چرا بانک ها به اینستاگرام نیاز دارند؟

بانک ها و موسسات مالی تا مادامی که همچنان فرصتی برای برجسته بودن وجود دارد باید از اینستاگرام استفاده کنند تا وجه انسانی را در بانکداری نشان دهند.

به این مسئله فکر کنید. وقتی فیسبوک برای اولین بار شروع به نشان دادن تبلیغات کرد، تنها چند کمپانی معدود شجاع در آن شرکت کردند. رقابت برای فضای تبلیغات پایین بود، به همین دلیل هزینه آن ناچیز بود. سر و صدای کمتری بود، بنابراین دیده شدن توسط مخاطب هدف نسبتاً آسان بود.

امروزه فیسبوک بیرحمانه مقدار چیزهایی که مردم می بینند را کاهش می دهد. هزینه تبلیغات به طور چشمگیری افزایش یافته است، و رقابت شدیدی از طرف برند های دیگر وجود دارد. چند سال پیش یک برند می توانست به طور متوسط به ۱۱% کاربران فیسبوک برسد، بدون اینکه تبلیغات بخرد. امروزه این مقدار کمتر از ۴% است.

جواب این است که به جایی برویم که رقابت وجود ندارد. زیرا کاهش دادن بی نظمی جایی که درهم و برهمی کمتری وجود دارد آسان تر است.

اینستاگرام چنین جایی است.

اینستاگرام کمتر استفاده می شود

شما می گویید: “صبر کن، آیا اینستاگرام بزرگ نیست؟”

بله، هست، و در حال حاضر بزرگتر از سایر رسانه های اجتماعی محبوب، مانند توئیتر است. در حالی که اینستاگرام ۵۰۰ میلیون کاربر دارد – بیش از ۱۰۰ میلیون از سال گذشته – توئیتر کمتر از ۳۱- میلیون کاربر دارد، و در حال سقوط است.

اما برای برندها، اینستاگرام همچنان نسبتاً جدید است و یک قلمرو ناشناخته است. در حالی که ۹۳% از بازاریاب ها می گویند که از فیسبوک استفاده می کنند، تعداد استفاده کنندگان از اینستاگرام تنها ۴۴% است.

اما مورد مهم در این رابطه رقابت کمتر در این فضاست، اینستاگرام جاییست که در چشم مشتری بودن در آن آسان تر است. طبق فورستر، برندها در فیسبوک و توئیتر با کمتر از ۰٫۱% کل فالوئرهایشان در فیسبوک و توئیتر، اما با ۴% فالوئرهایشان در اینستاگرام دیده می شوند. علاوه بر این، برندها در اینستاگرام می توانند پیام هایشان را به ۲۸% کاربرانشان برسانند، بدون اینکه لازم باشد پولی برای آن بپردازند.

این امر یک سوال ایجاد می کند: چرا این کانال کمتر توسط فراهم کنندگان بانکداری خرده فروشی استفاده می شود؟ از بین حداکثر ۴۵۰۰ حساب برند در اینستاگرام، طبق رتبه دهی با تعداد فالوئرها، فقط ۴۰ برند مالی وجود دارد. برترین برند مالی در اینستاگرام Amex است، اما رتبه آن ۱۴۸۱ است. و هیچ بانک مهم بریتانیایی حتی یک حساب هم ندارد.

بانک ها کمبود تعاملات انسانی دارند

یک واقعیت وجود دارد: موسسات مالی محبوب ترین و تحسین برانگیزترین شرکت های موجود نیستند. یک بررسی از ۲۰۰۰ مصرف کننده بزرگسال نشان داد که فقط یک پنجم آنها به شرکت های مالی که با آنها سروکار داشتند اعتماد داشتند. و در ایالات متحده آمریکا، هر چهار بانک پیشرو در میان ده برند منفورتر نسل هزاره هستند. نیم قرن رسوایی موسسات مالی در غرب هیچ نتیجه مطلوبی برای بانکداری نداشته است.

دیجیتال کردن بانکداری بانک ها را وادار کرده است تا خودشان را برای مشتری ها مفیدتر کنند. بانک ها در حال سقوط روی هم هستند تا عملکرد اپلیکیشن هایشان را به روز رسانی کنند. با این حال، حرکت به سمت کانال های دیجیتال گاه باعث بدتر شدن روابط محدود فعلی بین بانک ها و مشتریانشان شده است.

با تلاش موسسات مالی برای کاهش هزینه ها، شعبه ها تعطیل می شوند و کارکنان با چت بات ها[۱]، که الگوریتم های ریاضیاتی و هوش مصنوعی هستند، جایگزین می شوند. با این حال، تحقیق از مینتل نشان داد که دو سوم مصرف کنندگان به کارکنان شعبه محلی شان اعتماد دارند، که خیلی بیشتر از اعتماد آنها به جنبه های دیگر بانک است. برای مثال، فقط ۳۶% مصرف کنندگان به کارکنان مرکز تماس اعتماد دارند.

