چشم انداز بانکداری در ۲۰ سال آینده

در ۲۰ سال پیش، آنلاین بودن مفهوم جدیدی بود. از آن پس شبکه جهانی وب همانند دنیای پس انداز آنلاین، فراز و نشیب‌های بسیاری را شاهد بوده است. امروزه برای دیدن تعادلات، انتقال پول بین حساب ها و یا حتی واریز وجه به حساب نیازی نیست به ساختمان بانک و یا حتی باجه های ATM مراجعه کنید. بلکه می توانید تمامی این فعالیت ها و یا حتی بسیاری خدمات دیگر (مانند پرداخت صورت حساب) را با استفاده از اینترنت و یا موبایل انجام دهید. در حقیقت بانک های آنلاین برای خدمت رسانی نیاز به موقعیت فیزیکی ندارند و خدماتی مشابه و حتی بهتر از بانک های سنتی نیز می توانند ارائه دهند.

چشم انداز بانک ها در ۲۰ سال آینده چگونه خواهد بود؟ چه تکنولوژی های دیگری ممکن است پدیدار شود؟

در جستجویم به منظور داشتن تصوری از چگونگی تغییرات بانک ها در ۲۰ سال آینده، به وبلاگی رسیدم که صحبتی با متخصصین یکی از تیم های ally bank که در توسعه بانک ها نقش مهمی دارند داشته است: Mike Pennella، مسئول استراتژی و طراحی؛ Ann Bellinger: مسئول امور  خدمات بانکی و Carrie Sumlin، مسئول حواله های دیجیتال. تصور آنها از سیستم بانکداری در ۲۰ سال آینده در ادامه بیان شده است.

تحولات بانک ها در ۲۰ سال گذشته

برای اینکه بفهمیم سیستم بانکداری قرار است به کدام سمت برود بهتر است کمی به عقب نگاه کنیم و ببینیم تا کنون چه مسیری را طی کرده است. حدود ۲۰ سال پیش استفاده از ATM به عنوان یکی از بزگرترین پیشرفت های تکنولوژی بانکداری محسوب می شد. اما اکنون حتی نیاز به مراجعه به ATM هم نیست. Pennella می گوید “به نظر من یکی از بزگرترین تغییرات بانکداری در ۲۰ سال اخیر، بانکداری آنلاین و پس  از بانکداری موبایلی بوده است”.

Bellinger می گوید “واریز از راه دور به شما اجازه می دهد در حال راه رفتن نیز کارهای بانکی خود را انجام دهید. این مساله راحتی زیادی را برای مشتریان فراهم می کند تا بتوانند به جای مراجعه به شعب بانکی تنها با استفاده از تلفن و یا موبایل کارهای بانکی خود را انجام دهند. در گذشته باید یک شعبه از بانک پیدا می کردید و در ساختمان بانک می بودید. بانکداری آنلاین و موبایل، مشتریان را از این محدودیت ها آزاد کرده است.”

Pennella می گوید “بانکداری از راه دور علاوه از آزاد کردن مشتریان از محدودیت های مکانی، به آنها اجازه می دهد تا در هر زمانی که مایلند کارهای بانکی خود را انجام دهند. دیگر مشتریان به ساعت کاری بانک ها نیز محدود نیستند.”Sumlin در ادامه این سخن می گوید “این مساله به مشتریان قدرت انتخاب بیشتری از لحاظ اینکه کارهای بانکی را با چه کسی انجام دهند می دهد. در گذشته آنها باید به بانک ها و شعبه هایی می رفتند که از نظر فیزیکی به آنها نزدیک بود. اما اکنون انتخاب آنها بسیار گسترده تر است.”

Bellinger توضیح می دهد که علاوه بر همه اینها اینترنت امکان خرید مقایسه راحت تری هنگام انتخاب بانک فراهم می کند. “در گذشته باید به مراکز بانکی مراجعه می کردید تا تمام بروشورها را مقایسه کنید. اما اکنون همه چیز به صورت آنلاین است و همه بانک ها و محصولات و قیمت هایشان به سادگی با هم مقایسه می شوند.”

آینده بانکداری

۲۰ سال آینده: تکنولوژی های بانکداری در کار

Pennella می گوید “تغییرات تکنولوژی با سرعتی بیشتز از آنچه ما انتظار داریم در حال وقوع است”.

