وام مسکن یکم زوجین

طبق آنچه اینروزها در اخبار شنیده می شد، بانک مسکن در راستای تحرک بخشی و ایجاد رونق در بخش مسکن به خصوص تسهیل شرایط خانه دار شدن زوجین سقف وام مسکن یکم زوجین خانه اولی را بالا برد.

وام مسکن یکم زوجین خانه اولی

از تاریخ ۱۳۹۴/۱۲/۱۷ زوجین خانه اولی می توانند بر روی یک پلاک ثبتی در تهران ۱۶۰ میلیون تومان (هر یک از زوجین ۸۰ میلیون تومان) در مراکز استان و شهرهای بالای ۲۰۰٫۰۰۰ نفر ۱۲۰ میلیون تومان (هر یک از زوجین ۶۰ میلیون تومان) و در سایر شهرها ۸۰ میلیون تومان (هر یک از زوجین ۴۰ میلیون تومان) وام خرید و ساخت مسکن از محل حساب صندوق پس انداز مسکن یکم دریافت کنند.

همچنین تجمیع امتیاز تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم هر یک از زوجین با امتیاز سایر حسابهای وامی (مانند مسکن یکم، صندوق مسکن، جوانان) به صورت مجزا بلا مانع است.

بدیهیست که برای استفاده از مزایای فوق زوجین هر دو باید واجد شرایط استفاده از تسهیلات مسکن یکم از جمله افتتاح حساب یکم بنام هر یک از زوجین ، رعایت مدت انتظار، متوسط موجودی برای هر یک از حسابها به صورت جداگانه، احراز توانایی پرداخت اقساط و … باشند.

وام مسکن یکم و اوراق جهت زوجین خانه اولی

اگر یکی از زوجین دارای امتیاز مسکن یکم باشد همسر ایشان می تواند تا سقف وام اوراق برای هر واحد (تهران ۵۰ میلون، مراکز استان و شهرهای بالای ۲۰۰٫۰۰۰ نفر ۴۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۳۰ میلیون تومان) بر روی یک پلاک وام مسکن دریافت کند.

پس در این صورت با فرض به حد نصاب رسیدن امتیاز وام مسکن یکم یکی از زوجین، سقف وام اعطایی بدین شرح خواهد بود: (مبالغ به تومان)

شهر مورد نظر


سقف وام مسکن یکم زوج


سقف وام اوراق زوجه


جمع کل وام دریافتی


تهران


۸۰٫۰۰۰٫۰۰۰


۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰


۱۳۰٫۰۰۰٫۰۰۰


شهرهای بالای ۲۰۰٫۰۰۰ نفر


۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰


۴۰٫۰۰۰٫۰۰۰


۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰


سایر شهرها


۴۰٫۰۰۰٫۰۰۰


۳۰٫۰۰۰٫۰۰۰


۷۰٫۰۰۰٫۰۰۰


در نظر داشته باشید که:

[wp-svg-icons icon=”quill” wrap=”b”] لازمه دریافت این وام، خانه اولی بودن زوجین است بدین معنی که زوجین نبایستی قبل از این از تسهیلات دولتی (مانند وامهای مسکن و مسکن مهر و …) برای خانه دار شدن استفاده کرده باشند.

[wp-svg-icons icon=”quill” wrap=”i”] ملک مورد نظر برای وام مسکن یکم زوجین باید بیش از ۱۵ سال از ساخت آن نگذشته باشد حتی اگر این تسهیلات به صورت توام با اوراق باشد.

[wp-svg-icons icon=”quill” wrap=”span”]  تسهیلات فوق صرفا یکبار به زوجین قابل پرداخت خواهد بود.

[wp-svg-icons icon=”quill” wrap=”i”]  همزمان با دریافت تسهیلات بالا، میتوان وام جعاله به میزان ۱۰ میلیون تومان و با نرخ سود ۱۷٫۵ درصد از محل اوراق، دریافت کرد.

نرخ بهره وامهای صندوق یکم و اوراق یک درصد کاهش پیدا کرده به نحوی که نرخ وام صندوق یکم ۹٫۵ درصد و نرخ سود وام اوراق ۱۷٫۵ درصد می باشد. با توجه به این نرخ ها و مدت بازپرداخت ۱۲ ساله این وام مبلغ اقساط به شرح ذیل خواهد بود:

قسط ماهانه وام ۸۰ میلیونی صندوق یکم: ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان / قسط ماهانه وام ۵۰ میلیونی اوراق: ۸۳۳٫۰۰۰ تومان

قسط ماهانه وام ۶۰ میلیونی صندوق یکم: ۷۰۰٫۰۰۰ تومان / قسط ماهانه وام ۴۰ میلیونی اوراق: ۶۶۶٫۰۰۰ تومان

قسط ماهانه وام ۴۰ میلیونی صندوق یکم: ۵۰۰٫۰۰۰ تومان / قسط ماهانه وام ۳۰ میلیونی اوراق: ۵۰۰٫۰۰۰ تومان

کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی

728
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
avatar
339 Comment threads
389 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
269 Comment authors
سید مسلم ثابتیعلیمهرانفاطمهعماد Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
علی
Guest
علی

سلام، وقت بخیر من و همسرم در مشهد حدود یکسال پیش ۶۰ میلیون تومان برای وام مسکن یکم واریز کردیم و چند روز دیگر یکسال خواب به پایان میرسد. چند تا سئوال از حضورتون داشتم. چون خونه ها گرون شده میخواهیم پس از سررسید یکسال تا جائیکه میتونیم از حساب مسکن یکممون برداشت کنیم تا در بانک دیگه ای سپرده و روی اون سپرده وام دیگه ای بگیریم. چقدر باید بزاریم توی حساب بمونه تا امتیاز وام از بین نره؟ و اینکه چقدر اعتبار داره با وجود اینکه حداقل مبلغ رو بزاریم توی حساب بمونه؟ من متوجه شدم میتونیم علاوه… Read more »

مهران
Guest
مهران

سلام وقت بخیر
من و همسرم حساب مسکن یکم باز کردیم ولی با وامی که میدن نمیشه خونه خرید میخواستم بدونم علاوه بر ۲۰م وام جعاله میتوان وام از محل اوراق ورداشت یا نمیدونم مثلا با یکی شراکتی خونه بخریم که اون طرف از وام اوراق استفاده کنه
یا اصلا نمیشه شراکتی با یکی دیگه خونه خرید در صورت برداشتن وام مسکن یکم

فاطمه
Guest
فاطمه

با سلام
آیا زوجی که قصد دریافت وام مسکن یکم را دارند سند خانه به اسم دو نفر صادر می شود یا یک نفر؟

عماد
Guest
عماد

با سلام امکان دریافت وام مسکن یکم با سپرده روی ملکی که تاریخ صدور پروانه آن سال ۸۰ و تاریخ پایان کار آن سال ۹۷ و زمان دریافت امتیاز برق سال ۹۵ است وجود دارد؟

احمدی
Guest
احمدی