۱۱ ایده برای اینکه در بازاریابی بانکی خلاق باشیم.

دسته بندی :

بانکداری خرد[۱]، مانند هر صنعت دیگری نیازمند تفکر خلاق و نوآورانه است. آنچه در ادامه میخوانیم ۱۱ نکته برای افزایش مهارت های خلاقیت خود و مورد استفاده بانکها و سازمانهای مالیست.

دهه هاست که بانکداری را به عنوان صنعت خلاقانه ای نمی شناسیم و این یکی از مخاطرات کار در ساختارهای فقط عمودی (خدمات مالی خرده) است که تفکری تکراری و کهنه‌ نیز به آن دامن می زند. بعد از اینکه ما ۴۳ نوع تبلیغات وام خودروهای مختلف را در حرفه ی خود تولید کردیم، برای ارتقا به موارد ۴۴، ۴۵ و ۴۶ ممکن است با کمی سختی مواجه شوید.

در واقع بعید می دانم صنعتی را بیابیم که در زمینه خلاقیت از بانکداری بدتر باشد. اما با این وجود بازاریابی خدمات مالی نسبت به صنایع دیگر نیاز به نوآوری و خلاقیت بسیار بیشتری دارد. حال چطور می توان در چنین محیط خفه، سنگین و سنتی بانکداری، حل مساله نوآورانه را امکان پذیر کرد؟

گام اول، درک فرآیند خلاقیت است. خواه شما در حال تلاش برای ساخت یک شعار تبلیغاتی، طراحی یک سپرده جدید، ساختن یک نوع آهنگ و یا توسعه یک تم برای مبارزات تبلیغاتی ماه آینده باشید، تقریبا تمام مشکلات از طریق این چهار مرحله مجزا حل می شود:

اطلاعات – انباشته کردن ذهن از هر موضوعی که پیدا می کنید. این تقریبا غیر ممکن است که در خلاء اطلاعاتی مشکلی را حل کنید. اطلاعات غذای مغز است، ماده خامی که خروجی خلاقیت را تقویت می کند.

انتظار– راه حل های خلاقانه تقریبا هیچگاه فورا به ذهن نمی رسند. شما نیاز دارید تمام اطلاعاتی را که مصرف کرده اید هضم و تلخیص کنید و این نیاز به گذشت زمان دارد. بهتر است در فرایند خلاقیت عجله نکنید، زیرا هرچه بیشتر به ایده هایتان اجازه نفوذ دهید، ایده هایتان بهتر و فراوان تر خواهد بود.

الهام– اکنون وقت گفتن کلمه “یافتم” است، که منتظرش بودید. پس از اینکه مغز خود را با اطلاعات پر کردید و اجازه دادید اندکی جا بیافتد، چیزی که شما در موردش فکر کردید یا بیاد آوردید، و یا دیده و شنیده اید، جرقه یک ایده را در ذهن شما میزند.

به تصویر کشیدن– یک ایده هیچ ارزشی ندارد، اگر نتوانید آن را به تصویر بکشید. خیلی وقت ها موفقیت یا شکست یک راه حل خلاقانه به این بستگی دارد که چگونه خالق آن با مهارت در موردش صحبت کند. راه های بسیاری برای بیان یک مفهوم واحد (بصری، ریاضیاتی، کنایه ای، و غیره) وجود دارد.

 1. گیره کاغذ و انیشتین

بیایید یک آزمون ساده خلاقیت را با هم مرور کنیم. استفاده هایی که از یک گیره کاغذ می شود را نام ببرید. یک فرد ممکن است به طور متوسط ده یا حتی ۲۰ یا ۳۰ پاسخ مختلف بدهد. اما نابغه هایی مثل انیشتین می توانند هزاران ایده بدهند. چرا؟ چون آنها قوانین مطلق را به هم می ریزند و تمام مفروضات را کنار می گذارند. افرادی مانند انیشتین سوالات این چنینی می‌پرسند، اگر گیره کاغذ اندازه یک جامبو جت بود چه می شد؟ و یا تنها به کوچکی دو میکرون؟ و یا ساخته شده از شیشه؟ و یا ساخته شده از نور؟ آنها فرض نمی کنند که گیره کاغذ باید یک اینچ و ساخته شده از فولاد باشد.

مایکل میکالکو کارشناس خلاقیت بهترین فروش، در زمان مواجهه با مشکل می گوید ما بطور معمول برحسب مشکلات مشابهی که در گذشته با آن مواجه شده ایم فکر می کنیم. ما سعی می کنیم چیزی را در گذشته شناسایی کنیم که قبلا جواب داده است. ما می پرسیم، برای حل این مشکل باید چه چیزی در زندگی، تحصیلات و کار می آموختیم. اکثر مردم راه حل ها را بر اساس تجربیات گذشته توسعه می دهند. اما میکالکو می گوید این طرز فکر محدود کننده است.

در مقابل میکالکو می گوید زمانی که نوابغ با یک مشکل مواجه می شوند، می پرسند، از چه راه های مختلفی می توانم به آن نگاه کنم؟ از چه طرق مختلفی می توانم آن را حل کنم؟

[su_box title=”بینش کلیدی” style=”bubbles” box_color=”#6def03″ title_color=”#112e16″]اگر شما فقط بر روی آنچه که آموخته اید تکیه می کنید – به آنچه که می دانید فکر می کنید – همواره برای توسعه راه حل های نوآورانه کشمکش خواهید داشت.[/su_box]

۱۱ ایده برای اینکه در بازاریابی بانکی خلاق باشیم.
۱۱ ایده برای اینکه در بازاریابی بانکی خلاق باشیم.
 1. نصف ۱۳

بسیار خوب، حالا که ذهن شما با مسئله گیره کاغذی انیشتین روغن کاری شده، اجازه دهید امتحان کنیم: نصف ۱۳ چیست؟ چه تعداد پاسخ خلاقانه می توانید ارائه دهید؟ بسیاری از مردم به صورت ریاضی در عدد ۵/۶ گیر می کنند، ۱۳ یک عدد اول است که نصف آن ۵/۶ می شود ( که به صورت کسری ۶ نشان داده می شود). اما دیگر چه؟

نصف ۱۳ چیست؟ زمانی که شما به جای روش ریاضی با روش خلاقانه به مشکل نزدیک شوید، تقریبا تعداد نامحدودی از پاسخ های ممکن وجود دارد.

می تواند وسوسه انگیز باشد که خود را اینگونه متقاعد کنید که تمام ایده های خوب توسط دیگری بکار گرفته شده است. فقط به یاد داشته باشید ” نیمی از سیزده” ، و سپس در مورد تمام مارک های اتومبیل که پس از تبلیغ برای خودروهای خود، راه جدیدی پیدا می کنند فکر کنید – حتی اگر این صنعت توسط دهها هزار ایده دیگر شخم زده شده باشد.

[su_box title=”بینش کلیدی” style=”bubbles” box_color=”#6def03″ title_color=”#112e16″]به یاد داشته باشید همواره یک راه حل جدید و خلاقانه، حتی برای مشکلات قدیمی و آشنا وجود دارد.[/su_box]

 1. نوآوری، یک کسب و کار بزرگ است

واقعا افراد خلاق اعتراف خواهند کرد که بسیاری از ایده های آنها زیاد هم خوب نیست. قرار نیست هر ضربه شما در فوتبال گل شود. در واقع توماس ادیسون قبل از کسب موفقیت به ۱۰،۰۰۰ شکست اعتراف کرده است. برای ساخت شعار بازاریابی مشهور Got Milk? از یک تیم چهار نفره کارشناسا بازاریابی استفاده شده است. چهار نفر برای دو واژه؟ به این فکر کن که چه تعداد ایده ی دیگر قبل از با ارزش شدن دور ریخته شده و وارد دنیای بازاریابی نمیشوند؟ صدها؟ شاید هزارها؟

[su_box title=”بینش کلیدی” style=”bubbles” box_color=”#6def03″ title_color=”#112e16″]تنها راه داشتن یک ایده ی خوب، داشتن تعداد زیادی ایده است.[/su_box]

 1. توضیح مشکل برای شخص دیگر

در هر گونه مشکل، یکی از اولین کارهایی که شما باید انجام دهید یافتن ساده ترین راه بیان آن است. چگونه می توانید یک مشکل را به پایین ترین سطح خود برسانید؟ یافتن یک راه حل برای مشکل ساده آسان تر از یک مشکل پیچیده است.

یکی از بهترین راه ها برای تحلیل یک مشکل توضیح آن برای فرد دیگری است، یک فرد ناآشنا با آن – یک فرد غیر حرفه ای یا یک همکار یا دوست. اگر شما یک همسر دوست داشتنی، حمایتگر و صبور دارید، سعی کنید مشکل را برایش توضیح دهید. آنها ممکن است یک دسته از سوالات احمقانه بپرسند، و یا بسیاری از راه حل های نامناسب ارائه دهند، اما از طریق این فرایند شما می توانید به یک سطح عمیق تر از وضوح در مورد آنچه که به دنبالش هستید دست یابید.

چگونه مشکل خود را برای یک کودک ۶ ساله توضیح خواهی داد؟ اینقدر تمرین کنید تا بتوانید مشکل خود را به یک یا دو جمله کاهش دهید. در حالت ایده آل شما باید به هدف ۵-۱۰ کلمه دست یابید.

[su_box title=”بینش کلیدی” style=”bubbles” box_color=”#6def03″ title_color=”#112e16″]درمورد مشکل خود با دیگران صحبت کنید. همواره به دنبال این فرصت باشید تا چالش های خلاقانه ی خود را برای کسی که به شما گوش می دهد توضیح دهید. پاسخ او لزوما مورد علاقه شما نیست. این بیان ساده ای از مشکل شماست که واقعا در جست و جوی آن هستید. وادار کردن خود به توضیح چندین باره ی مشکلاتتان برای چندین نفر، تمرکز شما را متبلور خواهد ساخت.[/su_box]

 1. نوابغ، افکار خود را نمایان می کنند

طبق گفته ی میکالکو کارشناس خلاقیت، یکی از دلایل اصلی علاقه مردم به داوینچی و گالیله به عنوان نابغه، عمدتا به نحوه بیان ایده های آنها بر میگردد: یعنی از طریق دیداری. به عنوان مثال گالیله با نمایش افکار خود از طریق نمودارها، نقشه ها و ترسیم ها انقلابی در علم به پا کرد، در حالی که معاصران از روش های مرسوم ریاضیاتی و گفتاری استفاده می کنند. در واقع تمام دوره رنسانس با یک انفجار خلاقیت شناخته می شود که با ضبط و انتقال دانش جدید گره خورده است.

شاغلین خلاق معمولا مهارت های خود را در زمینه ی توانایی های دیداری و سه بعدی توسعه می دهند که آنها را در برقراری ارتباط بین ایده های جدید و اطلاعات از طرق مختلف انعطاف پذیر می سازد.

اگرچه انیشتین اغلب همانند یک فیزیکدان و ریاضیدان فکر می کرد اما دریافت که نیاز است ایده هایش را از راه های ممکن دیگر مانند نمایش هندسی بیان کند. آیا انیشتن بازاریابی را خوب بلد بود؟

شاید شما سعی کرده اید چیزی را برای کسی توضیح دهید و آنها به طور کامل گفته ی شما را درک نکردند. ” آیا لازم است عکس آن را بکشم؟ بله! این دقیقا همان چیزی است که مردم نیاز دارند.

[su_box title=”بینش کلیدی” style=”bubbles” box_color=”#6def03″ title_color=”#112e16″]انسان ها عمیقا بصری هستند. وقتی اطلاعات در زمینه دیداری ارائه می شود ما آن را بهتر هضم کرده و به آن پاسخ می دهیم.[/su_box]

 1. تمام ایده های خود را بنویسید

این کار جهت حفظ ایده ها برای آیندگان نیست. دلیل اینکه شما نیاز دارید تمام ایده هایتان را بنویسید این است که بتوانید آن را از سیستم خود بیرون بکشید. اگر شما تمام ایده هایتان را از مغز به کاغذ انتقال ندهید، در خطر ابتلا به خشکی خلاقیت هستید. شما حس کنجکاوی خود را از دست می دهید زیرا ذهن شما بارها و بارها به یک ایده ی مشابه باز می گردد. بعد از آن باید منتظر هجوم ایده های خلاقانه بازاریابی باشیم.

[su_box title=”بینش کلیدی” style=”bubbles” box_color=”#6def03″ title_color=”#112e16″]همه چیز را بنویسید، حتی ایده های بد- به خصوص ایده های بد. سیستم خود را پاک سازی کنید، بنابراین می توانید به جلو حرکت کنید.[/su_box]

 1. قلم و کاغذ به همراه داشته باشید

این ممکن است احمقانه و بدیهی به حساب بیاید اما اینگونه نیست. افراد منظم حل کننده ی مشکل، همواره اطمینان می یابند که قلم و کاغذ در دسترس داشته باشند. چرا؟ چون شما هرگز نمی دانید که راه حل مشکلات کی و کجا به سراغ شما می آیند. این می تواند در آسانسور، حمام، و یا نیمه شب در رخت خواب اتفاق بیافتد. تنها به این خاطر که شما ساعت ۱ تا ۳ بعداز ظهر روز سه شنبه بر روی مشکل کار نکرده اید به این معنی نیست که اکنون می توانید تمام پاسخ های خود را ایجاد کنید. ذهن انسان چیز خنده داری است و دوست ندارد یک معمای سخت را رها کند. قبل از اینکه رشته افکارتان را از دست بدهید یادداشت برداری کنید، چراکه شما هرگز نمی دانید چه موقع رشته افکارتان پاره خواهد شد .

[su_box title=”بینش کلیدی” style=”bubbles” box_color=”#6def03″ title_color=”#112e16″]این سخت است که تمام ایده های خود را بنویسید، هنگامی که شما چیزی برای نوشتن با آن، و یا بر روی آن ندارید.[/su_box]

 1. نگهداری آرشیو خلاقیت برای ایده های بازاریابی

در بازاریابی خدمات مالی، تکرار بسیاری وجود دارد. از جنبه منفی این تکرار، قدیمی و خسته کننده می شود. اما از جنبه مثبت، این بدان معناست که شما می توانید چالش های خلاق که در آینده با آن مواجه می شوید را پیش بینی نمایید. اگر شما همیشه قلم و کاغذ به همراه داشته باشید و با پشتکار، تمام ایده هایی را که در مورد پروژه های خلاقانه با آن رو به رو می شوید را یادداشت کنید می توانید شروع به ساخت یک آرشیو از مواد مرجع برای پروژه های آینده کنید. برای ایده های خلاق پوشه بسازید: “وام های خودرو”، “سی دی تبلیغاتی”، “رویدادهای اجتماعی”، “دوره کارگاه استراتژیک”، “گزارش سالانه” و غیره.

[su_box title=”بینش کلیدی” style=”bubbles” box_color=”#6def03″ title_color=”#112e16″]دفعه بعد که مجبور به حل یک مشکل تکراری شدید، به این فکر کنید که چقدر با ارزش خواهد بود که یک پوشه داشته باشید و ایده های پنج سال گذشته را در آن قرار دهید. از همین الان شروع کنید.[/su_box]

۱۱ ایده برای اینکه در بازاریابی بانکی خلاق باشیم.
۱۱ ایده برای اینکه در بازاریابی بانکی خلاق باشیم.
 1. ترکیب، کلید نوآوری

اگر شما منتظرید تا جرقه ای زده شود و آن کشف بزرگ اتفاق بیافتد، باید مدت زمان زیادی انتظار بکشید. بیشتر نوآوری ها، ایده های کاملا خلاقانه نیستند. نوآوری های منحصر به فرد که صنعت مالی را متحول می کنند – مانند دستگاه های خود پرداز در دهه ۸۰ و اینترنت در دهه ۹۰ – اندک و کم وقوع هستند. نوآوری اغلب یک فرایند ترکیب یا تکامل است. یک نفر به ایده های فرد دیگر نگاه می کند و می گوید ، ” هی من این ایده رو دوست دارم. چگونه می توانم آن را بهتر کنم؟ یا فردی به به یک تکنولوژی جدید یا آنچه که دیگری انجام می دهد نگاه می کند و می گوید، ” من چگونه می توانم این کار را برای خودم انجام دهم؟ ۹۹ درصد نوآوری ها در صنعت اینگونه هستند.

[su_box title=”بینش کلیدی” style=”bubbles” box_color=”#6def03″ title_color=”#112e16″] “نوآوری از طریق ترکیب” وقتی ساده تر است که به مراحل فرایند خلاقیت احترام بگذاریم. ۱٫ ذهن خود را با اطلاعات مرتبط و ممکن آماده کنید. ۲٫ تمام ایده های خود را بنویسید. ۳٫ برای ایده های گذشته خود یک آرشیو تهیه کنید. [/su_box]

 1. از دفتر کار خود دور شوید

دو دلیل اولیه وجود دارد که شما باید این کار را انجام دهید. اول اینکه شما می خواهید حواس پرتی ها و وقفه ها را از بین ببرید. مهمتر اینکه شما نیاز به خارج شدن از منطقه امن خود دارید. پیاده روی کنید، با خودرو گشت بزنید، در ساحل قدم بزنید، به یک کتابفروشی یا کافه سر بزنید. مزایای جانبی برای این کار وجود دارد: فرار کردن از دفتر کار برای یک مدت احساس خوبی به شما می دهد و داشتن یک نگرش ذهنی مثبت به شما کمک می کند تا مشکل را راحت تر حل کنید.

بسیاری از مردم در حین سفر احساس خلاقیت بیشتری می کنند، چه سفر تفریحی و چه کاری. چرا؟ وقتی شما در یک وضعیت عجیب و ناآشنا قرار می گیرید، حواستان به اوج می رسد. شما به چیزهای جدید توجه می کنید، که هر کدام ممکن است به عنوان عاملی الهام بخش برای این مشکل در دست باشد.

زمانی که شما در یک مشکل گیر می کنید، خروج از دفتر کار می تواند بسیار سودمند باشد. این می تواند بسیار خسته کننده باشد که که ساعت ها، روزها و حتی هفته ها را برای یک مشکل و بدون موفقیت سپری کنید. پس وقت آن است که به باشگاه ژیمناستیک بروید، مقداری هیزم خرد کنید یا در برخی از فعالیت های فیزیکی دیگر که موجب رها شدن انرژی می شود شرکت کنید.

[su_box title=”بینش کلیدی” style=”bubbles” box_color=”#6def03″ title_color=”#112e16″] وضعیت های عادی به راه حل های عادی می انجامد. در حالی که محیط های جدید فکرهای جدید را پرورش می دهد. [/su_box]

 1. جلسات طوفان مغزی

برخی از مردم واقعا جلسات طوفان مغزی را دوست دارند. برخی دیگر نه، و ترجیح می دهند برای اجتناب از “فکر گروهی” به طور مستقل کار کنند. اگر شما قصد دارید یک جلسه طوفان مغزی داشته باشید، باید برخی از دستورالعمل های اساسی را دنبال کنید.

اندازه گروه – کارشناسان توصیه می کنند که حفظ گروه ها بین هفت تا دوازده نفر ایده آل است.

تناسب – برخی از مشکلات، خود را بهتر با جلسات طوفان مغزی وفق می دهند. مشکلات بسیار فنی و پیچیده برای گروه های بزرگتر مناسب نیست. هرچه مشکل ساده تر باشد، افراد بیشتری را می توانید دعوت به مشارکت کنید.

