سفته-و-10-نکته-ای-که-هنگام-کار-با-آن-باید-در-نظر-داشت-و-رعایت-کرد.

۱۰ نکته که هنگام کار با سفته باید در نظر داشت.

دسته بندی :

تصوری که در مورد سفته در ذهن خیلی از ما شکل گرفته در حدیست که  از این وسیله تعهد پول می ترسیم یا تصور می کنیم نقطه ضعف بزرگی است که ممکن است بعدها علیه خودمان، از آن استفاده شود. اما سفته بر خلاف این تصور مطلق، نکات و ویژگی های مختلفی دارد که می تواند بسیار کاربردی باشد. با اینکه در حال حاضر برای تعهد پرداخت مبلغی در زمان آینده همه از چک استفاده می کنند و آن را ترجیح می دهند اما سفته در مقابل چک خطر کمتری برای صادرکننده آن دارد. شاید به همین دلیل هم کم کم از معاملات کنار رفته؛ چرا که خطر کمتر برای صادرکننده سفته، یعنی پایین تر آمدن احتمال وصول مبلغ.

[wp-svg-icons icon=”checkbox-partial” wrap=”i”]  تنظیم و تکمیل سفته

برای اینکه بشود نام یک سند را پسفته گذاشت، باید مشخصات ظاهری آن رعایت شود، در غیر این صورت، سفته‌ای که امضا می‌کنید مشمول مقررات نمی‌شود. اول اینکه مبلغ باید به صورت تمام حروف روی آن نوشته شده باشد. مبلغی که تعهد می‌کنید نباید از مبلغ اسمی آن بیشتر باشد، در واقع مبلغ اسمی ، سقفی است برای تعهد در آن سند؛ مثلا برای تعهدکردن ۲۷۰میلیون ریال باید سفته ۳۰۰میلیونی بخرید. دوم اینکه گیرنده وجه مشخص باشد البته حتما لازم نیست نام شخص خاصی روی سفته نوشته شود. سفته می‌تواند در وجه حامل باشد یا به شخص دیگری حواله شود؛ عبارت “حواله‌کرد” برای همین است.

سومین ویژگی‌ای که باید به آن توجه کنید این است که تاریخ پرداخت آن مشخص باشد. اگر تاریخ نوشته نشود، سفته مشخصات ظاهری خود را از دست می‌دهد و دیگر یک سند تجاری نخواهد بود. بلکه فقط یک سند عادی است که طبق قانون مدنی می‌توان نسبت به وصول مبلغ آن اقدام کرد. در ضمن این امر می‌تواند دلیلی بر عندالمطالبه‌بودن آن باشد؛ یعنی موقع پرکردن سفته تاریخ برای دو‌طرف اهمیتی نداشته بلکه مبلغ تعهد شده مهم بوده است.

[wp-svg-icons icon=”checkbox-partial” wrap=”i”]  تغییر در سفته

برای اینکه وضعیت سفته را تغییر دهید، می‌توانید آن را پشت‌نویسی یا ظهرنویسی کنید. مثلا عبارت “حواله‌کرد” برای انتقال سند به فرد دیگری است اما اگر این عبارت را خط بزنید به این معنی است که حق انتقال را از دارنده سلب کرده‌اید و اگر مجبور به انتقال شوید باید  ظهرنویسی کنید و بنویسید که این سند به فلانی منتقل شد و پای نوشته‌تان را هم امضا کنید. همچنین می‌توانید برای دریافت وجه به دیگری وکالت دهید که این‌ را هم باید ظهر نویسی گرده و امضا کنید، چون اصولا ظهرنویسی برای انتقال است، اگر برای وکالت در وصول باشد، باید عبارت “برای وکالت” تصریح شود و به امضای دارنده برسد. کسی که با ظهرنویسی وکالت پیدا می‌کند، درست مانند دارنده سفته حق اقامه دعوی را نیز برای وصول آن خواهد داشت.

[wp-svg-icons icon=”checkbox-partial” wrap=”i”]  حق بازداشت در صورت عدم پرداخت

برای اینکه بتوانید از مسئولیت تضامنی ظهرنویس‌ها برای وصول طلب خود استفاده کنید، باید تا قبل از اینکه یک سال از تاریخ واخواست بگذرد، دادخواستی علیه آنها به دادگاه تقدیم کنید. اگر این کار را انجام ندهید، بعد از یک‌سال دعوی شما علیه ظهرنویس‌ها پذیرفته نمی‌شود اما اگر دادخواست بدهید، این حق را خواهید داشت که از دادگاه تقاضای تأمین کنید؛ به این معنی است که قبل از رسیدگی و صدور حکم، مالی را از اموال طرف دعوی که معادل مبلغ طلب شماست، به دادگاه معرفی کنید تا برای اطمینان از وصول طلب، به نفع شما توقیف شود. اینطوری بعد از صدور حکم، حتی در صورتی که ضامن طلب شما را نپذیرد، باز هم وصول طلب شما از مال توقیف شده، امکان دارد. در این صورت خیلی آسان‌تر و مطمئن‌تر به پولتان می‌رسید اما اگر اموالی از محکوم پیدا نشود، به استناد ماده۲ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، می‌توانید تقاضای بازداشت شخص محکوم را کنید.

نکته: تمام ویژگی‌ها و وظایفی که در قانون تجارت برای سفته گفته شده است، در عرف امروز با استفاده از چک خیلی ساده‌تر و مطمئن‌تر اجرا می‌شود. بنابراین بهترین و مهم‌ترین کاربردی که امروز برای سفته باقی مانده، استفاده از آن برای ضمانت است؛ یا ضمانت حسن انجام کار یا ضمانت پرداخت اقساط وام و مانند اینها. در این صورت پسفته تبدیل به امانتی می‌شود که شما در اختیار کارفرما یا طلبکار خود گذاشته‌اید تا در صورت تخلف از شرط از آن استفاده کند.

حواستان را جمع کنید که اگر می‌خواهید سفته را به عنوان ضمانت و یا هر عنوان دیگر غیری تعهد مبلغی پول به شخصی بدهید، حتما در یک دفتر اسناد رسمی، از او رسید بگیرید که این سفته را برای چه منظور به نام او صادر می‌کنید. تاکید روی دفتر اسناد رسمی به این دلیل است که سند شما رسمیت بیابد و اعتبار آن بالا برود، چون سند عادی در دادگاه اعتبار چندانی ندارد.

سفته
سفته

[wp-svg-icons icon=”checkbox-partial” wrap=”i”]  اگر سفته وصول نشود

ممکن است مبلغ تعهد شده ، با رسیدن موعد مقرر پرداخت نشود. در این صورت اگر دارنده سفته هستید، باید تا ۱۰روز بعد از تاریخ سررسید، سفته را واخواست کنید. برای این کار باید واخواست‌نامه‌ای تنظیم و به دادگاه رسیدگی‌کننده به امور حقوقی تقدیم کنید. واخواست‌نامه چاپی را می‌توان از دادگاه و یا حتی از بانک‌ها تهیه کرد. در تنظیم واخواست‌نامه باید یک رونوشت کامل از موارد امضا شده، بنویسید و با استفاده از کاربن آن را در ۳نسخه مشابه تنظیم ‌کنید. بعد از تهیه و چسباندن تمبر به واخواست خود، دادگاه دستور می‌دهد که این برگه توسط مامور اجرا به صادرکننده سفته ابلاغ شود. یادتان باشد که در مورد وصول مبلغ ، هیچ نوشته‌‌ای از نظر اعتبار و قدرت اجرایی، جایگزین واخواست‌نامه نمی‌‌شود.

[wp-svg-icons icon=”checkbox-partial” wrap=”i”]  مسئولیت ظهرنویسان

سفته ممکن است با ظهرنویسی‌های متعدد به اشخاص متعددی منتقل شود. در این حالت صادرکننده یعنی کسی که آن را امضا می‌کند و تمام ظهرنویس‌ها همگی در مقابل دارنده آن “مسئولیت تضامنی” دارند. مسئولیت تضامنی به این معنی است که تمام این افراد مسئول پرداخت تمام مبلغ هستند؛ یعنی اگر دارنده سفته هستید می‌توانید به هر کدام از امضاکنندگان که دسترسی راحت‌تری به او دارید مراجعه کنید و کل مبلغ را از او بخواهید. البته این کار برای هر کدام از امضاکنندگان این حق را به وجود می‌آورد که برای پس گرفتن مبلغی که به دارنده پرداخت کرده، به امضاکننده قبل از خود رجوع کند؛ یعنی برای هر یک از ظهرنویس‌ها حق مطالبه‌ وجه نسبت به ظهرنویس‌های قبل از خود و در نهایت نسبت به شخص صادرکننده وجود دارد.

[wp-svg-icons icon=”checkbox-partial” wrap=”i”]  انتقال سفته

کسی که این سند به نام او صادر شده است، می‌تواند آن را به شخص دیگری انتقال دهد. برای این کار باید سفته را به نام نفر سومی ظهرنویسی کنید. در این صورت، تمام حقوق و مزایای مربوط به سفته، به دارنده جدید منتقل می‌شود. انتقال سفته با امضای دارنده آن انجام می‌شود. کسی که سفته به نام او امضا شده یا کسی که با ظهرنویسی به او منتقل شده، دارنده سفته محسوب می‌شود. دارنده می‌تواند برای وصول وجه تعهد شده ، به دیگری وکالت دهد. برای این منظور باید دارنده با نوشتن عبارت “وکالت برای وصول” را پشت‌نویسی و امضا کند.

[wp-svg-icons icon=”checkbox-partial” wrap=”i”]  ضمانت و ضامنین

اگر قرار است سفته به نام شما صادر شود یا اینکه با ظهرنویسی به شما انتقال یابد. می‌توانید برای اطمینان بیشتر از پرداخت وجه آن، ضامن بخواهید. ضامن هم باید آن را ظهرنویسی و امضا کند. ضمانت برای دارنده این امتیاز را دارد که موقع وصول مبلغ می‌تواند علاوه بر امضاکننده اصلی، به ضامن هم مراجعه کند. این حق برای تمام امضاکنندگان بعدی هم وجود خواهد داشت. در صورتی که برای وصول مبلغ به ضامن مراجعه شود و او مبلغ را بپردازد، می‌تواند برای وصول مبلغ ذکر شده به امضاکنندگان قبلی مراجعه کند.

[wp-svg-icons icon=”checkbox-partial” wrap=”i”]  چک؛ جانشین سفته

سفته همان وظیفه‌‌ عرفی چک را به عهده دارد اما به مرور زمان در معاملات چک جای هر سند دیگری را گرفت؛ چراکه برای تعهد پرداخت پول در آینده نیاز به وجود ضمانتی برای اجرای تعهد است . چک به دلیل اینکه جنبه کیفری دارد این ضمانت را خود به خود و طبق قانون همراه دارد. جنبه کیفری یعنی صدور چک بلامحل به خودی خود جرم است، بدون اینکه جنبه مسئولیت مدنی و بدهکاری به غیر را در نظر بگیریم. تفاوت دیگری که چک با سفته دارد این است که برای داشتن چک نیاز به مقدماتی است؛ شما باید در بانک حساب جاری داشته باشید تا بتوانید به نام خود چک صادر کنید. برای باز کردن حساب جاری هم نیاز است به بانک ثابت کنید که منبع مالی مستمر دارید و می‌توانید پول‌های تعهد شده را از آن منبع تامین کنید. در صورتی که سفته را می‌توانید خیلی راحت و با پرداخت مبلغ معینی بخرید.

[wp-svg-icons icon=”checkbox-partial” wrap=”i”] سفته ، بدون نام

در تنظیم سفته ، این امکان وجود دارد که بدهکار،سفته ای را که صادر می کند ، بدون ذکر نام طلبکار به وی بدهد که این طوری فرد می تواند یا خودش در سررسید برای گرفتن پول اقدام کند یا این که آن را به دیگری حواله بدهد، عبارت «حواله کرد» در سفته به شخص دارنده این اختیار را می دهد که بتواند سفته را به دیگری منتقل کند، ولی اگر «حواله کرد» خط زده شود، دارنده سفته نمی تواند آن را به دیگری انتقال دهد و تنها خود وی باید برای وصول آن اقدام کند، علاوه بر آن  می تواند با پشت نویسی آن را به شخص دیگری انتقال دهد.

[wp-svg-icons icon=”checkbox-partial” wrap=”i”]  از کجا بخرم؟

سفته را می‌شود از هر جایی تهیه کرد. از دستفروش‌های توی بازار گرفته تا بعضی از دکه‌های روزنامه‌فروشی اما مطمئن‌ترین محل برای تهیه این سند، شعبه‌های بانک ملی است. اگر آن را از جای نامعتبر بخرید ممکن است مبلغی بیشتر از آنچه مصوب است از شما بگیرند. حتی ممکن است در مقابل مبلغ بیشتر به شما یکسری سند جعلی بدهند که دردسرهای زیادی بعدها برای شما داشته باشد. بهای مصوب برای سفته عبارت است از ۰٫۵ در هزار مبلغ اسمی سند؛

برگرفته از:

www.aftabir.com

[su_button url=”https://t.me/khanehdarshavim” target=”blank” style=”3d” background=”#2bafff” color=”#d8fbff” size=”6″ center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: location-arrow” text_shadow=”0px 1px 0px #00319b”]در این کانال عضو شده و با انواع وام مسکن به زبانی ساده آشنا شوید.[/su_button]

[su_button url=”http://maskanbankblog.com/applications/” style=”3d” background=”#8cff21″ color=”#005f16″ size=”6″ wide=”yes” center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: mobile” text_shadow=”0px 1px 0px #ffffff”]اپلیکیشن های مفیدی در رابطه با انواع وام های مسکن دانلود کنید.[/su_button]

۰ ۰ vote
Article Rating
کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی
Subscribe
Notify of
guest
232 Comments
newest
oldest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gisoo
Gisoo
مرداد ۲۴, ۱۳۹۸ ۱۱:۲۸ ق٫ظ

سلام روزتون بخیر برای یه صندوق که دوستم معرفی کرده ۵۰میلیون سفته لازم دارم میخاستم بدونم بانک برای این مقدار سفته ضامن میخاد؟ بعد میشه داخل سفته نوشته که برای صندوقه…که نشه ازش سوع استفاده کرد؟ بعد چند روزه این سفته رو بهم میدن؟

inter
inter
مرداد ۲۳, ۱۳۹۸ ۶:۵۷ ق٫ظ

سلام،من سفته گرفتم از شخصی که سه میلیون و پانصد تومان بدهکاره به من ولی اسم نویسی نشده به طرفم دسترسی ندارم، فقط امضا و اثر انگشت داره،چیکار میتونم بکنم که پولم زنده شه

مهرانوش
مهرانوش
مرداد ۱۹, ۱۳۹۸ ۵:۴۱ ق٫ظ

سلام وقت بخیر. من یه سفته ایو داده بودم ب شرکتم و روش اسم شرکتو نوشته بودم‌موقع تسویه بهم‌پسش دادن ولی من گمش کردم ایا میشه کسی ک میداش میکنه ازش سو استفاده کنه یا فقط خود شرکت میتونه ازش استفاده کنه

Sadegh
Sadegh
بهمن ۱۴, ۱۳۹۷ ۹:۰۳ ب٫ظ

سلام اقای ثابتی عرض ادب احترام

من ۱۶سالمه و یک کار پیدا کردم با هزار تا دردسر حالا این اقا میگه ۵میلیون سفته بده منم از پدرم پرسیدم میگه پول میان میخورن من سفته چه جوری بنویسم که پول نخون

بیکار
بهمن ۶, ۱۳۹۷ ۱۰:۳۹ ق٫ظ

سلام آقای ثابتی عزیز – ممنون که اینقدر با حصوله جواب دادید به سوالات دوستان. بنده به مدت سه روز در یک رستوران کار کردم و از کار خوشم نیومد الان با کارفرما قرارداد را تعلیق کردیم. کارفرما جهت پذیرش من اقدام به دریافت مدارک زیر نمود : ۱- کپی شناسنامه و کپی کارت ملی ۲- سه قطعه عکس ۴-۳ پشت زمینه سفید ۳- یک عدد برگ A5 که در آن نوشته شده بود ((اینجانب متعهد میشوم در صورت اقدام به هرگونه خسارت مادی و معنوی به کارفرما- متقبل هزینه پرداخت آن باشم و….)) و من زیر آن را فقط… Read more »

حسن
حسن
دی ۱۶, ۱۳۹۷ ۹:۱۸ ق٫ظ

سلام.بنده از همسرم به صورت خصوصی سفته گرفتم. که فقط امضا و اثر انگشت زده چون اخلاقمون با هم نمیساخت و ندام بهونه میگرفت ایا الان که درخواست مهریه کرده میتونم سفته ها را اجرا بزارم با سپاس

محمد
محمد
دی ۱۱, ۱۳۹۷ ۷:۴۰ ب٫ظ

سلام وقت شما بخیر, بنده بابت وام مسکن مهر ۶۰ میلیون سفته به بانک دادم و پدرم بعنوان ضامن امضا کرده. من مسکن مهر را فروختم و اون شخص ۶ ماه اقساط وام را پرداخت نکرده حالا بانک برای پدرم اخطاریه پیامکی فرستاده. میخواستم بدانم چند مدت طول میکشه تا بانک اقدام قانونی را عملی کنه و اینکه برای وصول سفته ابتدا سراغ ضامن میره یا برای توقیف ملک (مسکن مهر) اقدام میکنه

محمد
محمد
آذر ۲۴, ۱۳۹۷ ۴:۱۱ ب٫ظ

سلام
من بابت تعدادی سکه طلا ک به یکی از آشنایان به عنوان قرض دادم ازشون سفته گرفتم به مبلغ بالاتری،فقط امضا واثرانگشت و نامش و نوشت،الان بعد۲سال که سکه گرون شده رفته وکیل گرفته و گفته سفته ها امانت هست و استرداد خواسته،من باید چه کنم نه شاهدی داریم ونه قراردادی

سید علی
سید علی
آبان ۱۶, ۱۳۹۷ ۸:۲۱ ب٫ظ

سلام در یک قرعه کشی خانگی شرکت کردم مسئول‌ قرعه کشی از کسانی که قرعه به نامشون درمیاد در ازاء باقی اقساط سفته می‌گیرد
اگر یک دستخط با امضا و اثر انگشت مبنی بر صرفا جنبه ضمانت بودن سفته بگیرم از بروز مشکلات اجرا گذاشتن سفته توسط مسئول قرعه کشی جلوگیری میشود ؟
پشت سفته میتوانم به ضمانتی بودن سفته اشاره کنم؟

معصومه
معصومه
آبان ۴, ۱۳۹۷ ۶:۱۴ ق٫ظ

سلام، من برای وامی که از بانک گرفتم سفته داده بودم، الان اون وام تموم شده، بانک سفته ها رو بهم پس داده، آلان با این سفته چکار میشه کرد؟ ممنون میشم

Mohsen
Mohsen
شهریور ۲۰, ۱۳۹۷ ۷:۴۸ ب٫ظ

سلام.بنده از شخصی ۱۳ میلیون طلبکارم و ایشون بهم سفته ۱۶ تومن دادن و امضا کردن و انگشت زدن پشت سفته رو همسرشون به عنوان ضامن امضازده و انگشت فقط ننوشتیم که این سفته بابت چی هستش و به چه علت داده شده.ایا میشه اقدام کنم روی سفته یا اینکه خودم میتونم بنویسم روش که بابت چی بوده این سفته؟و اینکه اگر بدم یه وکیل کارو انجام بده ایا میتونم حق الزحمه وکیلم از صادر کننده سفته بگیرم؟

اطلس
اطلس
مرداد ۱۷, ۱۳۹۷ ۴:۰۸ ب٫ظ

سلام و عرض ادب/ بنده به شخصی بدهی دارم و مبلغ ۳۰ میلیون سفته به ایشون دادم/مهلت وصول که توی سفته ها زدم حدود شش ماه پیش تموم شده/ میخام ازشون وقت بگیرم برای پس دادن پولشون/آیا اگه فرصت نده میتونه سفته ها رو اجرا بزاره ؟(با توجه به اینکه تاریخشون تموم شده)؟

فاطمه صابری
فاطمه صابری
مرداد ۹, ۱۳۹۷ ۶:۵۴ ب٫ظ

سلام وقت بخیر من سفته ۶۰ میلیون تومنی بابت امانت به کلینیک که کار میکنم دادم.همسرم بعنوان ضامن امضا نکرده فقط خودم امضا کردم و از طرفی مبلغ سفته کمتر بود مهر داشته که ۶۰ میلیون تومان.
میخواستم بدونم سفته من اعتبارداره؟

Sara
Sara
تیر ۲۳, ۱۳۹۷ ۹:۴۶ ق٫ظ

سلام آقای ثابتی من چند مدت پیش به صاحبکارم سفته دادم بابت کار پشت سفته تعهد دادم از تاریخ ۹۷/۲/۱ تا ۹۸/۲/۱ کار کنم براش اگر بعد مدت تعیین شده سفته رو پس نداد آیا سفته هنوز اعتبار داره یعنی میتونه بعد از تاریخ ۹۸/۲/۱ رو سفته من اقدام کنه؟

آریایی
آریایی
خرداد ۳۰, ۱۳۹۷ ۷:۱۱ ب٫ظ

سلام  بابت اجاره آپارتمان  از مستاجرم نه میلیون سفته گرفتم حالا  آپارتمان خالی نمیکنه چکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید 

ج
ج
خرداد ۲۱, ۱۳۹۷ ۰:۰۰ ق٫ظ

سلام علیکم .ببخشید مزاحم میشم من چند سال پیش برای دریافت وام مسکن روستایی ضامن زنجیره ای شدم .من اون وام نگرفتم .اون دونفر گرفتن والان قسطشون پرداخت نکردن و بانک به من زنگ زده میگه شما ضامن هستید و باید پرداخت کنید در صورتی که اونها هم ضامن همیدیگه شدن راحل چیست. لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

اسماعیل
اسماعیل
خرداد ۱۸, ۱۳۹۷ ۸:۴۲ ب٫ظ

سلام ببخشیدولی اکثروکلامیگن سفته نیازبه مدرک دیگه ای نداره

اسماعیل
اسماعیل
خرداد ۱۷, ۱۳۹۷ ۱۱:۲۳ ق٫ظ

باسلام خدمت آقای ثابتی.اصولابه همراه سفته بایدقراردادی هم جهت علت دریافت سفته باشد.ولی بیشتروکلاعنوان میکنندنیازی به قراردادنیست ودردادگاه قاضی علت صدورسفته راسوال نمی کند.نظرشماچیست؟باتشکر

علی احودی
علی احودی
خرداد ۱۳, ۱۳۹۷ ۷:۰۱ ق٫ظ

سلام.. بنده ۲۰ میلیون تومان سفته بابت ضمانت کاری به فردی دادم اما قید نشده درش که به چه دلیل این سفته ها داده شده . میخواستم ببینم اگر بخواد سفته ها را به اجرا بگذاره باید دلیل مستند و محکمه پسندی داشته باشه ؟؟ یا اینکه بی سند و مدرک می تونه این مبلغ طلب کنه؟؟

جلال
جلال
خرداد ۱۰, ۱۳۹۷ ۱۱:۵۰ ق٫ظ

سلام
من با شخصی قرار بوده وام بگیریم و بعد از مدتی وام گرفتنمون کنسل شده و الان من از اون سفته هایی که به بانک داده را دارم و سر یک سری مواردی بهم ب مشکل برخوردیم و میخوام از اون سفته ها برای حل مشکلمون استفاده کنم ولی سفته ها در وجه اصفهان نوشته شده ایا من میتونم روشون اقدام کنم و از طرفی پشت سفته ها رو ضامن امضا کرده که ضامن اشنا های خودمه در صورتی ک من روی سفته ها اقدام کنم برای کسی ک پشت سفته رو امضا کرده مشکل پیش میاد؟؟ ممنون