۱۰ نکته درباره وام اوراق بانک مسکن که نمیدانستید!!

دسته بندی :

اخذ وام اوراق بانک مسکن یکی از راهای سریع برای خانه دار شدن است که متقاضی بدون هیچ گونه سپرده و صرفا با خرید اوراق میتواند وام مورد نظر خود را دریافت کند. البته گفتنی است که نرخ بالاتر این وام نسبت به وامهای با سپرده (مانند مسکن یکم یا جوانان) وهمچنین هزینه ای که بابت خرید اوراق می شود این نوع از تسهلات را گرانتر از انواع دیگر تسهلات بانک مسکن می نماید ولی اخذ سریع و تشریفات کمتر باعث جذابیت وام اوراق شده است.

در این نوشته به ۱۰ مورد از نکاتی می پردازم که بهتر است وام گیرندگان اوراق بانک مسکن از آن آگاه باشند:

[su_spacer size=”15″]

۱- همزمان با اخذ تسهیلات خرید خانه ( چه از محل اوراق و چه از محل صندوق مسکن یکم) میتوان وام جعاله نیز گرفت. برای این وام نیز باید اوراق تهیه کرد و مبلغ این وام فعلا( تا پایان آذر۹۶)  ۲۰ میلیون نرخ سود ان ۱۷٫۵ درصد با بازپرداخت ۵ ساله می باشد.

۲- تقسیط وام اوراق بانک مسکن به سه روش ساده،پلکانی سالانه و پلکانی دوره ای می باشد.

۴- چنانچه از تاریخ صدور پروانه ساختمانی بیش از ۲۰ سال و حداکثر ۲۵ سال گذشته باشد سقف وام اوراق بانک مسکن  ۳۵ میلیون تومان می باشد.

۵- اگر امتیاز مسکن یکم فردی به حدنصاب نرسیده باشد می تواند کمبود امتیاز خود را از طریق خرید اوراق جبران نماید. در این حالت سقف وام نباید از سقف وام اوراق ( ۶۰میلیون در تهران، ۵۰ میلیون در شهرهای بزرگ و ۴۰ میلیون در سایر شهرها) بیشتر شود.

۶- هنگامی که زن و شوهر قصد اخذ وام برای خرید خانه را دارند و یکی از آن دو نفر دارای سپرده مسکن یکم است، نفر دیگر می تواند از محل اوراق وام خود را تامین کند. در این حالت سقف وام در تهران ۱۳۰ میلیون (۸۰ مسکن یکم +۵۰ اوراق) در شهرهای بزرگ ۱۰۰ میلیون (۶۰ مسکن یکم + ۴۰ اوراق) و سایر شهرها ۷۰ میلیون (۴۰ مسکن یکم+۳۰ اوراق) خواهد بود.

وام مسکن

۷ -متقاضیان استفاده از اوراق تسهیلات مسکن می توانند این اوراق را از طریق شرکت های کارگزاری فرابورس و یا شعب بانک مسکن خریداری نمایند. قیمت خرید و فروش هر سهم ۵/۰۰۰/۰۰۰ ریالی اوراق حق تقدم با توجه به قیمت پایه روز قبل توسط فرابورس تعیین و اعلام می شود. برای دریافت آخرین اطلاعات در مورد قیمت اوراق بانک مسکن می توانید به یکی از شعب کارگزاری فرابورس مراجعه و یا از طریق سایت www.irfarabourse.com کسب اطلاع نمائید.

۸- اوراق موجود در بانک مسکن از تخصیص به سپرده گذاران حساب ممتاز بدست میاید که این سپرده گذاران، اوراق تعلق یافته به خود را جهت فروش به کارگزاری بانک مسکن ارائه می دهند، متقاضی وام ارواق نیز این اوراق را خریده و از محل ان وام دریافت میکند. به عبارتی دیگر پول اوراقی که وام گیرنده هزینه می کند در واقع به حساب دارنده حساب ممتاز (اوراق) واریز خواهد شد و بانک مسکن یا کارگزاری نقش واسطه بین عرضه کننده و تقاضا کننده را دارد.

۹ – اگر به هرنحوی پس از خرید اوراق از دریافت وام منصرف شدید امکان فروش اوراق خریداری شده و بازگشت پول شما تا ۴ ماه وجود نخواهد داشت.

۱۰- اخذ ما‌به‌التفاوت وام اوراق بانک مسکن در زمان تعویض وثیقه و یا هنگام انتقال مانده بدهی، از محل اوراق به شرط  رعایت  سقف های ۶۰۰ میلیون ریال در تهران، ۵۰۰ میلیون ریال در مراکز استانها و شهر های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و ۴۰۰ میلیون ریال در سایر مناطق شهری امکان پذیر می باشد.

[su_button url=”https://t.me/khanehdarshavim” target=”blank” style=”3d” background=”#2bafff” color=”#d8fbff” size=”6″ center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: location-arrow” text_shadow=”0px 1px 0px #00319b”]در این کانال عضو شده و با انواع وام مسکن به زبانی ساده آشنا شوید.[/su_button]

[su_button url=”http://maskanbankblog.com/applications/” style=”3d” background=”#8cff21″ color=”#005f16″ size=”6″ wide=”yes” center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: mobile” text_shadow=”0px 1px 0px #ffffff”]اپلیکیشن های مفیدی در رابطه با انواع وام های مسکن دانلود کنید.[/su_button]

کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی

237
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
avatar
112 Comment threads
125 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
106 Comment authors
میناامیرحسنزینب عراقیمسیحعلی Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
مینا
Guest
مینا

سلام میخواستم بدونم اگر زوجی وام اولیشون تا سقف ۱۶۰ میلیون امتیاز آورده باشه و آماده‌ی دریافت باشه، میتونن در کنارش وام جعاله هم بگیرن؟

امیرحسن
Guest
امیرحسن

با سلام و احترام؛ به اسم همسرم خونه ای با اوراق خریداری کردیم الان میخوایم که یه خونه بزرگتر بگیریم البته از باقیمانده اوراق می خواهیم کمک بگیریم. اول اینکه اگه نتونیم همزمان بفروشیم و بخریم چه جوری میشه؟ یعنی این خونه ای که نشستیم رو اول بفروشیم و آیا در این مدت پول رو بانک از خریدار میگیره نزد خودش نگه میداره تا ما خونه جدید را براش معرفی کنیم؟ دوم اینکه اوراق را بخواهیم کامل ور داریم و بیشترش کنیم آیا بانک با اینکه خونه به اسم همسرم هست و ایشون خانه دار هستند و فیش حقوقی ندارند… Read more »

زینب عراقی
Guest
زینب عراقی

سلام، میخاستم بدونم با خانه هایی که سند آزاد دارند میتونم هم وام اوراق زوجین بخرم وهم وام خود سند رادریافت کنم.

مسیح
Guest
مسیح

سلام میخواستم ببینم اگه این اوراق را داشته باشیم و به حسابمون تعلق گرفته باشه حتما باید بانک برامون بفروشه یا خودمون هم میتونیم با کد سهامداری بفروشیم؟ و اگر میتونیم چگونه؟ لطفا اگه ممکنه کامل توضیح بدید ممنون میشم

علی
Guest
علی

سلام وام اوراق گرفتم ۸ ساله ایا بعد این مدت اوراق و میتونم پس بگیرم و بفروشم یا نه باطل می شوند

مرجان
Guest
مرجان

سلام.ما میخوایم از رو سند وام با اوراق بگیریم.۶۰ تومن میتونیم وام بگیریم.چقد اوراق میخواد و اینکه کلا حاشیه این مبلغ وام چقد خرج داره تا وام اماده شه؟واینکه ما خونه ای داریم که نفر قبلی سپرده گذاشته و مبلغ ۲۰ ملیون وام گرفته و ما خونرو با وام خریدیم این خونه بنام همسرمه.ایا اینبار برای خرید خونه وام اولی حساب میایم؟اگه من خونه ای که قراره بخریم رو بنام خودم کنم میتونم ازمزایا وام اولی استفاده کنم؟اگه سه دنگ سه بگیزیم شرایط وام چطور میشه؟خونه ای ک میخوایم بگیریم تقریبا ۱۲/۱۳سال ساخته وام جعاله چیه؟ و میشه همزمان با… Read more »

سونيا
Guest
سونيا

با سلام،پدر بنده داره یه خونه میخره که ١٢٠ میلیون کسری داره و به خاطر اینکه بازار خونه تو سال آینده و قیمتها معلوم نمیکنه میخواد خونه رو به همون مالک که ساکن اون خونه است اجاره بده تا یکسال تا بتونه وام بگیره،میخواستم بپرسم آیا این خونه الان نباید بنام پدرم بشه چون قصد سپرده گذاری یکم دارن تا بعد یکسال پولو بگیرن بدن مستاجر که خونشونو تخویل بگیرن،ولی چون خونه با اجاره به مالک تکمیل میشه فعلا باید زودتر خونرو بنام کنن،چه وامی میتونن بگیرن؟٣٠ میلیون میخوان جور کنن که سپرده یکم باز کنن اما مطمئن نیستن بهشون… Read more »

محسن
Guest
محسن

با سلام، آیا خود شخص خریدار که بازنشسته هم هست میتواند ضامن خود شود؟؟؟ پدر من یک ملک رو قراره بخره و وام اون ملک رو قراره انتقال بدن به پدرم، پدرم هم بازنشسته است، آیا ضمانت بازنشسته رو قبول میکنم

مهدی
Guest
مهدی

سلام، مرسی از وقتی که میزارید جناب ثابتی عزیز من یه ویلا تو شمال خریدم و تمام مدارک برا خرید اوراق ارائه شده و میتونم از همین الان اقدام به خرید اوراق بکنم، فقط میخواستم بدونم اگه من تصمیم به فروش ویلا بکنم و بخوام تو تهران یه ملک بخرم آیا امکان انتقال اوراق از شمال به تهران وجود داره؟ واقعا متشکرم از شما

مینو
Guest
مینو

با سلام
من و همسرم هردو تو شرکت خصوصی بیمه هستیم و فیش حقوقی داریم
ایا برای خرید وام اوراق مسکن باز نیاز به ضامن هستش؟؟؟

سعيد
Guest
سعيد

ضمن عرض خداقوت خواستم ببینم میشه قبل از سررسید وام مسکن یکم(۹ماهه که سپرده گذاری کردم) جهت رسیدن امتیاز وام اوراق خرید؟ یعنی فرصت ۳ ماهه باقیمانده را با خرید اوراق جبران کرد یا حتما باید سپرده گذاری یکسال طول بکشد؟

mohammadi
Guest
mohammadi

سلام
من اوراق مسکن خریداری کردم با سود ۱۷٫۵ درصد برای تسویه زودتر از موعد سود اون نیز حساب می شود یا خیر؟

رهام باقری
Guest
رهام باقری

سلام من حدود ۴ ماه پیش وام اوراق مسکن ۱۲۰ م برای خرید مسکن خریداری کردم بنا به دلایلی از خرید مسکن منصرف شدم . بعد از گذشت ۴ ماه برای تبدیل اوراق به وجه نقد آیا سودی نیز به آن تعلق می گیرد . با تشکر

ابراهیم
Guest
ابراهیم

سلام
ببهشید خواستم بدونم اگه وام اوراق بگیریم پول وام رو نقدا میدن یا باید حتما خونه خرید
ممنون میشم راهنماییم کنین

سارا
Guest
سارا

سلام .خسته نباشید .ما دو سال پیش خونه خریدیم و ۳۰ملیون اوراق گرفتیم .الان میتونیم این اوراق و بیشتر کنیم و آیا دوباره باید همه اون مراحل و بگذرونیم ؟با فقط مبلغ اوراق بیشتر و بپردازیم .با تشکر

Hossein
Guest
Hossein

سلام.اقای ثابتی میخوام برای ۶۰میلیون وام مسکن اوراق بخرم.کدبورس انلاین دارم.میتونم خودم خریداری کنم؟به چه اسمی دقیقا خریداری کنم؟چه مقدار بخرم؟

Mohsen Amid
Guest
Mohsen Amid

با سلام
وقت بخیر خسته نباشید
در صورتی که اوراقی خریداری نمودید به مدت ۴ ماه درج شده که فرصت دریافت وام و تسهیلات را داریم درصورتی که ۶ ماه گذشته باشد آیا می توان اوراق را به فرابورس عودت داد و مبلغ خرید اوراق را دریافت نمود؟؟

kambiz
Guest
kambiz

سلام وام مسکن جوانان سال ۸۵ اباز کردم تا الان تقریبا ۱۳ سال شده الان چقدر وام میدن یا اگر ازدواج کنم شرایطش و مبلغش چقدره.ممنون

مینا
Guest
مینا

سلام ما ۲سال پیش ۳۰میلیون اوراق گرفتیم و الان میخوایم اونو کامل تسویه کنیم چقدر مالتفاوتش میمونه چه میزان سود پرداخت میکنیم؟

رضا
Guest
رضا

سلام و ارز ادب خدمت شما. من از سالها قبل دفترچه حساب مسکن جوانان داشتم که در سال ۹۵ بعنوان مسکن اولی تونستم وام بگیرم و خونه بخرم البته شعبه بانک مسکن ازم خواست که از فرابورس اوراق تسهیلات مسکن بخرم که من هم خریدم و وام گرفتم بعد یکسال خونه رو فروختم و البته وام رو با بانک مسکن تسویه کردم بعد مدتی مدارک اوراق تسهیلات مسکن خریداری شده از فرابورس رو پیدا کردم میخواستم بدونم که ایا این اوراق خریداری شده الان هم قابلیت استفاده شدن برای خریدی جدید را دارد؟ و در اخر میشه این اوراق را… Read more »