تعلیق قضاوت – وقتی که ایده ها ابراز می شوند، اظهار نظرهای انتقادی ممنوع است. انتقاد همچون ریختن علف کش بر روی فرایند خلاقیت است، بنابراین ارزیابی کیفی باید برای بعد گذاشته شود. در واقع باید در هر جلسه چندین ایده ی عجیب و غریب وجود داشته باشد تا گروه را به خنده وادار کند.

کمیت – نکته اصلی جلسات طوفان مغزی، تولید بسیار زیاد ایده است. بر روی یک ایده زیاد بحث نکنید و مدت زیادی بر روی آن تامل نکنید. بر خلق ایده تمرکز کنید. برخی از اجرا کنندگان با تجربه طوفان مغزی نسبتی را تعیین و تعهد می کنند قبل از پایان دادن به جلسه،۵۰ تا ۱۰۰ ایده بدهند.

تمام ایده ها را یادداشت کنید – همه ایده ها باید بر روی تخته نوشته شود به طوری که گروه بتواند آنها را ببیند. به طور ایده آل، فرد نویسنده روی تخته نباید جزء شرکت کنندگان در جلسه طوفان مغزی باشد، چون انجام همزمان نوشتن و فکر کردن خلاقانه دشوار است. ممکن است هر ایده ای یک استراتژی بازاریابی باشد.

[su_box title=”بینش کلیدی” style=”bubbles” box_color=”#6def03″ title_color=”#112e16″] جلسات طوفان مغزی دارای نقاط ضعف و قوت است. برای اجتناب از کارهای پست خلاقانه خود، از آن همچون عصای زیر بغل استفاده نکنید.[/su_box]

[۱] . نوعی بانکداری که به اشخاص خدماتی را ارائه می دهد، نه به شرکت ها.

[su_button url=”https://telegram.me/joinchat/ArbDpjxHJr7_cS4hBVpaOw” target=”blank” style=”3d” background=”#2bafff” color=”#d8fbff” size=”6″ center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: location-arrow” text_shadow=”0px 1px 0px #00319b”]در این کانال عضو شده و با انوع وام مسکن به زبانی ساده آشنا شوید.[/su_button]

[su_button url=”http://maskanbankblog.com/applications/” style=”3d” background=”#8cff21″ color=”#005f16″ size=”6″ wide=”yes” center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: mobile” text_shadow=”0px 1px 0px #ffffff”]اپلیکیشن های مفیدی در رابطه با انوع وام های مسکن دانلود کنید.[/su_button]

۰ ۰ vote
Article Rating
کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی
Subscribe
Notify of
guest
7 Comments
newest
oldest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
محسن
محسن
خرداد ۲۳, ۱۳۹۶ ۸:۴۰ ق٫ظ

سلام
من ایده و طرح های خوبی جهت تحول خدمات بانکی دارم.
چطور میدونم این ایده رو ارائه بدم و یا ازش کسب درآمد کنم؟
بانک مرکزی و یا یکی از بانکها بستری رو فراهم کردن بابت جمع آوری و استفاده از این ایده ها یا باید اینارو با خودم به گور ببرم .
ممنون میشم منو راهنمایی کنید

کیوان
کیوان
دی ۳, ۱۳۹۵ ۵:۳۹ ب٫ظ

سلام اقای ثابتی خسته نباشید عرث شود تعدادی سهام صندوق رو خریدم که در روز خرید ۱۰۰۳۰۰ بود قیمتش ولی بعد چهار روز اوراق برام صادر شد با قیمت ۱۰۰۶۵۰ علت اینکار چیست مگه اوراق را به قیمت روز خرید صادر نمیکنن ؟

علی
علی
مهر ۱۸, ۱۳۹۵ ۸:۴۲ ق٫ظ

دم صندوق گرم با این سود دادنش. ۲۱٫۳%

احمد منوری
احمد منوری
بهمن ۱۷, ۱۳۹۴ ۷:۰۵ ق٫ظ

مطالب وبلاگتون بسیار جامع و کامله و نه تنها به اطلاع رسانی در باره بانک مسکن می پردازد بلکه اطلاعات بانکی و اقتصادی بسیار خوبی هم در اون وجود دارد.