۱۱ روش خلاقانه بازاریابی بانک ها

بانکها و موسسات مالی همواره سعی داشته‌اند از بهترین و زیباترین روش‌های تبلیغات و بازاریابی استفاده کنند. گاه این پروزه ها چنان جذاب و خلاقانه طراحی و اجرا می شوند که توجه برندها و صنایع دیگر را به خود جلب می کند. در این نوشته به ۱۱ تبلیغ خلاقانه بانکها و موسسات مالی که طرفداران زیادی پیدا کرده است می‌پردازم.

۱- ویدیویی از مردم

برای افزایش آگاهی از خدمات شبانه روزی، بانک نروژی DNB تبلیغاتی ۲۴ ساعته را در بزرگترین کانال تلویزیونی نروژ، یعنی TV2، خریداری نمود. سپس این بانک این زمان را با محتوای تولید شده توسط کاربران پر کرد.

این بانک که با نمایندگی Try/Apt کار می­ کرد، افراد نروژی را به تبادل بهترین نکات خود درباره­ ی همه­ ی مسائل از جمله مسائل روزمره زندگی دعوت نمود. مانند ویدئوهای مربوط به یک دختر بچه با چشم سیاه بودند که هشدار می­ داد نباید با کارت­ های خرید در Ikea بازی کرد، یا مادری که به مردان هشدار می­ داد تا سرگردان نباشند. DNBبیشتر از ۳۰۰۰ کلیپ ویدئویی را دریافت نمود و تصمیم گرفت یک سوم آنها را به معرض نمایش بگذارد، و برای بیش از ۲٫۵ ساعت برنامه بسازد.

مطابق با مطالعه­ ی موردی بانک، آگاهی از خدمات ۲۴ ساعته­ ی DNB توسط مشتری از ۳۵٪ به ۷۵٪ در سراسر نروژ افزایش پیداکرد.

۲- در روز کشف آمریکا هم باز هستیم.

در ۱۳ اکتبر، بیشتر بانک­ های امریکایی در روز کشف امریکا (کلمبوس) بسته بودند. اما در آغاز این روز، بانک آن آربور پیام زیر را برای مردم ارسال نمود:

“بانک ما امروز بسته نیست، زیرا کلومبوس در اوهایو می­باشد.”

– بانک آن آربور (@bankofannarbor) 13 اکتبر ۲۰۱۴

اما اگر شما در میچیگان یا اوهایو زندگی نکنید، این پیام جالب توجه نخواهد بود. برای افراد مقیم در میچیگان (و اوهایو)، این پیام ساده در رقابت تلخ و بلند مدت بین دو دانشگاه اصلی این ایالت­ها نقش نداشت: دانشگاه میچیگان وولورینز و دانشگاه بوکیس اوهایو.

دانشگاه ایالت اوهایو در شهری به نام کولومبوس واقع شده است. بانک آربور آن را بدین گونه تشبیه کرد که یک روز تعطیل با نام این شهر وجود دارد.

این پیام نوعی کمپین محلی بانک آن آربور را نمایان می­سازد، که با یک تشبیه درونی همراه است و فقط افراد محلی آن را درمی­یابند. برای نهادهای اجتماعی موفقیت با ارتباطات محلی بسیار هوشمندانه است. این پیام تقریبا ۱۸۰۰ بار ارسال شده و مورد توجه قرار گرفت. مطابق با اعلامیه­ی بانک، این پیام ۲٫۵ میلیون سود را تولید کرد. رسانه های بزرگی مثل FOX، ESPN و CBS این مسئله را پوشش دادند، و مقالات متعددی در روزنامه­های محلی منتشر شد.به نظر من این روش بازاریابی، بسیار زیرکانه بود.

۳- صداقت تا این حد ؟!!

در این مجموعه از تبلیغات، نوردنت(Nordnet)، شخصی را به کار می گیرد تا به شما بگوید که در بانک استخدام شده است. صحبت او با این جمله آغاز می­شود: “سلام، من یک بازیگر هستم. ۸۰۰۰ دلار به من پرداخت شده است تا از بزرگ بودن نوردنت در مقایسه با سایر بانک­ها به شما اطلاع دهم. آنها مرا به دلیل خوش تیپ بودنم نسبت به مدیرعامل واقعی انتخاب کرده­اند. من از مجموعه­ای از تبلیغات خواندم که نوردنت دارای هزینه های افتتاح حساب پایین تری بوده و یک مکان مناسب برای افتتاح حساب شماست.”

هدف از این تبلیغات ارسال پیامی درباره­ی تعهد بانک نسبت به شفافسازی بود.

11 روش خلاقانه بازاریابی بانک ها

۴- شعاری برای امنیت

تبلیغات بانک آلی(Ally Bank) نشان دهنده­ی یک تاجر است که به یک ستاره­ در آسمان توجه می­کند. او در این تبلیغ می­گوید: “من نمی­دانم چه عاملی مرا از پولم دور نگه می­دارد”. این بخشی از پیام برند آلی است: مدیریت پول باید ساده و راحت باشد.

11 روش خلاقانه بازاریابی بانک ها

۵- چشمه ای از پول

بازدیدکنندگان از یک نمایشگاه هنر در مارتا گرجستان چشمه ای از پول را دیند که سرشار اسکناس بود… این مکان با دلار پوشانده شده بود. اتحادیه­ ی اعتبار جامعه ­ی LGE این مکان را به عنوان بخشی از تبلیغات طراحی شده برای تاکید بر نرخ بالای حسابداری طراحی نمود.

محیط چشمه با دلارهایی پوشانده شده بود که عابرین آنها را دریافت می­ کردند. برخی از بازدیدکنندگان پارک به صورت کنجکاوانه به این قسمت نگاه می­ کردند. اما افراد مشتاق تر دلارها را برداشته و یادداشتی را در سمت دیگر آن مشاهده می­ کردند: “اگر شما به دنبال پول بیشتری هستید به غرفه LGE مراجعه کنید.”

11 روش خلاقانه بازاریابی بانک ها

۶- دانشجویان جدید

دانشجویان – مخصوصا افراد ورودی سال اول – تصمیمات زیادی برای شروع کلاس­ های خود دارند. معمولا انتخاب نهاد مالی در فهرست اولویت آنهاکمتر به چشم می­ خورد. مانند بسیاری از موسسات مالی واعتباری ، کشف رویدادهای بیشمار و وابستگی­ هایی که جدیدا مشاهده شده­اند بسیار دشوار خواهد بود.

موسسه ی اعتباری ایسترهیل(Listerhill Credit Union )، که با سازمان دانشجویی دانشگاه آلابامای شمالی همکاری دارد، با برقراری ارتباط با دانشجویان در حین تعیین رشته در بازاریابی فعالیت داشت، اما به یک روش سودمند و غیر اجباری. آنها مراسمی را برای یک گروه از ۵۰ سرپرست  UNAاجرا نمودند که شامل موسیقی زنده، پذیرایی و بستنی­های طبیعی بود، و سپس در روزهای ورود دانشجو تبلیغات برند کیسه­ های لباس را انجام دادند. تسهیلات ارزان قیمت به دانشجویان مانند ماشین و تحصیل از محصولاتی بود که با استقبال مواجه شد

۷-  الهام بخشیدن به کارآفرینان

در مجموعه ­ای از هشت تبلیغ چاپی، بانک بازرگانی افریقا پیام­ هایی را به کارآفرینان ارسال می­ کند: Meticulous، Free Spirits، Fiery و the Persevering. تصاویر آن بسیار زیبا، پویا و محرک هستند.  در این کمپین به تسهیلاتی که به کارآفرینان و صنایع کوچک داده می شود تاکید شده.

نمایندگی تبلیغاتی: هالو، در جوهانسبرگ افریقای جنوبی.

۸- بمب آرون رودگرز

بانک مرتبط با ویسکونسین با کمپینی همکاری دارد که عکس­ های سلفی را با هم ترکیب کرده و فرصتی را برای برنده شدن یکی از ۱۰ توپ فوتبال با امضای آرون رودگرز فراهم می­ دارد. برای شرکت در این مسابقه، افراد می‌توانند به یکی از شعبه­ های بانک مراجعه کنند و یک عکس از اندازه­ ی واقعی آرون رودگرز بگیرند، و یا از www.AssociatedBankMVP.com بازدید نموده و و تصویر خود را آپلود کنند که به صورت دیجیتالی پردازش می­ شود. افرادی که فتوبمب خود را روی وبسایت­ های توئیتر، فیس بوک یا پینترست با #GoodFit به اشتراک می­ گذارند، به صورت اتوماتیک در قرعه کشی شرکت میکنند تا یکی از ۱۰ توپ فوتبال امضا شده توسط رودگرز را به دست آورند.

 ۹- پروژکتور ایده ها

فرض کنید در خیابان دارید از کنار یک فروشگاه که کرکره‌اش پایین است رد می‌شوید. ناگهان کرکره بالا می‌رود! اما نه خود کرکره بلکه تصویری که روی کرکره به نمایش در می‌آید.
از شما خواسته می‌شود که یک کد QR را اسکن کنید. شما با اسمارت‌فون خود تصویر را اسکن کرده و وارد صفحه‌ای می‌شوید که به شما می‌گوید اگر این فروشگاه متعلق به شما باشد، دوست دارید چه شغلی در آن داشته باشید؛ یکی را انتخاب می‌کنید. سپس نام خود را وارد می‌کنید و دکمه شروع را می‌زنید.

کرکره بالا می‌رود و شغل مورد نظر شما در فروشگاهی به نام خود شما نمایش داده می‌شود…

هدف از اجرای این ایده نمایش خدمات بانک آلمان برای کسب‌و‌کارهای کوچک است که می‌توان آن را جزو خلاقانه‌ترین ایده‌ها برای معرفی محصولات یا خدمات بانک دانست.

۱۰- رسیدهای جالب

بانک HSBC در اقدامی جالب ایده ای برای رسیدهای خودپرداز خود دارد. در این کمپین، پشت این رسیدها طرح هایی برای درست کردن اوریگامی(شکلکهای کاغذی) چاپ شده است.

۱۱- بانکی برای همه کشور

این تبلیغ آک بانک ترکیه نیز از پر بیننده ترین های یوتیوب بوده است. با مشاهده این کلیپ به علت آن پی می برید

۰ ۰ vote
Article Rating
کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی
Subscribe
Notify of
guest
3 Comments
newest
oldest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
حمید
مهر ۱۲, ۱۳۹۸ ۱:۲۳ ق٫ظ

عالی بود

شرعیاتی
شرعیاتی
مهر ۲۱, ۱۳۹۶ ۳:۴۸ ب٫ظ

بسیار عالی بود
ممنونم

مرد تنها
مرد تنها
تیر ۱۶, ۱۳۹۴ ۳:۴۳ ب٫ظ

تبلیغات زیبایی بود.
حالا با تبلیغات خودمون مقایسه کنید: بچین، بچین، بچین، نچین، بچین، نچین، چین چین…
واقعا متاسفم.