وام اوراق بانک مسکن چیست؟

دسته بندی :

یکی از ارزانترین روشهای خانه دار شدن استفاده از تسهیلات با سپرده مسکن یکم بانک مسکن است، این تسهیلات که طرح زوجین آن مزایایش را دو چندان کرده است، نرخ سودی بسیار مناسب داشته و با بازپرداخت طولانی جذابیتی بیش از سایر روشهای تامین مالی دارد.

اما اگر برای گرفتن وام سپرده‌ای از قبل ندارید یا اینکه هم اکنون نیاز به دریافت وام دارید، بانک به شما می‌گوید که باید امتیاز وام فرد دیگری را بگیرید. یعنی کسی که از قبل در بانک سپرده‌گذاری کرده و صاحب‌امتیاز وام شده می‌تواند این وام را به شما انتقال دهد. بالطبع فرد انتقال‌دهنده بابت پولی که از قبل در حساب خوابانده و از هزینه فرصت آن این امتیاز وام را به شما می‌فروشد تا شما بدون نیاز به سپرده‌گذاری و به‌سرعت وام دریافت کنید. این کار از طریق اوراق انجام می‌شود.

اوراق که به «تسه» مشهور است درواقع یک حق امتیاز برای دریافت وام است. بانک مسکن برای جذاب‌تر کردن سپرده‌گذاری در این بانک نسبت به بانک‌ها دیگر علاوه بر دادن سود با شرایط خاصی به مشتریان اوراق هم می‌دهد. با هر برگ اوراق می‌توان از بانک مسکن ۵۰۰ هزار تومان وام بگیرید.

برای اینکه اوراق تهیه کنید دو راه کلی دارید. اول اینکه خودتان حساب سپرده ممتاز در بانک مسکن داشته باشید و بابت سپرده خودتان اوراق بگیرید. اما اگر برای خرید ملک و گرفتن وام عجله دارید باید آن را از افراد دیگری که اوراق دارند بخرید. اوراق در بازار فرابورس معامله می‌شوند. راه ساده اینست که می‌توانید به یک شعبه بانک مسکن مراجعه کنید و آن‌ها تمام کارهای لازم را برای شما انجام می‌دهند.

قیمت اوراق برحسب عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. یعنی هرقدر نسبت عرضه به تقاضا بیشتر باشد قیمت هم کمتر می‌شود و اگر تقاضا برای خرید اوراق بالا رود قیمت آن‌هم بالاتر می‌رود. بنابراین قیمت اوراق حتی در روز هم ممکن است چند بار تغییر کند. آخرین قیمت اوراق را می‌توانید در این لینک ببینید.

موضوعی که ممکن است در ابتدا کمی برایتان نامفهوم باشد این است که برای هر ماه اوراق جداگانه‌ای وجود دارد. وقتی به لیست قیمت‌ها نگاه می‌کنید متوجه می‌بینید که مثلاً قیمت اوراق شهریور ۹۴ با قیمت اوراق مهر ۹۵ و دیگر اوراق تفاوت دارد.

اوراق عملاً تاریخ انقضا دارند. یعنی وقتی اوراقی منتشر شد برای استفاده از آن و دریافت وام تا ۲ سال مهلت وجود دارد و بعد از آن اوراق باطل می‌شود و بانک دیگر بابت آن وامی نمی‌دهد. بنابراین اگر اوراقی مهر ۹۴ منتشر شده است تا مهر ۹۶ اعتبار دارد. بنابراین هرقدر اوراقی جدیدتر باشد مدت اعتبار آن بیشتر است و ارزش بیشتری دارد.

با اینکه اوراق جدید‌تر زمان اعتبار بیشتری دارند اما گاهی می‌بینیم که اوراق قدیمی‌تر در بازار به قیمت بالاتری فروخته می‌شود. این اوراق هیچ مزیتی نسبت به اوراق جدیدتر ندارند و حتی تاریخ ابطالشان هم نزدیک‌تر است.

ارزان‌ترین اوراق تسهیلات مسکن را بخرید. اوراق تاریخ‌های مختلف به لحاظ کارکرد هیچ تفاوتی باهم ندارند. با این‌حال در یک مورد حتماً با بانک هماهنگ باشید. از زمانی که اوراق را می‌خرید تا زمان استفاده در بانک ممکن است مدتی زمان صرف شود و درصورتی‌که اوراق شما به زمان ابطال خیلی نزدیک باشد ممکن است پیش از استفاده در بانک باطل شود. بنابراین این زمان را در نظر بگیرید.

سقف وامی که با خرید اوراق می‌توانید بگیرید در تهران ۶۰ میلیون تومان است. در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۵۰ میلیون و در سایر شهرها هم ۴۰ میلیون تومان می‌توانید وام بگیرید.

نرخ سود این وام ۱۷٫۵ درصد است و مدت‌زمان بازپرداخت اقساطش هم ۱۲ سال است. بازپرداخت اقساط هم به روش ساده و هم به روش پلکانی ممکن است. در روش ساده شما یک مبلغ مشخص را هرماه در کل دوره بازپرداخت می‌پردازید. اما در روش پلکانی مبلغ اقساط به‌تدریج بیشتر می‌شوند.

اقساط وام اوراق بانک مسکن :
برای وام ۶۰ میلیون تومانی در تهران ماهیانه حدود ۱ میلیون تومان
رای وام ۵۰ میلیون تومانی در مراکز استان‌ها و شهرهای با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ماهیانه حدود ۸۳۳ هزار تومان
برای وام ۴۰ میلیون تومانی در سایر شهرها هم ماهیانه حدود ۶۶۷ هزار تومان

سود این وام ۱۷٫۵ درصد است. ولی باید توجه داشت که شما بابت خرید اوراق باید پول بپردازید و اگر این عدد را از مبلغ وام کم کنیم به این معنی است که شما عملاً بابت مبلغ وام کمتری باید اقساط تعیین‌شده را بپردازید.

فرض کنیم شما می‌خواهید ۶۰ میلیون تو. مان وام بگیرید. با هر برگ اوراق می‌توانید ۵۰۰ هزار تومان وام بگیرید. بنابراین برای ۶۰ میلیون وام باید ۱۲۰ برگ اوراق بخرید. فرض کنیم که قیمت هر برگ اوراق ۸۰ هزار تومان باشد. در این صورت برای تهیه ۱۲۰ برگ اوراق باید ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بپردازید. اگر این رقم را از مبلغ وام کم کنیم شما عملاً ۵۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان دریافت کرده‌اید.

شرایط دریافت وام اوراق بانک مسکن :
سن بنا نباید بیشتر از ۲۰ سال باشد (از تاریخ صدور اولین پروانه ساختمانی)
مبلغ وام نباید بیشتر از ۸۰ درصد قیمت ملک کارشناسی شده توسط ارزیاب بانک باشد.
عدم وجود سابقه چک برگشتی و بدهی سررسید شده در سیستم بانکی

در کنار این وام می‌توانید یک وام جعاله ۱۰ میلیونی هم از بانک مسکن بگیرید. سود این وام هم ۱۷٫۵ درصد است اما دوره بازپرداختش کوتاه‌تر و حداکثر ۵ سال است. اقساط آن نیز حدود ۲۵۰٫۰۰۰ تومان است.

