مراحل اخذ وام مسکن

مراحل اخذ وام مسکن

بروز رسانی ۲۹ مرداد ۱۳۹۷: در ویدیوی زیر میتوانید با مراحل اخذ وام مسکن اوراق ممتاز بیشتر اشنا شوید.

شرایط وام مسکن

مراحل اخذ وام مسکن در بانک مسکن:

۱- اولین مرحله دریافت وام، ارائه اسناد و مدارک لازم  و مورد نیاز می باشد. این مدارک شامل سند منزل مورد معامله، پروانه ساخت با عمر کمتر از ۲۰ سال، پایانکار، مبایعه نامه و صورتمجلس تفکیکی است.

همچنین مدارک شناسایی وام گیرنده، فروشنده و ضامن نیز دیگر مدارک لازم برای تشکیل پرونده است. شرایط وام مسکن

[su_service title=”زمان تقریبی” icon=”icon: check-square-o” icon_color=”#e04e15″]یک روز کاری[/su_service]

شرایط وام مسکن

۲- کنترل مدارک ارائه شده و اخذ استعلامهای مروبطه توسط شعبه انجام خواهد گرفت. در هر صورت اگر وام گیرنده قبلا دارای چک برگشتی یا قسط معوق در سیستم بانکی بوده باشد لازم است نسبت به تعیین تکلیف بدهی یا چک برگشتی در سامانه استعلام بانک مرکزی اقدام کند.شرایط وام مسکن

[su_service title=”زمان تقریبی” icon=”icon: check-square-o” icon_color=”#e04e15″] یک روز کاری[/su_service]

شرایط وام مسکن

۳- در صورت تکمیل مدارک و پس از اخذ استعلامهای مربوطه، پرونده جهت ارزیابی به کارشناس بانک ارجاع خواهد شد.

کارشناس نیز ضمن بازدید از ملک ارزش تقریبی ملک و عمر مفید ساختمان را در گزارش خود اعلام میکند. ارزش ملاک ملاک مبلغ وام و عمر مفید ساختمان شاخصی برای مدت زمان قسط بندی وام می باشد.شرایط وام مسکن

[su_service title=”زمان تقریبی” icon=”icon: check-square-o” icon_color=”#e04e15″]یک هفته [/su_service]

۴- اگر مشتری قبلا در بورس فعالیت داشته و یا در گذشته وام اوراق دریافت کرده باشد دارای کد بورسی خواهد بود. در غیر این صورت باید ثبت مشتری برای دریافت کد بورسی توسط شعبه انجام گیرد.

بدیهیست که مشتریانی که تصمیم به استفاده از تسهیلات باسپرده مانند صندوق مسکن یکم یا جوانان دارند لازم به طی کردن این مرحله نیستند و پس از امتیاز گیری وام ، به دفترخانه مراجعه خواهند کرد (مرحله ۷ )شرایط وام مسکن

[su_service title=”زمان تقریبی” icon=”icon: check-square-o” icon_color=”#e04e15″]3 روز کاری[/su_service]

۵- پس از دریافت کد بورسی خرید اوراق انجام خواهد شد. خرید اوراق با انتقال وجه به حساب کارگزاری بانک مسکن در شعب  و یا کارگزاریهای مجاز دیگر صورت خواهد گرفت.

آنچه در این مرحله مهم است اینست که با توجه به گزارش ارزیاب و وام مورد نیاز اوراق خریداری شود. موارد زیادی را شاهد بودم که مشتری شخصا و با توجه به مبلغ وام مورد نظر خودش اقدام به خرید اوراق کرده ولی طبق  گزارش ارزیاب وی نمی توانسته آن مبلغ وام را دریافت نماید.

البته در صورتی که اوراقی بیش از نیاز خریده شود برای فروش آن باید ۴ ماه صبر کرد.شرایط وام مسکن

[su_service title=”زمان تقریبی” icon=”icon: check-square-o” icon_color=”#e04e15″] 3 روز [/su_service]

۶- از آنجا که اوراق تسهیلات مسکن جزو اوراق بهادار بوده و قابل خرید و فروش می باشند پس اوراقی که برای استفاده از تسهیلات خریداری شده باید به نحوی ابطال شود تا دوباره فروخته نشود. این فرآیند یعنی ابطال اوراق و اخذ رمز آن جهت استفاده از تسهیلات پس از خرید آن صورت می گیرد.

[su_service title=”زمان تقریبی” icon=”icon: check-square-o” icon_color=”#e04e15″] سه روز کاری [/su_service]

۷- پس از ابطال اوراق خریداری شده و دریافت رمز آن می توان گفت که به پایان فرآیند دریافت وام نزدیک شده ایم.

در این مرحله با استفاده از رمز دریافتی اوراق قرارداد وام در سیستم تسهیلات بانک مسکن ثبت شده و قراردادها همراه با پیش نویس سند رهنی جهت ارائه به دفتر خانه آماده می شود.

همانطور که در مرحله ۴ توضیح داده شد تسهیلات گیرندگان با سپرده در این مرحله پیش نویس سند رهنی خود را جهت تحویل به دفترخانه دریافت خواهند کرد.

حضور خریدار، فروشنده و ضامن در این مرحله جهت امضای قراردادها و فرمهای مربوطه لازم است.

فرمهای تهیه شده در این مرحله شامل: مبایعه نامه بانک که باید به امضای فروشنده و خریدار برسد. ۲- قرارداد تسهیلاتی که باید خریدار و ضامن انرا امضا کنند و دست اخر پیش نویس سند رهنی است که فقط توسط شعبه مهر، امضا و تایید میگردد.

پس از امضا و تکمیل فرمهای مذکور خریدار و فروشنده همراه با پیش نویس سند رهنی و چک تسهیلات که از شعبه دریافت کرده اند باید به دفترخانه مراجعه کنند.

[su_service title=”زمان تقریبی” icon=”icon: check-square-o” icon_color=”#e04e15″] یک هفته [/su_service]

۸- در دفترخانه سند ملک به نفع بانک رهن می شود. پس از مراجعه خریدار و فروشنده از دفترخانه، چک تسهیلات که در وجه فروشنده نوشته شده و توسط دفترخانه تایید شده قابل پاس شدن در شعبه است.

پس از ثبت سند رهنی در سیستم تسهیلات بانک مسکن، فروشنده چک خود را که معادل مبلغ تسهیلات است دریافت میکند. خریدار نیز کارت قسط خود را تحویل خواهد گرفت.

[su_service title=”زمان تقریبی” icon=”icon: check-square-o” icon_color=”#e04e15″] یک روز [/su_service]

[su_divider top=”no” style=”dashed” divider_color=”#ff6212″]

آنگونه که خواندید میتوان مدت زمان تخمینی اخذ وام از زمان درخواست وام تا دریافت کارت قسط  را بین دو تا چهار هفته دانست. که بهتر است در توافقات بین خریدار و فروشنده این مدت زمان قید شود.

البته آنچه به عنوان زمان تقریبی هر مرحله ذکر شده ممکن است در شعب مختلف و در موقعیتهای متفاوت کمی فرق کند. اما روال کلی آن چیزیست که بیان شد.

[su_button url=”https://t.me/khanehdarshavim” target=”blank” style=”3d” background=”#2bafff” color=”#d8fbff” size=”6″ center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: location-arrow” text_shadow=”0px 1px 0px #00319b”]در این کانال عضو شده و با انواع وام مسکن به زبانی ساده آشنا شوید.[/su_button]

۲.۷ ۳ votes
Article Rating
کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی
Subscribe
Notify of
guest
1091 Comments
newest
oldest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hosein
Hosein
اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۹ ۴:۵۹ ب٫ظ

سلام خسته نباشید من میخوام وام اوراق بانک مسکن رو بگیرم میخواستم ببینم که چه مدارکی میخواد چون طرف فروشنده وراث میباشند و فقط به یکیشون وکالت کاری دادن میخوام بدونم آیا همه ی وراث باید برای تشکیل پرونده به بانک بیان یا یکی از اون ها که وکالت کاری داره میتونه انجام بده یا نه . سپاسگذارم جناب

احسان
احسان
آبان ۲۳, ۱۳۹۸ ۳:۰۰ ب٫ظ

سلام خسته نباشید
من و همسرم مجموعا ۴۰ میلیون وام مسکن یکم در یکی از کلانشهرها داریم،چقدر دیگه جمعا میشه وام از طریق اوراق بهش اضافه کرد؟ آیا تا سقف مسکن یکم( ۱۲۰ تومن) میتونیم بهش اضافه کنیم یا تا سقف اوراق (۸۰ تومن)؟
یعنی میتونیم ۸۰ میلیون اوراق به ۴۰ تومن مسکن یکم اضافه کرد که جمعا بشه ۱۲۰ تومن؟

علی
علی
آبان ۲۳, ۱۳۹۸ ۱۱:۳۵ ق٫ظ

سلام
کارشناس بانک قراره بیاد خونه رو ببینه چقد زمان میبره تا بیاد ؟آیا راهی برای پیگیری هست که بدونیم این مرحله انجام شده یانه؟شاید اومده ولی کسی نبوده خونه

مهدی
مهدی
شهریور ۲۹, ۱۳۹۸ ۳:۵۸ ب٫ظ

سلام
من شاغل جنوب کشور هستم ولی مشهدیم.ضامن هام جنوبن.میشه مشهد خونه بخرم ولی از بانک مسکن جنوب کشور وام بگیرم؟

مهدی
مهدی
شهریور ۳۰, ۱۳۹۸ ۱:۴۱ ب٫ظ

با توجه به اینکه در حال حاضر ساکن جنوبم میتونم وکالت محضری به نام برادرم بگیرم تا ایشون در مشهد برام افتتاح حساب کنن?

ahmad
ahmad
شهریور ۲۰, ۱۳۹۸ ۱۰:۲۱ ب٫ظ

سلام . یک سال پیش ۲۰ تمن بابت وام مسکن اولی در بانک مسکن سپرده گذاری کردم ولی الان که موقع دریافت وام شده شرایط خرید خونه هنوز فراهم نشده آیا میشه پولم بیشتر از یک سال تو بانک باشه ؟ آیا بعد یک سال به پولم سود تعلق میگیره؟ میشه راهنمایی کنین چیکار کنم؟

ffff
ffff
شهریور ۱۶, ۱۳۹۸ ۱۰:۲۷ ق٫ظ

سلام-آیا برای دریافت وام مسکن یکم و تکمیل مدارک حضور شخص فروشنده در شعبه الزامی است؟تشکر

ffff
ffff
شهریور ۱۷, ۱۳۹۸ ۴:۴۵ ق٫ظ

تشکر-فروشنده بایستی چه نوع حسابی باز کند؟من امتیاز لازم را برای اخذ وام مسکن یکم کسب کرده ام.هنگام مراجعه به شعبه چه مدارکی را باید همراه داشته باشم و مراحل را اگر زحمت نیست به ترتیب ذکر فرمایید

ffff
ffff
شهریور ۱۸, ۱۳۹۸ ۶:۰۹ ق٫ظ

سلام-تشکر-من یک حساب پس انداز مسکن هم دارم که به مدت ۱۳ سال از افتتاح آن میگذرد.البته موجودی آن تقریباً ۱۱ سال است که ۲میلیون تومان است.الان چه مقدار وام به این حساب تعلق می گیرد؟آیا به هنگام دریافت وام مسکن یکم میتوان این وام را هم دریافت کرد؟از لحاظ مدارک و مراحل و ضامن مثل همین وام مسکن یکم است؟

Saman
Saman
مرداد ۳۰, ۱۳۹۸ ۴:۰۵ ق٫ظ

سلام
تشکر بابت اطلاعات مفیدی که در اختیارمون قرار دادید
سوال داشتم آپارتمانی را پیش خرید کردم که دارای ۴۰ میلیون وام مشارکت هست و از طرفی طبق قرارداد سود دوران مشارکت برعهده خریداره
شروع پرداخت اقساط وام از چه زمانی خواهد بود؟ (زملن تحویل، زمان صدور سند یا … )
چنانچه نخوام از وام مربوطه استفاده نکنیم چه کاری باید انجام بدیم؟
ممنون می شم راهنمایی بفرمایید

سیاوش
سیاوش
مرداد ۱۸, ۱۳۹۸ ۳:۴۷ ق٫ظ

با عرض سلام
ببخشید من امتیاز وامم مال شهر شیراز هست می تونم انتقالش بدم به شهر یزد

Ali
Ali
مرداد ۱۵, ۱۳۹۸ ۹:۰۲ ق٫ظ

باسلام
من و همسرم امتیاز وام مسکن خانه اولی رو دارا هستیم سال ۹۶ حساب۶۰ میلیونی باز کردیم
آیا الان همسرم میتونه از وام ۸۰ میلیونی اوراق استفاده بکنه و بعدش هر دو نفرمون از وام مسکن خانه اولی استفاده کنیم؟

مرتضي
مرتضي
مرداد ۱۱, ۱۳۹۸ ۱۰:۲۵ ق٫ظ

با سلام برای دریافت وام مسکن یکم برای ساخت خونه پایان کار که نیاز نیس فقط سمد مالکیت نیاز می باشد؟؟؟ و اینکه سند به اسم پدرمه ولی وام به اسم من چجوری دریافت کنم

مصطفی تبشکار
مصطفی تبشکار
تیر ۲۷, ۱۳۹۸ ۸:۰۲ ق٫ظ

سلام وقت بخیر
آیا برای آپارتمانی که از فروشنده وکالت دارم به نام خودم می تونم تسهیلات خرید اوراق بگیرم یا محدودیت داره ، مالک از دوستانم می باشد و مبلغی از معامله رو منوط به دریافت وام شده ولی متاسفانه مالک در شهرستان ساکن هست و امکان حضورش در دفترخانه نیست

وحید
وحید
تیر ۱۳, ۱۳۹۸ ۳:۳۵ ب٫ظ

با سلام یک سوال داشتم؛ برای اخذ وام ساخت مسکن روستایی، سند زمین تا پایان پرداخت اقساط تسهیلات، نزد بانک به عنوان وثیقه میمونه یا آزاده؟

شرفی
شرفی
تیر ۱۱, ۱۳۹۸ ۵:۱۹ ق٫ظ

با عرض سلام و احترام خدمت شما جناب آقای ثابتی بنده زمینی رو خریداری کردم و دارای پروانه مجری ذیصلاح از نظام مهندسی هستم میخواستم بدونم جهت ساخت ملک خریداری شده من امکان مالی برای پیشرفته ۲۵ درصد اول را ندارم راهی وجود دارد که من بتوانم با ارائه پروانه ساختمان جهت استفاده از تسهیلات از ابتدا بهره مند شوم ممنونم از محبت شما

dfarhad
dfarhad
تیر ۱۰, ۱۳۹۸ ۶:۲۵ ب٫ظ

با سلام واحترام
من یک خانه نوساز را پیش خرید کرده ام و کل مبلغ آن را پرداخت نموده ام و فقط ۵۰ میلیون تومان جهت ارائه سند باقی مانده است که بر اساس قولنامه خرید پس از ارائه سند به فروشنده پرداخت خواهم نمود. سوال من این است که راهکاری وجود دارد که بانک به میزان مبلغ باقی مانده چک را در وجه فروشنده صادر نماید و باقیمانده آن را در وجه من (خریدار ) صادر نماید؟ یا راهکار دیگری وجود دارد که من بتوانم باقی مانده پول را از خریدار دریافت نمایم؟

محسن
محسن
تیر ۹, ۱۳۹۸ ۹:۲۴ ق٫ظ

سلام جناب اقای ثابتی ممنون از پاسخ ها و راهنمایی هاتون ، من و همسرم موعد وام مسکن یکممون رسیده تشکیل پرونده دادیم و همه مدارک رو کامل بردیم ارزیاب هم اومده حالا می خواستم بدونم چه مدت طول میکشه تا واممون دریافت بشه چون تاریخی که در قولنامه مقرر شده برای پرداخت پول داره میرسه

مجید
مجید
خرداد ۲۵, ۱۳۹۸ ۸:۰۴ ب٫ظ

ببخشید برا تعویض وثیقه باید همان مراحل وام طی بشود؟

mohammad
mohammad
خرداد ۲۵, ۱۳۹۸ ۷:۴۷ ب٫ظ

با سلام
و ممنون از راهنمایی تون
واقعا یه جماعت رو مطلع میکنید از روند وام،خدا خیرتان بدهد
جسارتا یک سوال،نماینده بانک مسکن برای حضور در دفترخانه،از طرف شعبه هماهنگ میشه یا دفترخونه؟؟

مجید
مجید
خرداد ۱۷, ۱۳۹۸ ۷:۱۶ ب٫ظ

سلام شرایط تعویض وثیقه چگونه است و آیا بعد ۸ماه از گرفتن وام میشه تعویض وثیقه کرد؟ممنون میشم جواب بدید

mohammad
mohammad
خرداد ۴, ۱۳۹۸ ۱:۴۰ ب٫ظ

با سلام
من خودم کارمند بانک ام و میخام راهن اول بانک مسکن باشه و راهن دوم بانک خودم.پرونده ام رو تشکیل دادم و به قول مسئول تسهیلات بانک مسکن گفت پرونده ات از بالا اومده،
امروز که مراجعه کردم نامه بگیرم برای بانک خودم که بشه راهن دوم،بانک مسکن گفت فلان روز با فروشنده بیا بانک،نامه رو بعدا میدیم.
این برام جای سواله که چرا دوباره باید فروشنده رو ببرم بانک؟؟؟
ضمنا کارشناس بانک خودم و بانک مسکن به صورت همزمان در دفترخانه حاضر میشن درسته؟؟

mohammad
mohammad
خرداد ۴, ۱۳۹۸ ۶:۴۳ ب٫ظ

ممنون از پاسخ تون
سند که بنام نشده چون بانک خودمم هم مانند بانک مسکن چک رو به فروشنده میدهد.
اینجور که متوجه شدم،بانک مسکن ملک رو با حضور فروشنده به رهن میبره و به من فرصت میده تا کارای بانک خودم رو برا وام انجام بدم و با حضور دو نماینده بانک تو دفترخونه چک راا به فروشنده تحویل میده.درسته؟؟؟؟

نصری
نصری
اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۸ ۷:۵۶ ق٫ظ

سلام
من فقط سند تک برگ و بنجاق آپارتمان خودم و دارم حالا خریدارمون وام میخواد بگیره من پروانه و جواز رو از کجا باید بیارم؟؟