۱۰ نکته که هنگام کار با سفته باید در نظر داشت.

منتشرشده توسط سید مسلم ثابتی در تاریخ

تصوری که در مورد سفته در ذهن خیلی از ما شکل گرفته در حدیست که  از این وسیله تعهد پول می ترسیم یا تصور می کنیم نقطه ضعف بزرگی است که ممکن است بعدها علیه خودمان، از آن استفاده شود. اما سفته بر خلاف این تصور مطلق، نکات و ویژگی های مختلفی دارد که می تواند بسیار کاربردی باشد. با اینکه در حال حاضر برای تعهد پرداخت مبلغی در زمان آینده همه از چک استفاده می کنند و آن را ترجیح می دهند اما سفته در مقابل چک خطر کمتری برای صادرکننده آن دارد. شاید به همین دلیل هم کم کم از معاملات کنار رفته؛ چرا که خطر کمتر برای صادرکننده سفته، یعنی پایین تر آمدن احتمال وصول مبلغ.

 تنظیم و تکمیل سفته

برای اینکه بشود نام یک سند را پسفته گذاشت، باید مشخصات ظاهری آن رعایت شود، در غیر این صورت، سفته‌ای که امضا می‌کنید مشمول مقررات نمی‌شود. اول اینکه مبلغ باید به صورت تمام حروف روی آن نوشته شده باشد. مبلغی که تعهد می‌کنید نباید از مبلغ اسمی آن بیشتر باشد، در واقع مبلغ اسمی ، سقفی است برای تعهد در آن سند؛ مثلا برای تعهدکردن ۲۷۰میلیون ریال باید سفته ۳۰۰میلیونی بخرید. دوم اینکه گیرنده وجه مشخص باشد البته حتما لازم نیست نام شخص خاصی روی سفته نوشته شود. سفته می‌تواند در وجه حامل باشد یا به شخص دیگری حواله شود؛ عبارت “حواله‌کرد” برای همین است.

سومین ویژگی‌ای که باید به آن توجه کنید این است که تاریخ پرداخت آن مشخص باشد. اگر تاریخ نوشته نشود، سفته مشخصات ظاهری خود را از دست می‌دهد و دیگر یک سند تجاری نخواهد بود. بلکه فقط یک سند عادی است که طبق قانون مدنی می‌توان نسبت به وصول مبلغ آن اقدام کرد. در ضمن این امر می‌تواند دلیلی بر عندالمطالبه‌بودن آن باشد؛ یعنی موقع پرکردن سفته تاریخ برای دو‌طرف اهمیتی نداشته بلکه مبلغ تعهد شده مهم بوده است.

  تغییر در سفته

برای اینکه وضعیت سفته را تغییر دهید، می‌توانید آن را پشت‌نویسی یا ظهرنویسی کنید. مثلا عبارت “حواله‌کرد” برای انتقال سند به فرد دیگری است اما اگر این عبارت را خط بزنید به این معنی است که حق انتقال را از دارنده سلب کرده‌اید و اگر مجبور به انتقال شوید باید  ظهرنویسی کنید و بنویسید که این سند به فلانی منتقل شد و پای نوشته‌تان را هم امضا کنید. همچنین می‌توانید برای دریافت وجه به دیگری وکالت دهید که این‌ را هم باید ظهر نویسی گرده و امضا کنید، چون اصولا ظهرنویسی برای انتقال است، اگر برای وکالت در وصول باشد، باید عبارت “برای وکالت” تصریح شود و به امضای دارنده برسد. کسی که با ظهرنویسی وکالت پیدا می‌کند، درست مانند دارنده سفته حق اقامه دعوی را نیز برای وصول آن خواهد داشت.

  حق بازداشت در صورت عدم پرداخت

برای اینکه بتوانید از مسئولیت تضامنی ظهرنویس‌ها برای وصول طلب خود استفاده کنید، باید تا قبل از اینکه یک سال از تاریخ واخواست بگذرد، دادخواستی علیه آنها به دادگاه تقدیم کنید. اگر این کار را انجام ندهید، بعد از یک‌سال دعوی شما علیه ظهرنویس‌ها پذیرفته نمی‌شود اما اگر دادخواست بدهید، این حق را خواهید داشت که از دادگاه تقاضای تأمین کنید؛ به این معنی است که قبل از رسیدگی و صدور حکم، مالی را از اموال طرف دعوی که معادل مبلغ طلب شماست، به دادگاه معرفی کنید تا برای اطمینان از وصول طلب، به نفع شما توقیف شود. اینطوری بعد از صدور حکم، حتی در صورتی که ضامن طلب شما را نپذیرد، باز هم وصول طلب شما از مال توقیف شده، امکان دارد. در این صورت خیلی آسان‌تر و مطمئن‌تر به پولتان می‌رسید اما اگر اموالی از محکوم پیدا نشود، به استناد ماده۲ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، می‌توانید تقاضای بازداشت شخص محکوم را کنید.

نکته: تمام ویژگی‌ها و وظایفی که در قانون تجارت برای سفته گفته شده است، در عرف امروز با استفاده از چک خیلی ساده‌تر و مطمئن‌تر اجرا می‌شود. بنابراین بهترین و مهم‌ترین کاربردی که امروز برای سفته باقی مانده، استفاده از آن برای ضمانت است؛ یا ضمانت حسن انجام کار یا ضمانت پرداخت اقساط وام و مانند اینها. در این صورت پسفته تبدیل به امانتی می‌شود که شما در اختیار کارفرما یا طلبکار خود گذاشته‌اید تا در صورت تخلف از شرط از آن استفاده کند.

حواستان را جمع کنید که اگر می‌خواهید سفته را به عنوان ضمانت و یا هر عنوان دیگر غیری تعهد مبلغی پول به شخصی بدهید، حتما در یک دفتر اسناد رسمی، از او رسید بگیرید که این سفته را برای چه منظور به نام او صادر می‌کنید. تاکید روی دفتر اسناد رسمی به این دلیل است که سند شما رسمیت بیابد و اعتبار آن بالا برود، چون سند عادی در دادگاه اعتبار چندانی ندارد.

سفته

سفته

  اگر سفته وصول نشود

ممکن است مبلغ تعهد شده ، با رسیدن موعد مقرر پرداخت نشود. در این صورت اگر دارنده سفته هستید، باید تا ۱۰روز بعد از تاریخ سررسید، سفته را واخواست کنید. برای این کار باید واخواست‌نامه‌ای تنظیم و به دادگاه رسیدگی‌کننده به امور حقوقی تقدیم کنید. واخواست‌نامه چاپی را می‌توان از دادگاه و یا حتی از بانک‌ها تهیه کرد. در تنظیم واخواست‌نامه باید یک رونوشت کامل از موارد امضا شده، بنویسید و با استفاده از کاربن آن را در ۳نسخه مشابه تنظیم ‌کنید. بعد از تهیه و چسباندن تمبر به واخواست خود، دادگاه دستور می‌دهد که این برگه توسط مامور اجرا به صادرکننده سفته ابلاغ شود. یادتان باشد که در مورد وصول مبلغ ، هیچ نوشته‌‌ای از نظر اعتبار و قدرت اجرایی، جایگزین واخواست‌نامه نمی‌‌شود.

  مسئولیت ظهرنویسان

سفته ممکن است با ظهرنویسی‌های متعدد به اشخاص متعددی منتقل شود. در این حالت صادرکننده یعنی کسی که آن را امضا می‌کند و تمام ظهرنویس‌ها همگی در مقابل دارنده آن “مسئولیت تضامنی” دارند. مسئولیت تضامنی به این معنی است که تمام این افراد مسئول پرداخت تمام مبلغ هستند؛ یعنی اگر دارنده سفته هستید می‌توانید به هر کدام از امضاکنندگان که دسترسی راحت‌تری به او دارید مراجعه کنید و کل مبلغ را از او بخواهید. البته این کار برای هر کدام از امضاکنندگان این حق را به وجود می‌آورد که برای پس گرفتن مبلغی که به دارنده پرداخت کرده، به امضاکننده قبل از خود رجوع کند؛ یعنی برای هر یک از ظهرنویس‌ها حق مطالبه‌ وجه نسبت به ظهرنویس‌های قبل از خود و در نهایت نسبت به شخص صادرکننده وجود دارد.

  انتقال سفته

کسی که این سند به نام او صادر شده است، می‌تواند آن را به شخص دیگری انتقال دهد. برای این کار باید سفته را به نام نفر سومی ظهرنویسی کنید. در این صورت، تمام حقوق و مزایای مربوط به سفته، به دارنده جدید منتقل می‌شود. انتقال سفته با امضای دارنده آن انجام می‌شود. کسی که سفته به نام او امضا شده یا کسی که با ظهرنویسی به او منتقل شده، دارنده سفته محسوب می‌شود. دارنده می‌تواند برای وصول وجه تعهد شده ، به دیگری وکالت دهد. برای این منظور باید دارنده با نوشتن عبارت “وکالت برای وصول” را پشت‌نویسی و امضا کند.

 

  ضمانت و ضامنین

اگر قرار است سفته به نام شما صادر شود یا اینکه با ظهرنویسی به شما انتقال یابد. می‌توانید برای اطمینان بیشتر از پرداخت وجه آن، ضامن بخواهید. ضامن هم باید آن را ظهرنویسی و امضا کند. ضمانت برای دارنده این امتیاز را دارد که موقع وصول مبلغ می‌تواند علاوه بر امضاکننده اصلی، به ضامن هم مراجعه کند. این حق برای تمام امضاکنندگان بعدی هم وجود خواهد داشت. در صورتی که برای وصول مبلغ به ضامن مراجعه شود و او مبلغ را بپردازد، می‌تواند برای وصول مبلغ ذکر شده به امضاکنندگان قبلی مراجعه کند.