در این اینفوگرافیک میتوانید مراحل اخذ وام اوراق بانک مسکن را مشاهده کنید.:

وام اوراق
وام اوراق

[su_button url=”https://t.me/khanehdarshavim” target=”blank” style=”3d” background=”#2bafff” color=”#d8fbff” size=”6″ center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: location-arrow” text_shadow=”0px 1px 0px #00319b”]در این کانال عضو شده و با انواع وام مسکن به زبانی ساده آشنا شوید.[/su_button]

[su_button url=”http://maskanbankblog.com/applications/” style=”3d” background=”#8cff21″ color=”#005f16″ size=”6″ wide=”yes” center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: mobile” text_shadow=”0px 1px 0px #ffffff”]اپلیکیشن های مفیدی در رابطه با انواع وام های مسکن دانلود کنید.[/su_button]

۰ ۰ vote
Article Rating
کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی
Subscribe
Notify of
guest
551 Comments
newest
oldest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
ازاد
ازاد
آبان ۲۰, ۱۳۹۸ ۸:۰۹ ب٫ظ

با عرض سلام و وقت بخیر
آیا وام اوراق بانک مسکن مثل وام صندوق یکم به هر یک از زوج ها تعلق میگیره؟ و سوال دوم اینکه برای دریافت سقف این وام یعنی ۱۰۰ میلیون اقساط بازپرداخت چه مقدار است؟

مرتضی
مرتضی
خرداد ۲۸, ۱۳۹۸ ۶:۵۷ ب٫ظ

سلام جناب ثابتی بنده یک واحد آپارتمان مسکن مهر خریداری کرده ام آیا می توانم وام خرید(اوراق) از بانک مسکن بگیرم در صورت مثبت بودن پاسخ به چه میزان می توانم وام اوراق بگیرم

پوریا
پوریا
اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۸ ۲:۱۵ ق٫ظ

سلام من و همسرم از طریق اوراق و با قرار دادن پدرم بعنوان ضامن ملکی خریداری کردیم. ایا مجدد میتونیم این کار رو با ضمانت پدرم تکرار کنیم و ملک خریداری کنیم ؟ یا محدودیت برای وام وجود دارد. در مورد گرفتن وام بصورت انفرادی چطور؟

Nafiseh
Nafiseh
اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۸ ۷:۴۳ ق٫ظ

سلام جناب ثابتی نوبت وام مسکن یکم من و همسرم رسیده ۱۲۰میلیون.چون خونه گرون شده و با این پول نمیتونیم‌خونه بخریم میتونیم هر دوتامون وام اوراق هم بگیریم

mehdi
mehdi
فروردین ۹, ۱۳۹۸ ۸:۵۳ ب٫ظ

سلام وقت بخیر
برای دریافت این وام چه شرایطی برای وام گینرده نیاز هست؟
آیا کارت پایان خدمت نیاز هست؟
من تازه ارشدم تمام کردم و یک سال فرصت خدمت سریازی دارم و شغلم هم آزاده

عبدالرضابسیطيب فر
عبدالرضابسیطيب فر
اسفند ۲۵, ۱۳۹۷ ۰:۴۷ ق٫ظ

سلام بنده یکسان پیش ۴۰وام مسکن و۵ملیون که۴۵ملیون دراندیشه واحدی مسکونی گرفتم امسال آیا میتوانم درتهران خانه به نام همسرم بخرم به این شرط که ایشان تا چه میزان میتواند وام اوراق بگیرد. وبنده نیزد بازنشسته ام ضامن خانواده میتوانم باشم

پریسل
پریسل
اسفند ۱۲, ۱۳۹۷ ۴:۳۳ ب٫ظ

سلام ببخشید مدت بازبرداخت اوراق ۱۲ سال هست؟
یعنی یه نفر ۶۰ میلیون بکیره اوراق، در واقع ۱۴۴ میلیون قسط میده؟

مرتضی
مرتضی
مرداد ۱۹, ۱۳۹۸ ۷:۲۸ ب٫ظ

ببخشین فک میکنم دوستمون دارن درست میگن،۱۴۴ تومن بازپرداخت میشن

علیرضا
علیرضا
اسفند ۳, ۱۳۹۷ ۱۰:۰۴ ق٫ظ

سلام بنده سال ۸۸ یه خونه خردیم که وام ۱۸ تومنی با ۱۴۴ تا قسط داشت . قصد داشتم خونه را بفروشم به همین دلیل سند قطعی به نام خودم نزدم . وام مسکن روی ملک نیز به نام کس دیگری است . از ۱۴۴ قسط ۲۰ تا قسط این وام مانده است . الان هم خونه فروختم ولی خردیدار توانایی کامل ندارد و باید وام بر روی ان بگذاریم . سوالم این است که ایا می توان با خرید اوراق مبلغ وام قبلی را افزایش داد ؟ حدودا باید ۴۷ میلیون وام بگیرد . باید سند به نام من… Read more »

حمید
حمید
بهمن ۲۹, ۱۳۹۷ ۸:۰۲ ق٫ظ

سلام خسته نباشید
یک سوال داشتم، وام مسکن یکم با سپرده داشتم که نوبت وامم رسیده (۶۰ میلیون)، چون خونه گروون شده، آیا میتونم درخواست وام با خرید اوراق هم بدم (۳۰ میلیون )؟؟؟ یا به اسم همسرم درخواست بدم؟؟

سياوش
سياوش
بهمن ۲۴, ۱۳۹۷ ۱۰:۲۲ ق٫ظ

سلام من تمام کارهای خرید اوراق و محضر همه این کار ها رو انجام دادم اما واسه امضا قرار داد که فی ما بین من و فروشنده بود چون فروشنده مادرم بود به من گفتن که نمیشه .ایا چنین چیزی صحت داره؟

مهدی
مهدی
بهمن ۳, ۱۳۹۷ ۱۱:۵۶ ق٫ظ

سلام ببخشید. اگه اوراق رو خریدیم. پولی که بابت خرید اوراق داده شده از بین میره?

مهدی
مهدی
آذر ۱۵, ۱۳۹۷ ۱:۲۸ ب٫ظ

سوال دیگر اینکه ایا وام مسکن فقط به خانه های سنددار تعلق میگیرد یا قولنامه های دارای کد رهگیری هم پذیرفته میشود؟

مهدی
مهدی
آذر ۱۵, ۱۳۹۷ ۹:۵۳ ق٫ظ

سلام جناب ثابتی، وقت خوش، من یک حساب سپرده داشتم که حدود سال ۹۰ افتتاح شده و تاکنون وامی از آن نگرفتم، سال گذشته برای وام ۸۰ میلیونی تهران، مراجعه کردم، کارمند بانک گفت مبلغ همین حساب را افزایش بدهید و مبلغ را به ۴۰ میلیون افزایش دادم، اکنون که نزدیک سررسید تاریخ افزایش سپرده شده، به بانک مراجعه کردم برای استعلام زمان و نحوه دریافت وام، اما گفتند چون حساب شما قدیمی است، حداکثر وام شما ۲۰ میلیون است، بانک به تاریخ افتتاح حساب توجه می‌کند نه مبلغ سپرده! آیا برای احقاق حقم راهی هست؟ چه روش مناسبی برای… Read more »

elahe
elahe
آذر ۵, ۱۳۹۷ ۹:۴۲ ب٫ظ

اقای ثابتی شب خوش،دوباره سوالی داشتم ممنون که خیلی خوب جواب میدید،من توحساب ۱۸۹۰۰دارم،شرایط وام ۶۰تومنیه یعنی سپردمون باید ۳۰تومن میبود که نشد،الان انگار باید ۶ماه دیگم صب کنم تابتونم‌۶۰بگیرم واسه همین این سوالو دارم که اگه الان که ۲ماه مونده به تحویل واممون ما حسابمونو به ۶۰میلیون برسونیم وام مشکلل برای دریافت نداره ؟

حامد عسگری
حامد عسگری
آذر ۴, ۱۳۹۷ ۹:۳۰ ق٫ظ

با سلام
بنده خانه اولی نیستم. آیا امکان خرید اوراق بانک مسکن رو دارم برای خرید ملک؟

Golim
Golim
آبان ۸, ۱۳۹۷ ۸:۳۴ ب٫ظ

سلام .خسته نباشی.
بی زحمت یه راهنمایی میخواستم تو بانک مسکن یه سپرده داشته باشم شیش ماه یا یکسال ایا غیر از مسکن اولی یه سهام‌ یا اوراق دیگه ایی هم هست که تعلق بگیره و باز پرداختشم همون مبلغ دریافتی باشه بدون سود؟اخه یه سپرده ایی شنیدم که سود کم میده بجاش چنین شرایطی در اختیار قرار میده صحت داره؟و در اخر هر وامی از مسکن بگیریم حتما باید خونه خرید؟؟؟

مهران
مهران
مهر ۳۰, ۱۳۹۷ ۱۰:۲۷ ق٫ظ

جناب آقای ثابتی سلام. روزتون بخیر و خسته نباشید. سوالی داشتم در خصوص گرفتن وام مسکن با استفاده از خرید اوراق: با توجه به اینکه خودم کد بورسی دارم اگر خودم نسبت به خرید تعداد کافی اوراق جهت گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام بصورت آنلاین کنم ادامه کار برای دریافت وام به چه صورت خواهد بود. به عبارت دیگه بعد از خرید اوراق تسه از طریق سایت چه مدرکی باید به بانک ارائه بدم تا بتونم وام بگیرم. و بهتره که خودم به روش بالا عمل کنم یا خرید ائراق را به بانک مسکن واگذار کنم؟ ممنون از همراهی و… Read more »

elahe
elahe
مهر ۲۸, ۱۳۹۷ ۲:۵۸ ب٫ظ

سلام لطف میکنید سوالمو جواب بدید ممنون میشم،همسرم وام سپرده بانک مسکن ۳ماه دیگه قراره بگیرن بنامه خودشون،من هم میتونم ۵۰میلیون اوراق بگیرم؟بعد خونه بخریم با مجموعه پولها؟مقدار اوراق برای شهرهای بزرگ وکوچک متفاوته؟

elahe
elahe
مهر ۲۹, ۱۳۹۷ ۱۰:۳۸ ب٫ظ

خیلی‌ ممنون 🙏پس من میتونم هم اوراق،هم ۲۰ میلیون وام جعاله بگیرم؟مقدار اوراق سقف مشخصی داره؟

elahe
elahe
آبان ۶, ۱۳۹۷ ۱۰:۵۹ ق٫ظ

خیلی ممنون ی سوال دیگم داشتم،ما باید ۳۰تومن حساب سپرده باز میکردیم که پول کم داشتیم وبا ۲۰تومن حساب باز شد ۳ماه دیگه یک سال اززمان سپرده میگذره ما اگه نتونیم ۱۰تومنو به سپردمون اضافه کنیم دیگه هیچ جوره بهمون وام ۶۰میلیونی رو نمیدن؟یعنی راهی نداره مااین ۲۰تومنو بیشتر از یک سال سپرده نگه داریم تا معدل حسابمون به همون ۶۰تومن برسه؟یااگه ۱۰تومنوریختیم چقد باید بگذره تا معدل به ۶۰برسه ممنون میشم جواب بدید

امید
امید
مهر ۲۰, ۱۳۹۷ ۸:۴۸ ب٫ظ

با سلام
بنده چند سال پیش برای رفیقم از وام اولیه مسکنی که داشتم استفاده کردم تا رفیقم بتونه خونه بخره(مجرد بود)وام رو بهش انتقال دادم.اینو میدونم نمیتونم وام اولیه بگیرم میخواستم بدونم آیا خانومم میتونه وام بگیره؟

آزاد
آزاد
شهریور ۱۵, ۱۳۹۷ ۸:۰۷ ب٫ظ

با سلام
من و همسرم قصد استفاده از اوراق بانک مسکن داریم… اگر امسال از اوراق استفاده کنیم آیا ممکنه بازهم سپرده گذاری کنیم و بعد از گذشت یک سال از زمان سپرده گذاری از وام مسکن استفاده کنیم؟ مثلا ۳۰ میلیون تومان در بانک بزاریم و بعد از گذشت یک سال ۶۰ تومان وام دریافت کنیم؟