وام ساخت مسکن یا تسهیلات مشارکت و جزییات آن

وام ساخت یا همان تسهیلات مشارکت مناسب افرادیست که تصمیم به ساخت منزل مسکونی جهت خود یا برای فروش را دارند.  در این نوع از تسهیلات، متقاضی با توجه به تعداد واحدی که تصمیم به ساخت دارد می تواند از محلهای مختلفی وام ساخت را دریافت کند.

وام ساخت مسکن یا تسهیلات مشارکت:

فرآیند وام ساخت مسکن بدین نحو است که متقاضی پس  از تشکیل پرونده و اخذ امتیاز وام (از محل اوراق یا سپرده گذاری یا بدون سپرده یا … ) سند زمین یا ملک کلنگی را در رهن بانک گذارده و بانک نیز با توجه به پیشرفت کار قسمتی از سهم الشرکه که درصدی از مبلغ کل وام است را به حساب وی واریز می کند.

در ابتدای کار و برای دریافت اولین مرحله از سهم الشرکه، پروژه ساختمانی حداقل باید ۲۰ تا ۲۵ درصد پیشرفت داشته باشد. در کل تمامی مبلغ وام  (سهم الشرکه ) در ۴ یا ۵ مرحله به حساب سازنده واریزمی گردد.

مدارک لازم :

همانگونه که در بندهای قبلی نیز گفته شد وجود سند زمین یا منزل کلنگی که تصمیم به اخذ وام ساخت بر روی آن را دارید از الزامات می باشد. همچنین تاریخ  پروانه ساخت اخذ شده نباید منقضی شده باشد. نقشه های ساختمانی و قرارداد اسانسور (برای ۴ طبقه به بالا) نیز لازمه تشکیل پرنده برای اخذ وام ساخت است. البته ممکن است بنا بر گزارش ارزیاب، مدارکی مانند استعلامهای شهرداری، نظام مهندسی و … مورد نیاز باشد.

بیشتر بخوانید:  مزایای جدید حساب ممتاز بانک مسکن

بدیهیست برای گیرندگان وام ساخت از محل مسکن یکم وجود فرم ج از اداره راه و شهرسازی نیز لازم می باشد.

وام ساخت با استفاده از سپرده گذاری:

قبلا نیز در همین وبلاگ درباره وامهای با سپرده از قبیل وام مسکن یکم، وام مسکن جوانان و .. مطالبی نگاشته شده است. با استفاده از سپرده گذاری میتوان تسهیلات مشارکت جهت ساخت واحدهای مسکونی نیز اخذ کرد. البته از آنجا که هر نفر یک سپرده میتواند داشته باشد پس با استفاده از سپرده گذاری فقط برای ساخت یک واحد می توان بهره برد.

وام ساخت مسکن با استفاده از اوراق:

استفاده از اوراق جهت وام ساخت نسبت به روشهای دیگر اخذ وام معمول تر بوده و بیشتر مجتمع سازها برای تامین مالی پروژه خود به استفاده از اوراق رو می آورند. اگر چه خرید اوراق هزینه بیشتری را به سازنده تحمیل میکند اما از آنجا که وام ساخت از محل اوراق به سرعت قابل دستیابی است باعث جذابتر شدنش گردیده است.

بیشتر بخوانید:  آشنایی با تسهیلات جعاله بانک مسکن

در این روش تسهیلات گیرنده میتواند به ازای هر واحد در تهران ۶۰ میلیون، در شهرهای بزرگ ۵۰ میلیون و در سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کند.

نرخ سود مشارکت وام ساخت از محل اوراق ۱۷٫۵ درصد بوده و پس از پایان مشارکت قابلیت تقسیط ۱۲ ساله را دارد. البته مزیت دیگر تسهیلات مشارکت از محل اوراق اینست که میتوان تمامی سود مشارکت را نیز بر روی واحدها قسط بندی کرد و الزامی به برگشت و واریز نقدی سود نیست.

 

 

 

سید مسلم ثابتی

سید مسلم ثابتی

کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی