وام ساخت مسکن یا تسهیلات مشارکت و جزییات آن

دسته بندی :

وام ساخت یا همان تسهیلات مشارکت مناسب افرادیست که تصمیم به ساخت منزل مسکونی جهت خود یا برای فروش را دارند.  در این نوع از تسهیلات، متقاضی با توجه به تعداد واحدی که تصمیم به ساخت دارد می تواند از محلهای مختلفی وام ساخت را دریافت کند.

وام ساخت مسکن یا تسهیلات مشارکت:

فرآیند وام ساخت مسکن بدین نحو است که متقاضی پس  از تشکیل پرونده و اخذ امتیاز وام (از محل اوراق یا سپرده گذاری یا بدون سپرده یا … ) سند زمین یا ملک کلنگی را در رهن بانک گذارده و بانک نیز با توجه به پیشرفت کار قسمتی از سهم الشرکه که درصدی از مبلغ کل وام است را به حساب وی واریز می کند.

در ابتدای کار و برای دریافت اولین مرحله از سهم الشرکه، پروژه ساختمانی حداقل باید ۲۰ تا ۲۵ درصد پیشرفت داشته باشد. در کل تمامی مبلغ وام  (سهم الشرکه ) در ۴ یا ۵ مرحله به حساب سازنده واریزمی گردد.

مدارک لازم :

همانگونه که در بندهای قبلی نیز گفته شد وجود سند زمین یا منزل کلنگی که تصمیم به اخذ وام ساخت بر روی آن را دارید از الزامات می باشد. همچنین تاریخ  پروانه ساخت اخذ شده نباید منقضی شده باشد. نقشه های ساختمانی و قرارداد اسانسور (برای ۴ طبقه به بالا) نیز لازمه تشکیل پرنده برای اخذ وام ساخت است. البته ممکن است بنا بر گزارش ارزیاب، مدارکی مانند استعلامهای شهرداری، نظام مهندسی و … مورد نیاز باشد.

بدیهیست برای گیرندگان وام ساخت از محل مسکن یکم وجود فرم ج از اداره راه و شهرسازی نیز لازم می باشد.

وام ساخت با استفاده از سپرده گذاری:

قبلا نیز در همین وبلاگ درباره وامهای با سپرده از قبیل وام مسکن یکم، وام مسکن جوانان و .. مطالبی نگاشته شده است. با استفاده از سپرده گذاری میتوان تسهیلات مشارکت جهت ساخت واحدهای مسکونی نیز اخذ کرد. البته از آنجا که هر نفر یک سپرده میتواند داشته باشد پس با استفاده از سپرده گذاری فقط برای ساخت یک واحد می توان بهره برد.

وام ساخت مسکن با استفاده از اوراق:

استفاده از اوراق جهت وام ساخت نسبت به روشهای دیگر اخذ وام معمول تر بوده و بیشتر مجتمع سازها برای تامین مالی پروژه خود به استفاده از اوراق رو می آورند. اگر چه خرید اوراق هزینه بیشتری را به سازنده تحمیل میکند اما از آنجا که وام ساخت از محل اوراق به سرعت قابل دستیابی است باعث جذابتر شدنش گردیده است.

در این روش تسهیلات گیرنده میتواند به ازای هر واحد در تهران ۶۰ میلیون، در شهرهای بزرگ ۵۰ میلیون و در سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کند.

نرخ سود مشارکت وام ساخت از محل اوراق ۱۷٫۵ درصد بوده و پس از پایان مشارکت قابلیت تقسیط ۱۲ ساله را دارد. البته مزیت دیگر تسهیلات مشارکت از محل اوراق اینست که میتوان تمامی سود مشارکت را نیز بر روی واحدها قسط بندی کرد و الزامی به برگشت و واریز نقدی سود نیست.

[su_button url=”https://t.me/khanehdarshavim” target=”blank” style=”3d” background=”#2bafff” color=”#d8fbff” size=”6″ center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: location-arrow” text_shadow=”0px 1px 0px #00319b”]در این کانال عضو شده و با انواع وام مسکن به زبانی ساده آشنا شوید.[/su_button]

[su_button url=”http://maskanbankblog.com/applications/” style=”3d” background=”#8cff21″ color=”#005f16″ size=”6″ wide=”yes” center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: mobile” text_shadow=”0px 1px 0px #ffffff”]اپلیکیشن های مفیدی در رابطه با انواع وام های مسکن دانلود کنید.[/su_button]

۰ ۰ vote
Article Rating
کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی
Subscribe
Notify of
guest
180 Comments
newest
oldest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
shiri
shiri
آذر ۷, ۱۳۹۸ ۶:۲۰ ب٫ظ

سلام وقتتون بخیر .بنده یه واحد خریدم که سازنده از طریق سند زمین به دریافت وام گرفته است .هنگام تقسیط وام بین واحدها ایا برای انتقال از سند زمین به خریدار ایا ضامن نیاز میباشد ؟

محسن البوشوکه
محسن البوشوکه
مهر ۲۸, ۱۳۹۸ ۱۱:۱۶ ق٫ظ

باسلام
من سال۹۴ یک واحد از یک سازنده ای خریداری کردم و در شرایط قرارداد وام مسکن ۴۰میلیونی بعنوان بخشی از مبلغ واحد در نظر گرفته شده است.
سازنده وام مشارکت میگیرد جهت ساخت مجموعه مسکونی.
حال سازنده مدعی است که بخشی از سود دوران مشارکت بعهده من میباشد و مبلغ ۲۰میلیون بعنوان بدهی به بانک باید با بانک حل و فصل کنم.
آیا ادعای سازنده از نظر قوانین بانکی درست است یا خیر؟
در قرارداد فقط مبلغ وام قید شده.

مجيد
مجيد
مرداد ۲۵, ۱۳۹۸ ۶:۲۵ ب٫ظ

سلام آقای ثابتی
بنده وام مسکن یکم موعدم رسیده میخوام خونه پدرم رو ازش بخرم سند ماکیت و پایان کار به اسم پدرمه آیا میتونم ؟؟؟؟؟

بابك
بابك
تیر ۵, ۱۳۹۸ ۸:۱۷ ق٫ظ

سلام
وقتی وام مسکن رو بر روی واحدی تقسیط میکنند به نام فرد خریدار میزنند؟ و دیگر ربطی به واحد ندارد و شخص وام گیرنده باید ضمانت بیاورد؟ واحد من وام دارد و به اسم سازنده است! الان سازنده وام را نمی دهد. تحقیق کردم رفتم بانک و برای وام دو ضامن دارد. با این حساب باز هم واحد من در خطر است؟ البته هنوز واحد من سند ندارد و به واسطه زمین وام گرفته است.

نظری
نظری
خرداد ۲۰, ۱۳۹۸ ۶:۰۳ ق٫ظ

با سلام اسفند ۹۶ من و همسرم حساب مسکن یکم باز کردیم اسفند ۹۷ موعد تحویل وام رسید ولی چون نمیتونستیم خونه بخریم نفری ۱۳٫۵ در دو حساب گذاشتیم تا بتونیم بعدا از وام استفاده کنیم. سوال من اینه که تا چند سال دیگه میشه از این وام استفاده کرد و اینکه اگر مبلغ یا سود وام مسکن یکم تغییر کنه، با قانون جدید با ما رفتار میشه ؟
اگر بخواهیم از این وام برای ساخت مسکن استفاده کنیم به چه صورت هست؟ به نظر شما به صلاح هست؟

ava
ava
اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۸ ۱۲:۱۰ ب٫ظ

با عرض سلام و خسته نباشید
من قصد دارم یه خونه ای که وام ۶۰ میلیونی ساخت داره بخرم .وام هم به اسم خودمون میشه .آیا بعدا می تونم از تسهیلات مسکن یکم برای یه خونه دیگه استفاده کنم .تا ۶ ماه دیگه امتیاز مسکن یکمم کامل میشه
ممنون

س راد
س راد
اردیبهشت ۱, ۱۳۹۸ ۷:۴۵ ق٫ظ

سلام
فرمودین: در ابتدای کار و برای دریافت اولین مرحله از سهم الشرکه، پروژه ساختمانی حداقل باید ۲۰ تا ۲۵ درصد پیشرفت داشته باشد.
درصد پیشرفت چطور محاسبه میشه؟ مثلا برای ۳ طبقه روی پیلوت (مسکونی) اولین دریافت چه موقعی هستش؟ راهی نیست که زودتر دریافت شه وام ؟

محمد
محمد
اسفند ۶, ۱۳۹۷ ۶:۰۰ ب٫ظ

سلام آیا میتوان با وام مسکن یکم در طرح های پیش فروش شرکت های مسکن سازی مشارکت نمود و از آن به عنوان وام ساخت استفاده کرد . مدارک لازم چبست؟

مرتضی
مرتضی
بهمن ۳۰, ۱۳۹۷ ۱۰:۵۲ ق٫ظ

سلام و عرض ادب
من و همسرم در بانک مسکن سپرده گذاری کرده ایم برای خرید مسکن ، (حساب مسکن یکم)
و حالا میخوام یک طبقه خانه بسازم در زمینی که ۲ دانگ آن به نام من است ، آیا میتوانم از وام مسکن یکم برای ساخت این یک طبقه استفاده کنم؟
با تشکر

محمود
محمود
بهمن ۲۲, ۱۳۹۷ ۶:۵۱ ق٫ظ

سلام بنده یک زمینی بمساحت۵۰۰متر دارم و می‌خواهم یک مجتمع ۱۲واحدی در ۴طبقه بسازم اگر لطف کنید شرایط و ضوابط وام مجتمع سازی و میزان مبلغ وامی که میتونم روی هر واحد بگیرم را بگید ممنون میشم

احمد
احمد
بهمن ۱۵, ۱۳۹۷ ۶:۰۰ ق٫ظ

سلام
برای ساخت مسکن میخواستم از طریق اوراق وام دریافت کنم
آیا پس ازدریافت این وام اقساط شروع میشود یا جای تنفس دارد؟
لطفاً راهنمایی فرمایید؟
با تشکر

سعید
سعید
بهمن ۶, ۱۳۹۷ ۹:۱۹ ق٫ظ

سلام روزبخیر، یه سوال داشتم، آیا اگر ساختمان رو با خلاف بسازیم،(۱متر جلو بیایم) باز هم وام، در حین ساخت میتونیم بگیریم؟ همون ۶۰ میلیون منظورمه

حمید رضا
حمید رضا
دی ۸, ۱۳۹۷ ۵:۴۷ ب٫ظ

با سلام و احترام. ضمن تشکر از مطالب مفیدتون
سوالی داشتم. من خانه ای قولنامه کردم که ۴۰ تومان وام بافت فرسوده سازنده خانه گرفته حالا سوال من اینه که ایا راهی هست که من از این وام استفاده نکنم و به جاش از وام مسکن یکم خودم استفاده کنم؟

حجازی
حجازی
دی ۲, ۱۳۹۷ ۰:۲۲ ق٫ظ

با سلام و خسته نباشید ما یه ملک کلنگی ۱۰۰ متری میدان انقلاب تهران داریم که در حال فراهم کردن مقدمات گرفتن جواز ساخت ان هستیم . احتمالا ۴ طبقه مجوزساخت بدهند. میخواستم بدونم وامی که در برخی سایت ها اعلام شده بدون سپرده به مبلغ ۱۱۰ میلیون تومان به ازای هر واحد میدن اصلا وجود خارجی داره؟! و میشه گرفت یا اینکه فقط تبلیغات هستش . میشه مناسب ترین وامی که برای ساخت ملک قدیمی از بانک مسکن میشه گرفت چی هست ؟ و به چه میزان سرمایه اولیه احتیاج داره که داخل بانک بزاریم یا اوراق بخریم .… Read more »

خسروی
خسروی
آذر ۲۳, ۱۳۹۷ ۷:۱۹ ق٫ظ

سلام جناب ثابتی
زمین بنچاقی گرفتم که بصورت محضری وکالت ساخت به من داده شده و سند ندارد چطوری میتونم برای این زمین سند بگیرم تا بتونم از وام ساخت مسکن استفاده کنم

Ghasem nezarat
Ghasem nezarat
آذر ۱۴, ۱۳۹۷ ۹:۵۹ ب٫ظ

با سلام و خسته نباشی خدمت شما آقای ثابتی. من دوسال پیش یه خونه فرسوده خریداری کردم و میخواستم برای ساختش وام ساخت بگیرم.اتفاقا برج یک ۹۶ در شعبه ی شما نزد خودتون جهت دریافت وام ۶۰تومنی ساخت مسکن ۱۰تومن افتتاح حساب کردم حالا نزدیک به یک سالو نیم از سپرده گذاری گذشته و من هنوز وام رو دریافت نکردم خونه قدیمی ساخته و ۲۸سال از ساختش میگذره میخواستم بدونم امتیاز من جهت دریافت وام تکمیله؟ سود بازپرداخت وام ۶۰تومنی چنده ؟اقساط ماهیانش چند تومنه؟ و در کل چه وامی به ما پیشنهاد میکنین که در آخر به نفعمون باشه… Read more »

حامد
حامد
آذر ۱۴, ۱۳۹۷ ۴:۳۲ ب٫ظ

سلام من یه واحدپیش خرید کردم الان واحد امادست وام ۴۰ میلیونی مشارکت داره میخاستم بدونم چطوریه سودش واز زمانی که به من منتقل بشه سودش حساب میشه یا از موقعی که سازنده گرفته
ممنون

علی
علی
آبان ۲۶, ۱۳۹۷ ۸:۰۰ ق٫ظ

با سلام و خسته نباشید. میخواستم بدونم به ازای طبقه همکف پیلوت و دو یا سه طبقه روی آن و مساحت زمین حدود ۹۰ الی ۱۰۰ متر؛ در کل و به ازای هر واحد تقریبا چقدر میتوان وام گرفت؟ متشکرم

hazhir
hazhir
آبان ۲۵, ۱۳۹۷ ۵:۵۳ ب٫ظ

سلام لطف کنید فرمول محاسبه امتیاز سپرده رو به صورت عددی توضیح دهید

مهرداد
مهرداد
مهر ۲۹, ۱۳۹۷ ۵:۳۸ ب٫ظ

سلام و وقت بخیر
من و همسرم هر کدام مبلغ ۳۰ میلیون تومان جداگانه تیر ماه امسال سپرده مسکن یکم باز کردیم و حالا قصد ساخت زمینی در بافت فرسوده اصفهان بصورت مشارکتی (زمین از پدر و ساخت از ما) داریم.پروانه ساخت اخذ شده سه طبقه روی پیلوت و سازه بتنی است.با توجه به اینکه تا تیرماه ۹۸ یعنی حدود ۸ ماه دیگر سررسید وام ما خواهد بود و تا آن زمان امید به خدا ساخت ما حدود ۶۰-۷۰ درصد پیشرفت داشته آیا امکان دریافت سقف وام برای ساخت را داریم؟یا بر اساس باقیمانده کار مبلغ وام تعیین می شود؟