نتیجه این است که بانک ها کار سختی دارند تا خودشان را برای مشتری هایشان عزیز کنند.

اینستاگرام و وجه انسانی بانک ها

فیسبوک برای به اشتراک گذاری اطلاعات خوب است. توئیتر برای سرویس دادن به مشتری عالی است. اما ماهیت تصویری اینستاگرام به آن نقشی متفاوت نسبت به بقیه می دهد: ساخت برند.

برندها در رسانه های اجتماعی اغلب تلاش داشتند تا همه جزئیات غیر مهم درباره خودشان را به اشتراک بگذارند – ارتقای اپلیکیشن جدیدشان، تبلیغات جدیدشان، غیره. اما این منعکس کننده کج فهمی نه فقط در مورد ماهیت انسان، بلکه در مورد یک کانال اجتماعی مانند اینستاگرام است.

اینستاگرام، بانک ها و داستانسرایی

ما اغلب می توانیم فراموش کنیم که بانک ها یک عملکرد بحرانی را در جامعه ما برآورده می کنند، و این کار وام دادن به کسب و کارهاست – به خصوص کسب و کارهای کوچک – که به طور روزانه از آنها استفاده می کنیم.

بانک ها و اتحادیه های مالی می توانند از این مزیت بهره ببرند و داستان های  کسب و کارهای کوچکی که با آن کار می کنند را به اشتراک بگذارند. موفقیت Humans of New York (با شش میلیوم فالوئرش) نشان می دهد که مردم در داستان های اجتماعی درگیر هستند، به خصوص وقتی از عکاسی برای بیان این داستان ها استفاده می شود. Citibank بانکی است که این کار را به طور موثر انجام می دهد. آنها ۱۳۵۰۰ فالوئر در حساب رو به رشد اینستاگرام خود دارند که به خاطر استفاده خوب آنها از تصاویر است.

داستان هایی که بانک ها انتخاب می کنند تا به اشتراک بگذارند می توانند از درون بانک ها نیز بیایند – مورد مطالعاتی عالی یک عضو کارمندی که در یک داستان بی نقص برای اینستاگرام، دغدغه یک مشتری را دارد. این یک راه بسیار خوب برای ایجاد تأثیرات خوب بدون هزینه با کسانی است که درگیر هستند. این رویکرد می تواند وقتی که در داستان ها خود مشتریان درگیر هستند بیشتر به نمایش گذاشته شود.

برای مثال، American Express کمپینی به نام #MyAmex راه انداخته است که در آن کاربران اینستاگرام به اشتراک می گذارند که چگونه Amex روی کسب و کار آنها تأثیر می گذارد. طی دو هفته، Amex تعداد فالوئرهایش در حساب اینستاگرام را دوبرابر کرد و پست های #MyAmex ۲۳% درگیری بیشتر نسبت به موضوعات اینستاگرام دیگر برندها ایجاد کرد.

در موردی دیگر Capital One کمپین #walletstories را راه اندازی کرد، بازی ای که در شعار آنها “در کیف پول شما چیست؟” بود، که تأثیرگذاران در آن داستان زندگی شان را از طریق محتویات کیف پول هایشان به اشتراک می گذاشتند.

US Bank نیز توانسته است بانکداری را از طریق حساب کاربری اینستاگرام به زندگی نسل های جوان تر بیاورد. آنها با تأثیرگذاران اینستاگرام نیز کار می کردند تا از طریق عکاسی فریبنده بگویند که صرفه جویی در نقش، وقتی که ما سعی می کنیم به چیزهایی که در زندگی می خواهیم دست یابیم، چگونه می تواند برنامه ریزی شود و آغاز شود.

آنچه پیام های بازاریابی کسل کننده بانک ها بود، هم اکنون به رسانه تصویری اینستاگرام تبدیل شده است. به همین دلیل است که بانک هایی که در اینستاگرام نیستند در حال از دست دادن یک فرصت بزرگ هستند. هم اکنون ملحق شدن در این فضا، بهترین راه برای بهره بردن از مزیت آن است.

[۱]chatbots

برگرفته از :   www.thefinancialbrand.com

[su_button url=”https://t.me/khanehdarshavim” target=”blank” style=”3d” background=”#2bafff” color=”#d8fbff” size=”6″ center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: location-arrow” text_shadow=”0px 1px 0px #00319b”]در این کانال عضو شده و با انواع وام مسکن به زبانی ساده آشنا شوید.[/su_button]

[su_button url=”http://maskanbankblog.com/applications/” style=”3d” background=”#8cff21″ color=”#005f16″ size=”6″ wide=”yes” center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: mobile” text_shadow=”0px 1px 0px #ffffff”]اپلیکیشن های مفیدی در رابطه با انواع وام های مسکن دانلود کنید.[/su_button]

۰ ۰ vote
Article Rating
کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی
Subscribe
Notify of
guest
12 Comments
newest
oldest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
محمد
محمد
بهمن ۳, ۱۳۹۶ ۶:۱۸ ق٫ظ

با سلام
من می خوام خانه ای رابخرم که صدور پروانش سال۷۶ است و تا پایان امسال فرصت داره. سند خانه تک برگی نیست و حدود دو ماه طول میکشه تک برگی بشه. میخواستم بپرسم دقیقا کی این وام به حساب فروشنده میره. یعنی اگه من از الان برای دریافت وام اقدام کنم ولی تا پایان سال سند تک برگی نشه و سند به نام من نشه نمیتونم از وام اوراقی استفاده کنم؟

ستوده
ستوده
تیر ۱۶, ۱۳۹۶ ۸:۲۹ ق٫ظ

سلام آقای ثابتی عزیز ، امیدوارم حالتون خوب باشه ، ممنونم از مطالب مفیدتون ، بنده براتون ایمیل فرستادم لطفا چک کنید خیلی ممنون 🙏🏻

raha
raha
اسفند ۵, ۱۳۹۵ ۱:۳۶ ب٫ظ

من شش ماه پیش برای وام مسکن یکم سپرده سپرده با موجودی چهل میلیون تومان باز کردم. آیا امکان دارد فقط برای شش ماه مانده جعاله خریداری کنم و مبلغ وام را همین حالا و کامل دریافت کنم؟ در این صورت چقدر باید برای جعاله هزینه کنم؟ آیا امکان خرید جعاله برای مدت سه یا چهار ماه هم ممکن است؟

با تشکر

محمد احمدی
محمد احمدی
بهمن ۲۱, ۱۳۹۵ ۸:۲۸ ق٫ظ

البته این سوال بنده برای اخذ وام جدید با شرایط جدید است و نه وام های گذشته

محمد احمدی
محمد احمدی
بهمن ۱۹, ۱۳۹۵ ۱۰:۴۳ ق٫ظ

با سلام
در مورد وام ساخت انبوه سازان مدت اولیه قرارداد های مشارکت مدنی تعریف شده مثلا ۶ تا ۲۰ واحد مسکونی حداکثر۱۸ ماه آیا سود ۱۸ درصد تعیین شده دوران مشارکت برای این دوره ۱۸ ماهه لحاظ می شود یا سالیانه است؟ و سوال دوم اینکه آیا وام های ۹۰، ۱۱۰ و ۱۳۰ میلیونی ساخت تماما قابل واگذاری به خریدار است یا خیر؟

محمد احمدی
محمد احمدی
بهمن ۲۱, ۱۳۹۵ ۸:۲۵ ق٫ظ

با سلام و تشکر فراوارن از شما منظور بنده این بود که اگر مثلا برای ساخت به من وام ۱۳۰ میلیونی تعلق بگیرد آیا می توانم تمام این ۱۳۰ میلیون را هنگام فروش به خریدار منتقل نمایم؟ سوال دوم من قبلا از وام ساخت استفاده کرده ام و در پایان سال اول با پرداخت سود آن به مدت شش ماه وام را تمدید کردم ، حال در شرایط فعلی الف) اگر مدت ۱۸ ماه یک مجتمع ده واحدی لحاظ شود آیا باز هم امکان تمدید هست ب) آیا بازهم پس از یکسال نیاز به پرداخت سود یکساله است یا نه… Read more »

هادی
هادی
بهمن ۱, ۱۳۹۵ ۷:۳۲ ق٫ظ

در پی وحدت و اتحاد بی سابقه کارکنان شبکه بانکی کشور و رایزنی ها و تعاملات همکاران در تمام استانهای کشور در هدف رساندن صدای همکاران زحمتکش شبکه بانکی به نمایندگان مردم ، تبصره دوم ماده ۳۵ لایحه برنامه ششم که ناعادلانه کارکنان بانکها را از دریافت هرگونه تسیهلات بانکی محروم می کرد حذف شد توجه توجه لطفا جدی بگیرید همکار و دوست گرامی لازم است خدمت شما عرض نمایم که چندیست عده ای از همکاران محترم شبکه بانکی کانالی در تلگرام ایجاد نموده اند که بتوان بوسیله آن و با عضویت کارکنان شبکه بانکی در آن از ظرفیت موجود… Read more »