مادران در مورد پول ،چه چیزهایی را می توانند به فرزندانشان آموزش دهند؟

آموزش پول به بچه هامادران از بسیاری لحاظ بهترین مربی برای درس دادن به فرزندانشان در مورد پول هستند. همانطور که روندا فرنز سردبیر پرنتینگ اسکواد اشاره کرده است، وقتی پای خرید خانگی در میان باشد، اغلب، مادران تصمیم گیرنده هستند.

اگرچه روز مادر زمانی است که ما سعی می کنیم زحمات مادرانمان را جبران کنیم، ولی واقعیت این است که کار مادر هیچوقت تمام نمی شود، حتی وقتی مساله آموزش مالی فرزندان مطرح باشد.

به همین دلیل این سوال را باید پرسید که مادران چگونه می توانند بهترین مربی فرزندانشان در پول درآوردن،پول جمع کردن و خرج کردن آن باشند؟

وقتی مساله آموزش فرزندان درباره پول باشد، مادران چه نقشی می توانند داشته باشند؟

زنان، مخصوصا در سنین ۳۰ و ۴۰ سالگی شان  بیش از ۸۰ درصد از تصمیمات خرید خانه را انجام می دهند و مسیولیت بسیاری از امور مالی منزل با آنهاست. بودجه بندی، یعنی دانستن چگونه پس انداز کردن پول و داشتن تجربه زیاد در خرید کالاهای خانگی. زمانی که بحث آموزش مالی برای کلیه مخارج مطرح باشد، در انحصار مادران است. مادران بهتر می دانند برای چه چیزهایی باید هزینه شود، در مغازه های مختلف چقدر می توانند پس انداز کنند و چه وقت ارزش دارد خرید کنند.

کودکان در چه سنی باید از مادرانشان درس های مالی فرا بگیرند؟

من فکر می کنم کودکان در پیش دبستانی می توانند شمردن سکه ها را شروع کنند، در مهد کودک خرجی بگیرند و از مهد کودک به بعد درباره پول و خرید چیزها (مثل خوراکی یا لوازم التحریر)به والدینشان کمک کنند. اما این به آن معنی نیست که هر چه را خواستند فورا باید خریداری شود. بعد از اینکه بچه ها مقاطع بالاتر ابتدایی و سنین نوجوانی رسیدند، به قدر کافی بزرگ شده اند تا مفهوم خرج در مقابل پس انداز کردن برای خرید یک چیز بزرگتر و قربانی کردن چیزهای کوچک را در یابند. نوجوانان می توانند چگونگی بودجه بندی پول هایشان، تعادل دسته چک و کار در ازای دستمزد را در زمان مناسب یاد بگیرند و مفهوم قرض و وام را دریابند.

ایا ابزار های خاصی وجود دارد که  در مادران به فرندانشان درباره پول مفید باشد؟

وقتی شمردن پول را یاد می دهید از پول واقعی استفاده کنید. من فکر می کنم بچه ها باید بدانند استفاده از کارت عابر بانک یعنی پول از حساب برداشتن و این پول یعنی اینکه از یک حساب دیگر برداشت می شود. (آنها می بینند که پدرو مادرشان در فروشگاه کارت می کشند و فکر می کنند پول بصورت مغناطیسی از آنجا بیرون می آید.) همچنین صورت حساب هایی که پرداخت می کنید و چک هایی که استفاده می کنید را به آنها نشان دهید. لازم نیست این کارها رسمی باشند، کافی است فقط بدانند شما دارید از حساب بانکی تان آنها را پرداخت می کنید.

من فکر می کنم بهترین محل آموزش، فروشگاه های خرده فروشی یا سوپر مارکت محله میباشد. یک پدر یا مادر می تواند مقداری پول نقد برای خرید کنار بگذارد، سپس با فرزندش به فروشگاه برود و شروع به جمع زدن قیمت ها کند. اگر لازم باشد چیزی به سر جایش برگردانده شود، این مثال، تمرین خوبی خواهد بود از اینکه چگونه باید بعضی چیزها را فدا کنیم تا از خرج کردن زیاد خودداری کنیم. من فکر نمی کنم بچه ها تا زمانی که به سنین نوجوانی برسند لازم باشد ببینند ATM چکار می کند. در این زمان آنها دقیقا می فهمند که پول از حساب بانکی شان خارج می شود نه فقط از آن جعبه بزرگ.

یک مادر چه چیزهایی را در مورد پول باید به فرزندانش آموزش دهد؟

اهمیت بودجه بندی، پس انداز، فدا کردن و کار در ازای دستمزد.

انواع قرض هایی که می توانیم داشته باشیم.

تفاوت زمانی که چیزی را با سود می خریم با وقتی که پول پس انداز می کنیم و آن را بدون سود می خریم.

با خرید از مغازه های دست دوم فروشی چقدر می توانند پول پس انداز کنند.

اولین چیزی را که می بینند نخرند و بهترین و جدیدترین نوع هر چیز را نخرند.

به نظر شما مادران باید به فرزندانشان چگونه درس هایی درباره پول بدهند؟ شما چگونه به فرزندتان مسائل شخصی مالی را آموزش می دهید؟

۰ ۰ vote
Article Rating
برچسب ها :
کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments