وام اوراق بانک مسکن چیست؟

یکی از ارزانترین روشهای خانه دار شدن استفاده از تسهیلات با سپرده مسکن یکم بانک مسکن است، این تسهیلات که طرح زوجین آن مزایایش را دو چندان کرده است، نرخ سودی بسیار مناسب داشته و با بازپرداخت طولانی جذابیتی بیش از سایر روشهای تامین مالی دارد.

اما اگر برای گرفتن وام سپرده‌ای از قبل ندارید یا اینکه هم اکنون نیاز به دریافت وام دارید، بانک به شما می‌گوید که باید امتیاز وام فرد دیگری را بگیرید. یعنی کسی که از قبل در بانک سپرده‌گذاری کرده و صاحب‌امتیاز وام شده می‌تواند این وام را به شما انتقال دهد. بالطبع فرد انتقال‌دهنده بابت پولی که از قبل در حساب خوابانده و از هزینه فرصت آن این امتیاز وام را به شما می‌فروشد تا شما بدون نیاز به سپرده‌گذاری و به‌سرعت وام دریافت کنید. این کار از طریق اوراق انجام می‌شود.

اوراق که به «تسه» مشهور است درواقع یک حق امتیاز برای دریافت وام است. بانک مسکن برای جذاب‌تر کردن سپرده‌گذاری در این بانک نسبت به بانک‌ها دیگر علاوه بر دادن سود با شرایط خاصی به مشتریان اوراق هم می‌دهد. با هر برگ اوراق می‌توان از بانک مسکن ۵۰۰ هزار تومان وام بگیرید.

برای اینکه اوراق تهیه کنید دو راه کلی دارید. اول اینکه خودتان حساب سپرده ممتاز در بانک مسکن داشته باشید و بابت سپرده خودتان اوراق بگیرید. اما اگر برای خرید ملک و گرفتن وام عجله دارید باید آن را از افراد دیگری که اوراق دارند بخرید. اوراق در بازار فرابورس معامله می‌شوند. راه ساده اینست که می‌توانید به یک شعبه بانک مسکن مراجعه کنید و آن‌ها تمام کارهای لازم را برای شما انجام می‌دهند.

قیمت اوراق برحسب عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. یعنی هرقدر نسبت عرضه به تقاضا بیشتر باشد قیمت هم کمتر می‌شود و اگر تقاضا برای خرید اوراق بالا رود قیمت آن‌هم بالاتر می‌رود. بنابراین قیمت اوراق حتی در روز هم ممکن است چند بار تغییر کند. آخرین قیمت اوراق را می‌توانید در این لینک ببینید.

بیشتر بخوانید:  فروش اقساطی تدریجی تسهیلات مشارکت بانک مسکن

موضوعی که ممکن است در ابتدا کمی برایتان نامفهوم باشد این است که برای هر ماه اوراق جداگانه‌ای وجود دارد. وقتی به لیست قیمت‌ها نگاه می‌کنید متوجه می‌بینید که مثلاً قیمت اوراق شهریور ۹۴ با قیمت اوراق مهر ۹۵ و دیگر اوراق تفاوت دارد.

اوراق عملاً تاریخ انقضا دارند. یعنی وقتی اوراقی منتشر شد برای استفاده از آن و دریافت وام تا ۲ سال مهلت وجود دارد و بعد از آن اوراق باطل می‌شود و بانک دیگر بابت آن وامی نمی‌دهد. بنابراین اگر اوراقی مهر ۹۴ منتشر شده است تا مهر ۹۶ اعتبار دارد. بنابراین هرقدر اوراقی جدیدتر باشد مدت اعتبار آن بیشتر است و ارزش بیشتری دارد.

با اینکه اوراق جدید‌تر زمان اعتبار بیشتری دارند اما گاهی می‌بینیم که اوراق قدیمی‌تر در بازار به قیمت بالاتری فروخته می‌شود. این اوراق هیچ مزیتی نسبت به اوراق جدیدتر ندارند و حتی تاریخ ابطالشان هم نزدیک‌تر است.

ارزان‌ترین اوراق تسهیلات مسکن را بخرید. اوراق تاریخ‌های مختلف به لحاظ کارکرد هیچ تفاوتی باهم ندارند. با این‌حال در یک مورد حتماً با بانک هماهنگ باشید. از زمانی که اوراق را می‌خرید تا زمان استفاده در بانک ممکن است مدتی زمان صرف شود و درصورتی‌که اوراق شما به زمان ابطال خیلی نزدیک باشد ممکن است پیش از استفاده در بانک باطل شود. بنابراین این زمان را در نظر بگیرید.

سقف وامی که با خرید اوراق می‌توانید بگیرید در تهران ۶۰ میلیون تومان است. در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۵۰ میلیون و در سایر شهرها هم ۴۰ میلیون تومان می‌توانید وام بگیرید.

نرخ سود این وام ۱۷٫۵ درصد است و مدت‌زمان بازپرداخت اقساطش هم ۱۲ سال است. بازپرداخت اقساط هم به روش ساده و هم به روش پلکانی ممکن است. در روش ساده شما یک مبلغ مشخص را هرماه در کل دوره بازپرداخت می‌پردازید. اما در روش پلکانی مبلغ اقساط به‌تدریج بیشتر می‌شوند.

اقساط وام اوراق بانک مسکن :
برای وام ۶۰ میلیون تومانی در تهران ماهیانه حدود ۱ میلیون تومان
رای وام ۵۰ میلیون تومانی در مراکز استان‌ها و شهرهای با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ماهیانه حدود ۸۳۳ هزار تومان
برای وام ۴۰ میلیون تومانی در سایر شهرها هم ماهیانه حدود ۶۶۷ هزار تومان

بیشتر بخوانید:  روش محاسبه سود سپرده و تسهیلات

سود این وام ۱۷٫۵ درصد است. ولی باید توجه داشت که شما بابت خرید اوراق باید پول بپردازید و اگر این عدد را از مبلغ وام کم کنیم به این معنی است که شما عملاً بابت مبلغ وام کمتری باید اقساط تعیین‌شده را بپردازید.

فرض کنیم شما می‌خواهید ۶۰ میلیون تو. مان وام بگیرید. با هر برگ اوراق می‌توانید ۵۰۰ هزار تومان وام بگیرید. بنابراین برای ۶۰ میلیون وام باید ۱۲۰ برگ اوراق بخرید. فرض کنیم که قیمت هر برگ اوراق ۸۰ هزار تومان باشد. در این صورت برای تهیه ۱۲۰ برگ اوراق باید ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بپردازید. اگر این رقم را از مبلغ وام کم کنیم شما عملاً ۵۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان دریافت کرده‌اید.

شرایط دریافت وام اوراق بانک مسکن :
سن بنا نباید بیشتر از ۲۰ سال باشد (از تاریخ صدور اولین پروانه ساختمانی)
مبلغ وام نباید بیشتر از ۸۰ درصد قیمت ملک کارشناسی شده توسط ارزیاب بانک باشد.
عدم وجود سابقه چک برگشتی و بدهی سررسید شده در سیستم بانکی

در کنار این وام می‌توانید یک وام جعاله ۱۰ میلیونی هم از بانک مسکن بگیرید. سود این وام هم ۱۷٫۵ درصد است اما دوره بازپرداختش کوتاه‌تر و حداکثر ۵ سال است. اقساط آن نیز حدود ۲۵۰٫۰۰۰ تومان است.

در این اینفوگرافیک میتوانید مراحل اخذ وام اوراق بانک مسکن را مشاهده کنید.:

 

وام اوراق
وام اوراق

 

 

528
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
avatar
253 Comment threads
275 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
227 Comment authors
سید مسلم ثابتیمهدیمهدیelaheحامد عسگری Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
مهدی
Guest
مهدی

سلام ببخشید. اگه اوراق رو خریدیم. پولی که بابت خرید اوراق داده شده از بین میره?

مهدی
Guest
مهدی

سوال دیگر اینکه ایا وام مسکن فقط به خانه های سنددار تعلق میگیرد یا قولنامه های دارای کد رهگیری هم پذیرفته میشود؟

مهدی
Guest
مهدی

سلام جناب ثابتی، وقت خوش، من یک حساب سپرده داشتم که حدود سال ۹۰ افتتاح شده و تاکنون وامی از آن نگرفتم، سال گذشته برای وام ۸۰ میلیونی تهران، مراجعه کردم، کارمند بانک گفت مبلغ همین حساب را افزایش بدهید و مبلغ را به ۴۰ میلیون افزایش دادم، اکنون که نزدیک سررسید تاریخ افزایش سپرده شده، به بانک مراجعه کردم برای استعلام زمان و نحوه دریافت وام، اما گفتند چون حساب شما قدیمی است، حداکثر وام شما ۲۰ میلیون است، بانک به تاریخ افتتاح حساب توجه می‌کند نه مبلغ سپرده! آیا برای احقاق حقم راهی هست؟ چه روش مناسبی برای… Read more »

elahe
Guest
elahe

اقای ثابتی شب خوش،دوباره سوالی داشتم ممنون که خیلی خوب جواب میدید،من توحساب ۱۸۹۰۰دارم،شرایط وام ۶۰تومنیه یعنی سپردمون باید ۳۰تومن میبود که نشد،الان انگار باید ۶ماه دیگم صب کنم تابتونم‌۶۰بگیرم واسه همین این سوالو دارم که اگه الان که ۲ماه مونده به تحویل واممون ما حسابمونو به ۶۰میلیون برسونیم وام مشکلل برای دریافت نداره ؟

حامد عسگری
Guest
حامد عسگری

با سلام
بنده خانه اولی نیستم. آیا امکان خرید اوراق بانک مسکن رو دارم برای خرید ملک؟

Golim
Guest
Golim

سلام .خسته نباشی.
بی زحمت یه راهنمایی میخواستم تو بانک مسکن یه سپرده داشته باشم شیش ماه یا یکسال ایا غیر از مسکن اولی یه سهام‌ یا اوراق دیگه ایی هم هست که تعلق بگیره و باز پرداختشم همون مبلغ دریافتی باشه بدون سود؟اخه یه سپرده ایی شنیدم که سود کم میده بجاش چنین شرایطی در اختیار قرار میده صحت داره؟و در اخر هر وامی از مسکن بگیریم حتما باید خونه خرید؟؟؟

مهران
Guest
مهران

جناب آقای ثابتی
سلام. روزتون بخیر و خسته نباشید. سوالی داشتم در خصوص گرفتن وام مسکن با استفاده از خرید اوراق: با توجه به اینکه خودم کد بورسی دارم اگر خودم نسبت به خرید تعداد کافی اوراق جهت گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام بصورت آنلاین کنم ادامه کار برای دریافت وام به چه صورت خواهد بود. به عبارت دیگه بعد از خرید اوراق تسه از طریق سایت چه مدرکی باید به بانک ارائه بدم تا بتونم وام بگیرم. و بهتره که خودم به روش بالا عمل کنم یا خرید ائراق را به بانک مسکن واگذار کنم؟ ممنون از همراهی و جوابتون

elahe
Guest
elahe

سلام لطف میکنید سوالمو جواب بدید ممنون میشم،همسرم وام سپرده بانک مسکن ۳ماه دیگه قراره بگیرن بنامه خودشون،من هم میتونم ۵۰میلیون اوراق بگیرم؟بعد خونه بخریم با مجموعه پولها؟مقدار اوراق برای شهرهای بزرگ وکوچک متفاوته؟

امید
Guest
امید

با سلام
بنده چند سال پیش برای رفیقم از وام اولیه مسکنی که داشتم استفاده کردم تا رفیقم بتونه خونه بخره(مجرد بود)وام رو بهش انتقال دادم.اینو میدونم نمیتونم وام اولیه بگیرم میخواستم بدونم آیا خانومم میتونه وام بگیره؟

آزاد
Guest
آزاد

با سلام
من و همسرم قصد استفاده از اوراق بانک مسکن داریم… اگر امسال از اوراق استفاده کنیم آیا ممکنه بازهم سپرده گذاری کنیم و بعد از گذشت یک سال از زمان سپرده گذاری از وام مسکن استفاده کنیم؟ مثلا ۳۰ میلیون تومان در بانک بزاریم و بعد از گذشت یک سال ۶۰ تومان وام دریافت کنیم؟

غریبه
Guest
غریبه

سلام خسته نباشین، سوالی نداشتم فقط خواستم از شما بابت راهنمایی هاتون تشکر کنم. واقعا برای بانک مسکن و همه بانک های ایران متاسفم که کارمندانشون پول میگیرن به مردم خدمت کنند اما متاسفانه خیلی طلبکارانه و ناقص پاسخ میدهند. اما شما واقعا حرکت شایسته ای انجام دادین و بعنوان یک هموطن ازتون متشکرم. ای کاش مسولین یه مقدار رفتار شما را داشتن. من جای رییس بانک مسکن بودم شما را در جایگاه بالایی ارتقای شغلی میدادم. البته نه خوب نیست تو این مملکت هرکی بالا میره از بالا به مردم نگاه میکنه و شاید اصلن نگاه نمیکنند. از مردم… Read more »

Pani
Guest
Pani

سلام و مرسی از جوابهایی که با حوصله میدین. ۲ تا سوال در مورد وام اوراق داشتم. اول اینکه صاحب ملکی که میخوام ازش خونه بخره میگه برای گرفتن وام بانکی که من میگم باید بیایین!!!🤔🤔 و دوم اینکه اگه بعد از یک مدتی تونستم از وام ۶۰ تومنی که میخوام بگیرم مثلا ۲۰ تومنش رو یه دفعه تسویه کنم، سود هم کم میشه؟؟

وحید
Guest
وحید

باسلام من و همسرم ۸۰ میلیون وام مسکن یکم داریم که دو ماهه دیگه نوبت دریافت وام هست ایا امکان دریافت وام مسکن یکم و ۲۰ میلیون وام جعاله از طریق خرید اوراق و ۲۰ میلیون تسهیلات بدون سپرده مکمل همزمان وبصورت یکجا برای ما فراهم است؟ امکان استفاده از ۲۰ میلیون تسهیلات بدون سپرده مکمل برای زوجینی که از وام مسکن یکم هم استفاده میکنند امکان بذیر است؟ یا فقط برای افرادی است که اقدام به خرید مسکن تنها از راه خرید اوراق میکنند؟

Soltani
Guest
Soltani

با عرض سلام و خسته نباشید
آقای ثابتی من سال۹۷ ی وام بیست میلیونی از بانک مسکن گرفتم وباپولی که داشتم خونه ساختم،حدود یک هفته پیش اون خونه رو باوامش فروختم،خواستم لطف کنید راهنمایی کنید الان میتونم ازوام های بانک مسکن که ۴۰میلیون میذاری بعدازیکسال ۸۰تومن میگیری میتونم استفاده کنم؟بعداگه بعد از این ۸۰ تومن که بگیرم میتونم وام اوراق بگیرم که روهم کل پولامو بذارم خونه بخرم؟یا اینکه میشه هم به اسم خودم وهم به اسم خانمم دوتا۴۰تومن بذارم بعدازیکسال دوتا۸۰تومن بگیرم باسودپایین؟لطفا راهنمایی کنید،متشکرم

شکوه
Guest
شکوه

سلام ممنون از وقت و اطلاعاتی که میزارید..ما به تازگی یه خونه خریدیم که گفتن یازده تومن روش وام داره و مبلغ قسطش ۹۰۰ تومن هست..ما گفتیم که نمیتونیم تا این مبلغ قسط بدیم گفتن اگر به بانک مراجعه کنید میتونید اقساطشو کمتر کنید.بعدشم مبایعه نامه امضا کردیم..الان همسرم از بانک پرسیده و گفتن همچین چیزی اصلا نیست.و همون نهصد رو باید قسط بدید..حالا همسرم با فروشنده صحبت کرده میگیم ما یازده میلیونو نقدی تسویه میکنیم،شما وام رو تسویه کنید ایشون قبول نکردن وگفتن من خونه رو با وام فروختم! الان اصلا راه چاره ای برای ما وجود داره؟ چجوری… Read more »

طریقت
Guest
طریقت

سلام آقای ثابتی روزتون بخیر من و همسرم سپرده مسکن یکم باز کردیم تغریبا ۳ ماهه دیگه موعد دریافت واممون هست به مبلغ ۱۶۰ میلیون تومان میخواستم بدونم ما میتونیم علاوه بر این وام مسکن یکم اوراق هم بخریم؟ و سقف اوراق چقدر هست؟ اقساطش چقدر میشه؟

محسن
Guest
محسن

سلام برای پروانه ساخت هایی که بالای ۲۰ سال ساخت استند هم وام میشه گرفت اگر میشه لطفاً توضیح بدین

مسعود
Guest
مسعود

سلام و خسته نباشید.
من وام مسکن یکم دارم چندتا سوال داشتم از خدمتتون:

۱- من اگه امتیاز وام رو بفروشم بعد میتونم وام اوراق بگیرم؟
۲- با وام سپرده مسکن یکم میشه وام جعاله ۲۰ تومنی زوجین رو هم بگیرم؟
۳- شنیدم میشه روی هر خانه یک وام اوراق گرفت. یعنی یه خونه با وام سپرده بگیرم ۱۶۰ میلیون و بعدش یه خونه دیگه با وام اوراق و جعاله ۱۲۰ میلیون. درسته؟

سپاسگذارم

رفیعیان
Guest
رفیعیان

سلام رز بخیر.من قصد خرید مسکن دارم. با بودجه ۵۰ میلیون در حال حاضر. شما چه راهی پیشنهادمیکنید که بشه سریع ملکی خرید که تا افزایش ملک آتی ضرر نکنم؟ شرایط بانک مسکن در این رابطه بهم میگید؟ تشکر

میثم
Guest
میثم

آیا زن و شوهر می توانند برای خرید یک واهد هرکدام ۶۰ میلون وام از طریق اوراق دریافت کنند