مزایا و معایب کارت اعتباری

نگاهی به مزایا و معایب کارت اعتباری

● مزایای کارت های پرداخت:

▪ عدم نیاز به حمل پول فیزیکی

یکی از خطراتی که همواره خریداران و فروشندگان را در حمل پول فیزیکی تهدید می کند خطر دزدی و سرقت وجه نقد است. طبیعی است که با استفاده از کارت های پرداخت خطر سرقت وجه نقد منتفی می شود و طرفین معامله در آسودگی خیال قرار می گیرند. از سویی حمل پول به شکل فیزیکی در مقدار زیاد، با مشکلات و سختی هایی همراه است که استفاده از کارت های پرداخت این مشکل را نیز برطرف خواهد کرد. همچنین امکان کلاه برداری با استفاده از وجه نقد تقلبی که یکی دیگر از خطرهای استفاده از پول فیزیکی است در این روش منتفی می شود.

▪ رسمیت جهانی

یکی از مهم ترین ویژگی های کارت اعتباری رسمیت جهانی آن است. هر چند کارت های پرداخت صادر شده از سوی ایران فقط کاربرد داخلی دارند اما کارت های پرداخت بین المللی همچون Visa و Master Card در هر جای دنیا در صورت نیاز به تبدیل به واحد دیگر، می توانند استفاده شوند. این وظیفه را معمولا موسسات گشایشگر (موسسات صادرکننده کارت مانند Visa و Master card ) برعهده می گیرند. این خصوصیات در خصوص معاملات آنلاین که از وب سایت های شرکت های مختلف با ملیت ها و واحدهای پولی متفاوت خرید شکل می گیرد بسیار پراهمیت و به عنوان یک مزیت تسهیل کننده موثر در معاملات قابل ذکر است. از آنجا که در یک پرداخت الکترونیکی طرف ها و سیستم های متعددی درگیرند بنابراین امکان نفوذ به این سیستم ها به رغم احتمال بسیار کم آن ها همواره وجود دارد.

▪ سرعت نقل و انتقال وجوه

در یک فرآیند خرید به شکل فیزیکی پروسه صدور صورتحساب (invoice processing) و ارسال آن برای مشتری و در نهایت ارسال وجه خرید از طرف خریدار برای فروشنده در خریدهای بزرگ و معاملات B۲B که بین دو شرکت انجام می شود یک پروسه طولانی و وقت گیر است. این در حالی است که در یک پرداخت به وسیله کارت های خرید این عملیات در کمتر از یک دقیقه انجام می شود. مشتری کافی است شماره کارت خود و اطلاعات مربوط به قبض را وارد کند تا عملیات معامله با سرعت انجام گیرد. در این فرآیند، مشتری نیازی به سخت افزار یا نرم افزار خاصی ندارد.

▪ قوانین حمایتی از مصرف کنندگان

در بعضی از کشورها مانند آمریکا قوانینی در حمایت از مصرف کنندگان این گونه کارت ها تحت عنوان Consumer credit protection act وجود دارد. این قوانین مجموعه تعهدهای مالی دارندگان کارت را هنگام دزدی در یک حد محدود ثابت نگه می دارد. این تعهدها توسط شرکت گشایشگر مانند Visa و Master card انجام می شود. بر اساس این قوانین در صورت مفقود شدن کارت، از لحظه اعلام مفقودی توسط صاحب آن به بانک، در صورت استفاده از کارت توسط رباینده، مجموع تعهداتی که از حساب صاحب کارت کسر می شود حداکثر ۵۰ دلار است. مابقی توسط موسسه گشایشگر تامین می شود که امتیاز مهمی برای استفاده از این کارت ها به شمار می رود.

● معایب کارت های پرداخت:

هرچند کارت های پرداخت مزیت های با ارزشی دارند که به عنوان یک گزینه مناسب در پرداخت ها در حیطه وسیعی استفاده می شوند اما باید توجه داشت که نقاط ضعفی نیز در استفاده از این کارت ها وجود دارد. توجه به این ضعف ها برای استفاده کنندگان به منظور جلوگیری از تحمل خسارت های مالی لازم است.

▪ سرقت اطلاعات کارت

اگرچه کارت های پرداخت در درون خود از امنیت بالایی برخوردارند و سیستم SSL نیز می تواند امنیت مبادله ها را بین جست وجوگرها و سرویس های web برقرار کند اما نمی تواند خطرات سرقت اطلاعات کارت ها را که توسط هکرها انجام می شود به صفر برساند. بنابراین یکی از خطراتی که همواره دارندگان کارت های اعتباری را تهدید می کند خطر هکرها و حمله های امنیتی است.
کارت اعتباری
▪ هزینه های ناشی از نقل و انتقال وجوه

در هر نقل و انتقال مالی، بانک ها و شرکت هایی که خدمات کارت های پرداخت را انجام می دهند هزینه ای به حساب فروشنده منظور می کنند. در مجموع این هزینه ها می تواند برای فروشندگان مبلغ قابل ملاحظه ای باشد. برای مثال، در یک معامله ۱۰۰ دلاری در آمریکا معمولا فروشنده ۹۸ دلار از این پول را دریافت می کند. ۲ دلار کسر شده از این معامله که به عنوان کارمزد عملیات نقل و انتقال وجه به طور الکترونیکی از حساب فروشنده برداشت شده است به این شکل به مجموعه های درگیر تعلق می گیرد. بانک فروشنده حدود ۶۷ و موسسه صادرکننده کارت (مانند visa) ۸ سنت و بانک خریدار ۲۵/۱ دلار حق الزحمه دریافت می کنند. در این فرآیند هر چند به طور مستقیم خریدار هیچ گونه وجه اضافی به عنوان کارمزد یا حق الزحمه پرداخت نمی کند اما معمولاً فروشندگان کارمزد پرداختی را به شکل غیرمستقیم روی قیمت کالای خریدار اضافه و به شکل غیرمستقیم از خریدار دریافت می کنند. فروشندگانی که از قبول کارت های پرداخت خودداری کنند عملا حجم بزرگی از فروش خود را از دست می دهند.

۰ ۰ vote
Article Rating
کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments