مراحل اخذ وام مسکن

مراحل اخذ وام مسکن

بروز رسانی ۲۹ مرداد ۱۳۹۷: در ویدیوی زیر میتوانید با مراحل اخذ وام مسکن اوراق ممتاز بیشتر اشنا شوید.

شرایط وام مسکن

مراحل اخذ وام مسکن در بانک مسکن:

۱- اولین مرحله دریافت وام، ارائه اسناد و مدارک لازم  و مورد نیاز می باشد. این مدارک شامل سند منزل مورد معامله، پروانه ساخت با عمر کمتر از ۲۰ سال، پایانکار، مبایعه نامه و صورتمجلس تفکیکی است.

همچنین مدارک شناسایی وام گیرنده، فروشنده و ضامن نیز دیگر مدارک لازم برای تشکیل پرونده است. شرایط وام مسکن

زمان تقریبی
یک روز کاری

شرایط وام مسکن

۲- کنترل مدارک ارائه شده و اخذ استعلامهای مروبطه توسط شعبه انجام خواهد گرفت. در هر صورت اگر وام گیرنده قبلا دارای چک برگشتی یا قسط معوق در سیستم بانکی بوده باشد لازم است نسبت به تعیین تکلیف بدهی یا چک برگشتی در سامانه استعلام بانک مرکزی اقدام کند.شرایط وام مسکن

زمان تقریبی
یک روز کاری

شرایط وام مسکن

۳- در صورت تکمیل مدارک و پس از اخذ استعلامهای مربوطه، پرونده جهت ارزیابی به کارشناس بانک ارجاع خواهد شد.

کارشناس نیز ضمن بازدید از ملک ارزش تقریبی ملک و عمر مفید ساختمان را در گزارش خود اعلام میکند. ارزش ملاک ملاک مبلغ وام و عمر مفید ساختمان شاخصی برای مدت زمان قسط بندی وام می باشد.شرایط وام مسکن

زمان تقریبی
یک هفته

۴- اگر مشتری قبلا در بورس فعالیت داشته و یا در گذشته وام اوراق دریافت کرده باشد دارای کد بورسی خواهد بود. در غیر این صورت باید ثبت مشتری برای دریافت کد بورسی توسط شعبه انجام گیرد.

بدیهیست که مشتریانی که تصمیم به استفاده از تسهیلات باسپرده مانند صندوق مسکن یکم یا جوانان دارند لازم به طی کردن این مرحله نیستند و پس از امتیاز گیری وام ، به دفترخانه مراجعه خواهند کرد (مرحله ۷ )شرایط وام مسکن

زمان تقریبی
3 روز کاری

۵- پس از دریافت کد بورسی خرید اوراق انجام خواهد شد. خرید اوراق با انتقال وجه به حساب کارگزاری بانک مسکن در شعب  و یا کارگزاریهای مجاز دیگر صورت خواهد گرفت.

آنچه در این مرحله مهم است اینست که با توجه به گزارش ارزیاب و وام مورد نیاز اوراق خریداری شود. موارد زیادی را شاهد بودم که مشتری شخصا و با توجه به مبلغ وام مورد نظر خودش اقدام به خرید اوراق کرده ولی طبق  گزارش ارزیاب وی نمی توانسته آن مبلغ وام را دریافت نماید.

البته در صورتی که اوراقی بیش از نیاز خریده شود برای فروش آن باید ۴ ماه صبر کرد.شرایط وام مسکن

زمان تقریبی
3 روز

۶- از آنجا که اوراق تسهیلات مسکن جزو اوراق بهادار بوده و قابل خرید و فروش می باشند پس اوراقی که برای استفاده از تسهیلات خریداری شده باید به نحوی ابطال شود تا دوباره فروخته نشود. این فرآیند یعنی ابطال اوراق و اخذ رمز آن جهت استفاده از تسهیلات پس از خرید آن صورت می گیرد.

زمان تقریبی
سه روز کاری

۷- پس از ابطال اوراق خریداری شده و دریافت رمز آن می توان گفت که به پایان فرآیند دریافت وام نزدیک شده ایم.

در این مرحله با استفاده از رمز دریافتی اوراق قرارداد وام در سیستم تسهیلات بانک مسکن ثبت شده و قراردادها همراه با پیش نویس سند رهنی جهت ارائه به دفتر خانه آماده می شود.

همانطور که در مرحله ۴ توضیح داده شد تسهیلات گیرندگان با سپرده در این مرحله پیش نویس سند رهنی خود را جهت تحویل به دفترخانه دریافت خواهند کرد.

حضور خریدار، فروشنده و ضامن در این مرحله جهت امضای قراردادها و فرمهای مربوطه لازم است.

فرمهای تهیه شده در این مرحله شامل: مبایعه نامه بانک که باید به امضای فروشنده و خریدار برسد. ۲- قرارداد تسهیلاتی که باید خریدار و ضامن انرا امضا کنند و دست اخر پیش نویس سند رهنی است که فقط توسط شعبه مهر، امضا و تایید میگردد.

پس از امضا و تکمیل فرمهای مذکور خریدار و فروشنده همراه با پیش نویس سند رهنی و چک تسهیلات که از شعبه دریافت کرده اند باید به دفترخانه مراجعه کنند.

زمان تقریبی
یک هفته

۸- در دفترخانه سند ملک به نفع بانک رهن می شود. پس از مراجعه خریدار و فروشنده از دفترخانه، چک تسهیلات که در وجه فروشنده نوشته شده و توسط دفترخانه تایید شده قابل پاس شدن در شعبه است.

پس از ثبت سند رهنی در سیستم تسهیلات بانک مسکن، فروشنده چک خود را که معادل مبلغ تسهیلات است دریافت میکند. خریدار نیز کارت قسط خود را تحویل خواهد گرفت.

زمان تقریبی
یک روز

آنگونه که خواندید میتوان مدت زمان تخمینی اخذ وام از زمان درخواست وام تا دریافت کارت قسط  را بین دو تا چهار هفته دانست. که بهتر است در توافقات بین خریدار و فروشنده این مدت زمان قید شود.

البته آنچه به عنوان زمان تقریبی هر مرحله ذکر شده ممکن است در شعب مختلف و در موقعیتهای متفاوت کمی فرق کند. اما روال کلی آن چیزیست که بیان شد.

کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی

1055
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
avatar
503 Comment threads
552 Thread replies
7 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
423 Comment authors
سید مسلم ثابتیمجیدmohammadنصریbehi Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
مجید
Guest
مجید

ببخشید برا تعویض وثیقه باید همان مراحل وام طی بشود؟

mohammad
Guest
mohammad

با سلام
و ممنون از راهنمایی تون
واقعا یه جماعت رو مطلع میکنید از روند وام،خدا خیرتان بدهد
جسارتا یک سوال،نماینده بانک مسکن برای حضور در دفترخانه،از طرف شعبه هماهنگ میشه یا دفترخونه؟؟

مجید
Guest
مجید

سلام شرایط تعویض وثیقه چگونه است و آیا بعد ۸ماه از گرفتن وام میشه تعویض وثیقه کرد؟ممنون میشم جواب بدید

mohammad
Guest
mohammad

با سلام
من خودم کارمند بانک ام و میخام راهن اول بانک مسکن باشه و راهن دوم بانک خودم.پرونده ام رو تشکیل دادم و به قول مسئول تسهیلات بانک مسکن گفت پرونده ات از بالا اومده،
امروز که مراجعه کردم نامه بگیرم برای بانک خودم که بشه راهن دوم،بانک مسکن گفت فلان روز با فروشنده بیا بانک،نامه رو بعدا میدیم.
این برام جای سواله که چرا دوباره باید فروشنده رو ببرم بانک؟؟؟
ضمنا کارشناس بانک خودم و بانک مسکن به صورت همزمان در دفترخانه حاضر میشن درسته؟؟

نصری
Guest
نصری

سلام
من فقط سند تک برگ و بنجاق آپارتمان خودم و دارم حالا خریدارمون وام میخواد بگیره من پروانه و جواز رو از کجا باید بیارم؟؟

behi
Guest
behi

سلام
آیا جهت معرفی ضامن جهت اخذ وام مسکن زوجین میتوان ضامن بازنشسته معرفی کرد؟
ضامن شاغل ولی شاغل در شهرستان چطور؟
تشکر

احمد
Guest
احمد

سلام و خسته نباشید
میخواستم بپرسم برای وام ۵۰ میلیون تومانی نیاز به گواهی کسر اقساط می باشد یا خیر؟
اگر گواهی جواب منفی باشه میشه کسر اقساط پس گرفت یا خیر؟

نظری
Guest
نظری

با سلام. و تبریک سال جدید.
سوالی ازتون داشتم. تقاضای وام مسکن، البته از طریق امور ایثارگران هستم.
ملک مورد نظر نوساز و فاقد سند مجزا است اما ملک دارای سند مادر و تفکیکی است.
آیا بانک با این شرایط وام را پرداخت میکند؟
شرایط اخذ وام در این حالت هم مشابه با ملک دارای سند است؟
منتظر پاسختان هستم.

هدی
Guest
هدی

سلام تبریک سال نو به شما ، لطف کنید در خصوص وام اوراق ساخت بدون سپرده راهنمایی بفرمائید و اینکه بانک گفتن شهرداری باید نقشه ها رو تایید کنه . یعنی اینکه باید بیان بازدید خونه و همون مراحل پایان کار و اضافه بنا و … ؟؟؟؟؟؟
از راهنمایی و مشاوره شما ممنون و سپاسگزارم

محمد
Guest
محمد

سلام وقت بخیر ….یه سوال داشتم ساختمان دوطبقه داریم و هر کدام سند تک برگ دارن و یه طبقه رو فروختیم…خریدار بهمون گفته که مدارک رو براش تهیه کنیم و صورت مجلس تفکیکی بگیرم بهش بدیم….ایا انجام این کارها بر عهده فروشنده هست یا خیر؟

رضا
Guest
رضا

سلام
من و همسرم میخواستیم از وام مسکن یکم استفاده کنیم اگر اوراق بخریم باز هم باید یکسال برای دریافت وام صبر کنیم یا یک ماهه میشه وامو گرفت.
خیلی ممنون میشم جوابمو بدین

حسین
Guest
حسین

با سلام. من و همسرم برای وام مسکن اول اقدام کردیم و در حال حاضر نامه بانک به دفترخانه آماده شده. اما سند خانه دفترچه ای بوده و اداره ثبت گفته که حتما سند باید تکبرگی بشه تا جواب استعلام رو به دفترخونه بدن. مدت زمان آماده شدن سند تکبرگی معلوم نیست و دفترخونه نمیتونه تاریخ تعیین کنه برای حضور نماینده بانک. سوالم اینه که مدت زمان انقضای نامه بانک به دفترخونه چه قدر هستش؟ و آیا باعث میشه که بانک وام رو منتفی کنه اگر تا بعد عید کار سند تکبرگی طول بکشه؟
با تشکر

Nader
Guest
Nader

با سلام جناب ثابتی
ما قرار هست به محضر معرفی بشیم
اما سوالی که دارم برای انجام امور شهرداری ثبت اسناد و اوقاف زمان بر است ؟؟؟؟

خودم
Guest
خودم

آیا برای اخذ وام یکی از مدارک لازم نامه ضمانت کسر از حقوق هست یا نیست؟ لازمه ضامن هم با این شرایط پیدا کنیم؟

جمشید
Guest
جمشید

سلام وقت بخیر . من نسبت وام مسکن اقدام کردم قبلا از بانکهای دیگه۳ تا وام گرفتم البته نه بانک مسکن شنیدم اعتبار سنجی میشه ایا این موضوع صحت دار امکان داره وام مسکن بهم ندند

فروشگاه اينترنتي
Guest

با سلام .. فقط خواستم یه تشکر پرو پیمون از شما دوست گرامی بنمایم که راهنمایی های لازم را در حیطه وام مسکن ارائه می نماید من جواب سوال خودم که با یکی از کاربران یکی بود یافتم.. موفق و سربلند باشید

مسعود
Guest
مسعود

سلام من یک آپارتمان خریدم که تاریخ صدور پروانه ساهتش ۱۴ سال و ۱۰ ماه است ایا وام مسکن یکم من که تشکیل پرونده بابتش دادم به مشکل می خوره

اتا
Guest
اتا