طبق اظهارات Pennella یکی از این تکنولوژی ها، تشخیص صدا می باشد. این تکنولوژی به همراه تکنولوژی هوش مصنوعی به مشتریان اجازه می دهد تا سوالات پیچیده تری از بانک بپرسند و پاسخ هایشان را نیز به روش اتوماسیونی دریافت کنند. او توضیح می دهد امروزه ممکن است شما به یک مرکز خدمات مشتریان زنگ بزنید و سوالی در مورد حسابتان بپرسید. همچنین شما می توانید این کار را سیستم تبادل صوتی، نه تنها از طریق تلفن، بلکه از طریق کامپیوتر نیز انجام دهید.

Pennella همچنین Google Glass را معرفی می کند که در واقع همان گوگل در عینک است که یکی از مثال های پیشرفت که تغییرات زیادی ایجاد کرده است محسوب می شود. این تکنولوژی مشتریان را حتی از این نظر که برای بانکداری از چه چیز استفاده کنند نیز راحت کرده است. امروزه شما هنگام استفاده از کامپیوتر و موبایل، از صفحه کلید استفاده می کنید. این تلنولوژی ها پس از تکنولوژی تشخیص صدا قدیمی محسوب می شوند، زیرا نیاز به سیستم ورودی صفحه کلید را از بین می برد.

Sumlin پیش بینی کرده است “نیاز نیست ۲۰ سال صبر کنید تا این ابزار های جدید برای شما فراهم شود. احتمالا در دو سه سال آینده این تغییرات اتفاق می افتند”.

جامعه بدون پول نقد؟

بسیاری از مردم آینده ای را تجسم می کنند که در آن تبادل پول فیزیکی خاطره است. تمامی متخصصین بانکی نیز همین نظر دارند.

Pennella می گوید: من فکر می کنم معاملات الکترونیکی- معاملات بودن پول نقد و کاغذ- در ۵، ۱۰ و ۲۰ سال آینده در تمامی زمینه ها ایجاد شده است. یعنی پول نقد تقریبا منسوخ می شود.

Sumlin حس می کند که این اتفاق زودتر در کمتر ۲۰ سال رخ می دهد. سوال اساسی این است که چگونه این اتفاق می افتد، نه چه زمانی. او می گوید: در مورد اینکه استاندارها برای چنین کاربرد هایی در آینده باید چگونه باشند هنوز بحث هایی مطرح است. مثلا امروزه وقتی شما به استارباکس[۳] می روید، از نرم افزار آنها برای پرداخت استفاده می کنید. شما نیاز دارید ۵۰۰ نرم افزار روی گوشی خود داشته باشید تا پرداخت هایتان را انجام دهید. پس استاندارد های آن چگونه است؟ چه کسی مسابقه را می برد؟ شبکه های کارتی مانند مسترکارت و ویزاکارت؟ یک کمپانی نظیر گوگل؟ همه اینها چگونه میسر است؟

Pennella یک سناریوی فرضی در نظر می گیرد و می گوید: اگر ما سنلریوی معاملات بدون پول نقد را پیاده کنیم، آیا مردم از بانک های خود به طرز متفاوتی استفاده می کنند؟ بانک ها دیگر در چک کردن حساب ها نقشی ندارند و بیشتر نقش پس انداز و مشاوره سرمایه گذاری خواهند داشت.

طبق اظهارات Pennella در ۲۰ سال آینده کار بسیار ساده است. او می گوید: سیستم بانکداری آینده در حال حذف شعبات از طریق ترکیب ایستگاه های ویدئویی، تلفنی و آنلاین است.

شما دوست دارید تکنولوژی بانکداری آینده چگونه باشد؟ آیا می توانید روش جدید بانکداری ای را تصور کنید که تا کنون به ذهن هیچ کس نرسیده است؟

[su_button url=”https://telegram.me/joinchat/ArbDpjxHJr7_cS4hBVpaOw” target=”blank” style=”3d” background=”#2bafff” color=”#d8fbff” size=”6″ center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: location-arrow” text_shadow=”0px 1px 0px #00319b”]در این کانال عضو شده و با انوع وام مسکن به زبانی ساده آشنا شوید.[/su_button]

[su_button url=”http://maskanbankblog.com/applications/” style=”3d” background=”#8cff21″ color=”#005f16″ size=”6″ wide=”yes” center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: mobile” text_shadow=”0px 1px 0px #ffffff”]اپلیکیشن های مفیدی در رابطه با انوع وام های مسکن دانلود کنید.[/su_button]

۰ ۰ vote
Article Rating
کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments