پس انداز پول و راههای ساده ای برای افزایش آن

منتشرشده توسط سید مسلم ثابتی در تاریخ

وقتی نوبت به پس انداز می رسد، چالش اصلی افراد پس انداز میزان پول مورد نیاز است؛ چرا که بسیاری از افراد فقط به تنها درآمد ماهانه و ناکافی خود برای پس انداز بسنده می کنند. اگر نتوانید برای مخارج یک ماه خود پس انداز کنید، چطور ممکن است برای مخارج ۳، ۶ و یا ۱۲ ماه خانواده خود پس انداز داشته باشید؟

قبل از هر چیز پذیرفتن این موضوع مهم است که باور داشته باشید پس انداز کردن ممکن است! خیلی از مردم فکر می کنند نمی توانند پس انداز کنند. اگر یکی از این افراد هستید، به پس انداز به عنوان یک احتیاج و ضرورت نگاه کنید یا در بودجه تان آن را یک هزینه فرض کنید.

حساب ممتاز
قبل از اینکه به فکر بازنشستگی با خیال آسوده باشید می بایست برنامه ای برای درک بهتر پس  انداز درآمدتان داشته باشید. با برداشتن گام های زیر به هدف مورد نظرتان در پس انداز خواهید رسید:

اول به خودتان حقوق بدهید!

اولین برداشتی که از درآمد ماهانه خود می کنید به حساب پس انداز خود اختصاص دهید، گویی که این پول جزئی از درآمد ماهانه شما محسوب نمی شود. افرادی که از پس انداز عاقلانه ای برخوردارند بهتر از پس موقعیت های اضطراری بر می آیند. برای این منظور یک درصد مشخص از درآمد را در نظر بگیرید و خود را متعهد به پس انداز کردن آن مبلغ کنید. البته مهم نیست که این درصد چقدر باشد. مثلا ده درصد یا بیست یا حتی ۵ درصد. مهمترین نکته عادت کردن و متعهد بودن به کنار گذاشتن آن مبلغ است.

از ایجاد هزینه و بدهی های غیرضروری برای خودتان بپرهیزید.

افرادی که فکر می کنند با استفاده از وام های کوتاه یا بلندمدت برای خود سرمایه ایجاد کرده اند باید تا سالیان سال زیر بار بازپرداخت آن می مانند و در آخر سرمایه ای هم برایشان نمی ماند، در حالی که می توانستند با پس انداز بلندمدت برای بازنشستگی خود بهتر برنامه ریزی کنند.

“بریز و بپاش” های خود را کاهش دهید، از برخی چیزها چشم پوشی کنید، از جایگزین های به صرفه تر استفاده کنید.

فروتنانه و صرفه جویانه زندگی کردن به شما کمک می کند هزینه های روزمره خود را کاهش دهید و برای پول باقیمانده یک برنامه ریزی مالی داشته باشید.

هرچه سریعتر خود را از زیر بار بدهی ها خلاص کنید.

اگر وام های مختلفی گرفته اید، طوری بودجه خود را برنامه ریزی کنید که هرچه سریع تر آنها را تسویه کنید. با کم شدن بار پرداخت بدهی هایتان سریع تر می توانید پس انداز به جا و هدفمند را شروع کنید.

اهل حساب و کتاب باشید.

آنقدر حسابکتاب کنید که به آن میزان پس اندازی که می خواهید برسید! هزینه های غیرضروری در زندگی همه افراد وجود دارند؛ اگر در حال حاضر نمی توانید به میزان کافی برای روز مبادا پس انداز کنید، یا هزینه های خود را کاهش دهید و یا بیشتر کار کنید و درآمدتان را افزایش دهید کنید. انتخاب با خودتان است.

هنگامی که خرید می کنید و یا قصد خرید دارید مبلغ بیشتری را در بودجه خود به آن اختصاص دهید و مابه التفاوت آن را پس انداز کنید. مثلا اگر قصد خرید به میزان ۲۵ الی ۵۰ هزار تومان دارید، در بودجه خود برای آن ۷۵ هزار تومان در نظر بگیرید، سپس ۲۵ هزار تومان را کنار بگذارید.
اگر مبلغی به عنوان پاداش یا هدیه دریافت کردید آن را خرج نکنید و مستقیما به حساب پس اندازتان واریز کنید

کسانی که قدرت پس انداز کردن ندارند، هیچوقت ثروتمند نخواهند نشد- برایان تریسی

پس انداز فعالیتی نیست که فقط یک بار انجامش دهید!

اگر پس اندازی ندارید و یا پس انداز کردن برایتان مشکل است، چاره کار اینست که از مقادیر کم شروع به پس انداز کنید. باید مقداری از پولتان را پس انداز کنید و با تکرار، این کار را به یک عادت تبدیل کنید. موفقیت در ایجاد یک پس انداز هدفمند و به جا، پیوستگی در پس انداز کردن و مقاومت در برابر برداشت از آن در مواقع غیر ضروری است.

پس پول خود را زیر بالشت خود پس انداز کنیم!؟

قطعا اینطور نیست، پولتان را در یک حساب با نرخ سود بالا پس انداز کنید. یک حساب پس انداز مناسب ترین میزان نقدینگی را داشته و همچنین از یک نرخ سود منطقی برخوردار است، هرچند که نرخ سود و نرخ تورم پا به پای هم پیش می روند. با کمی پرس و جو می توانید مناسب ترین حساب پس انداز بانکی را بیابید و به زندگی مالی خود سلامت دوباره ببخشید

 

 

 


سید مسلم ثابتی

سید مسلم ثابتی

کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی

49 دیدگاه

کسری · فروردین ۲۶, ۱۳۹۷ در ۱۱:۵۹ ب.ظ

با سلام و احترام؛ من سه سال پیش خونه ای با وام ۳۴ میلیون خریدم و تا بحال بدون معوقه ۳۰ قسط آنرا پرداخت کردم سوالم اینه که الآن که قصد فروش خونه رو دارم با سود وام کلا چقدر دیگه باید به بانک پرداخت کنم تا سندم آزاد بشه؟ آیا بانک کل سودش رو از من میگیره؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · فروردین ۲۸, ۱۳۹۷ در ۴:۴۷ ب.ظ

  سلام. سود سالهای آتی کسر می شود. برای اطلاع از مبلغ باید به شعبه خودتان مراجعه کنید.

   کسری · فروردین ۳۰, ۱۳۹۷ در ۱:۴۱ ق.ظ

   کل سود سالهای آتی کسر میشه یا درصدی از اون؟؟؟

    سید مسلم ثابتی

    سید مسلم ثابتی · فروردین ۳۰, ۱۳۹۷ در ۳:۴۱ ب.ظ

    کل سود سالهای آتی کسر می شود.

مرتضی · بهمن ۳, ۱۳۹۶ در ۶:۱۲ ق.ظ

با سلام

ایا امکان دارد بعد از خرید خانه با وام مسکن یکم بعدش اگه خونه رو بفروشم قسط وام توسط خودم واریز بشه

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · بهمن ۱۹, ۱۳۹۶ در ۳:۵۱ ب.ظ

  سلام. بله، با افتتاح سپرده رها میتوانید منزل را فک رهن کرده و وام همچنان پا برجا باشد.

پورهادی · دی ۲, ۱۳۹۶ در ۱۲:۲۸ ب.ظ

سلام، آیا جهت اخذ وام مسکن، احتیاج هست سند تک برگ باشه یا سند منگوله دار هم میشه؟ تاریخ تنظیم سند مربوط میشه به سال ۸۴ و تا به حال هم خرید و فروش روش انجام نگرفته.

بابايي · آذر ۱۸, ۱۳۹۶ در ۵:۵۱ ق.ظ

سلام آقای ثابتی من چند سال پیش حساب مسکن جوانان باز کردم وامتیاز وام۲۰میلیونی کامل شد .کل مبلغ رو برداشتم وفقط ۳میلیون تومان برای حفظ امتیاز وام در حساب موند .حالا میخوام از امتیاز وامم استفاده کنم امکانش هست وام مسکن یکم بگیرم .چون مبلغ بیشتری شامل میشه ؟
من از بانک پرسیدم گفتن حسابش متفاوته وامکانش نیست

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۲۲, ۱۳۹۶ در ۶:۵۱ ب.ظ

  سلام. . خیر، امکان تلفیق دو امتیاز جوانان و صندوق یکم وجود ندارد.

رضا · آذر ۶, ۱۳۹۶ در ۳:۴۱ ق.ظ

سلام اقای ثابتی،من دارای دو حساب ممتاز در شعبه مرکزی اهواز هستم،سوالم اینه که برای اموری مثل تعویض کارت بانکی یا فروش اوراق تخصیصی و در کل کارهای بانکی می تونم به شعب دیگر در کشور(مثلا تهران) مراجعه کنم یا اینکه حتما باید به شعبه مربوطه در اهواز مراجعه کنم؟بنده ساکن خارج از کشور هستم و بستگان چندانی در اهواز دیگه ندارم و زمانی که به ایران سفر می کنم معمولا در تهران مستقر هستم

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۶, ۱۳۹۶ در ۵:۳۹ ق.ظ

  سلام. بله، شما میتوانید در هر شعبه ای به خدمات بانکی دسترسی داشته باشید.

پوشش سقف حیاط خلوت · آبان ۲۷, ۱۳۹۶ در ۵:۳۵ ق.ظ

سلام آقای ثابتی من قبلا از وام مسکن استفاده کردم. یه وام دیگه میخوام ولی نمیدونستم باید از وام تا حالا استفاده نکنی تا بتونی وام رو بگیری. این وام رو میتونم به خواهر یا پدر انتقال بدم.؟ و بدون خرید اوراق وام بگیریم ؟
با تشکر

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۱, ۱۳۹۶ در ۲:۰۹ ب.ظ

  سلام. بله، میتوانید آنرا به پدر یا بستگان درجه یک خود منتقل کنید. البته در این صورت فردی که وام به او منتقل شده میتواند باید وام بگیرد و سند بنام او خواهد شد.

حامد · آبان ۸, ۱۳۹۶ در ۱:۵۹ ب.ظ

سلام جناب ثابتی من جوابمو نگرفتم. یعنی من اگه بخوام روی زمینی ک بنام پدرمه خونه بسازم و یه واحدشو بنام خودم کنم از ابتدا بانک ایراد نمیگیره که زمین بنام خودت نیست؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱۲, ۱۳۹۶ در ۸:۴۱ ق.ظ

  سلام. در این حالت یا باید پدرتان برای اخذ وام و تشکیل پرونده … اقدام کند یا اینکه از پدرتان وکالت داشته باشید.

   حامد · آبان ۱۳, ۱۳۹۶ در ۱۱:۲۷ ق.ظ

   باتوجه به اینکه من یکماه حساب مسکن یکم باز کردم پس قاعدتا خودم باید وام بگیرم. پس گزینه دوم میمونه. حالا منظور از وکالت چیه برادر؟ یه توضیح مختصر میدی؟

    سید مسلم ثابتی

    سید مسلم ثابتی · آبان ۱۴, ۱۳۹۶ در ۳:۱۷ ب.ظ

    شما میتوانید امتیاز را به پدرتان منتقل کنید یا اینکه یک وکالت برای ساخت منزل و امور اداری مربوطه (مراجعه به شهرداری و دارایی و نظام مهندسی و …) از پدرتان داشته باشید.

     حامد · آبان ۱۷, ۱۳۹۶ در ۵:۴۰ ب.ظ

     ممنون بزرگوار راهنمایی مفیدی بود

حامد · آبان ۵, ۱۳۹۶ در ۷:۰۳ ب.ظ

سلام جناب ثابتی. من دو سه تا سوال دارم:
۱- من ماهه پیش حساب مسکن یکم باز کردم . قصدم خرید خونه نیست. میخوام زمینی که بنام پدر بنده هست رو ساخت کنم و دو واحد بسازم و یکی از واحدها بنام بنده باشه. وام مسکن یکم به من تعلق میگیره؟ با چ شرایطی؟
۲- من ۲۰ تومن گذاشتم . علاوه بر ۲۰ تومن ۴۰ تومن وام به من تعلق میگیره؟ یعنی ۲۰+۴۰= ۶۰؟
۳- برای ساهت همه پول یکجا پرداخن میشه؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۷, ۱۳۹۶ در ۵:۱۳ ب.ظ

  سلام. ۱- بله، مشکلی نیست. میتوانید برای ساخت هم وام بگیرید. با همان سقف وام خرید و با نرخ ۹٫۵ درصد / ۲- ۶۰ میلیون پولی است که نصیبتان می شود و در واقع ۴۰ میلیون وام بیشتر نیست / ۳- خیر، به صورت مرحله ای و با پیشرفت کار

اخمد · آبان ۳, ۱۳۹۶ در ۴:۳۴ ب.ظ

سلام من دردوم مهر۹۶حساب ممتازبازکردم چراسودسپرده ماه مهرواریزنشده؟واوراق آیادرماه آبان باسوددوماهه تعلق می گیرد؟باتشکر

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۴, ۱۳۹۶ در ۳:۵۳ ب.ظ

  سلام. سود در اولین یکم ماهی واریز می شود که سی روز از افتتاح حسابتان گذشته باشد. / بستگی به این دارد که چه نوع ممتازی افتتاح کرده اید

احمد · آبان ۲, ۱۳۹۶ در ۶:۴۶ ب.ظ

سلام، خواهشا سوال بنده رو جواب بدید
من ۹۵/۷/۲۴ حساب مسکن یکم با ۳۰ میلیون باز کردم. در ۹۶/۳/۳۱ مبلغ ۲۰ تومن دیگر ریختم تا طی نشست ۶ ماه سپرده نهایتا ۸۰ م وام بگیرم. انتظار داشتم در تاریخ ۹۶/۷/۲۴ بتونم ۳۰ تومن اولیه رو بردارم از حساب. اما بانک میگه باید تا ۹۶/۱۰/۱ همه پول باقی بمونه. چرا؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۵, ۱۳۹۶ در ۲:۳۹ ب.ظ

  سلام. از آنجا که در یکسال بعد از افتتاح هنوز امتیازتان کامل نشده ( بعلت اینکه مبلغ را کمتر واریز کردید) پس کاهش موجودی میتواند باعث کم شدن امتیازتان شود.

حسن · مهر ۲۳, ۱۳۹۶ در ۲:۱۰ ب.ظ

سلام جناب ثابتی عزیز با توجه به سخت گیری بانک مرکزی آیا امکان افتتاح سپرده اباد در صورت ایجاد ظرفیت جدید هنوز وجود داره؟ در صورت امکان سپرده جدید اباد سود آن چند در صد شده؟ ممنونم

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مهر ۲۴, ۱۳۹۶ در ۶:۰۶ ب.ظ

  سلام. احتمالا تا روزهای اینده مجددا بازگشایی می شود. سود ان بالاتر از ۱۷ خواهد بود

علیرضا · مهر ۲۳, ۱۳۹۶ در ۴:۱۱ ق.ظ

سلام آقای مهندس ثابتی.

من قبلا از وام مسکن استفاده کردم. یه وام مسکن یکم ثبت نام کردم ولی نمیدونستم باید از وام تا حالا استفاده نکنی تا بتونی وام رو بگیری. این وام رو میتونم به پدر یا برادر انتقال بدم. ؟ اگه انتقال دادم و خونه رو به اسم بستگان درجه یک خریدم چه زمانی میتونم سند رو به نام خودم بزنم. بعد تسویه وام میشه این کار رو کرد یا بعد از چند قسط میشه این کار رو انجام داد. ممنون که وقت میزارید.

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۵, ۱۳۹۶ در ۲:۵۲ ب.ظ

  سلام. میتوانید وام را به بستگان درجه یک منتقل کنید و پس از دریافت وام توسط ایشان بنام خود کنید.

ابوالحسینی · مهر ۲۲, ۱۳۹۶ در ۱۲:۴۶ ب.ظ

سلام وقت بخیر من هفتصد سهم در یکی از شعبه های مسکن دارم الان خواستم ۱۰۰۰ سهم اضافه کنم قبول نکردن کجا میتونم این۱۰۰ میلیون تومان سپرده کنم که به هم بیشترین سود بده هم ضمانت نقدشنوندگی اصل پول رو ابا شعبه هست ؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مهر ۲۷, ۱۳۹۶ در ۲:۱۷ ب.ظ

  سلام. حساب ممتاز خاص (که هر ماه اوراق دارد) حساب خوبی است. در شعبه خودتان این حساب را افتتاح کنید.

مصطفی · مهر ۲۱, ۱۳۹۶ در ۸:۰۲ ق.ظ

سلام، من یه خونه ی نوساز میخام بخرم که سازندش روش وام ساخت با اوراق گرفته به هر واحدش ۴۰ میلیون وام میده، ضمن اینکه سندش ۶ ماه دیگه آماده میشه، بعد از اینکه سند آماده شد من میتونم این وام رو تسویه کنم یا اینکه سازنده تسویه من وام مسکن یکم رو که آمادس ۶۰ میلیون بگیرم؟
آیا امکانش هست؟
با تشکر از سایت بسیار خوبتان

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مهر ۲۷, ۱۳۹۶ در ۲:۰۹ ب.ظ

  سلام. وام مشارکت (ساخت) باید تسویه شود و قبل از اینکه بنامتان شود از طریق وام مسکن یکم اقدام کنید.

صادقی · مهر ۱۹, ۱۳۹۶ در ۱۲:۲۳ ب.ظ

سلام . من یک حساب ۸۷۲۶ در تاریخ ۹۵/۰۶/۱۶ در بانک مسکن به مبلغ ۳۶میلیون باز کردم ولی الان با گذشت ۱۳ ماه هیچگونه اوراقی برای من نیامده و بانک هم هیچ جوابی نمیدهد .لطفا مرا راهنمایی کنید که چگونه میتوانم پیگیری کنم.

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مهر ۱۹, ۱۳۹۶ در ۲:۵۶ ب.ظ

  سلام. برای مبلغ ۳۶ میلیون مدت زمان زیادی طول خواهد کشید تا اوراق بگیرید.

احمد · مهر ۱۸, ۱۳۹۶ در ۱:۴۶ ب.ظ

سلام
ببخشید
۱٫آیا روی خانه ای که مثلا ۳۰ میلیون وام مسکن دارد میتوان ۸۰میلیون وام مسکن یکم دریافت کرد؟
۲٫ بنده مسکن مهر ثبت نام کرده و مبلغی رو واریز کردم ، موعد تحویل مسکن نزدیکه،آیا می تونم با فروختن واحد قبل تحویل و قبل صدور دفترچه اقساط، وام یکم بگیرم؟
متشکر از پاسختون

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مهر ۱۹, ۱۳۹۶ در ۳:۰۹ ب.ظ

  سلام. خیر. امکان پذیر نیست. ۲-بله، به شرط قرمز نشدن فرم ج

پرهام محمدی · مهر ۱۶, ۱۳۹۶ در ۲:۰۶ ب.ظ

سلام
آیا می توان از وام ۱۶۰ میلیونی مسکن یکم برای خرید خانه ای که خودش وام دارد (مثلا ۷۰ میلیون وام دارد) استفاده کرد ؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مهر ۱۶, ۱۳۹۶ در ۵:۱۴ ب.ظ

  سلام. خیر، ممکن نیست. باید سند ازاد باشد و وامی گرفته نشده باشد

رضا · مهر ۱۱, ۱۳۹۶ در ۸:۰۳ ب.ظ

سلام
برای استعلام فرم ج ایا باید نامه ای از بانک ببریم مسکن و شهرسازی یا نه؟

مهدی · مهر ۱۰, ۱۳۹۶ در ۱۰:۰۸ ق.ظ

سلام آقای ثابتی
این که میگین صندوق آباد ۵ ساله هست یعنی چی؟؟؟ پس بعد از ۵ سال تکلیف حسابها چی میشه؟؟؟ یعنی اوایل ۹۸ صندوق آباد تعطیل میشه؟؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مهر ۱۰, ۱۳۹۶ در ۲:۵۱ ب.ظ

  صندوقهای سرمایه گذاری از بدو تاسیس به مدت ۵ سال مجوز فعالیت از سازمان بورس دارند و بعد از گذشت این زمان یا باید تمدید شوند یا اینکه ابطال گردند.

نظری · مهر ۶, ۱۳۹۶ در ۸:۳۵ ق.ظ

اقا سلام.شرمنده من سوالمو اینجا مطرح میکنم
من حساب مسکن یکم در مشهد دارم امروز رفتم شعبه شهرستان تربت جام امتیازم به ۶۰ تومان رسیده.میخاستم ببینم چقدر باید تویه حساب نگه دارم.شعبه تربت جام میگه ۱۰ میلیون ولی من یادمه قبلا از مشهد پرسیده بودم گفتن تا یکسال امتیار محفوظه .و میتونی همه پول رو برداری.

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مهر ۷, ۱۳۹۶ در ۲:۰۰ ب.ظ

  سلام. در صورت کاهش موجودی به ۱۰ میلیون امتیازتان تا یکسال محفوظ خواهد بود. ولی اگر ۱۰ میلیون را نگهدارید تا هر زمانی که خواستید میتوانید وام بگیرید حتی اگر سالها طول بکشد.

مهدی · مهر ۵, ۱۳۹۶ در ۷:۱۸ ب.ظ

سلام من در مرحله معرفی به محضر هستم و برای وام خرید اوراق ۱۳۰هزار تومان خواسته اند(بانک) ایا قانونی است

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مهر ۷, ۱۳۹۶ در ۲:۰۱ ب.ظ

  سلام. مبلغی به عنوان کارمزد اخذ می شود. مانند ما به التفاوت ارزیابی(۱٫۵ درصد وام)، کارمزد اخذ اوراق(یک درصد کل وام)، کارمزد اعتبار سنجی (۱۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان)

سوهان · مهر ۲, ۱۳۹۶ در ۴:۵۱ ب.ظ

با بدبختی زندگی کنیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *