فروش اقساطی تدریجی

فروش اقساطی تدریجی تسهیلات مشارکت بانک مسکن

دسته بندی :

تسهیلات مشارکت یا ساخت مسکن از عمده تسهیلاتیست که بانک مسکن به متقاضیان پرداخت می کند. همانگونه که در پستهای قبلی نیز شرایط و فرایند وام ساخت یا مشارکت بیان شد، سازنده بایست همزمان با پایان یافتن عملیات ساخت، نسبت به قسط بندی واحد یا واحدهای خود اقدام کند. در این پست به شرح مطالبی پیرامون تقسیط تسهیلات مشارکت بانک مسکن به دو صورت فروش اقساطی تدریجی یا عادی می پردازم.

پس از پایان یافتن ساخت پروژه دو حالت برای سازنده متصور است. نخست اینکه شریک یا سازنده توانسته رد موعد مقرر وقبل از سررسید دوران مشارکت خود نسبت به اخذ پایانکار و تهیه اسناد تفکیک شده واحدها اقدام کند یا خیر.  در این صورت بدون هیچگونه مشکل خاصی سازنده میتواند ضمن ارائه اسناد تفکیک شده با بانک و تشکیل پرونده جهت فروش اقساطی هر واحد به طور جداگانه، نسبت به قسط بندی بنام خود یا خریدار واحد اقدام کند.

اما حالت دیگری نیز متصور است و آن اینکه سازنده بنا به دلایلی از جمله تخلف ساخت، یا طول کشیدن بیش از اندازه امور اداری تهیه مدارک با وجود پایان یافتن ساخت و قابل سکونت بودن واحد، در موعد مقرر نتوانسته به هر علتی نسبت به اخذ پایانکار یا سند های مجزا اقدام کند.

در این حالت سازنده میتواند ضمن ارائه درخواستی به بانک نسبت به فروش تدریجی واحد های خود اقدام کند.

فروش اقساطی تدریجی تسهیلات مشارکت:

به موجب قرارداد مشارکتی که سازنده در ابتدای ساخت با بانک منعقد کرده متهد است نسبت به اتمام عملیات ساخت و تعیین تکلیف تسهیلات دریافتی از بانک در طی دوره معینی اقدام کند. با این وجود به دلایلی منطقی ممکن است که سازنده نتواند به تعهدات خود در مدت زمان معین عمل کند می تواند با ارائه درخواستی نسبت به فروش تدریجی واحدهای خود اقدام کند. مزیت بزرگ این گزینه اینست که از تاریخ فروش اقساطی به بعد وام مشارکت سازنده دیگر مشمول سود مشارکت نخواهد بود و با قسط بندی ماهیانه تسهیلات ساخت دریافتی، سازنده یا خریدار واحد بایستی اقساط را ماهیانه پرداخت کند.

البته فروش تدریجی به منزله تعیین تکلیف نهایی نبوده و سازنده یا خریدار -که بنام وی فروش اقساطی تدریجی انجام گرفته- در مهلت مقرر که حداکثر یکسال می باشد باید نسبت به اخذ و ارائه پایانکار ساختمان و ارائه اسناد تک برگ و پس از آن انتقال قطعی واحد مورد معامله در قبال ترهین آن واحد اقدام نماید.

فروش اقساطی تدریجی
فروش اقساطی تدریجی

هنگام فروش اقساطی تدریجی رعایت چند نکته الزامیست :

– همه ی واحدهای احداث شده بایستی به صورت همزمان فروش تدریجی شوند. به عنوان مثال اگر در یک مجتمع ۱۰ واحدی فقط خریداران ۵ واحد تمایل به فروش اقساطی داشته باشند و بقیه واحدها علاقه ای به فروش اقساطی نداشته باشند یا اینکه خریداری برای بقیه واحدها وجود ندارد و سازنده تصمیم به قسط بندی آنها ندارد، در این حالت امکان فروش اقساطی تدریجی وجود نداشته و سازنده باید نسبت به تشکیل پرونده برای همه واحدها اقدام و بعد درخواست فروش اقساطی تدریجی خود را به شعبه ارائه دهد.

– با وجودی که پایانکار اخذ نشده اما عملیات ساخت واحدها باید تکمیل شده باشد و تمامی انشعابات اب و برق و … نصب شده و قابل استفاده باشند و به عبارتی دیگر منزل به طور کامل قابل سکونت باشد. این موضوع طی بازدید ارزیاب از ملک مورد بررسی قرار میگیرد.

-سهم الشرکه بانک باید به طور کامل در ملک هزینه شده باشد.

– همزمان با فروش اقساطی تدریجی نمیتوان وام جعاله یا تسهیلات اضافه تر دیگری دریافت کرد.

البته در مواردی مانند اینکه پیشرفت پروژه کمتر از ۱۰۰ درصد باشد یا اینکه به تعداد واحدهای احداثی خریدار وجود نداشته باشد تا سازنده جهت تشکیل پرونده به بانک معرفی کند، شریک بانک یا سازنده میتوانید باز هم درخواست خود را به شعبه ارائه نماید اما تصمیم گیری نهایی درباره فروش اقساطی تدریجی به عهده مدیریت استان خواهد بود.

وثایق قابل قبول جهت فروش اقساطی تدریجی :

  • ضامن کسر از حقوق دولتی به نحوی که مبلغ کسر شده از حقوق تکافوی اقساط را بنماید.
  • وثیقه ملکی جداگانه
  • سپرده های سرمایه گذاری (اوراق مشارکت، قرض الحسنه و …)
  • دو ضامن غیر کارمند تایید شده توسط شعبه

[su_button url=”https://t.me/khanehdarshavim” target=”blank” style=”3d” background=”#2bafff” color=”#d8fbff” size=”6″ center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: location-arrow” text_shadow=”0px 1px 0px #00319b”]در این کانال عضو شده و با انواع وام مسکن به زبانی ساده آشنا شوید.[/su_button]

[su_button url=”http://maskanbankblog.com/applications/” style=”3d” background=”#8cff21″ color=”#005f16″ size=”6″ wide=”yes” center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: mobile” text_shadow=”0px 1px 0px #ffffff”]اپلیکیشن های مفیدی در رابطه با انواع وام های مسکن دانلود کنید.[/su_button]

۰ ۰ vote
Article Rating
کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی
Subscribe
Notify of
guest
15 Comments
newest
oldest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
احسان
احسان
شهریور ۲۱, ۱۳۹۷ ۱۰:۱۷ ب٫ظ

خدا پدر مادرتون رو بیامرزه که مردم رو آگاه میکنین ،برای شما سلامتی وموفقیت از درگاه الهی خواستارم

علی
علی
تیر ۱۴, ۱۳۹۷ ۱۰:۵۱ ق٫ظ

با سلام و احترام
می خواستم ببینم پولی که خارج از دوره ۶ ماهه داخل بانک باشه برای دریافت وام مسکن یکم آیا هیچ تاثیری در نحوه امتیاز وام ندارد.
مثلا فرض کنید با ۱۰ میلیون حساب باز کردید و الان با گذشت ۱۵ ماه حساب شما به ۳۰ میلیون رسیده است. آیا بانک فقط به ۲ دوره ۶ ماه را امتیاز می دهد؟

بزرگي
بزرگي
تیر ۸, ۱۳۹۷ ۱۱:۰۳ ق٫ظ

سلام و خسته نباشید. بنده یک واحد آپارتمان رو میخوام خریداری کنم که ۴۰م وام بافت فرسوده دارد. ۱– . سود بافت فرسوده و قسطش چقد میشه؟
۲٫ آیا سود مشارکت داره و بعهدهی چه کسی است؟
۳-. اگر سود مشارکت بعهده سازنده هست در قولنامه باید ذکر کنم یا خیر؟
۴٫ محاسبه سود مشارکت از چه زمانی آغاز میشه؟
ممنون و سپاسگذار

رضا
رضا
تیر ۲, ۱۳۹۷ ۸:۳۱ ق٫ظ

۳۰میلیون برای شهر کوچیک،،مدارک چی نیازه،،باید کجا ببرم مدارک

رضا
رضا
تیر ۲, ۱۳۹۷ ۸:۳۰ ق٫ظ

سلام،،۳۰میلیون میخاستم وام ساخت بگیرم،ضامن و میتونم سند قولنامه ای زمین بذارم!!!!؟

عباس
عباس
خرداد ۲۳, ۱۳۹۷ ۲:۳۶ ق٫ظ

سلام
در تعاونی مسکن فرهنگیان ثبت نام کردم سال ۸۷ به صورت پروژه آزاد،ولی وامش از تسهیلات مسکن مهر هست،میخام بدونم اقساط این وام چند ساله س و هر سال مبلغ قسطاش افزایش داره یا ثابته و درصد وام چقد هست؟
ضمنا ملک در خرمشهر هست
باتشکر

مصطفی
مصطفی
خرداد ۲۰, ۱۳۹۷ ۱:۴۶ ب٫ظ

سلام
توی قسمت تسهیلات زوجین بانک مسکن نوشته برای تهران حداکثر نفری ۸۰ میلیون با نرخ ۹٫۵ درصد میشه وام گرفت، در صورتی که در دستورالعمل حساب مسکن یکم آمده که مشتری (تاهل فرقی نداره) میتونه در تهران تا ۸۰ ملیون تومان با نرخ ۸ درصد وام بگیره!!!!!
متوجه نمیشم الان یعنی تاهل یک امتیاز منفی شده؟!!!

مهدی
مهدی
خرداد ۱۵, ۱۳۹۷ ۸:۰۸ ق٫ظ

سلام من قصد دریافت وام زوجین ۱۲۰ تومانی رو دارم . سوالی که واسم ایجاد شده اینه که شنیدم بانک مبلغ تمام وام رو نمیده و باید اول خونه رو قیمت گذاری کنه بعد متناسب با قیمت وام میده . میخاستم بدونم ارزش گذاری بانک باید چقدر باشه تا بتونم مبلغ کامل ۱۲۰ تومان رو بگیرم . ممنون