  چک؛ جانشین سفته

سفته همان وظیفه‌‌ عرفی چک را به عهده دارد اما به مرور زمان در معاملات چک جای هر سند دیگری را گرفت؛ چراکه برای تعهد پرداخت پول در آینده نیاز به وجود ضمانتی برای اجرای تعهد است . چک به دلیل اینکه جنبه کیفری دارد این ضمانت را خود به خود و طبق قانون همراه دارد. جنبه کیفری یعنی صدور چک بلامحل به خودی خود جرم است، بدون اینکه جنبه مسئولیت مدنی و بدهکاری به غیر را در نظر بگیریم. تفاوت دیگری که چک با سفته دارد این است که برای داشتن چک نیاز به مقدماتی است؛ شما باید در بانک حساب جاری داشته باشید تا بتوانید به نام خود چک صادر کنید. برای باز کردن حساب جاری هم نیاز است به بانک ثابت کنید که منبع مالی مستمر دارید و می‌توانید پول‌های تعهد شده را از آن منبع تامین کنید. در صورتی که سفته را می‌توانید خیلی راحت و با پرداخت مبلغ معینی بخرید.

 

سفته ، بدون نام

در تنظیم سفته ، این امکان وجود دارد که بدهکار،سفته ای را که صادر می کند ، بدون ذکر نام طلبکار به وی بدهد که این طوری فرد می تواند یا خودش در سررسید برای گرفتن پول اقدام کند یا این که آن را به دیگری حواله بدهد، عبارت «حواله کرد» در سفته به شخص دارنده این اختیار را می دهد که بتواند سفته را به دیگری منتقل کند، ولی اگر «حواله کرد» خط زده شود، دارنده سفته نمی تواند آن را به دیگری انتقال دهد و تنها خود وی باید برای وصول آن اقدام کند، علاوه بر آن  می تواند با پشت نویسی آن را به شخص دیگری انتقال دهد.

  از کجا بخرم؟

سفته را می‌شود از هر جایی تهیه کرد. از دستفروش‌های توی بازار گرفته تا بعضی از دکه‌های روزنامه‌فروشی اما مطمئن‌ترین محل برای تهیه این سند، شعبه‌های بانک ملی است. اگر آن را از جای نامعتبر بخرید ممکن است مبلغی بیشتر از آنچه مصوب است از شما بگیرند. حتی ممکن است در مقابل مبلغ بیشتر به شما یکسری سند جعلی بدهند که دردسرهای زیادی بعدها برای شما داشته باشد. بهای مصوب برای سفته عبارت است از ۰٫۵ در هزار مبلغ اسمی سند؛

 

برگرفته از:

www.aftabir.com

 

 

 


سید مسلم ثابتی

سید مسلم ثابتی

کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی

185 دیدگاه

شاهو نوری · اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷ در ۷:۱۴ ق.ظ

یکی از دوستان به من سفته داده ولی فقط امضا کرده اثر انگشت نداده ایا اعتبار داره یا نه؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۷ در ۳:۲۶ ق.ظ

  بله، معتبر می باشد

میثم · اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۷ در ۵:۰۰ ق.ظ

سلام بنده بابت ضمانت به کسی سفته دادم ولی انتهای سفته ها پیشم مانده است اون سفته ها سندیت داره

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷ در ۵:۵۲ ب.ظ

  منظورتان از انتهای سفته چیست؟

س. · اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۷ در ۵:۲۷ ب.ظ

سلام قربان..یکی از دوستام دوتا چک اورد و گفت میخاد وام بگیره و کم هم امضا کردم میخاستم بدونم سفته بدون اثر انگشت و بدون اینکه من سفته از بانک گرفته باشم این اقا میتونه ازم شکایت بکنه؟و سوال بعدیم این هست چکار میتونم انجام بدم ممنون میشم راهنمایی کنید

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷ در ۲:۰۷ ب.ظ

  سلام. البته اگر دوست شما قرار هست وام بگیرد امضای شما چه ارتباطی با سفته ی وی دارد. اگر به عنوان ضامن وی می باشید باید در بانک امضا بزنید.

مهربانی · اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷ در ۸:۲۰ ق.ظ

سلام. یک موسسه آموزشی برای حسن انجام کار از بنده سفته ۱۰ میلیونی خواسته، لطفاً واضح توضیح بدید که چیکار باید کنم که بعد ها به مشکل نخورم؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷ در ۱:۰۶ ب.ظ

  سلام. اشنایی من بیشتر با سفته هاییست که جهت ضمانت بانکی گرفته می شود. پیشنهاد میکنم با کارشناس اشنا به امور حفقوقی یا یک وکیل مشورت فرماید.

علی · اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۷ در ۷:۴۲ ب.ظ

سلام من برای خرید خانه یکی قرار است برام ضمانت کنه ولی درقبالش سفته میخواهد من ترسم ازاینکه بعد از پرداخت شاید از من سواستفاده کند خیالم راحت نیست لطفا راهنمایی کنید

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۷ در ۲:۲۲ ب.ظ

  سلام. ترجیحا یک قرارداد بنویسید.

ایمان · اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷ در ۷:۰۳ ب.ظ

با سلام من در ضامن شخصی در بانک به مبلغ ۲۰ شدم و از وی به مبلغ وام و سود که ۲۶ میلیون میشد سفته گرفتم و فقط سفته را امضا و انگشت زده است . و هیچ چیز دیگری در آن ننوشتم .۱- در سفته میتوانم مشخصات و مبلغ بنویسم ۲- چون این شخص خانم هست و هیچ اموالی احتمالا به نام ندارد تا توقیف کنم. چطور میشود ۳- درصورت نداشتن اموال آیا حکم جلب صادر میشود ۴-چند ماه طول میکشد حکم جلب صادر شود ۵- اول سفته را ازطریق بانک مرکزی برگشت کنم یا مستقیم به دادگاه بروم

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷ در ۳:۲۹ ب.ظ

  سلام.مبلغ سفته که مشخص است و اگرکمتر از مبلغ اسمی آن است بنویسید. ۲و۳ – در صورتی که هیچ اموال یا حقوق یا … ندارد پس باید جلب شود. ۴- باید از طریق دادگاه اقدام شود و مدت زمان آن را نمیدانم.

فاطمه امانی · اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷ در ۳:۳۹ ق.ظ

سلام من از کسی سفته دارم واون شخص تا مدتی دیگه قراره از اداره بیمه دیه به حسابش واریزش بشه من میتونم از اون طریق اقدام کنم

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۷ در ۱:۰۷ ب.ظ

  سلام. بله، میتوانید اقدام کنید.

سارا · اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۷ در ۹:۱۱ ب.ظ

سلام خسته نباشید. من در یک شرکت مشغول به کار بودم پارسال دی ماه از من سفته ۱۰ملیونی گرفتند و قرار داد یک ساله بسته شد با من. اما اواخر اسفند با من تسویه حساب کامل کردن اما سفته هامو ندادند . در سال جدید من بهشون گفتم من سفته هامو میخوام. رعیس شرکت به من پیشنهاد دوستی دادند و گفتند اگه سفته هاتو میخوای باید با من رابطه داشته باشی .ولی با پا فشاری های من گفتن تو به من یک و نیم ملیون پول بدهکاری و اگه ندی پولو سفته هاتو میزارم به اجرا. در حالی ک من هیچ پولی به این اقا بدهکار نیستم. خواستم بدونم میتونن کاری کنن با سفته هام ؟گرفتن یا نگرفتن سفته هام از این اقا فرقی داره؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷ در ۵:۱۷ ب.ظ

  سلام. ایشان باید مدرکی دال بر بدهکار بودن شما به خود ارائه دهند. بهتر است با شکایت از ایشان سفته ها را پس بگیرید.

مهرشاد · اردیبهشت ۴, ۱۳۹۷ در ۱۲:۵۴ ب.ظ

سلام بنده در آستانه ی طلاق هستم خانومم میخواد مهریه ش رو ببخشه ولی دفتر ثبت اسناد بدون حضور پدر خانومم حاضر به ثبت بخشش مهریه نیست. از اونجایی که خانواده خانومم راضی به بخشش مهریه نیستن ولی خانوم کاملا راضیه ، میتونم از خانومم سفته بگیرم که اگه بر خلاف میل خانومم ، خانوادش مجبورش کنن مهرش رو اجرا بذاره منم با اون سفته ها بتونم از پرداخت مهریه معاف بشم؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۴, ۱۳۹۷ در ۵:۲۶ ب.ظ

  سلام. اطلاعی در این زمینه ندارم. لطفا با یک کارشناس حقوقی یا وکیل مشورت فرمایید.

محمد حسنی · فروردین ۲۹, ۱۳۹۷ در ۱۱:۲۴ ب.ظ

سلام در صورت موجود بودن ملک از طرف بدهکار و معرفی آن به دادگاه مدت زمان رای قطعی دادگاه چقدر طول میکشد

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · فروردین ۳۰, ۱۳۹۷ در ۳:۳۹ ب.ظ

  سلام. چندین ماه طول میکشد. (سه تا شش ماه)

علی محمدی · فروردین ۲۹, ۱۳۹۷ در ۱۱:۱۵ ب.ظ

سلام میخواستم بدونم مدت زمان رسیدگی به شکایت پرونده سفته حداقل و حداکثر چقدر است

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · فروردین ۳۰, ۱۳۹۷ در ۳:۳۹ ب.ظ

  سلام. بستگی به نوع شکایت، وکیل و … دارد. معمولا دو تا سه ماه

م جودکی · فروردین ۲۹, ۱۳۹۷ در ۶:۱۰ ب.ظ

سلام وقتتون بخیر
من به یکی از اقوام طلا دادم و او بخاطر مشکلاتی که داره میخواد سفته بدون تاریخ بده آیا این سفته بدون تاریخ اعتبار دارد؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · فروردین ۳۰, ۱۳۹۷ در ۳:۳۴ ب.ظ

  سلام. تاریخ صدور باید روی سفته قید شود.

بهرام · فروردین ۲۸, ۱۳۹۷ در ۱۰:۲۷ ب.ظ

سلام دیروز شخصی مراجعه کرد گفت بهم پنجاه میلیون پول بهره ای داده و ازم سفته داره و من پولش پرداخت نکردمه در حالی که من روحم هم خبر نداره تازه یه نفر رو هم آورد گفت این آقا شاهد هست و پشت سفته رو هم امضا کرده مشخصات سفته مشخصات خودم بود ولی خط خودم نبود حتی اثر انگشتی که زده شده انگشت من نیست آیا با توجه به اینکه خط خودم نیست و اثر انگشت من نیست شکایتم کنه چی میشه؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۳, ۱۳۹۷ در ۵:۳۲ ب.ظ

  سلام. میتوانید از وی بعلت کلاهبرداری شکایت کنید.

شیما · اسفند ۱۹, ۱۳۹۶ در ۱۱:۳۹ ق.ظ

سلام من دریک شرکت خصوصی مشغول به کار شدم و به من گفتن که باید سفته به عنوان حسن انجام کاربدید و من فقط سفته رو امضاکردم بااثرانگشت و اسم و فامیلم و در سفته قید نکردم که بابت چیه و اینکه نه به من رسید دادن و نه قراردادی بامن بستن والان که از کار اخراج شدم قبول نمیکنن سفته رو به من پس بدهندومنو بیمه نکردن من چکاری بایدانجام بدهم لطفا کامل راهنماییم کنید

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · فروردین ۴, ۱۳۹۷ در ۳:۴۷ ق.ظ

  سلام. اگر در قرارداد شما به سفته اشاره شده میتوانید از آنها شکایت کنید.

رامین · اسفند ۱۸, ۱۳۹۶ در ۵:۰۴ ق.ظ

سلام خوب هستید بنده مبلغ سیصد میلیون سفته بابت طلب فروش گاوداری از خریدارم گرفتم متاسفانه الان گم شده لطف کنید بهترین راهو نشونم بدید.

م.ط · اسفند ۱۵, ۱۳۹۶ در ۹:۳۸ ب.ظ

سلام. ببخشید من بابت ضمانت کاری به شخصی؛ سفته امضا کردم و هیچ چیزی هم ازش ندارم که توضیح بده که این سفته برای ضمانته نه دریافت وجه. حتی پشت نویسی هم نیست. میخوام بدونم اگه من بخوام دیگه در اون مکان کار نکنم میتونه با سفته بر علیه من عمل کنه؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · فروردین ۶, ۱۳۹۷ در ۱:۲۹ ب.ظ

  سلام. در صورت شکایت باید ثابت کند که به چه علت میخواهد سفته هار ا اجرا بگذارد.

علی · اسفند ۸, ۱۳۹۶ در ۱۱:۵۷ ق.ظ

با سلام
شخصی جهت دریافت وام ار من خواست که ضامنش شوم من هم از وی به مبلغ وام وسودش سفته گرفتم وقرار شد نصف وام را نیز به من بدهد . که اقساط آن را خودم پرداخت کنم اما پس از دریافت وام بعلت بدهکاری زیاد مدت ۱سال وقت خواست تا نصف وام را بدهد اما الان زیرش زده است سفته ها را بگذارم اجرا یا فقط به همان مبلغ وامی که میخواست بدهد شکایت کنم

حمید رحمانی نجم · اسفند ۴, ۱۳۹۶ در ۵:۳۱ ب.ظ

سلام.ممنون از اطلاعات خوبی که به مردم میدید.بنده از یک نفر ۵تومن طلب داشتم واز ایشون ۱۰تومن سفته گرفتم ایشون پول منو نداد وبنده گذاشتم اجرا وایشون در جلسه دادگاه حاظر نشدن ودادگاه حکم پرداخت ۱۰تومنو دادن با کیه ضرر و زیان ولی من با بدهکار صحبت کردم که من همون ۵تومنو میخام نه بیشتر ،حالا رفته از من به اتهام خیانت درامانت شکایت کرده ودر دادگاه میگه من ۵تومن بدهکارم ،میخاستم ببینم ایا من محکوم میشم واقعا یعنی به خاطر حقم میندازنم زندان در ضمن از من هیچگونه رسیدی چیزیم نداره ممنون میشم کمکم کنید خیلی استرس دارم.با سپاس

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اسفند ۲۵, ۱۳۹۶ در ۶:۲۱ ب.ظ

  سلام دوست عزیز. پیشنهاد میکنم با یک وکیل یا کارشناس اشنا به امور حقوقی مشورت کنید.

رضا · اسفند ۱, ۱۳۹۶ در ۷:۱۹ ب.ظ

سلام وقت بخیر.من بابت ضمانت به جایی که تحویل گرفتم مبلغ ۶۰ ملیون سفته دادم.ولی در سفته هیچ چیز قید نشده فقط امضا و اثر انگشت.ولی اونجا نه منو بیمه کردن ونه قراردادی با من نوشتن.میخواستم بدونم من از طریق اداره کار شکایت کنم میتونم به جایی برسم یا اون از سفته ها میتونه استفاده کنه

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اسفند ۲۶, ۱۳۹۶ در ۶:۵۴ ب.ظ

  سلام. سفته ها را مطالبه کنید در غیر اینصورت شکایت کنید.

مهدی · بهمن ۳۰, ۱۳۹۶ در ۱۱:۱۸ ب.ظ

سلام خسته نباشید
من از کسی سفته گرفتم و اون سفته رو امضا کرد و نام و نام خانوادگی خودش رو فقط نوشت ولی انگشت نزد من چطور میتونم بزارمش اجرا و پول خودمو زنده کنم آیا میتونم جاهای خالی سفته رو خودم پر کنم. ممنون میشم کامل راهنمایم کنید

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اسفند ۲۶, ۱۳۹۶ در ۷:۰۸ ب.ظ

  سلام. به سفته دست نبرید. از طریق مراجع قضایی شکایت کنید.

امیر · بهمن ۲۸, ۱۳۹۶ در ۹:۲۷ ب.ظ

سلام خسته نباشید..من یک وام دیدم یه شرکت هست که میگه صد تومن بریزید تو حساب تا کارای محضریشو انجام بدیم.بعدیک نفرو میفرستن ک سفته و قراردادو محضری انجام بدیم که ۲۰۰ هزارتومان میشود.سفته برای ده میلیون همراه با عکس و کپی شناسنامه ازم خواستن..
آیا قانونی است یا کلاهبرداری.لطفا حتمن جواب بدید چون آدمای زیادین ک اینکارو‌کردن.ممنون

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اسفند ۱۸, ۱۳۹۶ در ۴:۲۹ ب.ظ

  سلام. انجام هر گونه روال بانکی در خارج از بانک مشکوک است و احتمال هر نوع سواستفاده ای می رود.

محمد · بهمن ۲۵, ۱۳۹۶ در ۷:۱۶ ق.ظ

با سلام
بنده به شخصی ۲۰ میلیون پول دادم و در قبالش سفته گرفتم الان از تاریخ سر رسید سفته سه ماه میگذره. آیا میتونم ازش شکایت کنم؟
در صورت شکایت چند وقت طول میکشه تا اموالش ضبط بشه و یا دستگیر شه و چقدر باید به دادگاه هزینه پرداخت کنم؟؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اسفند ۲۵, ۱۳۹۶ در ۶:۰۸ ب.ظ

  سلام. بله، میتوانید با مراجعه به مراجع قضایی شکایت کنید. از مراحل و هزینه ها اطلاعی ندارم.

مسعود · بهمن ۱۴, ۱۳۹۶ در ۴:۵۲ ق.ظ

سلام اگه داخل سفته اسم شرکت نوشته شده باشد چطوری میشود سفته را به جریان انداخت؟

موسوی · بهمن ۶, ۱۳۹۶ در ۱۰:۴۱ ق.ظ

ممنون از اینکه وقت گذاشتید و اطلاعات خوبی را در اختیار عموم قرار دادید……..

رضا · بهمن ۵, ۱۳۹۶ در ۹:۲۵ ب.ظ

سلام بنده سفته ای را جهت ضمانت به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان امضا کرده ام و یک نفر به عنوان ضامن پشت سفته ی من را امضا کرده است. اگر من پرداخت نکنم آیا ضامن باید جوابگو باشد؟

Razbani · بهمن ۳, ۱۳۹۶ در ۶:۱۹ ب.ظ

سلام وقت بخیر
بنده به یک نفر ۱۰۰ میلیون پول دادم و بابت تسویه این پول، ۱۸۰ میلیون تومان سفته گرفتم. از سررسید سفته ها ۵ ماه میگذرد. طرف هم ملکی بنام خودش نداره. باید چکار کنم و آیا میتوانم زندانیش کنم؟ ۳ فقره سفته ۶۰ تومانی ازش گرفتم که مشخصاتش کامل نوشته و آدرس سکونتش شهرستانه. ولی محل پرداخت پول را شهر خودم قید کردم. و برای شکایت باید چقدر پول پرداخت کنم و آیا از اعسار هم میتونم استفاده کنم و به چه صورت
خیلی خیلی ممنون از توجه شما
سپاسگذارم

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · بهمن ۱۹, ۱۳۹۶ در ۴:۱۰ ب.ظ

  سلام. بله، میتوانید حکم جلب بگیرید. برای راهنمایی دقیقتر پیشنهاد میکنم با یک مشاور حقوقی یا وکیل مشورت فرمایید.

احمد رضا · دی ۲۷, ۱۳۹۶ در ۸:۳۳ ب.ظ

با سلام
مبلغ ۶۵ میلیون از شخصی سفته با امضا و اثر انگشت و کد ملی دارم ولی بقیه موارد خالی مونده و تکمیل نکردیم مثل تاریخ و نوع تعهد و مبلغ. آیا میتوانم بقیه موارد رو با خط خودم بنویسم و به اجرا بذارم یا نه. و اینکه شخص میتونه ادعا کنه که بدون دلیل ازش سفته گرفتم و خودم محکوم بشم ؟

فرهاد · دی ۲۷, ۱۳۹۶ در ۵:۲۴ ب.ظ

با عرض سلام .ممنون بابت خدماتتون.
بنده با یکی از دوستان یه وام برداشتیم. که وام از من بود چون ضامن نداشتم بالجبار بادوستم شراکتی برداشتیم که وام به مبلغ۱۵میلیون تومان.نصف من نصف هم اون.من به دوستم مبلغ۱۵ میلیون تومان سفته سفید امضا دادم و بابت ننوشتم.و الان دوبرج از وام رو نتونسم پرداخت کنم سفته ها رو میخاد بذاره اجرا.
ایا اگر بابت رو در سفته ها قید کرده بودم.باز هم میتونست بذاره اجرا؟
و الان که سفیدامضا دادم بهش و گذاشته اجرا چه کار میتونه بکنه و چکار باید بکنم.
لطفا کمک کنید ممنون.

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · بهمن ۱۷, ۱۳۹۶ در ۵:۲۷ ب.ظ

  سلام. در صوتی که به تعهدات خودتان در قبال سفته عمل نکرده باشید میتواند با شکایت در دادگاه، اموال شما را ضبط کند

سیدمحمد جهانمراد نوری · دی ۲۷, ۱۳۹۶ در ۷:۳۸ ق.ظ

باسلام من از شخشی ۲۵ میلیون طلب داشتم و سفته گرفتم ولی فقط روی سفته ایشون امضا کردن نه مبلغ دارد نه تاریخ برای مطالبه مبلغ به مشکل میخورم

میلاد · دی ۲۴, ۱۳۹۶ در ۸:۴۷ ق.ظ

با سلام من میخواستم ۵۰ میلیون وام بانکی بگیرم و برای این کار نیاز به چندین ضامن کارمند دارم خواستم بپرسم که باید سفته هایی رو که به عنوان ضمانت پرداخت اقساط وام به ضامنین میدم چطوری باسه که بعد از پایان اقساط سفته ها بدون هیچ مشکل و دردسری به خودم برگرده

حاتمی · دی ۲۳, ۱۳۹۶ در ۲:۱۳ ب.ظ

سلام.خسته نباشید.یه سوال داشتم از خدمتتون.یه شخصی پیدا شده اومده میگه از کسی سفته منو گرفته ب مبلغ ۱۰۰میلیون.و طرفی ک داده فوت شده.در حالی ک من اصلا همچین کاری نکردم ک ب کسی سفته بدم.حتی کپی سفته هم آوردن دیدم میتونین راهنماییم کنید ممنون میشم.

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۲۶, ۱۳۹۶ در ۲:۳۱ ب.ظ

  سلام. اگر شما سفته ای را ندادید و امضا نکرده اید پس طرف راه به جایی نخواهد برد. پیشنهاد میکنم با یک وکیل مشورت کنید.

نسترن محمدی · دی ۱۹, ۱۳۹۶ در ۱۰:۵۸ ب.ظ

سلام وقت بخیر بنده بابت ضمانت حسن انجام کارسفته ای به مبلغ ده میلیون تومان دادم ولی کارفرمادرزمان تحویل سفته هیچ رسیدی به بنده ندادن, حالا دوساله که بااون شرکت عدم همکاری کردم وهرزمان که سفته هاموطلب کردم به من میگن گم کردم سفته هاتو وبعددوسال هنوزبهم پس ندادند, سوالم اینه که بنده بدون داشتن رسید از ایشون میتونم شکایت کنم وسفته هاموپس بگیرم یاخیر؟ ممنون میشم اگه زود جواب بنده روبدید

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۲۴, ۱۳۹۶ در ۴:۰۲ ب.ظ

  سلام. شما میتوانید گواهی از ایشان دریافت کنید مبنی بر اینکه سفته ها را گم کرده اند. در صورت اینکه طرف مقابل شکایت کرد میتوانید ادعا کنید که سفته ها قبلا را مفقودی اعلام کرده. البته پیشنهاد میکنم با یک وکیل مشورت کنید.

ف.م · دی ۱۹, ۱۳۹۶ در ۷:۴۵ ب.ظ

سلام برادر من از کسی پول بهره ای گرفته و سفته داده الان قادر به پرداخت نه بهره و نه اصل پول هست آیا زندانی دارد؟

امیر · دی ۱۹, ۱۳۹۶ در ۱۱:۲۳ ق.ظ

سلام من در جایی مشغول به کار هستم و اولین روز سفته ۳۰میلیون تومانی به عنوان ضمانت کاری به کارفرما دادم که پشت آنرا هم خودم و هم پدرم امضا کردیم درصورتیکه من نخواهم کار کنم و از کار بیرون بروم آیا کارفرما می‌تونه از این طریق من رو اذیت کنه یا خیر ؟ در صورت بله لطفاً توضیح دهید که چگونه و چه کاری می‌تونه انجام بده و من باید چیکار کنم؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۲۴, ۱۳۹۶ در ۳:۵۷ ب.ظ

  سلام. ارگ قراردادی داشته باشید و کارفرما باید ثابت کند بر خلاف مفاد قرارداد عمل کرده اید. در این صورت میتواند شکایت کند.

محمد · دی ۱۹, ۱۳۹۶ در ۵:۵۵ ق.ظ

باسلام
اگر سفته را بابت ضمانت بدیم برای صادر کننده بهتر است قسمت تاریخ رو خالی بگذاره یا اینکه بنویسه بدون تاریخ است؟ یا اینکه تفاوتی نداره؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۲۴, ۱۳۹۶ در ۳:۵۳ ب.ظ

  سلام. در بانک بدون تاریخ میگیریم. (البته تاریخ قرارداد باید نوشته شود)

علی · دی ۱۸, ۱۳۹۶ در ۶:۴۹ ب.ظ

سلام متشکر از تمام زحماتتون
جن تا سوال داشتم
۱)بعد از واخواست برای سفته پروسه قضایی برا وصول سفته جن روز طول میکشه
۲)ایا بعد از اقدام برا واخواست علاوه بر کل مبلغ طلب امکان دریافت دیر کرد و هزینه واخواست از بدهکار هست
۳)اگر بدهکار تنها یک ملک مسکونی داشته باشه ک خودش ساکن اون هست امکانش هست تا مصادره بشه یا ن
۴)در صورتی ک شخصی ک سفته داده و شخصی ک ضمانت کرده امکان پرداخت بدهی رو نداشته باشن تکلیف جیست

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۲۴, ۱۳۹۶ در ۳:۴۲ ب.ظ

  سلام.۱- بستگی به عوامل زیادی دارد. ۲- بله، امکان ردیافت خسارت و … وجود دراد ۳- خیر ۴- حکم جلب

رضا · دی ۱۷, ۱۳۹۶ در ۹:۳۴ ب.ظ

سلام در ادامه سؤالم میخواستم بگم الان ۳ماه از اخراج بنده از شرکت گذشته بدون اینکه اول اجازه بدن با شرکت تسویه کنم بعدش اخراجم کنن زنگ زدن که باید تسویه کنی وگرنه چک و سفته داری دست شرکت.. میخواستم بدونم با اینکه خودشون اجازه ندادن اول تسویه حساب کنم بعد اخراجم کنن و توی شرکت راهم ندن میتونم از خودم دفاع کنم؟ ممنون میشم اگه زود جوابم رو بدین

رضا · دی ۱۷, ۱۳۹۶ در ۹:۱۸ ب.ظ

سلام اگه قبل از تسویه حساب کامل با شرکت اخراجت کنن و توی شرکت راهت ندن در صورتی که هنوز بابت فروش محصولات شرکت به مغازه‌ها پولی به شرکت نرسیده وبنده با مغازه‌ها تسویه حساب نکردم چه کسی مسئول‌ این اتفاقه که بدون اینکه اجازه بدن با شرکت تسویه کنم اخراجم کردن و توی شرکت راهم ندادن

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۲۱, ۱۳۹۶ در ۷:۲۲ ب.ظ

  سلام. پیشنهاد میکنم با یک مشاور آشنا به این مسایل یا متخصصین حقوقی مشورت کنید.

سعید · دی ۱۶, ۱۳۹۶ در ۸:۵۹ ب.ظ

سلام.اگر کسی پشت سفته رو دقیقا مشابه خط من اسم و فامیلمو بنویسه و امضا منرو هم تقلید کنه و بزنه میتونه ببره دادگاه سو استفاده کنه به عنوان اینکه من ضامن شدم و باید مبلغ بدم؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۲۱, ۱۳۹۶ در ۲:۲۳ ب.ظ

  سلام. جعل خط و امضا توسط کارشناسان خط دادگستری براحتی قابل تشخیص است

کاوه · دی ۱۴, ۱۳۹۶ در ۴:۵۰ ب.ظ

سلام
بنده واردات انجام میدم و به بعضی از مشتری ها جنس اقساط میدم و سفته میگیرم به عنوان تضمین بازپرداخت ایا در صورت پرداخت نکردن اقساط میتونم دیر کرد یا اصل پول برگردونم با تشکر……

طاهری · دی ۱۱, ۱۳۹۶ در ۵:۴۲ ب.ظ

سلام
ما یک سفته به شخصی دادیک اما وصول نشد ایشون اقدام کردند و حکم جلب گرفتند، در کلانتری مقداری از مبلغ داده شد و ما بقی چک داده شد، ایشون هم داخل کلانتری رضایت نامه امضا کردند، ولی سغته ها پیششون موند، آیا میتونند بازم رو سفته ها اقدام کنند؟ممنون

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۱۷, ۱۳۹۶ در ۶:۵۰ ب.ظ

  سلامن. اگر رضایتنامه قانونی امضا شده امکان اینکار وجود ندارد

علی · دی ۷, ۱۳۹۶ در ۷:۰۶ ب.ظ

ایا صرف امضا و اثر انگشت شخصی پشت سفته بدون درج عنوان ضمانت. برای ضمانت سفته.کفایت میکنه یا ن

نگين · دی ۶, ۱۳۹۶ در ۱۲:۴۸ ب.ظ

سلام من ٧ میلیون ۵٠٠ دست کسی سفته داشتم فقط هم ادرس و کد ملی نوشتم امضا و اثر انگشت حالا با ایشون تصفیه کردم سفته هارو گرفتم مبلغ ١میلیون ۵٠٠ هنوز سفته دستشه قرار پیدا کنه بده ولی بهم رسید داده که هیچ حساب و کتابی نداریم و تصفیه کردیم و هر گونه سفته فاقد اعتبار سؤالم این ایا میتونه سفته بده به کس دیگه ای که از اون سفته استفاده کنه یا در کل میتونه اقدامی کنه نگرانم

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۱۳, ۱۳۹۶ در ۳:۳۳ ب.ظ

  سلام. اگر از ایشان رسیدی دارید میتوانید از طریق دادگاه اقدام کنید.

اسماعیل نیسی · دی ۲, ۱۳۹۶ در ۱۰:۴۵ ب.ظ

سلام.من از کسی سفته گرفتم اسمو ادرس خونشون رو نوشته
میخواستم بدونم چون اثر انگشت نداره و شاید فردا بخواد بگه این
امضای من نیست یا هر انکار دیگه ای بخواد بکنه تکلیف چیست…
البته روی سفته مهری از بانک هم وجود نداره…ممنون میشم اگه
پاسخ بدین

محمود نادری · دی ۲, ۱۳۹۶ در ۱۰:۴۴ ب.ظ

سلام من یه سفته ۱۰۰میلیونی گرفتم که اسم و فامیل و امضا و اثر انگشت پشت رو داره وادرس کامل . ولی فقط تاریخ نزده و در وجه کسی نزده چیزی ننوشته شده ایا میتونم اقدام کنم

مونا · آذر ۲۹, ۱۳۹۶ در ۷:۱۸ ب.ظ

سلام من برای ضمانت کاری ۱۰میلیون سفته دادم ولی ننوشتم برای ضمانت کاری و فقط قسمت متعهد پایین صفخه را پر کردم و یک رسید دست نوشته ازشون گرفتم . آیا میتونن بر علیه من اقدام کنند؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۱, ۱۳۹۶ در ۱۲:۵۳ ب.ظ

  سلام. کسی نمیتواند بدون علت و دلیل خاصی سفته را اجرا بگذارد و در اینگونه مواقع قاضی علت به اجرا گذاشتن سفته را مطالبه میکند.

مهدی ارغنده · آذر ۲۸, ۱۳۹۶ در ۱۰:۴۴ ق.ظ

سلام مبلغ ۱۵۰ ملیون سفته از شخصی گرفته ام که فقط آنها را امضا کرده حتی انگشت هم نزده آیا میتوانم روی سفته ها اقدام کنم . نه تاریخ نه اسم هیچی نداره فقط امضا داره

سینا · آذر ۲۴, ۱۳۹۶ در ۶:۰۲ ق.ظ

سلام من به یک شرکت خصوصی به مبلغ بیست میلیون تومن سفته دادم حالا بدلیل یه مشکل مجبور شدم شرکت رو ترک کنم و سفته ها هنوز دسته شرکته و سفته به صورت عندالمطالبه نوشته شده میخواستم بدونم چه مشکلی میتونه برام پیش بیاد اگه نرم شرکت و ترک شیفت کنم یه قرارداد یک ساله هم بستم.هیچ ضامنی هم امضاش نکرده و ادرسی که دادم هم غلطه

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۲۵, ۱۳۹۶ در ۶:۴۱ ب.ظ

  سلام. از طریق اسعلام از مراجعی مانند اجرای ثبت اسناد و … دارایی های شما قابل ردیابی است. مشکلتان را با شرکت حل کرده و سفته هایتان را پس بگیرید.

سینا · آذر ۲۰, ۱۳۹۶ در ۱۰:۰۷ ق.ظ

سلام ب ضامنم ک ضامن وام ازدواج بودن میخواهم سفته بدم چقدر باید مبلغ سفته بدهم و نحوه پر کردن ان ب چ شکلی هست و تاریخش برای کی بزنم؟

علیرضا مقامی · آذر ۱۴, ۱۳۹۶ در ۵:۳۲ ب.ظ

سلام. ممنون بابت اطلاعات مفید سایتتون.
یه سوال داشتم ،
اگر که سفته ای رو جهت “حسن انجام کار” به یه شرکتی که توش کار میکنم تحویل بدم! چه عواقب بدی میتونه برای من داشته باشه ؟
اگه ممکنه خیلی سریع به من جواب بدید. عجله ای هست.
متشکرم.

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۲۳, ۱۳۹۶ در ۱:۱۷ ب.ظ

  سلام. اگر به تعهدات خود در قبال شرکت عمل کنید و کار سفته به اجرا نکشد پس عواقبی نخواهد داشت. ولی اگر منظورتان اینست که شرکت از سفته شما سوء استفاده کند باید قرارداد یا … باشد که شرکت بر علیه آن اقامه دعوی کند.

Sahar · آبان ۲۴, ۱۳۹۶ در ۱۲:۱۳ ب.ظ

سلام من قراره در یک شرکت خصوصی مشغول به کار بشم ازم سفته ۵میلیونی و رضایت پدر هم خواستن منتهی ساعت کاری که برای من مشخص کردن باتوجه به کلاسای دانشگام یه روز از ۱۶ یه روز از ۱۵ تا ۲۲شب اما در متن رضایت پدر گفتن بنویس از ۱۴ تا ۲۲مطابق۸ساعت کاری در روز حالا میخوام بدونم میتونن با این حالت بگن که من عملکردم مطابق شرکت نبوده و سفته رو اجرا کنند *لطفا راهنماییم کنید*

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۱, ۱۳۹۶ در ۲:۲۹ ب.ظ

  سلام. به هر حال در هر محکمه ای ملاک، قرارداد فی ما بین است و در صورت شکایت طرفین، میزان پایندی به قرارداد ملاک تصمیم گیری و قضاوت خواهد بود.

حسین زاده · آبان ۲۳, ۱۳۹۶ در ۲:۵۴ ب.ظ

سلام. بنده طبق قرارداد وسیله ای به یکی فروختم و ۲ برابر مبلغ،سفته گرفته ام با وجه التزام یا همون دیرکرد روزانه ۳۰ هزار تومن و طرف ادرس اشتباه داده ولی ضامنش معتبره و پشتش رو امضا کرده ، الان من شکایت کردم و ابلاغ ها رو گرفتن و نیومدن دادگاه .تامین خواسته هم دادم ولی هیچ مالی ب اسمشون نبوده
چیکار باید کنم که به اعصار طرف ها نخورم و بتونم پولم رو بتونم کامل بگیرم؟
مبلغ سفته ۸ میلیون میباشد.
ممنون میشم کمکم کنین

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۲۸, ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۷ ب.ظ

  سلام. پیشنهاد میکنم با یک کارشناس حقوقی یا وکیل مشورت کنید.

میلاد · آبان ۲۲, ۱۳۹۶ در ۷:۰۹ ق.ظ

سلام از کسی ۵۰ میلیون پول میخوام بگیرم و گفته یک فقره چک بیار به مبلغ ۵۰ میلیون و سفته بیار به مبلغ ۱۰۰ میلیون که سفته ضمانت چک باشد آیا این کار درسته که انجام بدم ؟

مرجان · آبان ۱۵, ۱۳۹۶ در ۲:۴۸ ب.ظ

سلام.دندانپزشک هستم.برای کار در درمانگاه دولتی ۲۰ میلیون سفته دادم اما نوشته نشده به چه بابت..اما قرار داد کاری ما به مدت ۳ ماه بوده که این مدت هم ۸ ماه پیش تمام شده..و در سفته هم فقط تاریخ روزی که سفته امضا شده هست..ودر متن قرار داد هم اسمی از گرفته شدن سفته برده نشده..امکان به اجرا گذاشتن سفته وجود دارد؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱۵, ۱۳۹۶ در ۵:۳۳ ب.ظ

  سلام. در صورتی موقع اجرای سفته شما محکوم می شوید که شاکی بتواند ثابت کند بر خلاف تعهدادتان عمل کرده اید. در غیر اینصورت و صرفا با وجود سفته کاری پیش نخواهد رفت

بهنام · آبان ۱۵, ۱۳۹۶ در ۱۲:۲۶ ب.ظ

سلام
من با یک شرکت قرارداد بستم برای پنج سال و شصت میلیون سفته عندالمطالبه دادم که ته قرارداد شماره سفته ها نوشته شد و ذکر شد ک سفته در مقابل بندهای قرارداد داده شده ، یکی از بندهای قرارداد پرداخت مزد بنده سر موقع هست ک از طرف شرکت این بند رعایت نشده
حالا که شرکت به بند قرارداد عمل نکرده و من بخوام زوذتر از موعد قرارداد از شرکت خارج بشم قانون توی این مورد چی میگه؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱۵, ۱۳۹۶ در ۵:۳۴ ب.ظ

  سلام. متاسفانه طالاعاتم در این مورد کامل نیست. پیشنهاد میکنم با یک وکیل یا کارشناس حقوقی مشورت کنید

ندا · آبان ۱۵, ۱۳۹۶ در ۸:۴۶ ق.ظ

سلام ممنون از سایت خوبتون ببخشید یکی از اشناهای ما ۱۳میلیون سفته داره ایا امکانش هست ک به پنج میلیون اونو بفروشه, مقرراتش چطوریه؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱۵, ۱۳۹۶ در ۵:۳۶ ب.ظ

  سلام. سفته ضمانت و تعهد فردی در قبال عمل و یا انجام کاری است. منظور شما را از فروش سفته متوجه نمی شوم.

مسعود · آبان ۱۴, ۱۳۹۶ در ۷:۵۲ ق.ظ

تاریخ سفته اگه بگذره مشکلی نداره اصلا باید چه تاریخی زد

فاطمه · آبان ۱۱, ۱۳۹۶ در ۸:۱۱ ق.ظ

با سلام. من در یک کاریابی فرم پر کردم ولی فرم را امضا نکردم و ثبت نام نکردم و کلا پشیمان شدم. ولی فرم را به من ندادند. داخل فرم شماره ملی، آدرس، تلفن و تمامی مشخصات می باشد. به کاریابی نه هزینه ثبت نام دادم و نه سفته. آیا کاریابی می تواند خودش با داشتن مشخصات کامل من از جانب خودشان از طرف من سفته ای صادر کنند یا نه؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱۱, ۱۳۹۶ در ۴:۱۲ ب.ظ

  سلام. برای اعتبار سفته امضا لازم است و فرد دیگری نمیتواند از جانب کسی متعهد سفته باشد

حسین · آبان ۸, ۱۳۹۶ در ۸:۴۲ ق.ظ

سلام
من برای مطمئن شدن از پاس شدن چک یه بنده خدا میخام ۵ میلیون سفته بگیرم ازش
از کجا باید مطمئن بشم که اون سفته معتبره
آیا باید حتما دوتا ضامن امضا کنند؟
از کجا باید مطمئن بشم که اون ضامن ها وجود خارجی دارند؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱۶, ۱۳۹۶ در ۳:۰۶ ب.ظ

  سلام. نکاتی که باید در نوشتن سفته رعایت شود در متن بالا قید شود. شما میتوانید کپی کارت ملی یا شناسنامه ضامنین را طلب کنید.

رضا · آبان ۶, ۱۳۹۶ در ۸:۱۸ ب.ظ

سلام من تو یه شرکت کار میکنم قرارداد نمیبندن چون شرکت خصوصی است و میگن باید صد میلیون سفته بدی و مجبورم بدم چون قرارداد ندارم چی کار کنم که با سفته ای که میدم بعدا گیر نیافتم.لطفا مرا راهنمایی کنید

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۷, ۱۳۹۶ در ۴:۵۷ ب.ظ

  سلام. به تعهدات خود در قبال شرکت عمل کنید تا شرکت سفته ها را اجرا نگذارد. البته اخذ رسید که این سفته ها به چه علت گرفته شده اند نیز ممکن است روزی به درد شما بخورد

علی · آبان ۴, ۱۳۹۶ در ۱۰:۰۶ ق.ظ

سلام من از یه شخصی یک میلیون دادم و شش میلیون سفته گرفتم بدون تاریخ و با امضا و اثر انگشت الان یک میلیونو نمیده و میخام شکایت کنم بنظرتون تو شکایت نامه چی بنویسم ک به حقم برسم لطفا زود جوابمو بدین تشکر

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۴, ۱۳۹۶ در ۳:۴۷ ب.ظ

  سلام. برای شکایت باید به دادگاه (شورای حل اختلاف ) مراجعه کنید. عریضه نویسهای دادگاه فرمتهای اماده ای دارند.

على صالح آبادى · آبان ۳, ۱۳۹۶ در ۵:۴۰ ب.ظ

سلام من سفته را بدون آدرس داده ام وازمن به زور گرفته اند شاهدهم پایش را امضا کرده وبدون هیچگونه قراردادى آیا اعتبارى دارد وَاگراعتبارى دارد من میتوانم کارى کنم که سفته باطل شود ممنونم

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۴, ۱۳۹۶ در ۳:۵۱ ب.ظ

  سلام. در صورت اجرا گذاشتن سفته توسط طرف مقابل باید اسناد و مدارک لازم را دال بر برحق بودن خود ارائه دهید

پویا · مهر ۲۸, ۱۳۹۶ در ۴:۰۷ ب.ظ

سلام من بابت حسن انجام کار به شرکتی سفته داده ام و فقط نام و نام خانوادگی متعهد و آدرس را پر کرده ام و امضا هم کرده ام . تاریخ و مبلغ ننوشته ام . یک کپی از سفته را هم دارم. آیا کارفرما میتواند سفته من را به اجرا بگذارد؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱, ۱۳۹۶ در ۴:۲۲ ب.ظ

  هیچ فردی نمیتواند بدون علت سفته را اجرا بگذارد. اگر قراردادی وجود دارد و متعهد طبق قرارداد به تعهد خود عمل نکرده در این صورت دارنده سفته میتواند نسبت به اجراییه کردن سفته اقدام کند.

سعیدی · مهر ۱۴, ۱۳۹۶ در ۸:۵۹ ب.ظ

سلام سفته به مبلغ بیست میلیون تومان گرفتم امضا متعهد هم هست فقط تاریخ نذاشتیم ایا این سفته معتبره ؟

f.d · مهر ۱۲, ۱۳۹۶ در ۱:۴۵ ب.ظ

سلام
روزتون بخیر
من مدت ۲٫۵ سال بعنوان حسابدار در یک انبار لباس کار میکردم اواخر کار با مشکل مواجه شدم و بدون گرفتن ۴ ماه حقوق . ترک کار کردم در اوایل کار سفته ۵ میلیون تومانی سفید امضا تحویل کارفرما دادم ولی رسیدی دریافت نکردم . به خاطر حق و حقوق در اداره کار شکایت کردم و طی سه رای اداره کار , کارفرما محکوم به پرداخت حق و حقوق بنده شد در همان اوایل شکایت ابلاغی را برای دریافت سفته ها با مضمون این که سفته ها امانت میباشد برایشان ارسال کردم ولی اقدامی انجام نداد . حالا بعد از یکسال که برای دریافت طلب خود به دادگاه مراجعه کردم و توانستم حکم جلب بگیریم ایشان سفته را تاریخ و تامین خواسته کردند . با توجه به اینکه بنده قبلا ابلاغیه ارسال کرده بودم در ارتباط با سفته ها و اینکه رابطه بین ما کارگر و کارفرما بوده ایا امکان داره در دادسرا رای بیارم و بتونم دستوری برای پرونده تامین خواسته خودم بگیریم . شاهد هم برای این موضوع دارم ولی آشنا هستند و در محل کاری که بودم یکی از اشناهامون کار میکرد . ایشون در هیچکدوام از جلسات کلانتری و دادسرا فعلا شرکت نکردند . لطفا راهنمایی فرمایید .
فقط در روز جلسه کلانتری آقایی را فرستادند که بعد متوجه شدم ایشان برای فهمیدن موضوع شاهد ها مراجعه کردند و شاهدهای بنده دیگر حاضر به مراجعه به دادسرا نیستند .

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مهر ۲۰, ۱۳۹۶ در ۴:۲۰ ب.ظ

  سلام. فرد مورد نظر شما باید علت دریافت سفته را به دادگاه با سند و دلیل ثابت کندو نمیتواند بدون علت سفته ها اجرا بگذارد از طرف دیگر از آنجا که قبلا برای سفته ها ابلاغ فرستادید پس حق با شماست. البته بهتر است با یک فرد متخصص به امور حقوقی مشورت کنید.

پیمان · مهر ۶, ۱۳۹۶ در ۳:۰۷ ب.ظ

سلام
من برای یه کاری از یه نفر نه تا سفته یک میلیونی گرفتم برای ۳۰ شهریور الان هی امروز فردا میکنه و نمیده اگه این مدت ده روز بگذره بازم میشه کاری کرد؟؟
درضمن اینکه من نمیدونم اطلاعاتشو درست نوشته یانه
یخوردم بدخط نوشته
و اینم اضافه کنم ک من اهل کاشانم و ایشون اهل قم
چجوری میتونم پولمو زنده کنم؟؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مهر ۷, ۱۳۹۶ در ۱:۵۷ ب.ظ

  سلام. شما باید از طریق دادگاه و شکایت از وی وهمچنین اجرای ثبت اقدام کنید.

رضازاده · مهر ۳, ۱۳۹۶ در ۶:۱۷ ق.ظ

سلام وقتتون بخیر
همسر بنده اردیبهشت سال ۹۵ سفته ای معادل ۹ میلیون تومان دریافت کرد این سفته ها فقط نام و نام خانوادگی و امضا شخص را دارد به اضافه برگه ای سربرگدار با توضیحات کامل که در قبال پرداخت نکردن بدهی سفته ها به اجرا گذاشته شود.ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید تا برای شروع پیگیری از چه روشی اقدام کنیم.

سهراب · مهر ۲, ۱۳۹۶ در ۱۲:۲۱ ب.ظ

سلام ما تعدادی از دوستان جمع شدیم و یک صندوق درست کردیم و هر ماه اسم یک نفر تعیین میشود و از او سفته میگیریم در صورت پرداخت نکردن قسط یا دبه کردن ، میشود با وسیله سفته شکایت کرد؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مهر ۲, ۱۳۹۶ در ۳:۲۹ ب.ظ

  سلام. بله، میتوانید سفته را به اجرا گذاشته و از او شکایت کنید.

سارا · شهریور ۲۳, ۱۳۹۶ در ۴:۵۳ ق.ظ

سلام من برا ضمانت به کسی سفته دادم اما نمیدونستم باید خود طرف سفته رو پر کنه،سفته امضا و اثر انگشت منو داره و پشت سفته امضای ضامنه.اما این پول برا من نبوده،میخوام بدونم اگر شخص شکایت کنه من باید پول رو بدم؟ هیچی از این پول واسه من نبوده فقط به من گفتن برا ضمانت که بعدا فهمیدم گولم زدن و من سفته رو امضا کردم نمیدونم الان چه اتفاقی برا من میوفته،میشه راهنمایی کنید،یه قرارداد هم هست که بصورت دستی نوشته شده مبنی بر اینکه اگر من قسط وام رو ندم شخص میتونه سفته رو اجرا بذاره

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · شهریور ۳۰, ۱۳۹۶ در ۴:۱۴ ب.ظ

  سلام. در جلوی سفته باید متعهد امضا کند و اگر شما شما جلوی سفته را امضا کردید پس متهد سفته هستید. البته وجود قرارداد یا هر مدرک دیگر نیزلازم است.

علیرضا · شهریور ۲۲, ۱۳۹۶ در ۱۱:۳۶ ق.ظ

ما یه ملکیو میخوایم معامله کنیم ۱۳۰میلیون.
طرف گفت من ۵۰ تومن نقد میدم بقیشم ۲ تا چک ۳ ماهه. بعد گفت اگه اعتماد ندارید سفته هم میدم ادرس خونمم بلدید این ملکم هست.
ایا اگه چکش پاس نشد کاری میتونیم بکنیم؟
ازش چقد سفته بگیریم؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · شهریور ۲۵, ۱۳۹۶ در ۱:۵۰ ب.ظ

  در اینکه از نظر حقوقی سفته بهتر از چک می باشد ولی به هر حال بهتر است که قراردادی محکم با حضور شاهد بسته شود. معمولا ۱۱۰ تا ۱۲۰ درصد وجه مورد مطالبه را سفته میگیرند. البته پیشنهاد میکنم با یک متخصص به امور حقوقی مشورت نمایید.

محسن · شهریور ۲۰, ۱۳۹۶ در ۱۱:۲۴ ق.ظ

حتی اگر سفته اطلاعات اشتباه باشه و اثر انگشت هم داشته باشه بازم معتبر نیس؟اگر شکایت بخوایم بکنیم به جایی نمیرسیم؟

محسن · شهریور ۱۵, ۱۳۹۶ در ۸:۴۱ ب.ظ

سلام سفته ای که کد ملی و ادرس اشتباه و امضای اشتباه از بدهکار هست این سفته قانونی هست یا نه ؟میشه شکایت کرد؟

احسان · شهریور ۱۰, ۱۳۹۶ در ۳:۴۵ ب.ظ

سلام. یکی از موسسات مالی بدون ضامن و سند چک و …، تنها با ارئه سفته به تقاضاکنندگان وام فوری ( از ۲۰ میلیون به بالا) پرداخت می کند. اول اینکه چگونه میشود نسبت به قانونی بودن این موسسه اطمینان حاصل کرد؟ دوم اینکه در صورت قانونی بودن شرکت، در هنگام پر کردن سفته چه نکاتی را بایستی رعایت کنم؟ آیا نیاز هست نوشته ای هم بین طرفین امضا شود؟ با این موضوع که در صورتی که وام گیرنده در موعد مقرر نسبت به پرداخت اقساط وام اقدام نکند سفته به اجرا گذاشته میشود.

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · شهریور ۱۸, ۱۳۹۶ در ۴:۱۴ ق.ظ

  موسسات مجاز در سایت بانک مرکزی لیست شده اند. هنگام ارائه سفته حتما باید قراردادی هم باشد. که طبق آن قرارداد سفته گرفته می شود.

مشد علی · شهریور ۷, ۱۳۹۶ در ۷:۵۹ ق.ظ

با سلام
یک شرکت از من سفته ۵ میلیونی میخواد، من چون ۲۱ سالمه هیچ تجربه ای ندارم میشه لطفا راهنمایی کنید؟
ممنون

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · شهریور ۱۷, ۱۳۹۶ در ۲:۳۶ ب.ظ

  سلام. بهتر است یک قرارداد ببندید و شماره سریال سفته را هم در قرارداد ذکر کنید. علاوه بر آن صراحتا قید شود که در چه حالتی سفته به اجرا گذارده خواهد شد.

محمد · مرداد ۲۷, ۱۳۹۶ در ۹:۳۶ ب.ظ

سلام خسته نباشید .. برای کار در یک شرکتی از من سفته ی ۵ ملیونی میخوان …نظرات دوستان رو خوندم ترجیح دادم قبل از هر کاری مشورت بگیرم از خدمتتون …
چطوری سفته رو پر کنم که بعد ها به مشکل نخورم…و ادامه ی مراحل رو چطوری طی کنم؟ (برای اینکه اطمینان خاطر داشته باشم از عدم سو استفاده از سفته )

ممنون

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · شهریور ۲, ۱۳۹۶ در ۱:۳۶ ب.ظ

  در بند اول نحوه تنظیم سفته نوشته شده. در من بهتر است قراردادی هم بسته شود و در قرارداد علت دریافت سفته همراه با شماره سریالهای آن درج شود تا معلوم باشد که این سفته ها برای این قرارداد تعهد داده شده.

اکو · مرداد ۲۴, ۱۳۹۶ در ۶:۰۸ ق.ظ

با سلام در شرکتی مشغول به کار شدم و قرارداد سه ماهه بسته شد و سفته ۲ میلیونی دادم و یک رسید گرفتم که در آن قید شده سفته بابت ضمانت کار است
حال موقعیت شغلی بهتری برای من پیدا شده اگر من با رئیس شرکت توافق کنم و زودتر از موعد قرارداد کار ار ترک کنم این سفته ها قابل اجرا هستن؟
مثلا رئیس شرکت بگویید تو ترک کار کردی و باید خسارت بدهی؟
لطفا راهنمایی فرمایید

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مرداد ۲۷, ۱۳۹۶ در ۶:۰۷ ق.ظ

  سلام. اگر این موضوع در قراردادتان ذکر شده بهتر است که سر خروج از کار توافق کنید.

فربود · مرداد ۲۱, ۱۳۹۶ در ۱۲:۳۴ ب.ظ

سلام وقاتتون بخیر
یه راهنمایی ازتون میخواستم
من به یکی چند ماه پیش ۱۰ میلیون پول دادم و حالا قراره ازش سفته بگیرم
توش باید چی بنویسم که اولا قانونی باشه
دوما میخوام خرجش کنم ممنون میشم تو ایمیل جوابمو بدین

علی · مرداد ۱۹, ۱۳۹۶ در ۱۰:۰۸ ق.ظ

باسلام توخدا مرا راهنمای کنید من به دوستم برای راه انداختن عروسیش ۲۴میلون دادم ۱۲از خودش صفته گرفتم ۱۲از داداشش الان نمیده میگه تا ۱سال دیگه ۱روز با داداشم هماهنگ کردم گفتم زنگ بزن به گوشیم بگو پول میخام منم میگم ۲۴تومن داشتم دسته دوستمه الان میگه ندارم من نقشه کشیدم رفتم پیشش و داداشم زنگ زد گوشی دادم دسته اونی که قرض بهش دادم اونم گفت تا ۱سال پول ندارم بدهیمو بدم که بیاد به شما بده بد تلفن قط کردم گوشه من صداظبط کن مکالمه داره صداشو گرفتم میخا بدونم صدا جرم نیست یا برا دادگاه خوبه بد چنتا پیامک دارم ازش که اثبات میکنه صفته برا ۲۴تومن خرج عروسش بهش دادم این ۲مدرک دارم با سفته الان زده زیرش گفته گوشی دسته من نبوده یعنی اون پیامک نداده ولی خطی که پیامک داده بنامه خودشه میخام بدونم صدا با پیامک اثبات خوبی هست بدون دردسره یانه یا میتونه بگه گوشی ازم گرفته خودش به خودش پیامک زده .البته منم اماده هستم بگم چی پی اس بزنه که این ۲تا گوشی اگه اون پیامک نزده بقول خودش کاره من بوده پس گوشیا اگه فاصله داشته باشه که هیچ تگه تون ساعت جفته هم باشن پس حرف اون درسته اگه نباشه حرف من حالا گفتم اصلا به این جاها میکشه یانه چون خیلی ۷خطه ممنون میشم راهنمای کنید

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مرداد ۲۴, ۱۳۹۶ در ۱۲:۵۱ ب.ظ

  سلام دوست عزیز. تا انجا که اطلاع دارم ضبط صدای فرد بدون اطلاع خودش استراق سمع محسوب شده و جرم می باشد. در این صورت آن فرد میتواند به جرم استراق سمع از شما شکایت کند. با این حال پیشنهاد میکنم حتما با یک وکیل یا کارشناس حقوقی مشورت کنید.

حميد · مرداد ۱۵, ۱۳۹۶ در ۸:۵۶ ب.ظ

سلام،٢٠٠میلیون تومان از شخصی سفته دارم،چطور میتونم نقدش کنم.خودم اقدام کنم یا وکیل بگیرم؟؟؟؟!

Eshgh😥 · مرداد ۱۴, ۱۳۹۶ در ۱۱:۲۰ ق.ظ

سلام وقت بخیر.
بنده به خاطر مشکلات یه نفربیستوهست میلیون پول نقد یکبار دادم. و ازش بیست تومن سفته باگواهی امضاش تومهظر گرفتم. قرارشدفروردین نودوشش پولمو بده ولی بخاطرمشکلات زیادش و نداشتن وجه نتوانست به تعهدش عمل بکنه.منم هیچ اقدام قانونی نکردم. من بصورت متفرقه حدود بیست میلیون دیگه ام بهش دادم. ولی از چهل و هشت میلیونی ک بهش دادم الان فقط بیست تومن سفته دارم. ولی الان احساس میکنم همه چیزو بهم دروغ گفته و انگار داره احساس زرنگی میکنه.چون من بدون هیچ شناختی و بخاطر گریه وزاریش و بخاطر اینکه کسیو نداشت کارشو راه انداختم.ولی الان خودمو سرزنش میکنم که چجور اون از سادگی من سواستفاده کرده. درجایی که من ی پسر مجردم و تموم زندگیم همین بوده که بهش کمک کردم و خودمم وضعیت مالی خوبی ندارم. الان چجور میتونم تموم حقمو ازش بگیرم. آیا سفته ی که الان چهار ماه بیشتره از تاریخش میگذره معتبره هنوز؟؟ آیا چون طرف دختره حکم بازداشتشو میدن؟؟؟؟ هر کمکی از دستتون برمیاد راهنماییم بکنید ممنون میشم. چون من ساده بودم و واقعا دچار یه گرگ شده بودم و خبر نداشتم. الان هرروز جنگ اعصاب روانیم کرده و نمیدونم باید چکار کنم چون خانوادمم خبر ندارن

بینام · مرداد ۱۳, ۱۳۹۶ در ۴:۵۵ ق.ظ

سلام من طلبی از کسی با رسید دستنوش داستم در سال۹۴
در سال۹۵طرف رسیدو ازم گرفت بهم سفته داد و تاریخ وصول و پرداخت رو هموم سال۹۴زد.منم رفتم شکایت کردم و.گفتم طلبم سال۹۴بود.الان بر علیه من شکایت کرده که تاریخ صدور سفته با قیمت سفته در سال۹۵بودو در سال۹۴اصلا چنین سفته ای با چنین قیمتی در بانک صادر نشده..من باید چبکار کنم؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مرداد ۱۷, ۱۳۹۶ در ۴:۰۷ ب.ظ

  سلام. متاسفانه راهکار بانکی در این زمینه ندارم. پیشنهاد میکنم با یک مشاور حقوقی یا وکیل مشورت کنید.

علیرضا · مرداد ۱۰, ۱۳۹۶ در ۶:۵۴ ق.ظ

ایا سفته های مربوط به هرقرارداد فقط برای ان قرارداداعتباردارد

علی · مرداد ۶, ۱۳۹۶ در ۵:۴۳ ب.ظ

سلام خسته نباشید
شخصی ضامن من برای وام ۲۰ میلیونی تو بانک شده و ایشون از من سفته ۳۰ میلیونی میخواد میخواستم بدونم چه جوری باید سفته رو بنویسم که بعدا ازش نتونه سوء استفاده کنه؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مرداد ۱۳, ۱۳۹۶ در ۹:۳۴ ق.ظ

  سلام. نوشتن سفته اصول خاصی دارد که عدم رعایت آن نکات سفته را بی اعتبار میکند. بهتر است قرارداد یا نوشته ای مبنی بر علت اعطای سفته به ایشان با درج شماره سفته ها بین خودتان منعقد کنید تا در صورت سوئ استفاده بتواند علت سفته دادن به وی را توجیه کنید.

فاطمه · مرداد ۴, ۱۳۹۶ در ۹:۱۹ ب.ظ

سلام تصمیم دارم در آرایشگاهی مشعول به کار شوم . ازم سفته ی ۳۰ میلیونی میخوان و میگن بمدت دوسال باید بعنوان دستیار اونجا کار کنم . استرس دارم بخاطر اینکه اگر سفته هارو بدم به اجرا بزارن ایا راه قانونی داره که بشه مطمین شد تا پایان دوسال این کار رو انجام ندن

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مرداد ۱۰, ۱۳۹۶ در ۱:۳۵ ب.ظ

  سلام. باید قراردادی بسته شود که در این قرارداد شرایطی که سفته ها به اجرا گذاشته می شود قید گردد. مثلا در صورتی که شما به تعهدات خود عمل نکنید میتوانند سفته ها را اجرا بگذارند که اگر بعدا بدون هیچ علتی سفته ها را مطالبه کردد دلیل محکمه پسندی داشته باشد

عادل · مرداد ۳, ۱۳۹۶ در ۸:۱۱ ب.ظ

سلام
بابت ۴ میلیون تومان طلبم از صاحبخانه سفته گرفتم و قرار بر این شد که بعد از یک هفته نقدش کند سوالم اینه که بعد از یک هفته اگه نقد نشه با سفته ها چکار می توانم انجام دهم ممنون میشم راهنماییم کنید….

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مرداد ۱۰, ۱۳۹۶ در ۱:۲۵ ب.ظ

  سلام. باید به دادگاه شکایت کرده و سفته ها را اجرا بگذارید.

علی · تیر ۲۹, ۱۳۹۶ در ۱۲:۵۱ ب.ظ

سلام بنده سفته را در ازای قرض چند نفر دیگه دادم ولی ان زمان در این مورد چیزی ننوشتم ولی شاهدان همه میدانستند این سفته در ازای ان قرض است الان با وجود این که قرض ادا شده بر علیه من خواهان سفته و حکم جلب بنده را صادر کرده ایا راهی وجود دارد که ثابت کنم این سفته را در ازای پولی که الان پس گرفته داده ام ؟

میلاد · تیر ۲۸, ۱۳۹۶ در ۶:۵۴ ق.ظ

با عرض سلام وخسته نباشید.
شرایط استخدام در پیک موتوری ۷ میلیون سفته است.برای ضمانت .
یعنی اگر برای ضمانت باشد !!! مشکلی پیش نمی آید؟؟؟
با تشکر.

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · تیر ۳۱, ۱۳۹۶ در ۴:۴۳ ب.ظ

  اگر فقط جهت ضمانت باشد در صورتی سفته قابل اجراست که شما به تعهدادتان در برابر ذینفع عمل نکنید.

محسن · تیر ۲۶, ۱۳۹۶ در ۹:۰۴ ق.ظ

سلام .مبلغ ۵ میلیون سفته .پشت نویسی شده برای حسن انجام کار سه سال پیش بدون تاریخ به شرکت داده ام و حالا از آن شرکت خارج شده ام و قصد شکایت برای گرفتن حقوق و مزایا را دارم .آیا آن شرکت میتواند روی سفته ها اقدام کند یا باید عدم حسن انجام کار را ثابت کند؟؟؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مرداد ۲, ۱۳۹۶ در ۲:۳۶ ب.ظ

  سلام. اگر به علت حسن انجام کار آن سفته ها را گرفته و این موضوع در قرارداد ذکر شده باید علت انرا ثابت کند. در غیر این صورت میتوانید به علت خیانت در امانت از شرکت شکایت کنید.

علي · تیر ۲۵, ۱۳۹۶ در ۶:۱۰ ق.ظ

سلام
من سفته ای ۶٠میلیون تومنی بابت ضمانت به یک شرکت داده ام و فقط امضا شده ، الان شرکت به من میگه باید اثر انگشت یا مهر هم داشته باشه
سوال من اینه اگه مهر و امضا نداشته باشه نمیتونن از نظر قانونی سفته رو به اجرا بذارن یا فقط دارن از من بهونه میگیرن؟
ممنونم از کمکتون

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · تیر ۲۹, ۱۳۹۶ در ۷:۵۸ ق.ظ

  سلام. اثر انگشت آنرا قانونی تر و احتمال جعل را کمتر می کند. در ضمن در نزد قانون، محکمتر است

زهرا · تیر ۱۸, ۱۳۹۶ در ۵:۲۴ ب.ظ

سلام من برای کاری مراجعه کردم ازم سفته سه میلیونی خواستن.من هم یکم نگران شدم.یعنی من باید بعد ی مدتی ۳میلیون پرداخت کنم؟لطفا پاسخ دهید وراهنمایی کنید

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · تیر ۲۳, ۱۳۹۶ در ۲:۴۸ ب.ظ

  سفته جهت تضمین تعهد است.مثلا اگر شما نتوانستی تعهد خود را انجام دهی آنوقت ذینفع سفته میتواند انرا به اجرا بگذارد.

احمد · تیر ۱۵, ۱۳۹۶ در ۴:۳۴ ب.ظ

سلام
با شرکتی قرارداد یکساله بستم ولی نسخه ای از قرارداد بمن داده نشده بود و به دلیل یک سری مسایل از طرف شرکت با من قطع همکاری شد، مبلغ ۱۰ میلیون جهت حسن انجام کار به شرکت دادم ( یک رسید بمن دادند که نوشته شده میبلغ ۱۰ میلیون جهت حسن انجام کار من به شرکت داده ام البته بدون نوشتن سریال سفته)ولی الان شرکت میگه شما تسویه کنید و ما بعد از چند ماه سفته شمارو به شما برمیگردادنیم، آیا میتونن ندن؟ و اینکه مبلغ بیشتر بنویسند؟ چون من قیمت مربوط به میبغ رو پر نکردم

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · تیر ۲۱, ۱۳۹۶ در ۱:۱۳ ب.ظ

  سلام. بهتر است به طور توافقی مشکلات خود را با شرکت حل کنید زیرا احتمال مواردی که گفتیدذ در هر صورت وجود دارد

   احمد · تیر ۲۲, ۱۳۹۶ در ۸:۰۷ ق.ظ

   خیلی ممنونم

تمنا رحيمي · تیر ۱۴, ۱۳۹۶ در ۷:۰۷ ق.ظ

سلام وقت شما بخیر.
سوالی داشتم
بنده چند ماه پیش استخدام ازمایشگاهی شدم که ایشان از من سفته ی ۱۵ میلیونی دریافت کرد البته روی سفته قید کردم جهت حسن انجام کاری. اما متاسفانه رسیدی دریافت نکردم بابت سفته و همچنین در قراردادم قید نشد. من با این شرکت به مشکل برخوردم و بخاطر ندادن حقوق ازیشان شکایت کردم. متاسفانه کپی سفته هایم را هم ندارم. خیلی ترس و استرس دارم خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید چه کنم!!! چ اقدامی انجام دهم از سفته ها سواستفاده نکند. ممنونم از شما

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · تیر ۲۱, ۱۳۹۶ در ۱۲:۴۹ ب.ظ

  سلام. اگر شرکت بخواهد سفته های شما را اجرا بگذارد باید به نحوی بدهی شما را به خود ثابت کند و اینکه اصلا سفته ها به چه علت پیش او هستند.

طمراس مرادنیا · تیر ۱۰, ۱۳۹۶ در ۶:۲۱ ق.ظ

سلام
ضامن یکی ازدوستام شدم وامش راتسفیه حساب کرده ازبانک کشاورزی ایابانک باید سفته هارابه من برگرداند یادیگرنیازنیست واگرسفته هادربانک باشد ایراد ندارد.

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · تیر ۱۳, ۱۳۹۶ در ۱۲:۲۲ ب.ظ

  سلام. بله، سفته ها پس از وام به ضامن و وامگیرنده عودت داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *