مراحل اخذ وام مسکن

منتشرشده توسط سید مسلم ثابتی در تاریخ

شرایط وام مسکن

۱- اولین مرحله دریافت وام، ارائه اسناد و مدارک لازم  و مورد نیاز می باشد. این مدارک شامل سند منزل مورد معامله، پروانه ساخت با عمر کمتر از ۲۰ سال، پایانکار، مبایعه نامه و صورتمجلس تفکیکی است. همچنین مدارک شناسایی وام گیرنده، فروشنده و ضامن نیز دیگر مدارک لازم برای تشکیل پرونده است. شرایط وام مسکن

زمان تقریبی
یک روز کاری

شرایط وام مسکن

۲- کنترل مدارک ارائه شده و اخذ استعلامهای مروبطه توسط شعبه انجام خواهد گرفت. در هر صورت اگر وام گیرنده قبلا دارای چک برگشتی یا قسط معوق در سیستم بانکی بوده باشد لازم است نسبت به تعیین تکلیف بدهی یا چک برگشتی در سامانه استعلام بانک مرکزی اقدام کند.شرایط وام مسکن

زمان تقریبی
یک روز کاری

شرایط وام مسکن

۳- در صورت تکمیل مدارک و پس از اخذ استعلامهای مربوطه، پرونده جهت ارزیابی به کارشناس بانک ارجاع خواهد شد. کارشناس نیز ضمن بازدید از ملک ارزش تقریبی ملک و عمر مفید ساختمان را در گزارش خود اعلام میکند. ارزش ملاک ملاک مبلغ وام و عمر مفید ساختمان شاخصی برای مدت زمان قسط بندی وام می باشد.شرایط وام مسکن

زمان تقریبی
یک هفته

۴- اگر مشتری قبلا در بورس فعالیت داشته و یا در گذشته وام اوراق دریافت کرده باشد دارای کد بورسی خواهد بود. در غیر این صورت باید ثبت مشتری برای دریافت کد بورسی توسط شعبه انجام گیرد. بدیهیت که مشتریانی که تصمیم به استفاده از تسهیلات باسپرده مانند صندوق مسکن یکم یا جوانان دارند لازم به طی کردن این مرحله نیستند و پس از امتیاز گیری وام ، به دفترخانه مراجعه خواهند کرد (مرحله ۷ )شرایط وام مسکن

 

زمان تقریبی
3 روز کاری

۵- پس از دریافت کد بورسی خرید اوراق انجام خواهد شد. خرید اوراق با انتقال وجه به حساب کارگزاری بانک مسکن در شعب  و یا کارگزاریهای مجاز دیگر صورت خواهد گرفت. آنچه در این مرحله مهم است اینست که با توجه به گزارش ارزیاب و وام مورد نیاز اوراق خریداری شود.موارد زیادی را شاهد بودم که مشتری شخصا و با توجه به مبلغ وام مورد نظر خودش اقدام به خرید اوراق کرده ولی طبق  گزارش ارزیاب وی نمی توانسته آن مبلغ وام را دریافت نماید.  البته در صورتی که اوراقی بیش از نیاز خریده شود برای فروش آن باید ۴ ماه صبر کرد.شرایط وام مسکن

 

زمان تقریبی
3 روز

۶- از آنجا که اوراق تسهیلات مسکن جزو اوراق بهادار بوده و قابل خرید و فروش می باشند پس اوراقی که برای استفاده از تسهیلات خریداری شده باید به نحوی ابطال شود تا دوباره فروخته نشود. این فرآیند یعنی ابطال اوراق و اخذ رمز آن جهت استفاده از تسهیلات پس از خرید آن صورت می گیرد.

زمان تقریبی
سه روز کاری

۷- پس از ابطال اوراق خریداری شده و دریافت رمز آن می توان گفت که به پایان فرآیند دریافت وام نزدیک شده ایم. در این مرحله با استفاده از رمز دریافتی اوراق قرارداد وام در سیستم تسهیلات بانک مسکن ثبت شده و قراردادها همراه با پیش نویس سند رهنی جهت ارائه به دفتر خانه آماده می شود. همانطور که در مرحله ۴ توضیح داده شد تسهیلات گیرندگان با سپرده در این مرحله پیش نویس سند رهنی خود را جهت تحویل به دفترخانه دریافت خواهند کرد.

حضور خریدار، فروشنده و ضامن در این مرحله جهت امضای قراردادها و فرمهای مربوطه لازم است.

فرمهای تهیه شده در این مرحله شامل: مبایعه نامه بانک که باید به امضای فروشنده و خریدار برسد. ۲- قرارداد تسهیلاتی که باید خریدار و ضامن انرا امضا کنند و دست اخر پیش نویس سند رهنی است که فقط توسط شعبه مهر، امضا و تایید میگردد.

پس از امضا و تکمیل فرمهای مذکور خریدار و فروشنده همراه با پیش نویس سند رهنی و چک تسهیلات که از شعبه دریافت کرده اند باید به دفترخانه مراجعه کنند.

زمان تقریبی
یک هفته

۸- در دفترخانه سند ملک به نفع بانک رهن می شود و پس از مراجعه خریدار و فروشنده از دفترخانه، چک تسهیلات که در وجه فروشنده نوشته شده و توسط دفترخانه تایید شده قابل پاس شدن در شعبه است.

پس از ثبت سند رهنی در سیستم تسهیلات بانک مسکن، فروشنده چک خود را که معادل مبلغ تسهیلات است دریافت کرده و خریدار نیز کارت قسط خود را تحویل خواهد گرفت.

زمان تقریبی
یک روز

آنگونه که خواندید میتوان مدت زمان تخمینی اخذ وام از زمان درخواست وام تا دریافت کارت قسط  را بین دو تا چهار هفته دانست که بهتر است در توافقات بین خریدار و فروشنده این مدت زمان قید شود. البته آنچه به عنوان زمان تقریبی هر مرحله ذکر شده ممکن است در شعب مختلف و در موقعیتهای متفاوت کمی فرق کند اما روال کلی آن چیزیست که بیان شد.


سید مسلم ثابتی

سید مسلم ثابتی

کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی

746 دیدگاه

علی · خرداد ۳, ۱۳۹۷ در ۹:۵۰ ق.ظ

با سلام و تشکر از پاسخ گویی شما
من یکی از آپارتمانهای پدرم قول نامه کردم و ۱۰۰ میلیون هم تا الان پرداخت کردم
ولی امروز بانک اعلام کرد که وام (مسکن یکم زوجین) به خانه پدر تعلق نمیگیره
یعنی هیچ راهی نیست؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · خرداد ۴, ۱۳۹۷ در ۳:۱۶ ب.ظ

  سلام. تنها در صورتی میتوانید از پدرتان منزل خرید کنید و وام بگیرید که ان منزل واحدی از آپارتمانی باشد که پدرتان ساخته. و پروانه ساخت بنام پدرتان باشد.

دینا · خرداد ۲, ۱۳۹۷ در ۸:۵۹ ق.ظ

خریدار مسکنی هستم که از پروانه اش بیستو دو سال میگذرد منتها تاریخ شروع پروژه پانزده سال پیش میباشدو پایانکار آن ۱۰ سال میباشد آیا راهی وجود دارد تا ازتسهیلات مسکن استفاده نمیایم ؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · خرداد ۴, ۱۳۹۷ در ۷:۲۰ ق.ظ

  شما فقط میتوانید وام اوراق دریافت کنید. آنهم فقط ۳۵ میلیون تومان که همراه با جعاله جمعا ۵۵ میلیون خواهد شد

رضا · خرداد ۲, ۱۳۹۷ در ۳:۱۸ ق.ظ

با سلام و خسته نباشید خدمت آقا ثابتی عزیز
به نظر شما این تصویب جدید هیئت وزیران مبنی بر کاهش دوره خواب پول از ۶ به ۵ماه و باز پرداخت از ۱۲ به ۱۵ سال برام ما حساب مسکن یکما در بافت فرسوده کی به بانک ابلاغ میشه
امکانش هست تا پایان ماه بانک‌ها اجرایی کنن؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · خرداد ۳, ۱۳۹۷ در ۱۲:۲۵ ب.ظ

  سلام. فعلا چیزی مشخص نیست

زهره رحمانی · خرداد ۱, ۱۳۹۷ در ۱۱:۵۵ ق.ظ

سلام خسته نباشید ، من میخوام وام مسکن بگیرم ، وام که ۳ دونگ ۳ دونگ با همسرم بخرم وام صد میلیونی ضامن یک نفر میخواد یا دو نفر ، اقساط وام چطور هستش، ممنون میشم راهنماییم کنید

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · خرداد ۲, ۱۳۹۷ در ۶:۳۵ ب.ظ

  سلام. تعیین شرایط ضامن در اختیار شعبه است. اقساط حدود ۱٫۶۷۰٫۰۰۰ تومان است

ehsan · خرداد ۱, ۱۳۹۷ در ۹:۰۶ ق.ظ

سلام جناب ثابتی دلیل خاصی داره جواب منو نمیدین؟پیامای بعد از منو که جواب دادین.سوال بدی کردم؟؟؟از وام مسکن بود دیگه

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · خرداد ۱, ۱۳۹۷ در ۴:۵۹ ب.ظ

  سلام دوست عزیز. متاسفانه سوال شما را پیدا نمیکنم. لطفا مجددا سوال خود را بفرمایید یا از طریق ایمیل با من در تماس باشید.

علی ثابتی · اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷ در ۵:۲۶ ق.ظ

سلام ممنون از سایت خوبتون
من ۲سوال داشتم
۱.بنده حداقل موجودی رو برای مسکن یکم سپرده‌گذاری کردم که با این حساب ۳۶ماه دیگه نوبت به دریافت وام من میرسه حالا تو این ۳سال اگر شرایط تسهیلات بهتر بشه (مثلا سود بازپرداخت سپرده کمتر بشه یا مبلغ وام بیشتر بشه) آیا این مورد به بنده هم تعلق میگیره؟ و درضمن اگر شرایط بدتر بشه چطور(مثلا سود بازپرداخت بیشتر بشه)؟
۲.پس از افتتاح سپرده بنده فقط یک کارت الکترونیکی طلایی دریافت کردم آیا نیازی نبود بانک به بنده برگه یا رسیدی بده که داخلش مبلغ سپرده گذاری شده از سمت من و دیگر موارد قرارداد داخلش باشه؟
پیشاپیش از پاسخگویی شما سپاسگذارم

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · خرداد ۱, ۱۳۹۷ در ۵:۲۰ ب.ظ

  سلام. بله، شرایط وام شما با توجه به زمان اخذ وام (و نه زمان سپرده گذاری) تعیین خواهد شد. / نیازی به رسید نیست و آن کارت همه چیز است.

یاسمن · اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷ در ۸:۴۰ ق.ظ

سلام و خسته نباشید.
من میخوام از یه بانکی روی سند ملکی وام بگیرم بازپرداخت اقساط ۳ ساله هست ولی بانک گفته سند ده ساله میره تو رهن بانک این یعنی چی؟ مشکلی پیش میاد؟ من اگر ۳ ساله اقسطم تموم شه یعنی نمیتونم از رهن در بیارم سندو؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷ در ۲:۰۲ ب.ظ

  سلام. اگر بانک مسکن باشد بعد از پرداخت بدهی بلافاصله نامه فک رهن را میتوانید دریافت کنید

سجاد اسفندیاری · اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷ در ۸:۱۹ ق.ظ

سلام و تشکر بخاطر کمک ها و راهنمایی های بی دریغتان …
عذر میخوام ؛ میخواستم بدونم که از زمان دریافت وام تا زمان پرداخت اولین قسط وام های بدون سپرده ؛ تنفسی وجود داره ؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷ در ۲:۰۳ ب.ظ

  سلام. خیر، یکماه بعد از ثبت سند در دفترخانه اقساط شروع می شود

فرزانه تشکری · اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷ در ۴:۱۰ ق.ظ

سلام
من خانه ای قول نامه کردم که ارزش قیمت کلش ۱۹۵ میلیون تومان می باشد. در ابتدا یک چک ۵۰ میلیونی به مالک دادیم و رهن خانه که مستاجر نشسته ۶۰ میلیون است و الباقی که ۸۵ میلیون می شود را قرار است وام مسکن با اوراق که به زوجین می دهند بگیریم. امکان اینکه ۱۰۰ میلیون وام بگیریم با وجود اینکه در قولنامه دریافت هزینه در محضر را نوشته ۸۵ میلیون وجود دارد؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · خرداد ۱, ۱۳۹۷ در ۵:۳۱ ب.ظ

  سلام. بله، میتوانید در بانک درخواست وام ۱۰۰ تومانی بکنید

احسان · اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۷ در ۹:۳۶ ق.ظ

با سلام و تشکر از وقتی که می گذارید. من وام مسکن یکم رو ثبت نام کردم و تا چند وقت دیگه نوبتم میشه. چند سوال داشتم که لطف می فرمایید اگه پاسخ دهید چون فکرمو مشغول کرده و نیاز به دانستنشون هست:
۱-آیا برای خرید خانه هایی که خودشان دارای وام هستند و کسی که در خانه است هم اکنون در حال پرداخت وام است مشکلی ایجاد نمی شود؟اگر روی آن خانه ها بخواهم وام بگیرم، وام قبلی چه می شود؟؟
۲-کسی که پول تو بانک میزاره و بعد از یک سال وام مسکن یکم رو میگیره آیا بعدشم میتونه دوباره با اوراق هم رو همون خونه وام بگیره؟؟یا روی یه خونه دیگه؟؟
۳-گفته شده است که تعداد ماه های مورد نیاز برای خواباندن پول از ۱۲ ماه به ۱۰ ماه کاهش پیدا کرده است.آیا این خبر صحت دارد؟؟و در صورت صحت این حرف آیا دوره های میانگین گیری از ۶ به کاهش پیدا می کند؟
۴-برای وام مسکن یکم وقتی خود سند خانه در رهن بانک قرار می گیرد چرا دیگر ضامن نیاز است؟
ممنون و تشکر پیشاپیش

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · خرداد ۱, ۱۳۹۷ در ۵:۳۸ ب.ظ

  سلام. ۱- روی هر ملک تا سقف مشخصی میتوان وام گرفت. مثلا در شهری مثل ابادان که سقف وام ۵۰ میلیون است اگر الان روی ملک ۳۵ میلیون وام وجود دارد فقط میتوانید ۱۵ میلیون وام بگیرید و امکان اخذ وام ۵۰ میلیون دیگر وجود ندارد. ۲- خیر، روی همان خانه نمیتوان وام گرفت. ۳- هنوز چیزی ابلاغ نشده. ۴- سند رهن است و ضامن جهت تضمین پرداخت اقساط .

اکرم محمدی · اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۷ در ۳:۵۲ ق.ظ

سلام.وامی که برای مسکن میگیریم آیا امکان داره بعد از چند سال مسکن را بفروشیم و وام رو به مسکن جدید انتقال بدیم؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷ در ۱:۳۶ ب.ظ

  بله. به این عمل تعویض وثیقه میگویند که براحتی قابل انجام است

سعید · اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۷ در ۵:۱۵ ب.ظ

سلام و ممنون از اطلاعات مفید شما
من ۴ سال پیش وام مسکن جوانان گرفتم با اقساط ۶۰ ماهه
الان یک سال از اقساط من باقی مونده

سوال من اینه که میتونم مجددا بعد از اتمام اقساط از وام مسکن استفاده کنم؟
اگر پاسخ مثبته میتونم در یک سال آینده سپرده گذاری انجام بدم و بعد از اتمام اقساط اقدام کنم یا باید اوراق خریداری کنم؟

و سود تسهیلات به این شکل چند درصده؟
ممنونم

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷ در ۱:۴۰ ب.ظ

  سلام. میتوانید وام جوانان (۹ درصد) یا اوراق (۱۷٫۵ درصد) استفاده کنید. از وام مسکن یکم نمیتوانید استفاده کنید.

تورج · اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۷ در ۱۱:۳۲ ق.ظ

با سلام آیا می توان وام کد ۶۲ نیروی انتظامی و وام مسکن را با هم دریافت کرد؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷ در ۱:۵۰ ب.ظ

  سلام. بله، مشکلی نیست

رامین · اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۷ در ۱۲:۲۲ ب.ظ

سلام و خسته نباشید میگم به جناب ثابتی، خیلی ممنون که کمک می کنید.
موعد وام مسکن یکم بنده اول مرداد می باشد و با توجه به اینکه خونه رو قرارداد کرده م و پس از کلی خواهش و تمنا فروشنده حاضر به صبر تا تاریخ ۱۴ مرداد شد می خواستم بپرسم
۱- با توجه به عجله فروشنده ، میشه یک هفته زودتر از موعد وام پرونده تشکیل داد تا زمان پرداخت کوتاهتر باشد؟
۲- برای وام جعاله و مسکن یکم اقدام خواهم کرد سوال اینکه برای جعاله نیز فرایند و زمان وام اوراقی طی می شود و با توجه به اینکه اوراق را خریداری نموده ام حدودا چقد زمان می برد ؟
۳- با توجه به شرایط فروشنده بنده بخش زیادی از مبلغ فروش را پرداخت نموده ام و همه مبلغ وام برای فروشنده نیست و قصد دریافت چک از ایشان را برای روز پرداخت دارم در این خصوص که براب بانک مشکلی وجود ندارد؟
با تشکر

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۷ در ۳:۵۹ ق.ظ

  سلام. ۱- بله، در صورت موافقت بانک مشکلی ندارید. ۲- جعاله همزمان با خرید انجام می شود. حدود دو هفته زمانبر خواهد بود. ۳- این موضوع ارتباطی با بانک ندارد. همه ی وجه وام (بدون جعاله) به حساب فروشنده واریزخواهد شد

رضا · اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۷ در ۹:۱۹ ق.ظ

سلام
من ۴۰ میلیون توحساب مسکن یکم گذاشتم می خوام ۱۲۰ میلیون بگیرم
الان ۱۳ ماه گذشته می خواستم بدونم.
اون ۳ ماه که مونده میشه اوراق خرید یا باید برای ۶ ماه اوراق بخرم یعنی اون سه ماهم تو دوره خواب پول محصوب میشه؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۷ در ۴:۰۱ ق.ظ

  سلام. دوره های وام باید ضریبی از شش ماه باشد. شما میتوانید دوره تان را ۱۲ ماهه در نظر بگیرید که احتمالا امتیازتان کم خواهد بود و ما بقی را تا یقف وام اوراق، اوراق تهیه کنید.

مرجان · اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷ در ۵:۳۱ ق.ظ

سلام،
من بیش از یک سال هست که برای مسکن یکم اقدام کردم و هم اکنون امکان اخذ این وام رو دارم. برای خانه ای که در نظر دارم خریداری کنم، از تاریخ جواز ساخت بیش از ۱۵ سال گذشته (تاریخ جواز ساخت ۱۳۷۹هست) ولی از تاریخ پایان کار خانه ۱۳ سال هست که گذشته (تاریخ اخذ پایان کار ۱۳۸۴ هست)، آیا واقعا هیچ راهی برای اخذ این وام وجود نداره؟ یعنی آیا رییس شعبه نمیتوانند بنابه صلاحدید کاری انجام بدهند؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۷ در ۳:۲۷ ق.ظ

  سلام. متاسفانه از آنجا که تاریخ پروانه ساخت بالای ۱۵ سال است امکان اخذ وام وجود ندارد.

اسماعیل · اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷ در ۴:۲۶ ب.ظ

سلام.خسته نباشید..میخوایم یه اپارتمان خریداری کنیم که مسکن شهرسازی سندش رو تحویل نداده(بحث سر زمین ملک هست که مسکن شهرسازی میگه باید پولش روبدید) الان ۶ساله ازاین موضوع میگذره بانک مسکن هم بدون سند وام رو قسط بندی نمیکنه،وام بانک مسکن درکل ۲۰ میلیون بوده ولی الان میگن چون قسط بندی نکردید شده ۳۰ میلیون.سوالم اینه راهی نیست بشه بدون سند قسط بندی کرد که هی این وام بیشتر نشه؟ و اینکه چجور و چند درصد حساب کردن که ۲۰ میلیون شده ۳۰ میلیون تومن؟
اینجا هرچی میریم بانک درست جوابمون نمیدن

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۷ در ۳:۲۹ ق.ظ

  سلام. شما میتوانید به صورت تدریجی (بدون سند) و با ارائه ضامن دولتی با گواهی کسر حقوق وام را قسط بندی کنید./ سود مشارکت بستگی به عوامل متعددی چون زمانف نرخ و .. دارد.

سعید · اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷ در ۱:۰۵ ب.ظ

سلام من ۲۳ فروردین ۹۷ مسکن یکم حساب باز کردم.قانون سود ۸ درصد در ۱۹ اردیبهشت اجرا شد.میخاستم ببینم شامل منم میشه؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۷ در ۳:۳۰ ق.ظ

  سلام. بله، شما میتوانید وام خود را با نرخ ۸ درصد بگیرید

انصاری · اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷ در ۴:۵۲ ق.ظ

سلام . با توجه به تحرک بازار مسکن در روزهای اخیر ، حداکثر زمان جهت رسیدن به مرحله آخر (محضر ) و اخذ وام چند روز باید در نظر گرفت؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷ در ۱:۲۸ ب.ظ

  سلام. همان مدت است و تغییر آنچنانی نکرده

امیر · اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۷ در ۷:۲۳ ق.ظ

با سلام و احترام
آیا این کاهش سود وام مسکن یکم به افرادی که وامشون رو چندماه پیش دریافت کردند هم تعلق میگیره یا اونها باید تا پایان دوره بازپرداخت با همون عدد سود قبلی قسطها رو پرداخت کنن؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۷ در ۵:۱۱ ق.ظ

  سلام. خیر، افرادی این کاهش سود را خواهند داشت که از الان به بعد برای وام اقدام کنند.

   بیگزاده · اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷ در ۹:۴۶ ق.ظ

   با سلام. تسهیلات یکجا به مشتری داده میشه یا مرحله به مرحله؟

    سید مسلم ثابتی

    سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۷ در ۴:۰۸ ق.ظ

    تسهیلات خرید یکجا و تسهیلات ساخت به صورت مرحله ای است

سارا اسمعیلی · اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۷ در ۸:۴۶ ب.ظ

سلام وقت بخیر .من ی خونه خریدم که میخوام از وام مسکن استفاده کنم از طریق خرید اوراق.که وام مسکن و وام تعمیرات با هم میشوند ۵۵میلیون.خواستم بدونم که در چه صورت وام تنفس یا استراحت داره.سال ساختش۷۹میباشد.ممنون

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۷ در ۱۲:۴۷ ب.ظ

  سلام. وام مسکن دوره تنفس ندارد و یک ماه پس از ثبت سند در دفترخانه باید اقساط آن پرداخت شود.

علی اکبر · اردیبهشت ۸, ۱۳۹۷ در ۴:۵۲ ب.ظ

با سلام و درود من یک خانه خریداری نموده و پولشم کامل پرداخت کردم سند هم بنام زدم اما کلی افتادم تو بدهی و مجبور خونه رو بفروشم تا بدهی هامو بدم میخواستم بدونم برای افرادی که سند بنامشون خورده وام تعلق میگیرد؟؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۷ در ۴:۴۰ ب.ظ

  سلام. بله، اگر وامی نگرفته باشید مشکلی برای اخذ وام جدید ندارید

محمد · اردیبهشت ۵, ۱۳۹۷ در ۷:۲۲ ب.ظ

سلام

باعرض خسته نباشید حضور شما،
مادر بنده جهت ساخت واحدی از وام مسکن یکم درحال استفاده میباشد بطوری که تنها یک مرحله از وام را دریافت کرده واین ساختمان در حال ساخت در بافت فرسوده میباشد آیا این امکان وجود دارد برای پدر نیز وام یکم ثبت نام کردو در مجموع از وام زوجین جهت ادامه ساخت استفاده نمود. ممنون از راهنمایی شما

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۷, ۱۳۹۷ در ۱۱:۲۳ ق.ظ

  سلام. از آنجا که قرارداد وام مسکن یکم با مادرتان بسته شده و سند در دفترخانه به رهن درآمده امکان تغییر در شرایط وام و افزایش آن وجود ندارد

حامد · اردیبهشت ۴, ۱۳۹۷ در ۱۰:۲۱ ق.ظ

با سلام
در صورتی که ملک مورد نظر برای دریافت وام مسکن یکم دارای وام باشد، آیا امکان خرید وجود دارد؟
با تشکر از پاسخگویی شما

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۴, ۱۳۹۷ در ۵:۲۷ ب.ظ

  سلام. بله. میتوانید ضمن خرید سند را بنام خود بزنید

زینت · اردیبهشت ۳, ۱۳۹۷ در ۳:۵۲ ب.ظ

سلام روز بخیر ۰من یک ماه دیگه میتونم وام مسکن یکم سپرده گذاری را دریافت کنم ۰ ولی از خرید خونه منصرف شدم ۰ ایا میتونم امتیاز و وامم رو به خواهرم واگذار کنم

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۴, ۱۳۹۷ در ۵:۲۷ ب.ظ

  سلام. بله، امتیاز وام مسکن یکم به بستگان درجه یک از جمله خواهر قابل واگذاری است

سپهر · فروردین ۳۰, ۱۳۹۷ در ۸:۱۸ ب.ظ

سلام خسته نباشید
همسر من سال گذشته یک خانه خریداری کرده اند که وام داشته و به ایشان انتقال داده شده است . بعد از یکسال امروز برای فروش خانه اقدام و قولنامه نوشته شده و خریدار جدید اقدام به ارسال مدارک به بانک و انتقال وام و سند رهنی است . همسر من خانه جدید خریداری کرده است که برای دریافت وام روی آن در بانک مسکن تشکیل پرونده و ارزیابی نموده است . آیا روی این خانه وام به ایشان تعلق میگیرد ؟ چه مدت باید صبر کنند تا وام قبلی از حساب ایشان حذف گردد ؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اردیبهشت ۱, ۱۳۹۷ در ۵:۳۱ ب.ظ

  سلام. اگر وام قبلی از محل اوراق بوده ارتباطی به اخذ وام جدیدتان ندارد . در ضمن بلافاصله بعد از انجام عملیات بانکی، سوابق از وام قبلی حذف خواهد شد.

محمد · فروردین ۲۲, ۱۳۹۷ در ۱۰:۱۵ ب.ظ

با سلام واحترام خدمت جنالعالی و تشکر از سایت خوبتون
اگه ممکنه جدول درصد پیشرفت فیزیکی ساختمانهای بتونی برای اخذ مرحله به مرحله وام مسکن را جهت دانلود به اشتراک بذارید.
ممنون و متشکر

محسن · فروردین ۸, ۱۳۹۷ در ۱:۰۶ ب.ظ

باسلام مجدد.من جوابمو نگرفتم..سوالم اینه من اگه ۲۷ میلیون اوراق بخرم میتونم از ۱۷ میلیون از این اوراق خریداری شدم برای گرفتن وام استفاده کنم..؟…کاری به فروش اوراق ندارم فعلن.

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · فروردین ۲۴, ۱۳۹۷ در ۹:۰۸ ب.ظ

  سلام. بله، میتوانید از مقداری از وام گرفته شده استفاده کنید و باقی برای فروش یا استفاده مجدد محفوظ است.

محسن · فروردین ۶, ۱۳۹۷ در ۵:۴۸ ب.ظ

باسلام.درصورتی که من زودتر از ارزیابی ملک مثلن ۲۷ میلیون تومن اوراق بخرم و بعد ارزیابی ملک میتونم از مبلغ کمتری از این اوراق مثلن ۱۷ میلیون اوراق استفاده کنم و ده میلیون مابقی اوراق را بعد رفتن به محضر و گرفتن وام اپارتمان بفروشم؟سوال اصلیم اینه اگه ۲۷ میلیون اوراق بخرم امکانش وجود داره از مبلغ کمتری از این اوراق بعد ارزیابی استفاده کنم و کار وامم عقب نیوفته؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · فروردین ۷, ۱۳۹۷ در ۶:۲۸ ب.ظ

  سلام.از خرید اوراقتان باید ۴ ماه بگذرد تا بتوانید آنرا بفروشید و بالافاصله بعد خرید نمیتوان اوراق وام را فروخت.

Javad · فروردین ۵, ۱۳۹۷ در ۶:۲۷ ب.ظ

با تشکر از اطلاعات مفید جناب ثابتی
سئوال. پیشاپیش پوزش می‌خواهم اگر تکراری است.

۱. در پاسخ به بسیاری از سئوالات در مورد شرایط ضامن، گفته‌اید که شرایط ضامن در اختیار شعبه است. در مجموع آیا از نظر تئوری، امکانپذیر است که فرد تسهیلات گیرنده بازنشسته (با حقوقی کمتر از اقساط) ولی ضامن کارمند رسمی با توانایی پوشش کامل اقساط باشد؟

۲. آیا می‌توان بدون پایان‌کار و مفاصا حسابهای دارایی و … برای مرحله اول، یعنی مراجعه به بانک و تشکیل پرونده به طور مشروط اقدام کرد تا پس از قیمت‌گذاری ارزیاب و قبل یا بعد (؟) از خرید و ابطال اوراق، مدارک مربوط به پایان‌کار را به پرونده اضافه کرد؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · فروردین ۶, ۱۳۹۷ در ۳:۱۳ ب.ظ

  سلام. ۱- در صورت موافقت شعبه ایشان میتواند ضامن شود. مهم اینست که ضامن از نظر شعبه معتبر باشد. حتی ممکن است بازاری باشد. ۲- خیر، پایانکار جزو مدارک لازم تشکیل پرونده است.

داریوش · فروردین ۲, ۱۳۹۷ در ۹:۰۵ ق.ظ

با سلام، در صورت انصراف پس از پایان سه دوره ۶ ماهه سپرده مسکن یکم ایا سود تعلق میگیرد؟ اگر بله چقدر؟؟ ممنون

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · فروردین ۲, ۱۳۹۷ در ۴:۱۲ ب.ظ

  ُلام. بله، سودی معادل سود کوتاه مدت (در حال حاضر ۱۰ درصد) تعلق میگیرد

حامد · اسفند ۲۶, ۱۳۹۶ در ۸:۳۷ ق.ظ

با سلام
من برای وام مسکن یکم الآن ۸ ماهه که پول گذاشتم و از اونجایی که دوره ها به صورت ۶ ماهه است، دوره اول میانگینم تقریبا ۳۵ میلیون بوده، خواستم بدونم در صورتی که میانگین دوره دوم رو به ۴۵ میلیون برسونم، میتونم در نهایت در انتهای یک سال ۸۰ میلیون وام رو بگیرم؟
با تشکر از پاسختون

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · فروردین ۲۷, ۱۳۹۷ در ۵:۴۵ ب.ظ

  سلام. بله، میتوانید با افزایش موجودی، کمبود امتیاز دوره اول را جبران کنید.

نسیم بستانی · اسفند ۲۰, ۱۳۹۶ در ۴:۰۰ ب.ظ

با سلام
ما آپارتمانی رو خریداری کردیم ، هشتاد میلیون کم داریم ،،، میخواهیم درخواست وام هشتاد میلیونی بدهیم، اگر بعد از انجام مراحل قبل از تقسیط مقداری از پول ما جور بشود ، آیا میتوانیم وام را کوچکتر کنیم؟مثلا وام چهل یا پنجاه میلیونی
و اینکه اگر مثلا وام هشتاد میلیونی رو بعد از یکسال بخواهیم تسویه کنیم باید چقدر به بانک بپردازیم

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اسفند ۲۷, ۱۳۹۶ در ۵:۴۷ ب.ظ

  سلام. تا قبل از ارسال اسناد به دفترخانه میتوانید تغییرات لازم را اعمال کنید. ولی در نظر داشته باشید که در صورت خرید اوراق بیشتر تا ۴ ماه امکان برگشت مبلغ اوراق وجود ندارد. / مبلغ تسویه وام در بانک و توسط سیستم مشخص می شود.

رامین علی نژاد · اسفند ۲۰, ۱۳۹۶ در ۳:۲۹ ب.ظ

سلام جناب ثابتی من قصد استفاده از تسهیلات ویِژه زوجین دارم اما همسر بنده در مسافرت کاری می باشد چه نوع وکالت نامه ای از ایشان اخذ کنم که هم مورد قبول بانک باشد تا بتوانم نسبت به تشکیل پرونده و اخذ وجه وام اقدام نمایم.ممنون

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · فروردین ۴, ۱۳۹۷ در ۳:۴۰ ق.ظ

  سلام. وکالت شامل خرید ملک و همچنین در رهن بردن و اخذ وام از بانک مسکن (معمولا دفترخانه ها متن را آماده دارند)

صادق پارویی · اسفند ۱۹, ۱۳۹۶ در ۴:۵۲ ب.ظ

با سلام . از زمان پایان ارزیابی و برگشت پرونده به بانک در صورتی که وام از نوع صندوق یکم باشد چقدر زمان می برد تا به محضر معرفی شویم

علي · اسفند ۶, ۱۳۹۶ در ۳:۱۵ ب.ظ

سلام. بانک گفته حدکاثر بازپرداخت وام ۱۲ سال هست. آیا با موافقت قبلی با بانک امکان کاهش دوره بازپرداخت تا ۸ سال مقدور هست یا نه؟ در غیر اینصورت کوتاه‌ترین زمان ممکن برای بازپرداخت با موافقت بانک مسکن برای وام مسکن یکم چقدر هست؟ممنون

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اسفند ۲۹, ۱۳۹۶ در ۴:۴۳ ق.ظ

  سلام. مدت زمان بازپرداخت به اختیار خود مشتری است و حداکثر میتواند ۱۲ ساله باشد. شما میتوانید یکساله یا دو ساله یا … قسط بندی کنید.

وحید · اسفند ۶, ۱۳۹۶ در ۱:۵۳ ق.ظ

عرض ادب خدمت شما سرور گرامی که بدونه هیچ چشم داشتی به مردم خدمت می کنید
بنده قصد خرید یه ساختمان مسکونی ۴یا ۶واحده را بصورت یکجا دارم . میخواستم ببینم در این حالت ایا برای هر واحد باید جدا در خواست وام بدم . یا بطور کلی پروسه اینگونه معاملات به چه شکل است .مورد بعدی که باید خدمتتون عرض کنم اینه که بنده هیچ گونه سپرده گذاری در بانک مسکن نداشته و ممنون میشم توضیح بفرمایید که بدونه سپرده و فوری هم میشه وام مسکن دریافت کرد یا نه و اگر نیاز به خرید اوراق داره . مثلا به یه ساختمان ۶واحده در گرگان تا چه سقفی وام تعلق می گیره و مبلغ اوراق و اقساط به چه شکل میشه . با سپاس فراوان بابت همراهی شما بزرگوار

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اسفند ۲۶, ۱۳۹۶ در ۶:۴۶ ب.ظ

  سلام. بله، برای هر واحد باید جداگانه تشکیل پرونده دهید. حتی اگر همه واحدها در یک مجتمع باشند. اگر نیاز فوری به وام دارید باید اوراق تهیه کنید. سقف وام اوراق هر واحد در تهران ۶۰میلیون در شهرهای بزرگ ۵۰ میلیون و سایر شهرها ۴۰ میلیون است.

صدف عسکری · اسفند ۲, ۱۳۹۶ در ۵:۴۹ ق.ظ

سلام خسته نباشید کارشناس محترم سوالی داشتم از حضورتون اینکه کسی که سپرده گذاری کرده وام ۶۰میلیونی روزودتر دریافت میکنه واین زمان چقدر طول میکشه باسپاس

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اسفند ۲۵, ۱۳۹۶ در ۶:۱۱ ب.ظ

  سلام. اخذ وام مسکن یکم زودتر از یکسال امکان پذیر نیست.

ادبی · بهمن ۳۰, ۱۳۹۶ در ۷:۱۵ ق.ظ

سلام آیا با استفاده از وام مسکن یکم میتوان خانه دیگری خرید و با فروش خانه اولی وامش را به خانه جدید منتقل نمود؟ شرایط خاصی دارد؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اسفند ۱۸, ۱۳۹۶ در ۱۲:۳۴ ب.ظ

  سلام. بله، میتوان ملک مورد رهن را عوض نمود. فقط ملک دوم هم باید شرایط وام را داشته باشد

امیر · بهمن ۲۹, ۱۳۹۶ در ۸:۲۷ ب.ظ

سلام ببخشید ایا مجرد ها هم می توان وام مسکن یکم بگیرند با تشکر

مهدی · بهمن ۲۸, ۱۳۹۶ در ۵:۰۸ ق.ظ

با سلام و خسته نباشید
سوالی در مورد ارزیاب بانک که در مراحل اخذ وام برای بازدید ملک میاد داشتم
ایا میتواند به متراژ ملک ایراد بگیرد که ملک با متراژ درج شده در سند مطابقت ندارد؟مثلا ملک۱۰۰متر در سند است اما در ظاهر۸۰متر،
بعد این بحث کارشناس بانک این موضوع برای ما هم مهم شده،آیا میتوان کاری کرد

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اسفند ۱۵, ۱۳۹۶ در ۵:۵۱ ب.ظ

  سلام. بله، یکی از وضایف ارزیاب تطبیق ملک با حدود ومتراژ درج شده در سند وتطبیق آن با پروانه ساخت و پایانکار است.

سما · بهمن ۲۶, ۱۳۹۶ در ۹:۵۵ ق.ظ

سلام. موعد من وام مسکن اولی من دوسه روز آینده هست. و یه مسکن هم پیدادکردم برای این کار. ولی مشکل اینجاست که من ایران نیستم اما برای تحویل وام به پدرم وکالت دادم که بتونن کلیه امور مربوطه از قبیل دریافت وامم رو انجام بدن. منتها من الان اونجا نیستم که بخوان سند رو به نام من بزنن و بخوان وام رو بگیرن. خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید که باید چیکار کنم. با انتقال وام به پدرم هم هیچ مشکلی ندارم ولی الان اینجام و کاری از دستم برنمیاد. میشه راهنماییم کنین؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اسفند ۲۶, ۱۳۹۶ در ۷:۱۰ ب.ظ

  سلام. پدر شما میتواند با وکالت اینکار را انجام دهد و مشکلی در این زمینه وجود ندارد

علی · بهمن ۱۷, ۱۳۹۶ در ۱۰:۲۸ ب.ظ

سلام
جهت تکمیل پرونده بانک درخواست گواهی کسر از حقوق داده است در حالی که محل کار تنها اشتغال به کار می دهد آیا با توجه به اینکه خانه در رهن بانک می رود گرفتن گواهی کسر از حقوق قانونی است ؟

سحر محمودی · بهمن ۱۶, ۱۳۹۶ در ۱۰:۳۸ ق.ظ

سلام. سوال من اینه که همسر من وام مسکن جوان داشتند. الان برای خرید خونه و دریافت وام اقدام کردن. پرونده تشکیل دادن توی بانک ب اسم خودشون. الان پشیمون شدن و میخوان خونه به نام من بشه. اما تشکیل پرونده رو دادن! چیکار میشه کرد؟؟؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اسفند ۱۱, ۱۳۹۶ در ۴:۵۳ ق.ظ

  سلام. با مراجعه به شعبه درخواست انصراف از تسهیلات بدهید.

نوید · بهمن ۱۱, ۱۳۹۶ در ۶:۳۲ ب.ظ

با عرض سلام
من ی خونه درام معامله میکنم که نیاز به ۲۰ الی ۲۵ تومن وام دارم ولی ضامن کسر اقساطی ندارم میخواستم بپرسم ایا میشه اشتغال به کار بیارم یا چک یا سفته بدم که کارمند دولتی پشتشو امصا کرده باشه.
با تشکر

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اسفند ۱۱, ۱۳۹۶ در ۴:۱۸ ق.ظ

  سلام. برای تایید شرایط ضامن با شعبه خودتان صحبت کنید.

رضا · بهمن ۹, ۱۳۹۶ در ۱۱:۱۱ ب.ظ

سلام و خداقوت
برای دریافت وام مسکن اولی آیا می شود ۳ دانگ یک خانه را فقط خریداری کرد، باتوجه به اینکه درتهران با ۸۰تومن نمیشود خانه تهیه کرد؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اسفند ۹, ۱۳۹۶ در ۳:۱۶ ب.ظ

  سلام. میتوان خرید ولی در نظر داشته باشید که همه شش دانگ رهن بانک خواهد رفت و شریک هم باید به این موضوع رضایت دهد.

احمد · بهمن ۹, ۱۳۹۶ در ۶:۰۲ ب.ظ

اگر منزل خریداری شده در شهر دیگری غیر از شهر بانک وام دهنده باشد به چه صورت باید وام را از بانک دریافت کرد؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · بهمن ۱۳, ۱۳۹۶ در ۲:۲۶ ب.ظ

  سلام. باید وام را از شعبه افتتاح کننده به شعبه ای در شهر مورد نظر انتقال دهید. اینکار به راحتی با یک درخواست قابل انجام است.

حسین · بهمن ۶, ۱۳۹۶ در ۱۰:۴۲ ب.ظ

سلام. یک سوال غیر بانکی
۱٫ کارمزد خرید خانه (بنگاه املاک ) چقدر هست؟
۲٫ کارمزد ترهین سند به نام بانک مسکن در دفاتر اسناد رسمی چقدر هست؟
با تشکر

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اسفند ۹, ۱۳۹۶ در ۳:۱۳ ب.ظ

  سلام. ۱- تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان مشمول ۰٫۵ درصد کمیسیون از هر طرف معامله است (خریدار و فروشنده هر کدام نیم درصد)، پس از آن بسته به ارزش ملک مورد معامله در رقم های بالاتر از ۵۰۰ میلیون، نسبت به مازاد ارزش مورد معامله ۰٫۲۵ درصد به کمیسیون طرفین معامله افزوده خواهد شد.
  ۲- در این سایت نرخ ها درج شده.

مهدی شرفی · بهمن ۶, ۱۳۹۶ در ۳:۴۹ ب.ظ

سلام
آیا ارزیاب هم مدارک را کنترل میکند
مدت زمان ارزیابی چقدر طول میکشد
برای مسکن یکم نهایتا پروسه چند روز تا دفترخانه طول میکشه

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · بهمن ۲۲, ۱۳۹۶ در ۳:۲۵ ب.ظ

  سلام. بله، ارزیاب هم کنترل میکند. حدود یک هفته تا ۲ هفته بعد از ارزیابی .

محمد · بهمن ۵, ۱۳۹۶ در ۴:۴۰ ب.ظ

با سلام، برای دریافت وام مسکن یکم هشتاد میلیون به مدت یک سال و پنج ماه در دو حساب سپرده گذاشتیم، برای مرحله اول قولنامه مجبور به برداشت پول ازحساب شدیم البته در هر حساب یک میلیون و پانصد باقی مانده است، یک هفته پس از برداشت پول برای دریافت وام تشکیل پرونده دادیم، سوالی که دارم این هست که تا چه مدت امتیاز کامل وام (در صورتی که مراحل پرداخت وام طول بکشد) به ما تعلق می گیرد؟
با تشکر از راهنمایی شما

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اسفند ۹, ۱۳۹۶ در ۲:۴۲ ب.ظ

  سلام. تا یکسال پس از کاهش مبلغ سپرده، امتیازتان همچنان پا برجاست.

نيلوفر · بهمن ۵, ۱۳۹۶ در ۴:۲۰ ب.ظ

من مجردم و میخواستم وام بگیرم اما با این شرایطواقعا سخته اگهبعد ۴ماه کنسل کنم پولی که تو سپرده گذاشتم و بخوام بردارم سود بهم تعلق میگیره چون الان یک ساله بدون سود سپرده کردم

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · اسفند ۹, ۱۳۹۶ در ۲:۴۱ ب.ظ

  بله، در صورت انصراف از تسهیلات، سود کوتاه مدت دریافت خواهید کرد.

جلالی · بهمن ۳, ۱۳۹۶ در ۸:۲۹ ق.ظ

باسلام ووقت بخیر،سوالی داشتم از خدمتتون ،اینکه بنده یک واحد آپارتمان جدیدالاحداث با وام ۵۰میلیونی مشارکتی بانک مسکن از پیمانکار مربوطه خریداری کردم، که زمان تقسیط وام فرارسیده وپیمانکار مربوطه اعلام کرده که بایستی همه خریداران واحدها(۱۰واحد) همزمان دربانک حضورداشته باشند تا تقسیط بندی گرددوگرنه تقسیط بندی انجام نمیشود ویک خریدار باعدم حضورش باعث زیان مالی از طرف بانک به بقیه خریداران واحدها میشود، بنده بنابه دلایلی فعلا توانایی تقسیط بندی ندارم وقراراست یکی دو ماه بعد تقسیط بندی نمایم،حالا سوالم اینه که آیا بقیه خریداران مجتمع میتوانند بدون حاضرشدن یک خریدار به بانک مراجعه وتقسیط بندی نمایند؟ وثانیا میخواستم بپرسم حداکثر زمان تقسیط بندی وام مذکور چند سال است؟ باتشکر از شما بزرگوار

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · بهمن ۱۹, ۱۳۹۶ در ۴:۰۷ ب.ظ

  سلام. برای پاسخ به سوال شما باید اطلاع کاملی از نوع وام و محل تامین آن داشته باشم. با این حال احتمال میدهم که شما قصد فروش تدریجی – بدون ارائه سند و با وجود ضامن کسر حقوق- داشته باشید که در این حالت وجود ۸۰ درصد واحدها هم کافی است.

محسن · دی ۲۸, ۱۳۹۶ در ۹:۳۳ ب.ظ

سلام
ممنون
سوالی دارم
نظر شما درمورد این وام ونحوه پرداختش وسودش چیه؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · بهمن ۱۷, ۱۳۹۶ در ۵:۲۹ ب.ظ

  سلام. هر وامی مزایا و معایت خودش را دارد. مثلا در وام اوراق شما میتوانید سریع به وام برسید و منزل مورد نظر خود را خرید کنید اما هزینه این وام بالاست. در عوض وام مسکن یکم بسیار مناسب و ارزان است ولی باید یکسال برای دریافت وام صبر کرد. به هر حال باید با توجه به شرایط خودتان نوع وام را انتخاب کنید

ایمان · دی ۲۷, ۱۳۹۶ در ۶:۱۱ ق.ظ

سلام اگر وام گیرنده در تولیدی شریک باشد برای وام ۴۰میلیون حداقل چه مقدار هم از نظر مقدار پول (در دفترخانه مبلغ شراکت در شراکت نامه قید میشود)و هم از نظر درصد شراکت شریک باشد تا برای بانک محرز شود که توانایی اقساط را دارد ممنون

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · بهمن ۱۷, ۱۳۹۶ در ۴:۱۲ ب.ظ

  سلام. متاسفانه متوجه منظورتان از سوال نشدم. لطفا توضیح بیشتری دهید

امین · دی ۲۵, ۱۳۹۶ در ۷:۴۸ ق.ظ

اگر زوجی اقدام به افتتاح حساب برای دریافت وام مسکن یکم برای یک پلاک ثبتی اقدام کنند سند پلاک ثبتی باید سه دونگ سه دونگ باشد یا میشود به نام یکی از زوجین باشد بابت راهنمایی های عالی شما تشکر

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۲۶, ۱۳۹۶ در ۲:۵۹ ب.ظ

  اگر قصد اخذ وام زوجین دارید باید حتما منزل به صورت مشترک باشد (۳دانگ و ۳ دانگ یا ۲ دانگ و ۴ دانگ یا …)

محمد صفری · دی ۲۴, ۱۳۹۶ در ۱۰:۰۴ ب.ظ

سلام
اقا ما سه تا سوال داریم خیلی مهم و فوری

ما میخوام یه وام خرید مسکن(۷۰ تومن بنیاد شهید) رو از یکی بخریم و سند داریم اما سند مشکلاتی داره که خواستم ببینم قابل رفع هست یا نه

۱- از ساخت ملک ۲۴ سال میگذره..ایا این ۴ سال بخشیده میشه؟راهی هست؟

۲‍- ‍‍پایان کار داریم اما قدیمیه و مال همون موقع(۲۴سال قبل هست) ایا این قابل قبول هست یا خیر؟اگر نه چه راهی داره واسه رفع این مشکل؟ (اینم بگم که ماده ی ۲۸۰۰ رو رعایت نکرده اما جریمه رو کامل داده و فیشش هم موجوده )

۳- خونه ی ما ضد زلزله نیست
ــــــــــــــــــ
ممنون میشم اگه جوابهر سه سوال رو جدا جدا بفرمایید
ممنونم

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · بهمن ۱۳, ۱۳۹۶ در ۲:۳۵ ب.ظ

  سلام دوست عزیز. اطلاعاتم از وامهای بنیاد شهید کامل نیست. فکر کنم بانک تجارت این وامها را پرداخت میکند.

رسول · دی ۲۴, ۱۳۹۶ در ۵:۵۱ ب.ظ

با سلام خدمت آقای ثابتی عزیز. بنده در حال خرید خانه ای نوساز هستم که پروانه ساخت دارد ولی فروشنده برای دریافت سند و پایان کار اقدام نکرده ولی مشکلی برای اخذ سند و پایان کار وجود ندارد.با توجه به اینکه در حال اقدام برای دریافت وام هستم و زمان دریافت وام بنده فرا رسیده است مشکلی برای دریافت وام پیش نمی آید؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۲۶, ۱۳۹۶ در ۳:۱۷ ب.ظ

  سلام. برای اخذ وام وجود سند، پروانه ساخت و پایانکار لازم و ضروری است

فائزه · دی ۲۳, ۱۳۹۶ در ۱۰:۴۶ ب.ظ

سلام خسته نباشید.سوالم اینه که برای وام مسکن یکم هر دو نفر آقا و خانم باید کارمند باشند؟آخه شوهرم نظامیه و خودم دانشجو

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۲۶, ۱۳۹۶ در ۲:۳۸ ب.ظ

  سلام. یک قاعده کلی وجود دارد و ان اینست که هر وام گیرنده ای باید درآمد ثابتی داشته باشد تا از عهده پرداخت اقساط برآید با اینحال در برخی مواقع میتوان با ارائه ضامن این مشکل را حل کرد. تعیین شرایط ضامن در اختیار شعبه است

محمد · دی ۲۳, ۱۳۹۶ در ۴:۱۰ ب.ظ

باسلام من برای مسکن یکم تشکیل پرونده دادم و استعلام از شهرالکترونیک و مسکن و شهرسازی رو دادم و گفتن که برای ارزیابی ملک میان اما یه تماس از طرف بانک‌داشتم که مشخصات ظاخری ملک رو پرسیدن و تمام.الان از اون تاریخ یک هفته میگذره و به بانک‌که مراجعه کردم گفتن هنوز پروندت آماده نیست خواستم بدونم الان من چه مراحل دیگه ای رو پیش رو دارم و چه مدت زمان دیگه ای بایستی منتظر باشم تا گرفتن وام.

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۲۶, ۱۳۹۶ در ۲:۳۵ ب.ظ

  سلام. بعد از تشکیل پرونده بایستی ارزیاب بانک به ملک مراجعه کند. این پروسه معمولا یک هفته تا ۱۰ روز طول میکشد.

مریم · دی ۲۳, ۱۳۹۶ در ۷:۱۹ ق.ظ

سلام .از وبلاگ خوبتون ممنونم.اینکه با حوصله جواب میدید.امروز ما تونستیم وام مسکن یکم رو بگیریم.واقعا این مطلبتون خیلی ب ما کمک کرد حتی زمانهایی که گذاشته بودید واقعا درست بود.ما تقریبا ۲۰روز طول کشید.

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۲۶, ۱۳۹۶ در ۲:۱۹ ب.ظ

  سلام. خرید منزل جدید را تبریگ میگویم و آرزوی شادی و موفقیت برایتان دارم و از اینکه زحمات من باعث راهگشایی و کمک به هموطنی شده به خود می بالم و خدا را شاکرم.

محمدي · دی ۲۱, ۱۳۹۶ در ۳:۳۵ ب.ظ

سلام.من همه این مراحل را رفتم و مدارک را گرفتم .(وام مسکن یکم با سپرده یکساله) امروز که نامه بانک خطاب به دفترخانه را گرفتم تو نامه دیدم نوشته
“نرخ ما فی الذمه :١۵.۵ درصد” !!!!
این سودش که ٩.۵ درصده
لطفا راهنماییم کنید ! این اشتباه تایپیه یا واقعیه؟؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۲۱, ۱۳۹۶ در ۷:۳۹ ب.ظ

  سلام. نرخ ما فی الذمه یعنی نرخ جریمه که طبق قانون برابر است با نرخ بهره وام به علاوه ۶ درصد (۹٫۵ +۶=۱۵٫۵)

امین · دی ۲۱, ۱۳۹۶ در ۷:۲۷ ق.ظ

وام گیرنده مسکن یکم اگر شغل آزاد (بازاری)باشد برای اثبات توانایی پرداخت اقساط که حکم استخدامی، فیش حقوقی، و ضامن دولتی نداشته باشد چگونه میتواند از این تسهیلات استفاده کند تشکر.

محمدعلی نورایی · دی ۱۹, ۱۳۹۶ در ۸:۵۰ ق.ظ

سلام و خسته نباشید
می خواستم ببینم از زمان تشکیل پرونده مدت زمان آماده شدن وام به طور معمول چند روز هست ؟

مریم · دی ۱۸, ۱۳۹۶ در ۱۲:۳۳ ب.ظ

سلام خدا قوت.آیا استعلام هایی که دفتر خانه میگیره همون استعلام های بانکه؟ایا بانک هم سند ملک رو استعلام میکنه که در گرو نباشه؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۱۸, ۱۳۹۶ در ۳:۲۹ ب.ظ

  سلام. خیر، تفاوت دارد. شعبه در صورتی که لازم دید میتواند استعلام کند.

حسینی · دی ۱۷, ۱۳۹۶ در ۱:۴۲ ب.ظ

سلام.
بنده و همسرم مسکن اولی هستیم که جهت وام مسکن۱۲۰ ملیونی یکسال پیش ثبت نام نمودیم. با توجه به سپرده یکساله و در رهن رفتن سند منزل آیا جهت اخذ وام ضامن نیاز می باشد؟؟

حیدری · دی ۱۳, ۱۳۹۶ در ۱۱:۵۲ ق.ظ

سلام خسته نباشید من و همسرم برای مسکن یکم سپردهگذاری کردیم الان که میخوایم وام بگیریم فرم ج همسرم مشکل دارد مبخواستم بپرسم میسه امتیازشو انتقال بدن به من با تشکر

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۱۸, ۱۳۹۶ در ۳:۲۰ ب.ظ

  سلام. خیر، هر نفر تا سقف خاصی میتواند وام بگیرد و اینگونه نیست که یک نفر قادر باشد ۱۲۰ یا ۱۸۰ میلیون وام دریافت کند.

میلاد خاک کار · دی ۱۳, ۱۳۹۶ در ۵:۲۰ ق.ظ

سلام خسته نباشید.بنده منزلی رو میخوام خریداری کنم.در مورد ضامن جهت اخذ وام.آیا همسر میتونه ضامن محسوب بشه؟

کرمانشاهی · دی ۱۱, ۱۳۹۶ در ۱۱:۲۵ ب.ظ

سلام جناب ثابتی ممنون بابت اطلاع رسانی مفید و مؤثرتون ، من یه خونه برای فروش گذاشتم که وام اوراق مشارکت داره که اگه همین الآن بخوام تسویه کنم ۴۷ میلیون باید بدم . خریدار این ملک خودش در بانک مسکن سپرده داره و با همسرش میخوان روی این خونه که سندش در رهن بانک مسکن است وام زوجین بگیرند آیا امکان داره اون ۴۷ میلیون بنده به خریدار جابجا و بجای یکی از وامهای زوجین قرار بگیره ؟ در واقع فقط یک نفر از این زوجین سهم وام خودش رو بگیره ؟ و بعبارتی این دو وام به نوعی تجمیع بشه . ممنون

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۱۸, ۱۳۹۶ در ۳:۱۸ ب.ظ

  سلام. بله، مشکلی ندارد. یک نفر وام شما را دارد و دیگری وام سپرده

محرم · دی ۹, ۱۳۹۶ در ۳:۱۰ ب.ظ

سلام . من قصد دارم یک معامله سوری انجام دهم. خانه به اسم عروسم شود و ایشان وکالت بلاعذل به بنده بدهد. البته یک مبایعه نامه هم بین ما نوشته میشود و انگار من مجددا خانه را خریداری کردم. آیا مشکلی برای بنده ایجاد میگردد

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۱۳, ۱۳۹۶ در ۴:۴۹ ب.ظ

  سلام. معامله صوری باطل بوده و از نظر بانک غیر قانونی است.

محمد حسن · دی ۸, ۱۳۹۶ در ۱۱:۳۲ ق.ظ

جناب آقای ثابتی
با تشکر از وبلاگ مفیدتون
سوال داشتم

من و خانمم سپرده گذاری مسکن یکم رو ابتای مهر انجام دادیم و به عبارتی زمان دریافت وام میشه اول سال اینده.
از طرفی برای اینکه اپارتمان گرون نشه کلی گشتیم و یک مورد برای خرید پیدا کردیم و مبایعه نامه نوشتیم به این شکل که تا موقع سند که تقریبا یک ماه دیگه است بخشی از پول رو بدیم و خود مالک به عنوان مستاجر ما تا موعد وام بشینه داخل اپارتمان. زمان تخلیه ما همون موعد وام میشه و لذا ما میتونیم از پول وام قسط آخر رو پرداخت کنیم.

حال سوالم اینه که با توجه به اینکه یک ماه دیگه سند به اسم ما میخوره آیا برای گرفتن وام در مهرماه سال آینده مشکلی پیش نمیاد؟
یعنی میتونید روی همین معامله که سند هم به اسممون خورده برای وام اقدام کنیم؟
ممنوم میشم اگر جواب بدید

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۱۳, ۱۳۹۶ در ۴:۴۷ ب.ظ

  سلام. اگر سند بنامتان شده باشد اصلا امکان اخذ وام روی آن وجود ندارد. شما باید برای ملکی درخواست تسهلات بدهید که بنامتان باشد. میتوانید از صاحب ملک وکالت بگیرید. (بدون سند زدن)

مریم · دی ۸, ۱۳۹۶ در ۷:۱۵ ق.ظ

با سلام.نظرات رو میخوندم گفته بودید اگه وام بانک مهر اقتصاد ب اسم خرید مسکن گرفته شده باشه وام تعلق نمیگیره.اگه وام بان مهر به نام خانم باشه و اقا بخواد وام مسکن یکم بگیره چطور؟یعنی آقا ۳۰تومن یکسال خوابونده باشه و ۶۰ تومن تعلق بگیره.

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۱۳, ۱۳۹۶ در ۳:۵۹ ب.ظ

  سلام. مشکلی نیست. وام گرفتن یکی از زوجین برای دیگری مشکلی ایجاد نمی کند.

علی · دی ۷, ۱۳۹۶ در ۸:۵۵ ق.ظ

با سلام و تشکر از راهنمایی‌های شما
برای وام مسکن یکم جهت ساخت از چه زمانی اقدام بشه؟ برای شروع اخذ وام چه مدارکی نیاز هست؟ وام رو در چند مرحله پرداخت میکنن؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۱۳, ۱۳۹۶ در ۳:۲۶ ب.ظ

  سلام. سود زمان مشارکت از زمان دریافت اولین مرحله سهم الشرکه آغاز خواهد شد و مدارک لازم شامل پروانه ساخت، سند و نقشه هاس ساختمانی است. وام مشارکت از محل صندوق یکم میتواند در دو یا سه مرحله پرداخت شود.

علی · آذر ۲۹, ۱۳۹۶ در ۳:۰۶ ب.ظ

سلام
پدر من میتونه ضامن مادر من بشه سند به اسم مادرم هست
یا من میتونم سفته بدم هم پدرم ضامن بشه هم من سفته بدم یا چک
برای وام جعاله

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۱, ۱۳۹۶ در ۱۲:۵۴ ب.ظ

  سلام. شرایط ضامن در اختیار شعب است. با مسئول شعبه ای که تصمیم به اخذ وام از آنجا را دارید صحبت کنید.

عرفان · آذر ۲۸, ۱۳۹۶ در ۱۱:۴۹ ب.ظ

سلام.برای خانه ۱۳ ساله ۸۵ متری ، با حقوق یک میلیون سیصد حقوق بازنشستگی میتوان ۷۰ میلیون وام اوراق گرفت؟معمولا چند ساله بازپرداخت درنظر گرفته میشه و چنددرصد کارمزد(سود) روی وام افزوده میشه؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۱, ۱۳۹۶ در ۱۲:۵۹ ب.ظ

  سلام. در کل مشکلی ندارد ولی باید از طریق ارزیاب بانک کارشناسی شود. بازپرداخت حداکثر ۱۲ ساله است. وام مسکن کارمزد آنچنانی ندارد.

رضا · آذر ۲۸, ۱۳۹۶ در ۷:۵۸ ب.ظ

سلام جناب ثابتی

بنده امتیاز وام ۱۲۰ میلیونی مسکن یکمم کامل شده از انجا که قصد دارم اپارتمانی کوچکتر را ب ا اپارتمان بزرگتر معاوضه نمایم واهمه ان دارم که بهر دلیل وام به من تعلق نگرفته و طرف معامله از بنده ادعای خسارت نماید .چه راهکاری پیشنهاد می فرمایید

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۱, ۱۳۹۶ در ۱۲:۵۰ ب.ظ

  سلام. اگر خودتان شرایط اخذ وام مسکن یکم را داشته باشید (قبلا وام مسکنی نگرفته باشید و فرم ج سبز باشد ) همچنین منزلتان هم مشکلی نداشته باشد ( ارزشش کفاف وام را بدهد. ۱۵ سال ساخت بیشتر نباشد و ..) نباید نگران چیزی باشید.

خريدار · آذر ۲۸, ۱۳۹۶ در ۷:۱۱ ق.ظ

سلام ممنون از سایت خوبتون
من و همسرم وام اولی زوجین سپرده داریم
مسکنی خریداری کردیم تمام کارهای بانک انجام شده مارو به دفترخانه معرفی نامه دادند وما به دفترخانه مراجعه کردیم اونجا گفتند فروشنده باید بره کارهای دارایی انجام بده .سوالم اینه که دیگه این مرحله دقیقا چیه چقدر طول میکشه واقعا نگرانیم لطفا کمک کنید.

ف · آذر ۲۵, ۱۳۹۶ در ۴:۱۹ ب.ظ

با سلام ممنون از سایت خوبتون و وقتی که میزارین واسه پاسخ
از خدمتتون یه سوال داشتم من ششم بهمن موعد وام مسکن یکم هست میخاستم بدونم از چه زمانی شروع کنم واسه پیدا کردن خونه یعنی اگر خونه رو پیداکردم میتونم مراجعه کنم واسه تشکیلپرونده یا باید تاز مانی که موعد وامم میرسه صبر کنم .ممنون از راهنماییتون

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۱, ۱۳۹۶ در ۱۲:۳۰ ب.ظ

  شما میتوانید از یک هفته زودتر تشکیل پرونده دهید. تا مراحل ارزیابی طی شود.

آرین · آذر ۲۵, ۱۳۹۶ در ۳:۰۰ ب.ظ

سلام و با تشکر از وقتی که می‌گذارید من فروشنده یک واحد آپارتمان هستم خریدار برای دریافت وام اقدام کرده اول شعبه گیر داد که سند باید تک برگی بشه که همین کلی کارو عقب انداخت حالام میگن پایان کار و گواهی ساختمان ملاک سن بنا نیست باید جواز رو بیاری تا تا تاریخ تخریب ملک قبلی رو ملاک قرار بدیم من نمیدونم چطور زمان تخریب و ساخت ملک رو جزو عمر ساختمان حساب میکنن خوب یهویی بجای ۲۰ سال به ۱۵ سال بیشتر وام نمیدیم

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · دی ۱, ۱۳۹۶ در ۱۲:۲۷ ب.ظ

  سلام. ملاک تعیین عمر منزل پروانه ساخت است که بدون وجود آن امکان وامدهی وجود ندارد. به عبارتی پروانه ساخت از الزامات اخذ وام است.

مریم · آذر ۲۳, ۱۳۹۶ در ۱:۳۸ ب.ظ

بسیار عالی بود.عذر خواهی میکنم ما یک ساله واسه مسکن یکم پول خوابوندیم.الان یه خونه گیر آوردیم مدارک رو بانک دیده گفته وام بهش تعلق میگیره.به نظر شما گرفتن وامش چقد طول میکشه.این یک ماهی که شما گفتید واسه وام اوراقی بود

محمد حسین رنگی · آذر ۲۰, ۱۳۹۶ در ۸:۵۳ ب.ظ

سلام وقت بخیر من ملکم ارزیابی شده و از قبل هم کد بورسی داشتم با خرید اوراق به اندازه ارزیابی و ارائه به بانک چند روز مراحل تحویل پول به فروشنده صورت میگیره ؟ ممنون

مهدی · آذر ۲۰, ۱۳۹۶ در ۷:۴۴ ب.ظ

سلام میخواستم بدونم برای تشکیل پرونده وام اوراق ۶۰میلیونی که به نام همسرم میباشد شاغل بودن همسر الزامی میباشد باتشکر

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۲۴, ۱۳۹۶ در ۶:۱۶ ق.ظ

  سلام. برای اخذ هر نوع وامی، احراز توانایی مالی وام گبرنده برای پرداخت اقساط لازم است

ایمان پروانه · آذر ۱۹, ۱۳۹۶ در ۸:۱۸ ب.ظ

با سلام
دو تا سوال دارم
اول اینکه شنیدم درخواست ضامن و نامه کسر از حقوق برای وام مسکن قانونی نیست.این درسته؟
دوم اینکه اگر این موضوع اجباری هست مبلغ قبد شده در نامه کسر از حقوق چه عددی باید باشه؟!

با تشکر

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۲۳, ۱۳۹۶ در ۱:۱۴ ب.ظ

  سلام. اخذ یا عدم اخذ ضامن و شرایط آن در اختیار شعبه است. معمولا در گواهی های کسر حقوق مبلغ قید نمی شود.

م · آذر ۱۹, ۱۳۹۶ در ۱۱:۴۲ ق.ظ

سلام، من و همسرم برای وام مسکن یکم اقدام کردیم بعد از یک سال بانک گواهی اشتغال و کسر حقوق ما رو قبول نکرده (استطاعت مالی رو داریم) و ضامن دولتی می خواد، در حالی که نه در سایت بانک مسکن ضامن قید شده نه زمانی که اقدام به بازگشایی حساب سپرده کردیم. برخی خبرگزاری های معتبر ضامن رو تخلف از سوی شعبه اعلام کردن. لطفا راهنمایی کنین ما باید گزارش بدیم این مشکل رو؟ یا چه راه دیگه ای وجود داره؟

امین · آذر ۱۵, ۱۳۹۶ در ۴:۰۲ ق.ظ

با عرض سلام خدمت دوستان
میخواستم بدونم ضامنی که حقوق دریافتیش یک میلیون پانصد هزار است و بازنشته اموزش و پرورش شهرستان هست می تواند ضامن وام مسکن یکم به مبلغ هشتاد میلیون بشود

حکیم · آذر ۱۴, ۱۳۹۶ در ۷:۴۶ ب.ظ

سلام وام ساخت مسکن هم داریم که در اخر نیاز به گرفتن پایان کار نباشه

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۲۳, ۱۳۹۶ در ۱:۱۹ ب.ظ

  سلام. خیر، فقط در برخی مواقع میتوان وام مشارکت را بدون پایانکار به صورت تدریجی قسط بندی کرد.

مرتضی · آذر ۱۴, ۱۳۹۶ در ۲:۴۳ ق.ظ

خیلی جامع و مفید بود واقعا ممنونم

علی · آذر ۱۳, ۱۳۹۶ در ۸:۲۷ ب.ظ

با سلام، اداره همسر بنده خانه سازمانی داده به ما که مدت ۱۰ سال میتونیم ساکن بشیم. آیا این ناقض شرایط وام مسکن نمیشه؟

رضا · آذر ۱۲, ۱۳۹۶ در ۳:۳۶ ب.ظ

دولت بجای اینکه وام میده رو خودرو اونم پراید که مردم جان شون رو از دست میدن خودروی که شده قاتل جون ادم ی فکری به حال این وام مسکن بکنه که یکی مثل من با هزار بدبختی و دربدری زمین خریدم و خونه رو تا سفت کاری پیش بردمه و برا تکمیل ۴ ساله میخوام وام مسکن بگیرم بانک شرایط هفت خان رستم رو جلوم گذاشته حالا این شرایطم به جهنم چشمم کور طبق قانون هست ولی ۴۰ میلیون وامی که میدن ۷ میلیونش اوراق میبره میمونه۳۳ میلیون که اونم باید ۸۷ میلیون پرداخت کنم رو چکار کنم حالا اینم بکنار پس وام مسکنی که سند خونه ضمانت اش هست بانک میگه باید ضامن کارمند هم بیاری اینو دیگه کجای دلم بزارم واقعا اینه زندگی کردن و خونه ساختن تو ی کشور اسلامی اونم ایران بزرگ که اندازه تموم دنیا ثروت داره اگه عراق و سوریه بودم زودتر خونه دار میشدم البته خودم میدونم این حرفها اصلا فایده ای نداره چون مسولی که تو خونه میلیاردی زندگی میکنه و ماهانه ۲۰ تا۳۰میلیون حقوق اش هست چه میدونه وام مسکن چیه چه میدونه بی پولی و بیکاری یعنی چه چه میدونه خجالت کشیدن ی مرد جلو زن و بچه اش چیه

سعید ثابتی · آذر ۱۱, ۱۳۹۶ در ۷:۰۴ ب.ظ

سلام. وقت بخیر.
اگر خریداری که حساب مسکن یکم افتتاح کرده است در حال حاضر ساکن منزل سازمانی باشد، نمی تواند از وام استفاده کند؟ در صورت پاسخ مثبت راهکار آن چیست؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۱۷, ۱۳۹۶ در ۶:۰۵ ق.ظ

  سلام. ساکن بودن (مستاجر بودن) مهم نیست . مهم اینست که منزل سازمانی به نام شما نباشد

زینب · آذر ۷, ۱۳۹۶ در ۱۰:۱۰ ق.ظ

سلام خسته نباشید
ببخشید میخواستم ببینم اصلا خرید این اوراق که در حال حاضر به مبلغ ۱۴۰ میلیون رسیده است و ۲۰ میلیون هم وام جعاله که نزدیک به ۲۵۰۰ هزار تومان اقساطش میشه به نفع افرادی با قشر متوسط رو به پایین هست یا خیر ؟
و اینکه میشه مبلغ وام و اقساط رو کاکلا آنالیز شده بهم بگید که به چه صورت هست
ممنون از وقتی که میذارید

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۱۷, ۱۳۹۶ در ۵:۵۷ ق.ظ

  سلام. اگر در نظر بگیریم که در قبال این هزینه چه چیزی بدست خواهد آمد فکر کنم به صرفه باشد. ملکی که ارزشش هر سال افزایش پیدا میکند و در واقع بعد از ۱۲ سال (مدت زمان وام) به نوعی وام را مستهلک می نماید. البته اگر منظورتان اینست که توانایی پرداخت این مبلغ اقساط سخت است باید گفت که آنچه گفته شده سقف وام می باشد. صحبت همیشگی من اینست که به اندازه توان پرداخت اقساط باید وام گرفت. اگر فردی نمیتواند ۲٫۵۰۰٫۰۰ تومان قسط را پرداخت کند پس کمتر وام بگیرد در ضمن وامهای مسکن مهر و مسکن یکم هم برای قشر متوسط به پایین جامعه طراحی شده است.

سارا · آذر ۴, ۱۳۹۶ در ۵:۱۴ ق.ظ

سلام. من خونمو به کسی فروختم که وام ۸۰ تومنی مسکن از بانک مسکن داره..من خیلی عجله دارم ولی انگار مراحل وام مسکن طولانی تر از این بوده که فکر میکردم. مثلا کارمند شعبه میگفت ۲ هفته طول میکشه ارزیاب بیاد خونه رو ببینه. هر چی بهش میگم من عجله دارم و چک دارم میگه دست من نیست. شرکتی هستند .ما خبر نداریم .نمیدونم تا چه حد راست میگه
ولی من اگه میدونستم اینجوری اذیت میکنن خونمو به وام دار نمیفروختم.. الان پشیمانم

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۸, ۱۳۹۶ در ۶:۵۲ ب.ظ

  سلام. ارزیابی ملک در برخی شهرها جزو فعالیتهای برون سپاری شده بانک است که توسط شرکت طرف قرارداد بانک انجام می شود. شما میتواند با تماس تلفنی یا مراجعه حضوری به شرکت، پیگیر ارزیابی پرونده تان باشید.

ارمان · آذر ۳, ۱۳۹۶ در ۹:۰۲ ب.ظ

سلام. من چندتا سوال دارم ۱_من ۳ماه پیش دربانک صادرات سند و خونه ارزیابی شده ولی وامو نگرفتم الان میخام دربانک مسکن تشکیل پرونده بدم آیا دوباره ارزیابی میشه. ۲_قبلا من اوراق دریافت کردم قبل از ارزیابی.آیا در روند دریافت وام مراحلش سریعتر میشود یا نه. مرسی از شما

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۹, ۱۳۹۶ در ۸:۴۴ ب.ظ

  سلام. بله، مجددا ارزیابی خواهد شد. / بله، مدت زمانی که صرف کد بورسی و خرید اوراق میشود را نخواهید داشت. حدود یک هفته

ارمان · آذر ۳, ۱۳۹۶ در ۸:۵۳ ب.ظ

سلام و باتشکر از شما من میخام دسته چک از بانک مسکن بگیرم میشه بگید چقدر طول میکشه که به من دسته
چک بدن

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۹, ۱۳۹۶ در ۸:۴۱ ب.ظ

  سلام. معمولا دو تا سه روز که مدت زمان اصلی هم صرف ارسال دعوتنامه حساب جاری توسط پست خواهد بود

رضا · آبان ۲۹, ۱۳۹۶ در ۹:۴۲ ب.ظ

سلام و خسته نباشید
بنده همه کارهای بانک و ضامن را انجام داده ام و فقط در نوبت محضر هستم و فک کنم یه هفته دیگه کارام تموم بشه
حالا موندم که اقساط رو پلکانی پرداخت کنم و یا نه
البته شرایط مالیم خیلی خراب هست و اگه پلکانی قسط بندی نکنم ممکنه ۱۰۰ هزار ته جیبم بمونه ولی خیلی کارمندای بانک توصیه نمیکنن و میگن پلکانی به صرفه نیست
حساب کردم در حالت پلکانی ۶ میلیون بیشتر میشه پرداختیم طی ۱۲ سال
میخام نظر شمارو صادقانه بدونم ایا واقعا به صرفه نیست
راستی مبلغ وامم ۸۸ میلیون هست
ممنون اگه ایمیل کنین جوابم رو
سپاس.

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۴, ۱۳۹۶ در ۱:۳۶ ب.ظ

  سلام. فلسفه پلکانی شدن وام برای افرادی است که توانایی اقاسط بالا را در سالهای ابتدایی وام ندارند. حساب و کتاب کنید. اگر پرداخت اقساط به روش ساده سخت است پلکانی کنید.

فریبا · آبان ۲۸, ۱۳۹۶ در ۱۰:۵۰ ق.ظ

سلام
لطفا روند استفاده از وام مسکن یکم برای «ساخت» منزل را توضیح دهید.
سپاس

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۶, ۱۳۹۶ در ۵:۴۱ ق.ظ

  وام ساخت از محل اوراق و یا سپرده داده می شود که پرداخت آن هم به صورت مرحله ای و متناسب با پیشرفت کار است. معمولا یکسال مهلت برای ساخت دارید که البته سود این یک سال نیز را باید به بانکپرداخت کرده یا قسط بندی کنید. به زودی مطلب مفصلی درباره وام ساخت (مشارکت) منتشر خواهم کرد. البته اپلیکیشن “وام مسکن برای مجتمع سازان” فقط به بحث ساخت می پردازد که انرا میتوانید از همین وبلاگ دانلود کنید.

فریبا · آبان ۲۷, ۱۳۹۶ در ۱۰:۱۷ ق.ظ

سلام و احترام
لطفا روند استفاده از وام مسکن یکم برای “ساخت” مسکن را توضیح دهید.
سپاس

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۱, ۱۳۹۶ در ۲:۱۳ ب.ظ

  سلام. در این نوشته درباه وام مشارکت (ساخت) توضیح داده شده. اگر ابهامی بود سوال خود را بفرمایید تا پاسخ دهم.

میرجندی · آبان ۲۷, ۱۳۹۶ در ۷:۰۰ ق.ظ

با سلام
لطفا اهنمایی کنید ایا زوجینی که امتیاز وامشان ۱۳۰میلیون تومان شده میتوانند مابقی را اوراق بگیرند تا سقف ۱۶۰ تومان؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۱, ۱۳۹۶ در ۲:۱۰ ب.ظ

  سلام. خیر، سقف وام اوراق کمتر از سقف وام زوجین با سپرده است.

م_ م · آبان ۲۶, ۱۳۹۶ در ۷:۲۹ ب.ظ

فروشنده هستم خریدار وام ۶۰ می و جعاله ۲۰ م دارد وام جعاله به حساب خریدار واریز میشود چه تضمینی از خریدار بگیرم که مبلغ به فروشنده پرداخت شود

علی · آبان ۲۶, ۱۳۹۶ در ۶:۳۱ ب.ظ

با سلام و وقت بخیر
ما موعد دریافت وام خودمان رسیده است.اما منزلی که پیدا کردیم را هنوز سند ندارد یعنی فروشنده میگه سند آماده ثبت هست و دعوت شدند .
الان ما با توجه به اینکه سند هنوز توسط مالک انتقال داده نشده است.
باید چیکار کنیم؟
ممنون

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۱, ۱۳۹۶ در ۲:۰۵ ب.ظ

  سلام. ارائه سند برای دریافت وام از الزامات است و بدون آن نمیتوان برای تشکیل پرونده وام اقدام کرد. چاره ای جز منتظر ماندن برای آماده شدن سند نیست.

مهدی · آبان ۲۶, ۱۳۹۶ در ۴:۱۶ ب.ظ

با سلام و تشکر از لطفی که میکنید….
بنده یکسال پیش ۳۰ تومن برای وام مسکن یکم ۶۰ تومنی سپرده گذاشتم و چند روز بعد مدت انتظار یکسال به پایان میرسه و بنده قصد دارم یکسال بعد برای خرید خانه اقدام کنم. حالا سوال من از شما بزرگوار اینه که آیا میتونم کل سپرده رو از حساب خارج کنم؟ بازهم تشکر بابت لطفتون

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۱, ۱۳۹۶ در ۲:۰۴ ب.ظ

  سلام. در صورتی که امتیازتان را کامل کسب کرده باشید میتوانید حساب خود را کاهش دهید (اما آنرا نبندید) در این صورت امتیازتان تا یکسال محفوظ است.

علي · آبان ۲۵, ۱۳۹۶ در ۶:۲۰ ق.ظ

سلام میخواستم از خدمتتان بپرسم بعنوان مثال اگر ما قصد خرید خانه ای به ارزش ۲۰۰ میلیون تومان را داشته باشیم و بخواهیم از ۱۰۰ میلیون تومان وام برای آن استفاده کنیم، میتوانیم همزمان با قولنامه مبلغی را به فروشنده ملک پرداخت نماییم؟ ویا اینکه تمام پول بهاء ملک در قالب چکی که بانک در دفترخانه به ایشان میدهد باید پرداخت شود؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آذر ۱, ۱۳۹۶ در ۲:۳۱ ب.ظ

  سلام. چکی که در دفتخانه داده می شود فقط شامل مبلغ وئام است (حتی بدون مبلغ جعاله) پس باید قبلا حساب و کتاب خود را با فروشنده انجام داده باشید و فقط مبلغ وام مانده باشد

حسینی راد · آبان ۲۴, ۱۳۹۶ در ۶:۳۹ ق.ظ

سلام من به همراه همسرم وام زوجین گرفتیم که پس از یک سال ۸۰ به همسرم و ۴۵ میلیون به من تعلق گرفت. آیا مستوانم مابقی را تا ۱۶۰ تومن اوراق بگیرم؟ البته خانه ای که خریدیم ۳۶ تومان وام اوراق دارد. میتوانیم ۳۶ تومان را هم برداریم و دیگر اوراق نخریم؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۲۸, ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۹ ب.ظ

  سلام. خیر، فقط در حالت استفاده از سپرده میتوانید ۱۶۰ میلیون بگیرید. در صورت استفاده از اوراق سقف وام کاهش خواهد یافت.

شیما · آبان ۲۳, ۱۳۹۶ در ۷:۲۰ ب.ظ

ببخشید من اقدام به وام مسکن یکم کردم ‌تو شرایطش متوجه شدم که باید دارای درامد مستقل بود و درامدم چون شغل ازاده نه فیش حقوقی چیزی ندارم مشکلی نیست برای مدارک اخذ وام؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۲۸, ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۸ ب.ظ

  جواز کسب هم ندارید؟ مشکل را با شعبه در میان بگذارید زیرا در هر صورت توانایی پرداخت اقساط شما باید بر شعبه محرز شود.

محمد قاسمی · آبان ۲۳, ۱۳۹۶ در ۱۲:۴۸ ب.ظ

سلام خسته نباشید
بنده در مراحل اخذ وام مسکن یکم ، بهمراه فروشنده به بانک مراجعه و کلیه فرم ها در ابتدا به امضاء فروشنده و اینتجانب رسید .
درحال حاضر پرونده دراختیار ارزیاب قرار گرفته . سوالهای من بشرح ذیل است ؟
۱- با توجه به اینکه ملک خریداری شده دراختیار مستاجر است ، کارشناس نیاز به بازدید از داخل آن را دارد؟ و یا بازید از خارج از ساختمان اکتفا می کند؟
۲ – آیا نیاز به حضور مجدد فروشنده در داخل بانک هست؟ به دلیل ساکن بودن ایشان در خارج از تهران

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۲۸, ۱۳۹۶ در ۱۱:۴۷ ق.ظ

  سلام. بله، داخل منزل توسط ارزیاب بازدید و متراژ می شود. / در پایان مراحل و جهت دریافت چک تسهیلات

رسول · آبان ۲۱, ۱۳۹۶ در ۶:۳۹ ب.ظ

سلام.من فروشنده ملک هستم و خریدار اقدام به خرید اوراق و .. میخواهدبنماید.
سوالم اینست
۱٫که برای کارشناسی و ارزیابی ملک،نیاز به قرارداد املاک هست یا نه؟
۲٫اینکه مدت دریافت وام آیا بیشتر از ۱۵ الی ۲۰ روز کاری طول میکشد؟
۳٫خریدار عنوان نموده که وام ۸۰ میلیونی دریافت میکند،آیا این مبلغ صحت دارد یا همان مبلغ۷۰)وام و جعاله( صحیح است،؟
سپاس

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۲۸, ۱۳۹۶ در ۵:۴۲ ق.ظ

  سلام. بله، از مدارک لازم برای تشکلی پرونده قولنامه می باشد. ۲-خیر، همین حدود است ۳- بستگی دارد، گاهی مبلغ وام تا ۱۲۰ میلیون هم می رسد.

لیلا · آبان ۲۱, ۱۳۹۶ در ۹:۲۸ ق.ظ

سلام، فروشنده ملک هستم و خریدار قصد استفاده از وام بانک مسکن را دارد. سند منگوله دار است. امکان پذیر است؟

یلدا · آبان ۲۰, ۱۳۹۶ در ۲:۱۱ ب.ظ

سلام وام مسکن یکم میشه فقط یکی از زوجین بگیرد ؟

عطا · آبان ۲۰, ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۱ ب.ظ

سلام
خسته نباشید
من و همسرم برای وام مسکن یکم اقدام کرده ایم و الان پس از گذشت یکسال موعد وام شده است حالا برای اینکه خانه ای را معامله کنیم نیاز داریم تا مقدار پولی که برای دریافت تهسیلات در بانگ گذاشته ایم برداشت کنیم تا بتوانیم برای مرحله اول معامله اقدام کنیم حالا بانک موردنظر به ما میگوید که برداشت نکنید پول اصلی یعنی ۸۰ تومانی که ما در بانک گذاشتیم تا وام ۱۶۰ میلیونی دریافت کنیم میخاستم سوال کنم حالا ما باید چیکار کنیم جز این پول پس انداز دیگه ای هم نداریم تکلیف چیست؟اگر بخاهیم این مبلغ را قرض بگیریم و پای معامله بریم چطور میشود؟

و سوال بعدی اینکه من کارمند شرکت خصوصی اما دانش بنیان هستم که حقوق دریافتی ۳ میلیون تومان است اما در لیست بیمه حقوق ۱ میلیون را رد میکنن آیا با فیش حقوقی که به امضای رییس شرکت باشد میتوانم ضامن هر دویمان شوم؟
شعبه گفته است یک ضامن با ۳ میلیون تومان حقوق برای هردو نفر میتواند ضامن شود.
سوال اینجاست تفاوت بین فیش حقوقی و بیمه مشکل ساز میشود؟یا فیش حقوقی ملاک است فقط؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۲۱, ۱۳۹۶ در ۳:۳۷ ب.ظ

  سلام. در صورتی که امیتازتان رسیده باشد میتوانید پول را خارج کنید. در غیر اینصورت با خارج کردن مبلغ امتیازتان کاهش خواهد یافت./ مهم مبلغ دیافتی حقوق است که توانایی پرداخت اقاسط توسط شما را محرز می کند.

امید حبیبی · آبان ۲۰, ۱۳۹۶ در ۱۱:۲۹ ق.ظ

سلام.ممنون میشوم پاسخ دهید.لطفا شرایط ضامن را دقیق اعلام نمائید.آیا خود وام گیرنده نیز میبایست گواهی کسر از حقوق ارائه نماید؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۲۸, ۱۳۹۶ در ۱۱:۴۱ ق.ظ

  سلام. به طور کلی تعیین شرایط ضامن با شعبه می باشد ولی معمولا اگر وام گیرنده شاغل نباشد یا درآمدی نداشته باشد باید ضامن ارائه دهد

محمدرضا · آبان ۲۰, ۱۳۹۶ در ۸:۵۷ ق.ظ

کسی مثل من که ریالی برا سپرده ندارم،و متقاضی وام مسکن اولی هستم ، چیکار باید بکنم؟ بدون سپرده شرایط وام و درصد و.. چیه؟ یا کلا برا ما اقشار بی پول خونه حرامه؟

محمدرضا · آبان ۲۰, ۱۳۹۶ در ۸:۵۱ ق.ظ

با سلام
برا خرید خونه مثلا ۱۰۰ یا ۱۵۰ میلیونی،چقدر وام تعلق میگیره و چقدر باید نقدی پرداخت کنم ؟ ضامن چی میخاد؟ و اینکه آگه آون خونه قبلا خریدار قبلی وام براش گرفته باشه الان قصد فروش داره،میشه مجددا گرفت یا فقط یکبار امکانپذیر است؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۲۶, ۱۳۹۶ در ۶:۲۱ ب.ظ

  سلام. وام هم از محل اوراق میتوان گرفت و هم از محل سپرده گذاری و در شهرهای مختلف هم متفاوت است. با جستجو در همین وبلاگ میتوانید پاسختان را بیابید. / در صورتی میتوان روی منزلی که وام دارد، وام مجدد گرفت که از سقف مقرر بیشتر نشود.

نسیم · آبان ۱۹, ۱۳۹۶ در ۲:۰۶ ب.ظ

با سلام ، اگر متقاضی دریافت تسهیلات مسکن یکم شاغل باشد و گواهی معتبر کسر از حقوق به بانک ارائه نماید دیگر احتیاجی به ضامن نمیباشد ، با تشکر

محمد · آبان ۱۸, ۱۳۹۶ در ۱۱:۰۳ ق.ظ

سلام خسته نباشید. برای گرفتن وام مسکن یکم ایا نیاز به کارت پایان خدمت می باشد؟بنده در حین خدمت سربازی می باشم.ممنون

ارمان · آبان ۱۷, ۱۳۹۶ در ۷:۳۹ ب.ظ

سلام خسته نباشید میخاستم بدونم میشه.قبل از ارزیابی اوراق گرفت

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱۸, ۱۳۹۶ در ۵:۰۵ ق.ظ

  سلام. مشکلی ندراد. ولی ممکن است طبق گزارش ارزیاب مبلغ وام مورد نظرتان را نتوانید بگیرید. پی در این حالت اوراق اضافه ای که گرفته اید قابل استفاده نیست.

مهدی · آبان ۱۷, ۱۳۹۶ در ۴:۵۶ ب.ظ

با سلام چطور میشه قبل از بانک استعلام فرم ج را گرفت چون من در خانه سازمانی به صورت استیجاری میشینم و نمیدونم فرم ج مشکل دار هست یا نه؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱۸, ۱۳۹۶ در ۵:۱۰ ق.ظ

  سلام. استعلام فرم ج از اداره راه و شهرسازی اخذ می شود.

   مهدی · آبان ۲۰, ۱۳۹۶ در ۳:۵۷ ب.ظ

   متا سفانه اداره راه و شهرسازی به خود فرد استعلام فرم ج را نمی دهد

حسنی · آبان ۱۶, ۱۳۹۶ در ۸:۲۶ ق.ظ

سلام وام مسکن یکم ۱۶۰ میلیونی قابل انتقال به خانه دیگر هست؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱۸, ۱۳۹۶ در ۵:۱۳ ق.ظ

  بله، میتوانید در قبال تعویض وثیقه آنرا به ملک دیگر انتقال دهید

کریمی · آبان ۱۶, ۱۳۹۶ در ۶:۲۷ ق.ظ

با سلام
بنده می خواهم برای تعویض وثیقه اقدام کنم مسئول شعبه گفتند تعویض وثیقه همزمان کار سختی است و نمی توان هماهنگ کرد بهتر است غیر همزمان انجام دهید. سوالی که داشتم این است که پس از واریز پول برای فک رهن چند روز طول می کشد سند آزاد شود و اینکه آیا همزمان با تشکیل پرونده برای گذاشتن وثیقه جدید پول واریزی آزاد می شود؟ در واقع مبایعه نامه آپارتمان جدید هم آماده است می خواهم ببینم چند روز این پول نزد بانک می ماند؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۲۲, ۱۳۹۶ در ۵:۲۰ ب.ظ

  سلام. معمولا دفترخانه ها در همان روزارسال نامه شعبه (یا حداکثر یکی دو روز بعد) فک رهن را انجام میدهند. و به محض ارائه سند رهنی پول ازاد خواهد شد. در صورتی که مشکلی در کار نباشد دو تا سه روز بیشتر طول نمی کشد.

وحید · آبان ۱۴, ۱۳۹۶ در ۷:۳۰ ب.ظ

با سلام خدمت مدیریت سایت
بنده متاقضی وام اولی هستم بعد از تشکیل پرونده برای پرداخت وام تقریبا چند روز طول می کشد برای پرداخت تسیهلات

با تشکر

نسرين · آبان ۱۴, ۱۳۹۶ در ۲:۴۲ ب.ظ

با سلام ببخشید با سند تعاونی میشه اوراق گرفت؟!؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱۴, ۱۳۹۶ در ۳:۰۵ ب.ظ

  سلام. اگر دارای پروانه ساخت، پایانکار و سند آزاد باشد مشکلی نیست.

ابوالفضل · آبان ۱۴, ۱۳۹۶ در ۱۰:۳۲ ق.ظ

جناب ثابتی سلام
مسکن مهر اگه بخواد خرید و فروش بشه آیا خریدار باید ضامن ببره بانک یا لازم نیست و آیا اگه ضامن میخواد کارمند و کسر حقوق باید باشه
ممنونم از شما

پوريا آزادآرا · آبان ۱۴, ۱۳۹۶ در ۱۰:۱۹ ق.ظ

سلام و تشکر بابت مطلب خوبتون
میخواستم بدونم اگر فروشنده نتونه در مراحل دریافت وام حاضر بشه آیا با دادن وکالت اداری به خریدار میشه مراحل رو تا مرحله دفترخونه پیش برد؟
ممنون از پاسختون

علی قربانی · آبان ۱۳, ۱۳۹۶ در ۵:۲۵ ب.ظ

با سلام اگر میانگین سپرده به ۸۰ میلیون نرسد مثلا ۶۵ میلیون در یکسال باشد آیا میتوان همان ۶۵ میلیون را وام بگیریم یا حتما باید ۸۰ میلیون شود؟؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱۴, ۱۳۹۶ در ۳:۱۲ ب.ظ

  سلام. بله، میتوانید هر مبلغی خواستید بگیرید.

   علی قربانی · آبان ۱۷, ۱۳۹۶ در ۶:۱۴ ب.ظ

   سپاس فراوان بابت راهنماییهای ارزشمند شما

محمد رسول علوی · آبان ۱۳, ۱۳۹۶ در ۲:۳۸ ب.ظ

سلام وقتتان بخیر
موعد یکساله وام مسکن یکم بنده ۱ آذر است( ۳۰ میلیون گذاشتم برای وام ۶۰ تومنی)
آیا می تونم ۱ آذر همه پولمو برای پیش پرداخت خرید واحد از حساب بردارم ؟ و پرونده وامم رو به جریان بندازم
یا خیر ؟؟؟؟ چقدر باید تو حساب بمونه

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱۶, ۱۳۹۶ در ۳:۱۸ ب.ظ

  سلام. شما در ۲ آذر میتوانید پول خود را برداشت کنید (البته مقداری در آن بمایند) ولی قبلش از کسب کامل امتیاز مطمئن باشید.

   امیرحسین نامدار · آبان ۱۷, ۱۳۹۶ در ۴:۲۱ ب.ظ

   دقیقا چقدر باید باقی بمونه درحساب؟

علی علوی · آبان ۱۳, ۱۳۹۶ در ۱۰:۰۵ ق.ظ

با سلام و احترام
اقا من با بانک صحبت کردم اگر ۱۸۰ میلیون وام بگیرم ارزش خونم چقدر باید باشه گفت باید ۲۷۰ میلیون باشه!!! گفتم مگه شما به ۸۰ درصد از مبلغ خونه وام نمیدید گفتن به۸۰درصد مبلغ ارزیابی شده وام میدیم که معمولا ارزیاب خیلی پایین تر از ارزش خونه ارزیابی میکنه. میخاستم بدونم ارزیاب معمولا چقدر کمتر از عرف بازار ارزیابی میکنه؟ ایا من خونه ۲۳۵ میلیونی بگیرم ۱۸۰ میلیون وام یکم و جعاله رو میتونم بگیرم؟
با تشکر

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱۶, ۱۳۹۶ در ۳:۱۷ ب.ظ

  سلام. ملاک ۸۰ درصد ارزش ارزیابی شده توسط کارشناس است. مبلغ ارزیابی شده در شهرهای مختلف متفاوت است . پیشنهاد میکنم قبل از هر چیزی با همکاران ارزیاب در شهر خودتان مشورت کنید.

کریمی · آبان ۱۳, ۱۳۹۶ در ۷:۵۱ ق.ظ

با سلام. من با سند آپارتمانم وام مسکن گرفتم الان قصد عوض کردن خانه را دارم و میخواهم وام را به سند جدیدی منتقل کنم. خریدار آپارتمان من هم قصد گرفتن وام ۸۰ میلیونی با سپرده گذاری را دارد. آیا با ارائه مبایعه نامه و سند من که در رهن بانک مسکن است امکان تشکیل پرونده و آزاد کردن مبلغ سپرده برای ایشان مقدور است تا بعد از آن من اقدام به فک رهن کنم؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱۶, ۱۳۹۶ در ۳:۱۳ ب.ظ

  سلام. اگر امتیازشان کامل شده باشد میتواند با حفظ مبلغ ۱۳٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان بقیه را برداشت نماید

رضا · آبان ۱۳, ۱۳۹۶ در ۷:۲۱ ق.ظ

با سلام و خسته نباشید خدمت مدیریت سلیت
سئوال بنده این است که آیا میتوان مبلغ وام تسهیلات اوراق را بعد از اخذ وام و شروع پرداخت اقساط هر وقت که امکان داشته باشه بصورت یکجا و کامل تسویه کرد یا خیر؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱۶, ۱۳۹۶ در ۳:۱۳ ب.ظ

  سلام. خیر، اوراق باید قبل از اخذ وام و به صورت نقدی و واریز به حساب کارگزاری بورس خریداری شود.

محمد · آبان ۱۳, ۱۳۹۶ در ۷:۱۲ ق.ظ

باسلام میخواستم بدونم برای وام ۱۲۰ میلیونی زوجین هر کدام چقدر و چند ماه باید سپرده کنیم وسودش چند درصدهستش و ثانیا وام جعاله چیه و چند درصد و چند ساله است و ثالثا خونه خریداری شده چقدر باید قیمتش باشه.باسپاس فراوان

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱۶, ۱۳۹۶ در ۳:۱۲ ب.ظ

  سلام. ۳۰ میلیون دوازده ماه با نرخ ۹٫۵ درصد/ جعاله یا تعمیرات ۱۷٫۵ درصد و ۵ ساله/ ۱۲۵ درصد بیشتر از مبلغ وام

نسیم راجی · آبان ۱۲, ۱۳۹۶ در ۹:۰۴ ق.ظ

سلام شوهر من برای دریافت تسهیلات وام مسکن یکم اقدام کرده و تشکیل پرونده هم داده چند روز پیش ، ایشون قبلا از تسهیلات استفاده نکرده ولی بنده برای مسکن مهر استفاده کردم ، آیا این موضوع اشکالی در گرفتن وام برای همسرم ایجاد خواهد کرد یا خیر ؟ اگر فرم ج من قرمز باشد ولی برای همسرم نباشد ایشون میتونه وام بگیره یا خیر ؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱۶, ۱۳۹۶ در ۳:۰۷ ب.ظ

  سلام. اگر فرم ج به علت دریافت وام توسط همسر قرمز شده باشد مشکلی نیست و میتوانید وام مسکن یکم را دریافت کنید.

رضا · آبان ۱۱, ۱۳۹۶ در ۳:۴۹ ب.ظ

با سلام
یه سوال دارم از خدمتتون
برای گرفتن کامل وام ۱۲۰م تومانی مسکن یکم + ۲۰ م جعاله
قیمت اپارتمان حداقل چقدر باید باشه؟
متشکر

سعید · آبان ۱۰, ۱۳۹۶ در ۸:۲۱ ق.ظ

سلام خدمت شما وممنون از پاسخگویی هاتون، بنده وهمسرم تصمیم داریم از تسهیلات با سپرده یک ساله استفاده کنیم و ۸ سال از تاریخ ازدواجمان میگذرد میخواستم بدونم برای اینکه هر دوی ما بتونیم حساب باز کنیم و از وام زوجین استفاده کنیم سال ازدواج تاثیری دارد ؟یعنی به ما این نوع وام تعلق میگیرد؟

مهدی · آبان ۹, ۱۳۹۶ در ۸:۰۸ ب.ظ

سلام خسته نباشید
من یه خونه پیش خرید کردم ۵۰ میلیون وام داره.حالا نزدیک تحویل دادن خونه, فروشنده میگه باید ضامن داشته باشی
با توجه به اینکه سند خونه رهن بانک هست به ضامن نیاز هست?

نسیم · آبان ۸, ۱۳۹۶ در ۹:۱۵ ب.ظ

سلام
برای دریافت وام با خرید اوراق میشه مدت زمان بازپرداخت رو کمتر کرد؟ ۶۰ ماهه بشه

جلال · آبان ۵, ۱۳۹۶ در ۶:۴۲ ب.ظ

سلام بزرگوار با شرایط جدید سپرده گزاری ۹ ماهه برای دریافت تسهیلات ۱۲۰ میلیونی امکان داره حساب با ۱۲۰ میلیون تومان افتتاح و مدت زمان سپرده گزاری به نصف تقلیل یابد?

هما · آبان ۳, ۱۳۹۶ در ۱:۰۹ ب.ظ

سلام
وام مسکن جوانان به خانه هایی با چند سال ساخت تعلق می گیرد؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۴, ۱۳۹۶ در ۳:۵۵ ب.ظ

  سلام. تا ۱۵ سال ساخت

   هما · آبان ۶, ۱۳۹۶ در ۱۰:۱۹ ق.ظ

   ممنون
   یک سوال دیگه هم داشتم. اینکه شنیدم تا آخر آذرماه امسال وام جعاله به زوجین ۲۰ میلیون است و بعد از اون دوباره ۱۰ میلیون میشه، این خبر درسته؟

    سید مسلم ثابتی

    سید مسلم ثابتی · آبان ۷, ۱۳۹۶ در ۵:۱۰ ب.ظ

    در صو.رت عدم تمیدید دستورالعمل مربوطه، وام به همان مبلغ سابق یعنی ۱۰ میلیون باز خواهد گشت

محمد هادی قربان · آبان ۳, ۱۳۹۶ در ۱۱:۲۹ ق.ظ

با سلام
برای خرید مسکن شهرک شهید بهشتی اتوبان بابایی که سند آن تعاونی است می‌توان وام ۱۶۰ میلیونی زوجین گرفت؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۴, ۱۳۹۶ در ۳:۵۷ ب.ظ

  سلام. من با آن منطقه آشنایی ندارم. اگر دارای سند، پروانه ساخت و پایانکار است مشکلی نیست.

سجاد · آبان ۲, ۱۳۹۶ در ۶:۵۹ ب.ظ

سلام آقای ثابتی ۲۰آبان میشه یکسال که حساب مسکن یکم انفرادی بازکردم تواین مدت ۵ماهش موجودیم ۱۷ملیون ومابقیش ۲۰ملیون بوده
۱)بعدازیکسال چقدر وام بهم تعلق میگیره؟
۲)وام جعاله چقدربهم تعلق میگیره؟
۳) شرایط وام جعالش به چه صورته چند درصده چند سالست بانک بهم اوراق میده یا باید از بورس بخرم ؟
۴)خونه ای که میخرم میتونه وام داشته باشه یانه؟
۵) من شاغل ارتشم برای اثبات بازپرداخت وام به بانک فیش حقوقی کافیه یا باید ضامن بیارم؟
ممنون میشم اگه در اسرع وقت جواب بدید

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۵, ۱۳۹۶ در ۲:۳۸ ب.ظ

  سلام. امتیاز شش ماهه اول ۱۷٫۵ میلیون است و شش ماه دوم هم ۲۰ میلیون خواهد بود. ۲و۳ – ۲۰ میلیون با نرخ ۱۷٫۵ و با خرید اوراق ۴- خیر، نباید وام داشته باشد. ۵- در صورت موافقت شعبه مشکلی ندارد

قاسم · آبان ۲, ۱۳۹۶ در ۶:۲۵ ق.ظ

با سلام خدمت مدیریت سایت
بنده وام اولی هستم و نوبت وامم ۳۰ مهرماه دراومده و ملکی رو پسندیدم و میخوام جهت تشکیل پرونده اقدام کنم.منتهی صاحب این واحد وامی رو گرفته و سند در رهن بانک هستش
میخواستم بدونم قبل از تشکیل پرونده باید فک رهن صورت بگیره یا بعد از اون هم امکانش هست؟
مرسی

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۵, ۱۳۹۶ در ۲:۴۴ ب.ظ

  سلام. بله، باید برای اخذ وام جدید فک رهن شده و سند ازاد باشد

مصطفی · آبان ۲, ۱۳۹۶ در ۶:۰۹ ق.ظ

با سلام
همسر بنده وام مسکن یکم را گرفته و با اون وام خانه ای خریداری شده است و وام بنده ۶ ماه دیگر آماده می شود آیا این امکان وجود دارد وام بنده و با انتقال وام همسرم برای یک خانه جدید استفاده شود
البته خانه ای که الان به نام همسرم هست فروخته می شود.
ممنون ابت وبلاگ خوبتان

آزاده · مهر ۳۰, ۱۳۹۶ در ۶:۱۵ ب.ظ

سلام.یه سوال دیگه هم داشتم.اگر بعد از گذشت یک سال از سپرده گذاری ۴۰ میلیون تومانی ۱۵ میلیون در حساب نگه داریم تا چند سال دیگر فرصت استفاده از امتیاز وام را داریم؟میشود تا ۲ سال دیگر این امتیاز را بدون تبدیل به اوراق حفظ کرد؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱, ۱۳۹۶ در ۱:۵۱ ب.ظ

  سلام. تا زمانی که ۱۵ میلیون (در حقیقت ۱۳٫۷۰۰٫۰۰۰ تومان) در حسابتان باشد وامتان محفوظ است. حتی بعد از سالها

حسن · مهر ۳۰, ۱۳۹۶ در ۸:۵۳ ق.ظ

سلام من بعد از گشت ۱۴ ماه میخوام اون ۴۰ تومن سپرده رو بردارم برم باهاش قولنامه کنم تاریخ اخذ وامم شهریور ماه هست و بانک گفته وامم حاضر میخواستم بدونم میتوانم اون سپرده رو بردارم برم باهاش قولنامه کنم اگر بردارم امتیاز وامم از بین نمیره؟ چون بانک گفته ۲۷ تومن بردار میخواستم بدونم ۱۳ تومن مابقی رو بعد از قولنامه و تشکیل پرونده میتونم بگیرم یا نه مابقی رو تو محضر بعد از تنظیم سند میتونم بگیرم؟ ممنون میشم جواب بدید چون با اون پول میخوام برم قولنامه کنم

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱, ۱۳۹۶ در ۱:۵۶ ب.ظ

  سلام. بله، در صورتی که امتیازتان رسیده باشد میتوانید موجودی را کاهش دهید.

رضا · مهر ۲۹, ۱۳۹۶ در ۱:۲۸ ب.ظ

با سلام و تشکر از مطالب مفیدتان
من میخام با دریافت وام مسکن یکم، خانه ای خریداری کنم که متعلق به یکی از اقوام (عمه ام) است. آیا امکان دارد؟ شرایط خرید خانه از اقوام چیست؟

با تشکر

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱, ۱۳۹۶ در ۱:۵۹ ب.ظ

  سلام. بله، مشکلی ندارد. ملک دارای سند ازاد، پروانه ساخت، پایانکار باشد

آزاده · مهر ۲۷, ۱۳۹۶ در ۶:۱۰ ب.ظ

سلام و خسته نباشید.من مجرد بوده و ۴۰ میلیون تومان به مدت یک سال برای اخذ وام ۸۰ تومنی سرمایه گذاری کردم.الان از گرفتن وام پشیمون شدم.دو تا سوال داشتم
۱.میتونم وام و به مادرم منتقل کنم و ایشون ملکی و به صورت شریکی با پدرم بخرن؟پدرم قدیما وام گرفته بوده ولی مادرم خیر و ملکی به نامش نیست
۲.وقتی وام و منتقل کنم در آینده نمیتونم سپرده گذاشته و از وام مسکن استفاده کنم یا برای همیشه امتیاز وام گرفتن و حتی با سپرده گذاری مجدد از دست میدم؟با سپاس

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱, ۱۳۹۶ در ۴:۲۴ ب.ظ

  سلام. ۱- بله، وام را میتوانید به مادرتان منتقل کنید. ۲- شما در آینده میتوانید دوباره سپرده گذاری کرده و وام مسکن بگیرید. ملاک در این حالت وام مسکن است و صرف افتتاح حساب منعی بر اخذ وام مسکن یکم نیست.

محمد · مهر ۲۷, ۱۳۹۶ در ۱۰:۴۶ ق.ظ

با عرض سلام و خسته نباشید
بنده ساکن ارومیه هستم و کارمند پیمانی فرودگاه ولی میخوام شیراز اقدام به خرید مسکن کنم و حساب مسکن یکمم هم حدود ۱ سال پیش تو ارومیه باز کردیم .چند تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین
۱٫بعد از انتقال امتیاز وام به شعب بانک مسکن شیراز تغییری در مقدار وام یا زمان دریافت وام حاصل میشود؟
۲٫مهم است کدام شعبه بانک مسکن شیراز باشد یا نه؟منظور اینکه شعبه انتخابی حتما باید نزدیک خانه خریداری شده باشد؟
۳٫من میتوانم ضامن خودم و همسرم هم باشم؟(مبلغ وام سر جمع تقریبا ۱۱۰ میلیون (۵۵+۵۵) تومان است.)
۴٫مدارک مورد نیاز برای ضمانت؟(چون بعد مسافت زیاد هستش برام مهمه واقعا )
۵٫مقدار سپرده من و همسرم تقریبا ۵۸ تومان هستش .بعد از رسیدن موعد وام چه مقدار از این مبلغ را میتوان برداشت کرد که برای پرداخت بیعانه به فروشنده در بنگاه خرج کرد؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱, ۱۳۹۶ در ۴:۲۹ ب.ظ

  سلام. ۱- مشکلی ندارد هر دو شهر مبلغ وام ۶۰ میلیون است. ۲- مهم نیست ولی برای راحتی خودتان شعبه نزدیکتر را انتخاب کنید .۳- در صورت موافقت شعبه مشکلی نیست. ۴- از شعبه ای که قصد اخذ وام را دارید استعلام کنید. ۵- در صورتی که امتیازتان کامل شد می توانید ۱۰ میلیون باقی گذاشته و بقیه را خارج کنید.

مسعود سلطانی · مهر ۲۵, ۱۳۹۶ در ۱۰:۵۹ ب.ظ

سلام من وام اولی هستم.
نوبت وام ۱۲ ماه من ۷ اذر و در بنگاه تاریخ دفتر خانه ۷ اذر زدن.
ایا من از آبان ماه کار وام انجام بدم می شود ۷ آذر وام دریافت کنم.

۴۰ میلیون فسق مامله هست.

لطفا پاسخ بدین خیلی مهمه با تشکر

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مهر ۲۶, ۱۳۹۶ در ۲:۱۳ ب.ظ

  سلام. خیر، یک هفته تا دوهفته بعد از سررسید امتیاز کارتان انجام خواهد شد.

مهدی · مهر ۲۴, ۱۳۹۶ در ۷:۲۸ ب.ظ

سلام.وامم ۲۷مهرحاضره بافروشنده صحبت کردم گفت سندش تو دفتراسنادرسمیه تا فک رهن بشه. قبل ازفک رهن میشه واسه استعلام شهرداری و…کاری کرد؟ فروشنده وام داشته تصفیه کرده واسه همین مونده فک بشه. چقدر طول میکشه وامو بگیرم؟ سی تومن خابوندم ۶۰تعلق میگیره میتونم ۲۰تومن بیشتربگیرم ؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · آبان ۱, ۱۳۹۶ در ۴:۳۹ ب.ظ

  سلام. استعلامها را باید از دفترخانه سوال کنید. اطلاعی در این زمینه ندارم. برای ۲۰ میلیون بیشتر باید وام جعاله بگیرید ( از طریق خرید اوراق)

مهدی · مهر ۲۳, ۱۳۹۶ در ۳:۵۸ ب.ظ

سلام
من یک واحد اپارتمان مسکونی پیش خرید کردم
در مبایعه نامه مبلغ ۵۰ میلیون وام که خود فروشنده به صورت خرید اوراق خریداری خواهد کرد را ذکر کرده .اما من خودم یکسال پیش مبلغ ۳۰ میلیون سپرده گذاری در حساب مسکن یکم انجام دادم و وام ۶۰ میلیونی مسکن یکم من اماده است.میشه موقع تحویل سند وام ۵۰ میلیونی که از طریق خرید اوراق که فروشنده دریافت کرده کنسل بشه و وام ۶۰ میلیونی من جایگزین بشه؟

  سید مسلم ثابتی

  سید مسلم ثابتی · مهر ۲۴, ۱۳۹۶ در ۵:۳۵ ب.ظ

  سلام. بله، به شرط تسویه وام ۵۰ میلیونی و ازاد شدن سند. بعد از آن میتوانید روی سند ازاد آن واحد که به نام فروشنده است و هنوز بنامتان نشده وام خرید با سپرده خودتان دریافت کنید.

..... · مهر ۱۹, ۱۳۹۶ در ۵:۳۱ ب.ظ

آیا میشود یک وکیل پایه یک دادگستری که فیش کسر از حقوق ندارد ضامن وام من شود خواهشا زود جواب بدید خیلی حیاتیه