالا رو داره بعد از برگشت جنبه کیفری دارد یا حقوقی؟تاریخ ها فرضی است از راهنمایی شما ممنونم

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · شهریور ۲۵, ۱۳۹۶ در ۱:۲۷ ب.ظ

  سلام. اگر به طور صحیح پشت نویسی شود مشکلی ندارد. در صورت وجود تاریخهای مختلف تاریخ جدیدتر آن ملاک است.

مجتبي · شهریور ۲, ۱۳۹۶ در ۵:۲۴ ق.ظ

سلام
شخصی چکی به بنده داده، پاس نشده، فرم زدم، حالا متوجه شدم که چک برادرش بوده، اما خود شخص چک برادرش را هم مبلغ نوشته هم امضا کرده به من تحویل داده، جالب اینجاست که امضا در بانک هم تایید شده، خواستم بدونم کارش قانونیه یعنی میتونه اختیار امضا کردن چک برادرش رو داشته باشه؟؟؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · شهریور ۲, ۱۳۹۶ در ۱:۵۴ ب.ظ

  سلام. خیر اینکار غیر قانونی بوده و هم امضا کننده و هم بانک تخلف کرده اند.

مسلم انديك · مرداد ۲۱, ۱۳۹۶ در ۸:۴۳ ق.ظ

سلام
من ۵ ماه پیش به شخصی چکی دادم (بابت خرید ماشین)و در آن قید کردم در وجه فِلانی بابت انتقال سند ماشین)
اون شخص امروز ٢٠/۵/٩۶ چک رو برگشت زده در صورتیکه هنوز واسه انتقال سند اقدام نکرده.خواستم بدونم مجازاتى(کیفرى یا حقوقى) شامل من میشه؟سپاس

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مرداد ۲۲, ۱۳۹۶ در ۱:۰۸ ب.ظ

  سلام. به هر حال شما متعهد به پاس کردن چک در این تاریخ بوده اید. در صورت شکایت کیفری ذینفع از شما باید با ادله قاضی را مجاب کنید.

هادی پاکرای · مرداد ۱۷, ۱۳۹۶ در ۶:۳۳ ب.ظ

باسلام.بنده یک فقره چک حامل به مبلغ شش ملیون که از مشتری گرفته بودم را به تاریخ ۲۰/۸/۹۵گم کردم که با صاحب حساب همان روز چک رو مسدود کردیم.حالا بعد از حدودا ۹ماه چگونه میتوانم از صاحب حساب پول رو بگیرم.با سپاس

امین · مرداد ۱۴, ۱۳۹۶ در ۹:۵۹ ق.ظ

سلام. من چکی رو از کسی گرفتم که تاریخ آن به ماه و سال است ۹۶/۵ و روز مشخص نشده حالا واسه وصولش چیکار باید کنم اگر خودم روزشرو بزنم مشکلی ایجاد نمیشه.میخوام اگه پاس نشد اون رو برگشت بزنم.لطفا راهنمایی کنید.ممنون

فرامرز · مرداد ۸, ۱۳۹۶ در ۹:۵۷ ق.ظ

سلام من یه چک داشتم برا ۹۶/۵/۵طرف امده چک ۷:۳۰صبح برگشت زده منم ۷:۴۰پول ریختم به حساب نباید تا ساعت ۹صبر میکرد بعد برگشت میزد بعد ۲روز چک برداشت کرد .الان میخوام بدونم چکم برگشتی حساب میشه یانه

  فرامرز · مرداد ۸, ۱۳۹۶ در ۹:۵۹ ق.ظ

  راستی پیام که اومد نوشته بود ..چک کلر بعد ۱۰تمنم پول کمشده از حسابم

   سید مسلم ثابتی

   سید مسلم ثابتی · مرداد ۱۳, ۱۳۹۶ در ۹:۴۵ ق.ظ

   چک از طریق کلر به شعبه ارجاع شده و با مراجعه مستقیم نبوده.

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مرداد ۱۳, ۱۳۹۶ در ۹:۴۴ ق.ظ

  سلام. مشتری میتواند هر ساعت در روز تاریخ چک، به بانک مراجعه و چک را نقد کند و در صورت عدم موجودی، چک را برگه بزند و الزاما نباید گفت که تا پایان وقت اداری صبر کند. اگر چک برگشت خورده باشد برگشتی است

مهدی · مرداد ۶, ۱۳۹۶ در ۶:۵۴ ب.ظ

مرسی از سایت خوبتون

علی · مرداد ۵, ۱۳۹۶ در ۵:۱۳ ب.ظ

با سلام.من کارمند بانک هستم و شخصی چک حقیقی و شخصی خود را با دو امضا و مهر شرکت در بانک ثبت کرده است.این شخص چک را که شخصی دو امضا می باشد بدون مهر برای شخصی صادر می کند و من نیز بدون مهر شرکت آن را پاس کردم.حالا این فرد میگوید چرا بدون مهر چک من را پاس کرده اید.لطفا من را راهنمایی کنید
ناگفته نماند چک حقیقی می باشد ولی مهر متعلق به شرکت است

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مرداد ۶, ۱۳۹۶ در ۱۲:۲۲ ب.ظ

  سلام. چک حقیقی نیاز به مهر ندارد. حتی مهر امضا هم مجاز نیست.

رسول · مرداد ۴, ۱۳۹۶ در ۱۰:۵۳ ق.ظ

با عرض سلام وخسته نباشید مرسی بابت سایتتون من یه سوال داشتم من یه چکی روازفردی گرفتم که وجه تومان وریالش یکمی فرق داره پانزده میلیون رونوشته یازده ایااشکالی دارد

حمیدرضا · مرداد ۲, ۱۳۹۶ در ۴:۴۳ ب.ظ

با سلام.
من میخاستم از پدرم چک بگیرم اما نزدیک به ۱سال میشه که چک نکشیده.
میخاستم ببینم الان دسته چکش تو این یک سال که استفاده نکرده دسته چک باطل میشود یا نمیشود؟

رسول · تیر ۲۵, ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۳ ب.ظ

سلام وخسته نباشیدکسی چکی رابه من خرج کرده که چک خودش نیست وحامل نیست وروش نوشته بابت فرش وپشتش روامضاکرده تکلیف چیست

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · تیر ۲۹, ۱۳۹۶ در ۸:۰۴ ق.ظ

  اگر پشت چک امضا شده مشکلی نیست و میتوانید برای پاس کردنش به شعبه مراجعه کنید.

رسول · تیر ۲۵, ۱۳۹۶ در ۵:۱۴ ق.ظ

وایا چک حامل محسوب میشه یانه ومامیتوانیم آن زاپاس کنیم یانه

رسول · تیر ۲۵, ۱۳۹۶ در ۴:۵۸ ق.ظ

سلام من یه چک دارم که دست به دست چرخیده وروش نوشته بابت فرش جلالی ایا میشه آن را خرج کرد

محمد · تیر ۱۹, ۱۳۹۶ در ۷:۱۶ ب.ظ

سلام وقت شما بخیر
چک هایی که در وجه ضمانت بانکی (به عنوان ضامن ) کشیده می شود، آیا می بایست از انتهای دسته چک داده شود یا به ترتیب شماره برگه چک؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · تیر ۲۳, ۱۳۹۶ در ۲:۵۷ ب.ظ

  سلام. بهتر است به ترتیب شماره چک چکها را خرج کنید همچنین مشخصات کامل چک (مبلغ و در وجه چه کسی بابت چه چیزی) را در ته برگ بنویسید.

محمد · تیر ۱۳, ۱۳۹۶ در ۹:۵۲ ب.ظ

با عرض سلام وخسته نباشید چطور میتونم یه معامله مطمعن داشته باشم وقتی طرف حسابم یه چک مدت دار بهم میده.تشکر

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · تیر ۱۶, ۱۳۹۶ در ۴:۵۷ ق.ظ

  سلام.، با وجود چک مدت دار، چیزی برای طامینان وجود ندارد. اگر واقعا میخواهید از وصول چکتان مطمئن شوید، چک روز بگیرید.

عبای · تیر ۵, ۱۳۹۶ در ۹:۴۴ ق.ظ

سلام
میخواستم بدونم چک خط خورده شده رو چند بار میشه پشت نویسی کرد آیا این درسته که چکی که دوبار پشت نویسی شده از نظر قانون باطله ممنون از شما

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · تیر ۵, ۱۳۹۶ در ۵:۴۲ ب.ظ

  سلام تا جایی که خط خوردگی به نحوی نباشد که پشت چک غیر خوانا شود.

  حسن · تیر ۲۹, ۱۳۹۶ در ۳:۲۸ ب.ظ

  یک چک به اندازه فضای پشت چک قابل ظهر نویسی میباشد ، اما با رعایت شروطی..

  اول اینکه هنگام ظهر نویسی تقدم و تاخر در آن مشخص شود.
  دوم اینکه مطالب قبلی به طور واضح قابل خواندن باشد.

  ولی مسئله ای که به طور کلی باید رعایت کرد اینست که چکی که ظهر نویسی آن زیاد شود احتمال جعل و سو استفاده از آن بسیار بالاتر میرود ، لذا از قبول چنین چکی خودداری نمایید .تا هم شما به مطالبه خود راحت تر برسید و هم اینکه همکاران بانکی را دچار مشکلات خاص خود نکنید.

  و البته اگر صاحب چک چنین فرد متشخصی باشد که این موارد را رعایت کند و قصد پاس کردن چک را داشته باشد ، چک دارای پشت نویسی زیاد را صادر نمیکند.

amir · تیر ۴, ۱۳۹۶ در ۱۲:۴۸ ب.ظ

سلام،با توجه به افزایش خدمات بانکی، برای معاملات خودرو و مسکن که مشتری ناشناس هست آیا چکی وجود داره که بشه مطمین شد که نقدمیشه، مثلا برای فروش خودرو مبلغ صدمیلیون تومان چک در تاریخ همان روز دریافت شده، چطور میتوان چکی دریافت کرد که مطمین شد مبلغ مذکور در حساب فرد وجود دارد مثلا چکی که بانک مبلغ مذکور را در حساب نگه دارد یا انرا تضمین کند نام این چکها چیست

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · تیر ۵, ۱۳۹۶ در ۵:۳۸ ب.ظ

  سلام. چکهای کلیه شعب (چک تضمینی بانک)که توسط بانک صادر میشود و در هر شعبه ای و هر زمانی پاس می شود.

امین رضا · خرداد ۱۶, ۱۳۹۶ در ۱۰:۲۰ ق.ظ

سلام مطالبتون خیلی به درد بخور بود من که ازسایتتون خیلی راضیم.همیشه موفق باشی دوست عزیز

مهدی · خرداد ۱۵, ۱۳۹۶ در ۱۱:۵۹ ب.ظ

باسلام.
میخاستم بدونم ایامیشه چکه یه شهر رو در شهر دیگه ای خرج کرد.یعنی بانک اون چک رو پاس میکنه؟؟مثلا حساب جاری من دربانکی درتهرانه٬میتونم از دسته چکم توابادان استفاده کنم؟؟

سامان · خرداد ۱۳, ۱۳۹۶ در ۴:۲۴ ق.ظ

باتشکر وخسته نباشید

محمد · خرداد ۸, ۱۳۹۶ در ۴:۳۰ ق.ظ

با سلام و تشکر از مطالب آموزنده شما
لطفا در مورد سوال بنده به شرح زیر راهنمایی فرمایید
دوستی دارم که می خواهد از بانک وام بگیرد، می خواهم ضامن او شوم و بانک گفته است : ضامن باید چک بدهد، می خواهم بدانم متن چک را چه باید بنویسم؟
باتشکر

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · خرداد ۱۰, ۱۳۹۶ در ۱:۰۴ ب.ظ

  سلام. معمولا متن چک بدین صورت است: در وجه بانک … بابات تضمین پرداخت بدهی اقای/ خانم …. . البته بدون تاریخ.

Ali · خرداد ۲, ۱۳۹۶ در ۸:۵۹ ق.ظ

ممنون بابت جوابتون. فقط برای نقد کردن چک با این مبلغ بانک صاحب چک رو هم در جریان میزاره و بهش اطلاع میده یا خیر؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · خرداد ۶, ۱۳۹۶ در ۳:۳۶ ب.ظ

  برای پاس کردن مبالغ بالا چک از صاحب حساب تاییدیه خواهد گرفت.

Ali · اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۶ در ۳:۱۶ ب.ظ

سلام اول تشکر بابت سایت خوبتون و مطلب مفیدتون. خواستم بدونم بانک تا چه مبلغی از چک رو در وجه حامل نقد میکنه. مثلا چکی با وجه ۶۰۰ ملیون نقد میشه و در صورت بردن این چک به بانک، بانک چ واکنشی نشون میده

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۶ در ۳:۵۹ ب.ظ

  سلام. پاس کردن چک در وجه حامل هیچ محدودیتی ندارد.

   Ali · اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۶ در ۹:۳۴ ب.ظ

   ممنون بابت جوابتون. فقط برای نقد کردن چک با این مبلغ بانک صاحب چک رو هم در جریان میزاره و بهش اطلاع میده یا خیر؟

    سید مسلم ثابتی

    سید مسلم ثابتی · خرداد ۱۴, ۱۳۹۶ در ۳:۵۸ ب.ظ

    برای مبالغ بالای ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان استعلام تلفنی گرفته می شود.

انجام پایان نامه · اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۶ در ۷:۰۷ ق.ظ

اوناگه موعد چک بیفته به روز تعطیل آیا فرم گذاشتن روی اون دردسر داره

حسام ابراهیمی · اردیبهشت ۹, ۱۳۹۶ در ۱۲:۴۸ ب.ظ

با سلام . در مورد شماره ۱ که عنوان کردید حتما باید مبلغ چک به حروف باشد آیا این یک قانون است ؟ در صورت مثبت بودن جواب لطفا منبع آن را بیان کنید تا گرهی از کار ما باز شود

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۶ در ۱:۱۶ ب.ظ

  سلام. اگر اشتباه نکنم قانون است. در هر حال بخشنامه های بانکی این موضوع را قید کرده اند.

خرید بک لینک · فروردین ۱۹, ۱۳۹۶ در ۶:۴۵ ق.ظ

سلام و تشکر از مدیریت محترم سایت مفیدتون.

بالابر · فروردین ۱۶, ۱۳۹۶ در ۵:۴۰ ق.ظ

نکات مفیدی بود ممنوون

خرید ساندویچ پانل · فروردین ۱۶, ۱۳۹۶ در ۴:۵۵ ق.ظ

ممنون از اطلاعات مفیدتون.

استاد آیلتس · فروردین ۱۵, ۱۳۹۶ در ۸:۱۲ ق.ظ

ضمن عرض خسته نباشید خدمت مدیریت سایت ,مطلبتون بسیار مفید و کاربردی بود, سپاس گذارم.

پایان نامه ارشد · فروردین ۱۵, ۱۳۹۶ در ۵:۳۸ ق.ظ

ممنون از سایتتون. پیروز و سربلند باشید.

سود پرک · فروردین ۱۴, ۱۳۹۶ در ۴:۵۴ ق.ظ

سلام و آرزوی موفقیت برای سایت خوبتون.

نرم افزار crm · فروردین ۱۴, ۱۳۹۶ در ۳:۰۷ ق.ظ

ممنون از اطلاعات خوب سایتتون موفق و پیروز باشید

فروش ساندویچ پانل · فروردین ۹, ۱۳۹۶ در ۷:۲۳ ق.ظ

خیلی سایت خوبیه

ny · اسفند ۱۴, ۱۳۹۵ در ۵:۴۰ ق.ظ

سلام،ایا بهتر نیست به جای امضا با خودکار به صورت مهر امضا شود؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اسفند ۱۶, ۱۳۹۵ در ۱:۳۹ ب.ظ

  سلام. خیر، امکان جعل مهر بیشتر است و در صورت جعل امکان اثبات جعل و کارشناسی خط وجود ندارد.

نرگس · اسفند ۱۰, ۱۳۹۵ در ۱۰:۴۲ ق.ظ

سلام وقت بخیر
خیلی خوب بود
فقط چرا نوشته بودید “۴۰ نکته که هنگام کار با چک باید بدانید. ” ولی ۱۰ نکته بود اونم مورد ۳ و ۵ مثل هم بود؟؟؟!!!

مهدی صالح · اسفند ۱۰, ۱۳۹۵ در ۴:۵۹ ق.ظ

سلام،
من بابت یک معامله از فردی یک فقره چک به مدت ۳ماهه گرفته ام ،ولی شخص صادر کننده و صاحب چک پس از امضا زدن زیر چک خودش،تاریخ روز ی که چک را به من واگذار کرده را درج کرده،آیا از نظر قانونی این چک ارزش دارد یا خیر؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اسفند ۱۰, ۱۳۹۵ در ۲:۲۱ ب.ظ

  سلام. از آنجا که تاریخ مراجعه شما به بانک بعد از تایخ درج شده در چک می باشد پس مشکلی برای پاس شدن آن وجود ندارد.

ali · اسفند ۷, ۱۳۹۵ در ۷:۳۷ ب.ظ

سلام
من یک چک در وجه تخلیه یک مغازه نوشتم آیا موجر میتواند بعد از تخلیه مغازه با توجه به اینکه چک در وجه تخلیه مغازه بوده و الان مغازه تخلیه شده چک را برای مطالبات دیگه مثل دارایی به اجرا بگذارد

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اسفند ۱۰, ۱۳۹۵ در ۳:۳۱ ب.ظ

  سلام. دارنده ی چک میتواند به هر علتی وجه چک را مطالبه کند و نوشتن شرط در چک مانند ” بابت تخلیه مغازه” مانع از پاس شدن آن نمی شود.

Saeed · اسفند ۴, ۱۳۹۵ در ۵:۱۹ ب.ظ

سلام. من بابت مهریه فعلا حسابم مسدوده. کارفرما یک چهارم پولمو کسر کرد و باقیشو به صورت چک بهم داد. الان یکی از همکاراتون توی بانک ملی بهم گفت شاید ممنوع المعامله هستی. بهتره چک رو بدی یه نفر دیگه و خودت پشتشو امضا کنی و اون بره پولو بگیره.اینطوری مشکلی نیست؟

مهدی · بهمن ۲۸, ۱۳۹۵ در ۹:۴۳ ق.ظ

یک چک در وجه شخصی دارم که پشت چک را امضا کرده، آیا در صورت برگه شدن چک میتونم شکایت کنم و از چه کسی (صادر کننده چک یا امضا کننده پشت چک)؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · بهمن ۲۹, ۱۳۹۵ در ۸:۰۷ ق.ظ

  با چه عنوانی شکایت کنید؟ در صورتی که چکی را به فردی میدهید و به فردی میدهید یعنی خود را متعهد به پرداخت میکنید

لاهیجانیان · بهمن ۲۰, ۱۳۹۵ در ۷:۵۱ ب.ظ

بنده گذری بر تمام نوشته ها داشتم از شما و همکارانتوم ممنونم بابت اطلاعات چک

لاهیجانیان

رضايي · بهمن ۱۴, ۱۳۹۵ در ۱۲:۱۹ ب.ظ

رضایی هستم یه نکته رو اضافه کنم در ادامه کامنت قبلی که فیش نقدی که من نوشتم و امضا کردم امضای رییس رو بر خلاف اون چک نداره و به خواست ایشون نوشتم ولی از طرف سیستم ایشون مجاز کرد.
راستش رابطه هم طوری هست که نمی تونم با خود رییس شعبه نگرانیمو در میان بذارم 🙁

رضايي · بهمن ۱۴, ۱۳۹۵ در ۱۱:۵۵ ق.ظ

با سلام من از همکاراتون هستم در صندوق
چند وقت پیش رییس شعبه چک مبلغ بالا یکی از مشتریان رو به من دادن برای پاس کردن، چک شرکتی بود در وجه شرکت دیگر بابت خرید یه دستگاه. پشت چک مهر شرکت در وجه نبود و اورنده که من نمشناسم فقط دو تا امضا ساده بدون نام کرده بود و هیچ چیز دیگه ای ننوشته بود رییس شعبه بالای چک رو امضا کردن و گفتن بریز به حساب شخص فلان و من هم فیش نقدی رو با دست خط خودم نوشتم و امضا کردم و رییس هم بدهکار و بستان کار رو مجاز کردن از سیستم خودشون ( چون مبلغ بالای بیست تومن بود و هر دو حساب در شعبات متفاوت ولی در بانک ما هست) و انتقال انجام شد. حالا من نگرانم بابت اینکه شرایط در وجه و پشت نویسی چک به درستی انجام نشد و فیش واریزی هم به دست خط منه ایا مشکلی پیش نمیاد برای منه تحویل دار؟ لازم به ذکره رییس شعبه بالای چک رو شخصا امضا کرده و کل کار به درخواست ایشون بوده . این قضیه ماله ده روزه پیشه .ممنونم.

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · بهمن ۱۶, ۱۳۹۵ در ۴:۴۰ ب.ظ

  سلام دوست و همکار عزیز. آنچه مسلم است اینکه اگر خدایی ناکرده تخلفی محرز شود، رییس شعبه به عنوان مسئول و تایید کننده اسناد مقصر اصلی خواهد بود. البته پیشنهاد میکنم موضوع را با معاون یا پایور شعبه در میان بگذارید.

علی · بهمن ۱۳, ۱۳۹۵ در ۱۲:۰۷ ب.ظ

سلام.
چکی دارم که بابت پول دستی از اشنایان گرفتم که چک سفید داده است و الان زیر بار نمیره.
ایا چکو خودم بنویسم نمیشه پولو گرفت چون دست خط خودش نیست.
و اگر پیرینت بانکی باشه چطور؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · بهمن ۱۳, ۱۳۹۵ در ۶:۰۳ ب.ظ

  سلام. در این صورت صاحب حساب میتواند از شما شکایت کرده و متخلف خواهید بود.

سهند · بهمن ۱۲, ۱۳۹۵ در ۳:۱۰ ب.ظ

سلام. آیا دو دست خطه بودن چک مشکل ساز می شود؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · بهمن ۱۳, ۱۳۹۵ در ۶:۰۶ ب.ظ

  اگر به طور بسیار فاحشی دو دست خط با هم تغییر داشته باشند مشکل ساز خواهد بود و میتواند مانع پاس شدن شود.

س نظری · بهمن ۳, ۱۳۹۵ در ۸:۳۱ ق.ظ

سلام من یه سوال حیاتی دارم
ما خونمون رو دادیم سازنده بسازه و امروز (طبق قرارداد در مرحله اسکلت) رفتیم سه دانگ قطعی سند در محضر بنام سازنده زدیم و سازنده ۳ تا چک بهمون داد (بابت حسن انجام کار که باید بعد از انجام مراحل ساخت و ساز بهشون پس بدیم)
البته مبلغ چک رو نوشته بود و جمله اینکه این چک ها بابت مشارکت در ساخت هست
ما گفتیم این جمله رو ننویس ایشون هم یک بار دیگه سه تا چک ها رو نوشت با مبلغ قبلی ولی بدون این جمله (بابت مشارکت در ساخت قراداد فلان) و البته این بار اسم همه مالک ها رو تو چک ها نوشت و تاریخم نداره ایا این چک مشکل داره؟
من از چک چیزی نمی دونم ممنون میشم راهنمایی کنید.

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · بهمن ۶, ۱۳۹۵ در ۸:۲۳ ق.ظ

  سلام. نوشتن چکها بدن شرح فوق مشکلی ندارد البته برای اطمینان بهتر بود قرارداد رسمی مشارکت در دفترخانه بسته میشد تا جای هیچ شبهه و ابهامی در کار باقی نماند.

اصغر · بهمن ۲, ۱۳۹۵ در ۵:۴۰ ب.ظ

سلام
من یه برگ از چک هایم در وجه یکی از دانشگاه ها بوده که به عنوان ضمانت برادرم داده بودم و متاسفانه برادرم بعد از تحویل گرفتن از دانشگاه اون رو پاره کرده و دور انداخته است چکار باید بکنم ؟ آیا دوباره میتوانم دسته چک بگیرم؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · بهمن ۶, ۱۳۹۵ در ۲:۴۶ ب.ظ

  سلام. شما باید با ارائه مستندات و اظهار آن به دادگاه نسبت به ابطال چک اقدام کنید.

پیمان · بهمن ۱, ۱۳۹۵ در ۲:۱۶ ب.ظ

با سلام/ چکی که در آن به صراحت قید شود / در وجه خودتان جهت واریز به شماره حساب ۶۴۹۴۳۳۲۵۲۵ بنام شرکت ساختمانی….. آیا این چک رامیشود به حساب شخصی خود ریخت و به حساب شرکت نریخت/ منظورم همان لحظه است/ و اگر متصدی بانک این کار را انجام دهد و به حساب فرد بریزد شرایطش چه میباشد/ تشکر ۰۹۳۳۵۷۳۹۲۱۸

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · بهمن ۵, ۱۳۹۵ در ۲:۴۴ ب.ظ

  سلام. بهتر بود در متن چک نوشته میشد “جهت حواله کرد به حساب شماره …..” که اگر اینگونه بود واریز وجه به حسابی غیر از حساب نوشته شده در متن چک تخلف بود.

سامان · دی ۲۹, ۱۳۹۵ در ۸:۲۴ ب.ظ

سلام. من تو قرارداد سپرده بانک تو محل امضا از روی بیحواسی دور امضام رو بستم. آیا ممکنه در آینده زمان سرسید برای پس گرفتن سپرده با مشکل مواجه بشم

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۳۰, ۱۳۹۵ در ۳:۳۶ ب.ظ

  سلام. ضمن عذر خواهی منظورتان را از بستن دور امضا متوجه نشدم. در هنگام فسخ سپرده ملاک اولی تر وجود کارت شناسایی معتبر می باشد.

   سامان · دی ۳۰, ۱۳۹۵ در ۴:۰۶ ب.ظ

   با تشکر از پاسخ شما. بستن دور امضا به این شکل شد که روی چند برگه که باید امضا میکردم رییس بانک یه برگه سفید گذاشت جلوم و وسط برگه رو نشون داد که امضا کنم منم ندانسته برای جلوگیری از سو استفاده دور امضام رو با یک خط ساده بستم که بعدش دیدم اون برگه رو تو پرینتر گذاشت و قرارداد چاپ شد که جایی که امضا کرده بودم بعدا محل امضای مشتری دراومد. میخواستم بدونم اینکه دور امضام بسته ام تبعاتی نداره؟

    سید مسلم ثابتی

    سید مسلم ثابتی · دی ۳۰, ۱۳۹۵ در ۶:۲۱ ب.ظ

    اگر به نحوی باشد که مشخص شود آن قسمت جزء امضای شما نیست منعی ندارد و مشکلی ایجاد نخواهد شد.

دوست · دی ۱۷, ۱۳۹۵ در ۸:۳۲ ق.ظ

سپاسگزارم.

علیرضا · دی ۱۳, ۱۳۹۵ در ۷:۱۶ ب.ظ

سلام
بابت دریافت چک رمزدار
حتما باید داخل بانک مورد نظر حساب داشته باشیم؟
یا با در دست داشتن چک نقد یا پول نقد میشود چک رمز دار گرفت

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۱۵, ۱۳۹۵ در ۵:۱۸ ب.ظ

  سلام. بله. از آنجا که در متن چک حتما باید مشخصات مقصد از جمله نام صاحب حساب و شماره حساب قید شود این امر الزامی است.

حمید · دی ۸, ۱۳۹۵ در ۱۰:۳۰ ب.ظ

سلام من بابت خرید ماشین ۴ عدد چک در وجه ایران خودرو صادر کردم بعد از پاس شدن چک اول بقیه پول ماشین رو نقدا تسویه کردم و ۳ عدد چک دیگر رو پس گرفتم الان با اون ۳ عدد چک که در وجه ایران خودرو نوشته شده چی کار می تونم بکنم می تونم اونها رو پشت نویسی کنم در وجه کس دیگه ای و دوباره ازش استفاده کنم و اگه میشه چه متنی باید پشت چک بنویسم یا باید ببرم بانک باطلش کنم . بعد اگه باطلش کنم برای تمدید چک محدودیت تعداد برگهای چک پاس شده که می گن باید از ۲۵برگ حداقل باید ۲۰ برگ پاس بشه وجود داره یا نه ؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۹, ۱۳۹۵ در ۲:۰۷ ب.ظ

  سلام. پیشنهاد میکنم جهت جلوگیری از خط خوردگی با مراجعه به شعبه، چکها را باطل کنید. اگر چکها باطل شوند مانند پاس شدن بوده و در آمار پردازش نشده نخواهند آمد و شما میتوانید بدون مشکل دسته چک جدید بگیرید.

نصیر · دی ۱, ۱۳۹۵ در ۵:۴۰ ق.ظ

سلام خدمت دوست عزیز اگر در قسمتی که نوشته شده مبلغ چک به حساب ….واریز شود شخص دیگر پر کرده باشد وامضاکرده باشد وچک را به شخص دیگری بدهد چنان که چک نقد نشود
۱- ایا میتوان از شخصی که مشخصاتش در پشت چک است به عنوان ضامن شکایت کرد ؟
۲-شخص که پشت نویسی انجام داده که پول به حساب ایشان واریز شود میتواند به عنوان خیانت در امانت ازما شکایت کند؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۲, ۱۳۹۵ در ۳:۵۲ ب.ظ

  سلام. ۱- امکان شکایت فقط از صاحب حساب وجود دارد. ۲- اگر مدارکی وجود دارد که نشان از خیانت در امانت وجود دارد میتوانید با ارائه آن از آن فرد شکایت کنید و ارتباطی با چک ندارد.

شکوه · آذر ۲۶, ۱۳۹۵ در ۵:۰۴ ب.ظ

با سلام و خسته نباشی بنده ۵ عدد چک به مبلغ ۷ میلیون تومان برای کسی کشیدم و قرار شد از این هفت عدد چک دوتاش رو خود شخص که چک دستش پاس کنه چک ها چک نزول هست ، اما با رسیدن موعد چک شخص از پاس کردن چک خود داری کرد منم بلافاصله جلوی چک هارو بسته و میخوام شکایت تنظیم کنم ، آیا اون شخص میتونه در قبال چک هایی ک دستش هست ادعا یا شکایتی کنه چون مشخص ک کلاهبرداری کرده ، و اینکه من چه شکایتی میتونم کنم که به نتیجه برسه ، لطفا راهنماییم کنین خیلی داغونم

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۲۷, ۱۳۹۵ در ۱۲:۴۳ ب.ظ

  سلام. شما وقتی چکی را میکشی موظف به پاس کردن اون چک هستید. شما باید در دادگاه قاضی را مجاب کنید که آن فرد کلاهبرداری کرده. البته در نظر داشته باشید که طرف مقابل شما هم ممکن است شکایت کند . در هر صورت باید ادله کافی برای ارائه به دادگاه داشته بشید.

بانو · آذر ۱۷, ۱۳۹۵ در ۲:۳۹ ب.ظ

با سلام و خسته نباشید من یه تحقیق راجع به چک بانکی دارم و سوال من این هست ک ایا نوشتن رقم چک به عدد توی برگه چک صحیح است؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۱۹, ۱۳۹۵ در ۱۱:۳۱ ق.ظ

  سلام. رقم چک هم به عدد در قسمت مربوطه و هم به حروف باید نوشته شود. البته در صورت مغایرت رقم حروفی ملاک می باشد.

عربی · آذر ۱۶, ۱۳۹۵ در ۱۰:۴۴ ق.ظ

سوال :با سلام همکار بانک کشاورزی هستم آیا چکی که به هر دلیلی قلم خودگی میگرددبابد در هنگام ظهر نویسی چک مبلغ ظهرنویسی شده کمتر از مبلغ یا برابر مبلغ روی چک باشد .

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۱۶, ۱۳۹۵ در ۵:۱۳ ب.ظ

  سلام همکار و دوست عزیز. مبلغ پشت نویسی شده و امضا شده هر مبلغی میتواند باشد و الزامی نیست که حتما کمتر یا برابر باشد.

کاربر · آذر ۱۴, ۱۳۹۵ در ۹:۲۵ ق.ظ

سلام.آیا هر چکی را چه در وجه حامل وچه در وجه شخصی خاص باید توسط خود شخص یا حامل چک پشت نویسی شود؟باتشکر

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۱۴, ۱۳۹۵ در ۳:۰۰ ب.ظ

  سلام. چک حامل توسط حامل (آورنده چک) پشت نویسی و نقد خواهد شد.

رسول قلیپور · آذر ۱۳, ۱۳۹۵ در ۸:۱۳ ق.ظ

با سلام… من یه چک از مشتری در حدود دو سال پیش گرفتم که مبلغ و در وجه حامل نوشته شده است اما تاریخ نگذاشتیم حال بعد از دو سال میتونم تاریخ بگذارم و برگشت چک اقدام کنم

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۱۴, ۱۳۹۵ در ۳:۳۰ ب.ظ

  سلام. بله؛ البته نوشتن مبلغ باید توسط صاحب حساب انجام شود.

مهدی · آذر ۱۳, ۱۳۹۵ در ۶:۴۲ ق.ظ

سلام و خسته نباشید
خواستم سوال کنم آیا دسته چک میتواند برای دو نفر باشد
یا یک دسته چک مخصوص یک نفر است
منظورم این اسن که اگه کسی دسته چک را از طریق آشنایی برای شما گرفته باشه
ممکنه که خود آن فرد هم به دسته چک دسترسی داشته باشه(دسته چک دیگه ای)
و
سوال سوم اینکه یک دسته چک ۱۰برگی را حداکثر تا چه مدت باید پر کرد
متشکرم

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۱۴, ۱۳۹۵ در ۳:۳۳ ب.ظ

  سلام. برای هر حسابی یک دسته چک وجود دارد. پس اگر آن فرد یک حساب دارد بایستی یک دسته چک وجود داشته باشد. . پر کردن دسته چک زمان محدودی ندارد و بنا بر فعالیتهای مالی صاحب حساب است.

SoOoL · آذر ۱۲, ۱۳۹۵ در ۷:۲۱ ق.ظ

♨️ وقتی یکی در بانک سپرده میزاره یعنی توانمنده و کسی که از بانک وام میگیره محتاجه ….

در سوئیس، بانک ها ماهیانه یک درصد جهت حق نگهدارى پول از مشتری می گیرد، ولی سود بانکی از وام گیرنده ها نمی گیرد.
در بانکهای ایران ،ماهیانه سودى حدود ٢٠درصد به سپرده ثروتمندان اضافه میکند،در عوض ٢٨ درصد بهره از وام گیرندگان (افراد محتاج)میگیرد.
یعنی:در ایران اسلامی، از محتاج میگیرند و به غنى میدهند،ولى در سوئیس ، از غنى میگیرند و به محتاج میدهند.

سلام علیکم
این متن درسته؟
یعنی واقعا چنین چیزی هست
ممنون میشم اگر اطلاع دارید کامل توضیح بدید

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۱۲, ۱۳۹۵ در ۱۱:۰۱ ق.ظ

  سلام. پاسخ شما بسیار گسترده است. اما اگر بخواهم اشاره ای کوچک بکنم باید بگویم علت دریافت کارمزد سپرده پذیری بانکها در برخی کشورها اینست که دولت میخواهد سرمایه ها به سمت تولید (بورس) برود. به همین علت افراد کمی مایل هستند تا سپرده خود را نزد بانک بگذارند. البته سازمانهای دیگری مانند صندوقهای سرمایه گذاری یا موسسات مالی هم هستند که به سپرده ها سود پرداخت میکنند. اما در کشور ما اینگونه نیست. به نظر شما چند درصد مردم حاضرند تمام سرمایه خود را در بورس سرمایه گذاری کنند؟
  عامل دیگر تورم می باشد تورم یا کاهش ارزش پول دلیلی است که سپرده گذار تمایل به دریافت سود دارد تا از ارزش پولش کم نشود. در حالی که در کشوری مانند سوییس سرمایه پس از گذشت سالها ارزشی را از دست نداده است. پس کار بانکها اینست که با اعطای سود به سپرده گذاران از کاهش ارزش پول آنان جلوگیری میکنند و از سوی دیگر به افرادی که نیاز به تامین مالی دارند وام میدهند. بانکها علاوه بر اینکه باید سود سپرده گذاران را بدهند، بایستی هزینه های خود را نیز پرداخت کنند . هزینه هایی مانند سپرده های بانک مرکزی، اداری، پرسنلی و …. در کشورهای دیگر (مانند سوییس) قسمت اعظم درآمدهای بانک از محل کارمزدهاست. اما در ایران اینگونه نیست و کارمزدها سهم کمی در درآمد دارند. به همین خاطر باید از وام گیرندگان هزینه های خود (به علاوه سود سپرده گذاران) ر ا تامین کنند. به همین علت سود وام همیشه بالاتر از نرخ سود سپرده است.

فرامرزسبحانی · آذر ۹, ۱۳۹۵ در ۷:۳۴ ق.ظ

سلام من یه چک دادم به یه مغازه دار تاریخش هم ۹۵٫۸٫۳بعدالان یه اقایی زنگ زده میگه چک که دادی به مغازه دار دسته من بودولی من گمش کردم والان هم چک نقدشده.این شعبه که من هستم به من نمیگن چک کی نقد کرده شمابرید بانک خودتون وبپرسین چک کی نقد کرده ومشخصات طرف بگیربرام.من رفتم بانک گفتم چک گم شده ونقدش کردن لطفامشخصات طرف برام بگید.ریس بانک گفت مانمی تونیم مشخصات طرف بگیم باید بری دادگاه وشکایت کنی.میخواستم بدونم چکارکنم که مشخصات طرف بدونم.با تشکر

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۹, ۱۳۹۵ در ۳:۳۲ ب.ظ

  سلام. در اینگونه موارد شما بایستی شکایت کرده و بنا به دستور قاضی اطلاعات کامل به شما داده خواهد شد.

عباس · آذر ۶, ۱۳۹۵ در ۹:۳۳ ب.ظ

سلام وقت بخیر
یکی از دوستان از من چک خواسته برا ضمانت بانک ایا میشه چک رو در وجه بانک نوشت

علی · آذر ۵, ۱۳۹۵ در ۷:۰۷ ق.ظ

سلام
وقت بخیر

اگر در عنوان مبلغ چک، اشتباهی پیش آید برای مثال مبلغ ریال با مبلغ تومان یکی نباشد، چگونه می توان آنرا اصلاح نمود؟

پیش از پاسخگویی از شما سپاسگزارم.

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۵, ۱۳۹۵ در ۳:۱۰ ب.ظ

  سلام. در اینگونه موارد صاحب حساب باید چک را پشت نویسی کرده و امضا نماید.

فرهاد · آبان ۲۶, ۱۳۹۵ در ۹:۱۰ ب.ظ

سلام . من چهار چک بابت خرید خودرو به نمایندگی سایپا دادم ولی مبلغ و تاریخ رو گفتن خودشون پرینت میگیرن روی چک. من دقت نکردم ببینم آیا تمام چک ها پرینت شدن یا نه . البته رسیدی به من دادن که مبلغ و تاریخ و شماره چک رو توی اون نوشته بودن. به نظر شما ممکنه مشکلی پیش بیاد ؟ آیا با رسیدی که دست من هست میتونم ادعای خودم رو ثابت کنم ؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۲۷, ۱۳۹۵ در ۲:۰۷ ب.ظ

  سلام. بهتر است که چکها را ببینید و از تاریخ و مبلغ آن مطمئن شوید. البته همیشه خود صاحب حساب باید چک را بنویسد و درج رقم و مبلغ توسط شخص دیگر جایز نیست.

فرهاد · آبان ۱۹, ۱۳۹۵ در ۶:۲۵ ب.ظ

سلام . من یه چکی به دستم رسیده که در وجه یه شخصی هست و همون شخص که چک به نام اون هست پشت چک رو ۲ بار مهر زده .ایا من میتونم ان چک رو نقد کنم؟؟؟؟؟

محمدجواد · آبان ۱۶, ۱۳۹۵ در ۸:۱۶ ب.ظ

با سلام و احترام.با توجه به یک مثال سوال خود را بیان میکنم_ صادر کننده چک در قسمت در وجه بدین گونه مینویسد: آقای اصلان پور و فردی که به بانک مراجعه میکند و چک را برگشت میزند ، فردی است با نام احمد پور اصلان …حال آیا با توجه به متفاوت بودن فامیل آیا بانک میتواند گواهی عدم برگشت به دارنده چک دهد و چک را برگشت بزند..(با این احتمال که صادر کننده اشتباها و غیر عمد فامیل را جابجا نوشته باشد)
سؤال دوم: نحوه انتقال حق و حقوق چک پس از برگشت به چه صورت و نوشتاری است؟
ممنون از راهنمائی

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱۷, ۱۳۹۵ در ۴:۱۹ ب.ظ

  سلام. بانک چک را نمیتواند پاس کند و در صورت درخواست ذینفع (آقای پور اصلان) میتواند چک را برگه بزند البته برگشت جک از نوع مغایرت در ارکان ان می باشد و نه کمبود موجودی. برای احقاق حق هم باید بمانند دیگر برگشتیها اقدام کرد.

SoOoL · آبان ۱۵, ۱۳۹۵ در ۴:۱۵ ب.ظ

سلام اگر یک چک رو یه نفر امضا کنه وسه نفر پشت نویسی کنند از نظر حقوقی مسئولیت مدنی ظهر نویسان تا چه مدت هست؟یعنی تا چه مدت ما می تونیم از اون ها شکایت کنیم

پویا · آبان ۱۰, ۱۳۹۵ در ۹:۳۴ ب.ظ

سلام بنده چکی را از شخصی به نام خودم گرفتم که تاریخش ماله دو ماه بعد هست ایشون بین دوستان من ادعا کرده که شکایت کرده و جلوی چک را گرفته است حال میخواستم بدونم ایشون میتواند همچین کاری را انجام بدهد؟ من چه اقدامی باید بکنم؟
با تشکر از شما

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱۴, ۱۳۹۵ در ۳:۰۵ ب.ظ

  سلام. امکان اینکار وجود ندارد و تنها در صورتی میتواند درخواست عدم پاس شدن را بنماید که ادعا کند چک سرقت یا مفقود شده که البته باید با ارائه شکایت به مراجع قضایی و دستور دادگاه باشد.

فائزه · آبان ۹, ۱۳۹۵ در ۹:۴۶ ق.ظ

سلام …درصورت پرشدن ظهر نویس چک آیا امکان ظهر نویسی و انتقال ازطریق سند الحاقی در روی چک امکان پذیر است؟

SoOoL · آبان ۸, ۱۳۹۵ در ۱۰:۳۹ ق.ظ

سلام من دانشجوی امور بانکی هستم…
یه سوال داشتم…
چرا در بانک ها چکی که خودکار قرمز تحریر میشه پاس نمی کنند؟
اگر میشه لطف کنید بگید بر اساس چه تبصره و قانون بانک مرکزی هست
ممنون میشم توضیح کاملی ارائه بدید

امید · آبان ۴, ۱۳۹۵ در ۷:۳۷ ب.ظ

با عرض سلام میخواستم بدونم چکی را که بابت ضمانت به شخصی داده میشود اگر انجام تعهد به درستی انجام شود و ان چک پس گرفته شود با اون برگه چک که نوشته شده چه کار باید کرد با تشکر

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۵, ۱۳۹۵ در ۴:۳۰ ب.ظ

  سلام. میتوانید آنرا به شعبه ارائه و باطل کنید یا با یک پشت نویسی، خودتان انرا پاس کنید.

سروش · آبان ۱, ۱۳۹۵ در ۱:۵۲ ب.ظ

با سلام و عرض ادب
سوالی داشتم از خدمت شما
ما جنسی رو به کسی فروختیم و ایشون هنوز چکی برای ما نیاوردن بعد از گذشت ماهها
و البته چک ضمانتی ازشون داریم ، بدون تاریخ
میخواستم لطف کنید شرایطی رو که ما میتونیم روی اون چک اقدام کنیم برای گرفتن این پول ، بفرمایید
تشکر

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱, ۱۳۹۵ در ۴:۱۹ ب.ظ

  سلام. بر روی چکی که تاریخ ندارد نمیتوان اقدام حقوقی انجام داد. از این گذشته شکایت حقوقی بر روی چکی که جهت ضمانت صادر شده (در متن ان نوشته شده باشد) کمی سخت است. با این حال پیشنهاد میکنم با یک وکیل یا مشاور حقوقی مشورت فرمایید.

شکیلا · مهر ۳۰, ۱۳۹۵ در ۱۰:۳۳ ق.ظ

سلام یکی از اقوام بابت خرید وسیله‌ای به من چک داده و من از سر فامیلی چک رو نقد نکردم و گفتم پول رو نمیخوام حالا پول لازمم اگه نقدش کنم صاحب چک میفهمه من بودم؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مهر ۳۰, ۱۳۹۵ در ۱۱:۴۲ ق.ظ

  سلام. با پاس شدن هر چکی برای صاحب حساب پیامک ارسال خواهد شد و صاحب حساب میتوانید با مراجعه به بانک، مشخصات پاس کننده چک را بداند.

الیاس · مهر ۳۰, ۱۳۹۵ در ۱۰:۳۳ ق.ظ

سلام.با تشکر ار راهنمایی هاو اطلاعاتتون..یه سوال داشتم اینه که اگر یه چک به نام شخصی صادر شده باشه و بدون پشت نویسی بین چند نفر رد و بدل بشه اون شخص اخری که چک دستشه میتونه برداشت کنه یا خیر؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مهر ۳۰, ۱۳۹۵ در ۱۱:۴۴ ق.ظ

  در صورتی که فردی که چک بنام اور صادر شده باشد در پشت چک امضا کند و آنرا به دیگری حواله کند، میتواند فرد دیگر آن چک را پاس کند.

   غلام پور · بهمن ۱۷, ۱۳۹۵ در ۱۲:۱۴ ب.ظ

   با سلام
   من برام سوال پیش اومده که اون بانک از کجا میدونی که خود فردی که چک بنامش صادر شده ،اون چک رو امضا کرده است؟
   ی سوال دیگه هم دارم ممنون میشم جواب بدین
   آیا امکان صدور چک در وجه چندین نفر( مثلا ۲-۳نفر) وجود دارد بطوریکه اون اون ۳ نفر با هم بتون چک رو پاس کنن
   سپاس فراوان

    سید مسلم ثابتی

    سید مسلم ثابتی · بهمن ۲۱, ۱۳۹۵ در ۲:۴۸ ب.ظ

    سلام. بانک اطلاعی ندارد و صرف امضا در پشت چک تایید کننده اصالت می باشد. بله. البته آندو نفر نیز می توانند با امضای پشت چک، چک را در وجه نور سوم کارسازی کنند و نفر سوم به تنهایی چک را پاس کند.

شایان · مهر ۱۱, ۱۳۹۵ در ۱:۱۵ ب.ظ

سلام _با تشکر از طالب مفیدتون .یه سوال.چکی که در وجه یک سازمان مثل دانشگاه نوشته میشه رو ایا میتوان با پشت امضا کردن مسعول دانشگاه ان چک را خرج کرد؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مهر ۱۷, ۱۳۹۵ در ۹:۲۱ ق.ظ

  سلام. بستگی به شرایطی دارد که خود آن موسسه یا دانشگاه هنگام افتتاح حساب جاری اش مشخص کرده دارد. معمولا با مهر (مدیریت یا مالی) و امضای حداقل دو نفر

سهیل · شهریور ۲۷, ۱۳۹۵ در ۵:۳۰ ق.ظ

سلام . من از دوستم ۱۰ میلیون چک داشتم به تاریخ ۳۰ خرداد . یکبار پشتن نویسی کرد تاریخ و کرد ۳۰ مرداد . و بار دیگر هم پشت نویسی کرد تاریخ و کرد ۳۰ مهر . امروز شنیدم که چکی که دوبار پشت نویسی میشه باطل ه . آره ؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · شهریور ۲۸, ۱۳۹۵ در ۴:۴۳ ب.ظ

  سلام. خیر. با خط زدن پشت نویسی قبلی و در صورتی که پشت نویسی جدید خوانا باشد مشکلی ندارد.

مهدی · شهریور ۲۳, ۱۳۹۵ در ۱۲:۰۹ ب.ظ

سلام
من دوفقره چک به دوستم دادم و رسید ازیشون دارم که تمام مسئولیت پاس کردن و تامین وجه چکها بعهده اش هست حالا یکی از چکها برگشت خورده اول اینکه امکان تعقیب کیفری من بعنوان صادر کننده چک هست ؟ دوم اینکه از ایشون میتونم تحت چه عنوانی شکایت کنم؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · شهریور ۲۳, ۱۳۹۵ در ۲:۳۸ ب.ظ

  سلام. بله؛ ذینفع چک میتواند علیه شما اقامه دعوی کند. در هر صورت این چک شماست که برگشت خورده است.اگر از دوستتان سند ومدرک کافی دارید میتوانید تحت عنوان خیانت در امانت از ایشان شکایت کنید. با این حال پیشنهاد میکنم با یک وکیل یا مطلع امور حقوقی مشورت کنید.

حامد · شهریور ۱۷, ۱۳۹۵ در ۴:۰۹ ب.ظ

با سلام و خسته نباشید.

اگر چکی تمام مشخصات ان به صورت صحیح نوشته شده و فاقد هر گونه قلم خوردگی باشد ولی در قسمت وجه چک از غلط گیر استفاده شده باشد و بعد از لاک خوردگی حامل نوشته شده باشد ایا امکان پاس شدن از سوی بانک میباشد؟
در صورت نشدن با تماس تلفنی متصدی یا رییس شعبه و صاحب چک این مشکل حل شدنی هست؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · شهریور ۱۷, ۱۳۹۵ در ۵:۴۲ ب.ظ

  سلام. لاک گرفتگی به منزله مخدوش شدن است و مانند خط خوردگی می باشد که بایستی توسط صاحب حساب پشت نویسی و اصلاح گردد.

میثم · شهریور ۱۵, ۱۳۹۵ در ۶:۲۹ ق.ظ

سلام .
من یه چک دارم به مبلغ ۱۰ میلیون تومان که نوشته چک به صورت تایپیه ( دست نوشته نیست ) حالا صاحب چک میخواد چک رو رقمشو با دست عوض کنه . میخواستم بدونم که مشکلی پیش نمیاد ؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · شهریور ۱۵, ۱۳۹۵ در ۲:۳۰ ب.ظ

  سلام. با این عمل چک مخدوش می شود و قابل پاس شدن نیست ولی اگر شعبه مربوطه از دارنده حساب استعلام کند شاید بتوان چک را پاس کرد.

مهدی رضایی · شهریور ۱۴, ۱۳۹۵ در ۱۱:۳۵ ق.ظ

با سلام. من چکی به مبلغ ۲۰م تومان بدون تاریخ با درج تمام مشخصات چک در قرارداد به عنوان ضمانت برای شخص فروشنده ، به شرکتی دادم…
در قرار داد نوشته شده است در صورت عدم انجام تعهدات از طرف فروشنده ، شرکت حق دارد چک را برای وصول به مراجع قضایی اقدام نماید
آیا این چک را می تواند به شخص دیگری بدهد ؟
ضمن اینکه تازگی ادعا کرده است امضای شما مغایرت دارد با امضای موجود در بانک////این درحالیه که من واقعا قصد عمدی درکارم نبوده منتهی به هر دلیلی کمی امضایم کشیده تر و ..شده است پای چک…
آیا بابت اینکار مجرم شناخته میشوم ؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · شهریور ۱۴, ۱۳۹۵ در ۳:۱۹ ب.ظ

  سلام. در صورت خرج شدن چک یا نقد کردن میتوانید با ارائه ادله خود به دادگاه خسارت خود را فرد به جرم خیانت در امانت دریافت کنید. در صورتی که بانک اعلام کند امضای شما مغایرت دارد بایستی نسبت به تصحیح امضا اقدام و دوباره اقدام کنید.خطای سهوی در امضا پذیرفته نیست. با بیان اینکه عذری برای امضای دوباره نداشته باشید قطعا چیزی متوجه شما نخواهد بود.

محسن · شهریور ۹, ۱۳۹۵ در ۶:۱۱ ق.ظ

سلام
من چکی به مبلغ ۴۵۰۰۰۰۰۰ میلیون ریال از مشتری داشتم که نتاسفانه سرقت رفته حالا صاحب چک حاضر به پرداخت وجه چک نیست البته جلوی چک مسدود کردم
تکلیفم چیه ؟//

ماهان · شهریور ۸, ۱۳۹۵ در ۷:۱۴ ب.ظ

سلام وقت بخیر من یه چک در وجه یک شرکت بابت ضمانت کار دادم بدون تاریخ ایا چک قابل نقد شدن هست یا باید از طریق دادگاه نقد بشه؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · شهریور ۱۱, ۱۳۹۵ در ۲:۵۶ ب.ظ

  سلام. اگر هنگام ارائه چک به بانک تاریخ نداشته باشد قابل نقد شدن نیست. ولی ممکن است آورنده با جعل خط و نوشتار شما تاریخ را درچک قید کرده و آنرا نقد کند.

میثاق · شهریور ۳, ۱۳۹۵ در ۱۱:۴۸ ق.ظ

سلام چکی در وجه شرکت در اختیار دارم جهت نقد نمودن آن تنها مهر شرکت کافیست پشت چک بزنم یا باید امضاء مدیرای شرکت هم پشت چک باشد.

امیر صالحی · مرداد ۲۳, ۱۳۹۵ در ۶:۳۸ ب.ظ

سلام من یک چک دارم در قسمت در وجه چیزی پر نشده نه حامل نوشتن نه اسم شخص و خط زدن ایا چک پاس میشود یا باید پر شود حتما؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · شهریور ۴, ۱۳۹۵ در ۱:۵۷ ب.ظ

  قسمت وجه چک حتما باید پر شده باشد و خالی بودن آن مانع پاس شدن می شود.

فری · تیر ۱۰, ۱۳۹۵ در ۸:۴۸ ق.ظ

با سلام
من یه چک دارم. قبلا این برگه چک رو داد بودم برای ضمانت که این چگ بدون تازخ هست و در این چک مبلغ مشخص شده و اسم اون شرکت که داده بودم در چک نوشته شده
حالا این چک بعد چند وقت به من رسیده
برای اینکه این چک رو دوباره بنویسم وبدم به کسی تا گردش کنه(در وجه حامل) رو بلد نیستم
لطفا توضیح میدین که چه طوری بنویسم
با تشکر

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · تیر ۱۰, ۱۳۹۵ در ۸:۱۷ ب.ظ

  سلام. تمام اصلاحات باید در پشت چک نوشته شده و دو امضا شود. اگر چک شما دچار خط خوردگی زیاد می شود پیشنهاد میکنم با مراجعه به شعبه و ارائه چک آنرا ابطال کنید

   فری · تیر ۱۱, ۱۳۹۵ در ۸:۳۶ ب.ظ

   تشکر

محمد · تیر ۷, ۱۳۹۵ در ۲:۴۵ ق.ظ

با سلام ، ما بیشتر کارمون با شهر های دیگر هستش و مشتریای ما اکثرا بار اول هست که باهاشون کار میکنیم ، همیشه این مشکل را داریم که برای همان بار اول طرف یک مقدار پول نقد و بقیه را میخواهد چک بدهد ، چگونه میتوانیم از نظر چک خیالمون راحت باشه که حتمن پاس بشه ، آیا چه راه حلی پیشنهاد میکنید که خیالمون از بابت پاس شدن چک راحت باشه و بتونیم باهاشون کار کنیم . آیا راه حل و سخت گیری خاصی برای دریافت چک هست . لطفا راهنمائی کنید . با تشکر

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · تیر ۷, ۱۳۹۵ در ۱۱:۰۹ ق.ظ

  سلام.
  فعلا هیچ راهی وجود ندارد و فقط اعتماد فی ما بین راه حل کار است.

سعید · خرداد ۲۱, ۱۳۹۵ در ۵:۲۳ ب.ظ

سلام.من با نرم افزار چاپ چک یه چکی رو تایپ کردم که روش عبارت چک فاقد هر گونه خط خوردگی درج شده,بعد متوجه شدم تاریخ رو اشتباه زدم.خط زدم و پشت نویسی کردم و ۲ تا امضا زدم. ایا مشکلی پیش میاد؟؟؟؟ و اگه با یه فیلد مشکی تو ورد درست کنم که روی اون عبارت رو بپوشونه بازم موردی داره ؟؟؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · خرداد ۲۳, ۱۳۹۵ در ۵:۴۳ ب.ظ

  سلام. درج عباراتی با مضمون مشروط کردن پرداخت وجه از بانک مورد قبول نمی باشد به عبارتی صاحب حساب نمی تواند پرداخت وجه چک را مشروط به عمل یا رویداد خاصی کند از جمله درج عباراتی مثل “چک فاقد خط خوردگی ” یا ” بابت تضمین ” و … . اگر ارکان اصلی چک مانند تاریخ، مبلغ، امضا، در وجه و.. درست باشد چک باید پرداخت شود. در موردی که ذکر کردید بانک چک شما را پاس خواهد کرد.

كريمي · خرداد ۱۷, ۱۳۹۵ در ۱۰:۲۰ ق.ظ

سلام من یه چک دارم که روش خط خورنده و دوباره پشتش مبلغ و به تومان البته به حروف نوشته با دو تا امضا. آیا به خاطر ریال ننوشتن مشکلی پیش میاد؟

علی میرزاده · خرداد ۱۲, ۱۳۹۵ در ۶:۵۹ ق.ظ

سلام.بنده چکی دادم به شخصی که از تاریخ صدورش ششماه و پانزده روز گذشته است.ایا حقوقی است یا کیفری؟تاریخ صدور را چطور میتوان ثابت کرد؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · خرداد ۱۳, ۱۳۹۵ در ۱:۲۴ ب.ظ

  سلام. مهم تاریخ سررسید چک است یعنی همان تاریخی که چک باید در آن پاس شود . اگر چک وعده دارد بوده یا بابت ضمانت امری یا تحقق شرطی باشد حقوقی می شود. اگر ذینفع چک بتواند ثابت کند چک وعده دار بوده (توسط قولنامه، قرارداد و یا …) می تواند برای چک حکم حقوقی بگیرد.

داریوش · اردیبهشت ۴, ۱۳۹۵ در ۱۰:۲۷ ق.ظ

با سلام و خسته نباشید، وقتی یه چک داریم که مثلا مال بانک ملیه و میخوایم اون رو تو حساب بانک تجارت بخابونیم چقد طول میکشه تا پول بیاد به حساب

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۴, ۱۳۹۵ در ۴:۱۷ ب.ظ

  با توجه به اجرایی شدن سیستم چکاوک طی همانروز یا حداکثر یه روز بعد.

هاشم جعفری · اردیبهشت ۱, ۱۳۹۵ در ۲:۲۸ ب.ظ

سلام –
۱ – آیا مبلغ پشت نویسی چک باید با ریال باشد یا میشود با تومان هم باشد ؟
۲ – آیا مبلغ روی چک میتواند فقط تومان باشد ؟
۳ – آیا مبلغ روی چک میتواند دلار یا مثلا ریال فلان کشور عربی یا مثلا روپیه باشد؟
۴ – آیا پشت نویسی تاریخ باید حروفی باشد ؟
آیا پشت نویسی مبلغ چه ریال چه تومان باید با حروف باشد ؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۹, ۱۳۹۵ در ۲:۰۲ ب.ظ

  سلام.
  ۱و ۲ و ۳ = مبلغ پشت نویسی همانند درج مبلغ در جلوی چک است که بایستی در وجه رایج و رسمی کشور یعنی ریال نوشته شود.
  ۴- خیر لزومی ندارد. ولی بایستی خوانا و بدون خط خوردگی باشد.
  ۵- مبلغ بایستی هم به عدد و هم به حروف باشد.

مرتضی اسدی · بهمن ۲۵, ۱۳۹۴ در ۴:۴۳ ب.ظ

سلام.
آیا این که میگن چک تا ۶ ماه اعتبار داره درسته؟ اگ ردرست نیست مدت اعتبار یک چک چقدره؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · بهمن ۲۵, ۱۳۹۴ در ۴:۴۹ ب.ظ

  سلام. خیر درست نیست. ارائه چک به بانک مهلت ندارد. لکن اگر از تاریخ صدور چک بیشتر از ۱۰ سال گذشته باشد، پرداخت وجه آن موکول به اخذ تاییدیه از صاحب حساب می باشد.

سید · بهمن ۲۵, ۱۳۹۴ در ۶:۰۰ ق.ظ

سلام. از راهنمایی هایی خوبتون متشکرم.
من یه چک دارم که دوبار پشت نویسی شده. ایا میتونم دوباره اونو بنویسم و چک رو نقد کنم؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · بهمن ۲۵, ۱۳۹۴ در ۱۱:۲۲ ق.ظ

  سلام.
  بله. ظهر نویسی چک میتواند به دفعات نامحدود تکرار شود. اما هر ظهر نویسی که مبلغ چک توسط آن پرداخت میشود می بایست خوانا و کامل نوشته و امضا شده باشد.

فراز · بهمن ۱۷, ۱۳۹۴ در ۷:۱۷ ق.ظ

سلام .
من یه چک دادم به سایپا و اونهم برگه خورده چجوری میتونم اون چک رو رفع سو کنم؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · بهمن ۱۷, ۱۳۹۴ در ۷:۲۵ ق.ظ

  سلام دوست گرامی شما میتوانید مبلغ چک را به حساب واریز کرده و به سایپا هم جهت پاس کردن چک اطلاع دهید تا چک شما پاس شود و یا اینکه مبلغ چک را به صورت نقد به سایپا تحویل داده و چک را دریافت و سپس باطل کنید.

مهدی · بهمن ۲, ۱۳۹۴ در ۵:۱۵ ب.ظ

با سلام.
مدت زمان لازم برای حذف سوابق چک های برگشتی از سامانه بانک مرکزی چقدر می باشد؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · بهمن ۲, ۱۳۹۴ در ۵:۴۹ ب.ظ

  سلام.
  اگر قبل از ۱۰ روز رفع سو شود یک تا دو روز بیشتر طول نمی کشد. بعد از ده روز با توجه به مدت زمان سپری شده از برگشت شدن چک بین یک تا سه ماه.

بختیاری · آذر ۲, ۱۳۹۴ در ۷:۵۳ ق.ظ

باسلام خیلی خوب توضیح دادید ..ازشما متچکریم

متین · شهریور ۱۳, ۱۳۹۴ در ۱۱:۲۴ ق.ظ

با سلام.
در بند ۳۹به چک با دعوای کیفری و دعوای حقوقی اشاره کردید امکانش هست بیشتر توضیح بدهید و فرق اقامه دعوی کیفری و حقوقی چک رو توضیح بدهید؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · شهریور ۱۴, ۱۳۹۴ در ۳:۴۲ ب.ظ

  سلام.
  دعوای کیفری مربوط به عملی است که برای مرتکب آن، دادگاه مجازات تعیین می‌کند ولی برای دعوای حقوقی دادگاه مجازاتی درنظرنمی‌گیرد و فقط مرتکب عمل رابه دادن حقوق قانونی دیگران یا انجام تکالیفش ملزم می سازد. توضیحات بیشتر (+)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *