طرح صیاد؛ آنچه به کمک چکاوک می آید.

دسته بندی :

دیر زمانی نیست که طرح چکاوک اجرایی شده و قضاوت درباره عملکرد آن شاید هنوز زود باشد. کلید آغازاین طرح در تاریخ ۴ اسفند ماه در خوزستان زده شد و با این که در همان روز ابتدای کاری شاهد مشکلات جزیی در سیستم بانک مرکزی بودیم اما می توان امیدوار بود که طرح چکاوک به خوبی می‌تواند از عهده وظایفی که نظام بانکداری بر دوشش گزارده است برآید. با این حساب می توان شاهد تاثیر بسیار مطلوب و مورد نظر این طرح در بازار و درمیان کسبه و استفاده‌کنندگان و ذینفعان چک‌های بانکی باشیم. برگ برنده دیگر این طرح، سیستم صیاد می باشد.

سیستم صیاد یا صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک، دو وظیفه را بر عهده دارد؛ اول آنکه فرم و شکل چک‌ها را استاندارد می کند و بعد از آن فیچرهای ماشینی مانند بارکد دو بعدی روی این چک‌ها تعبیه می‌شود، که باعث افزایش سرعت پذیرش چک می‌شود. زیرا در حال حاضر متصدی، وقت بسیاری را روی این مسئله می‌گذارد که اطلاعات روی چک را ثبت کند، اما با اجرای این طرح، بسیاری از این اطلاعات ماشینی می‌شود.

چک بانک مسکن

وظیفه دوم این طرح اینگونه تعریف شده که کدی روی چک‌ها قرار می‌گیرد، و هنگامی که شما چک را دریافت کنید، اگر آن کد را به سامانه پیام کوتاه بانک مرکزی ارسال کنید، اطلاعاتی را مبنی بر خوش حساب یا بد حساب بودن فرد صادر کننده چک، از طریق پیام کوتاه در اختیار شما قرار می‌دهند. با به عبارتی دیگر با راه‌اندازی این سامانه فرد می‌تواند با ارسال پیامکی شامل شماره و کدی که روی هر برگ چک وجود دارد، اطلاع کسب کند که صادرکننده آن، چک برگشتی دارد یا خیر.

این عملکرد که نشان از عزم جدی دولتمردان در جهت کاهش آمار تاسف برانگیز چک های برگشتی دارد را می توان مهمترین کارکرد سامانه دانست. با ابن حساب می توان به روزهای بدون چک برگشتی امیدوار بود.

۰ ۰ vote
Article Rating
برچسب ها :
کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments