پایان عمر رمزهای عبور


سیستم سنجش صدای زنده، اثر انگشت، اسکن عنبیه چشم، و سایر گزینه‌های احراز هویت به عنوان ابزارهایی برای تصدیق هویت کاربر و ساده نمودن فرآیند ورود به سیستم در هنگام بانکداری آنلاین یا از طریق یک دستگاه تلفن همراه در حال جایگزینی با رمزهای عبور قبلی هستند. هدف اصلی، افزایش امنیت در برابر هکرها است در حالی که موجب بهبود تجربه کلی کاربر شود.

biometric and banking

biometric and banking

شما منحصربه‌فرد هستید

اثر انگشت، ضربان قلب، چشم‌ها، نوع راه رفتن، رفتار آنلاین، و حتی روش در دست گرفتن تلفن شما… همه این ویژگی‌ها در شما منحصر‌به‌فرد هستند، و این حقیقت مشخص در عصر جدیدی از امنیت بیومتریک، در حال ظهور است.

طراحان و توسعه‌دهندگان برنامه‌های کاربردی در دریایی از داده‌های بیومتریک غرق هستند و با حداکثر سرعت در حال پیش‌روی هستند تا این دنیای جدید را درک کنند. از سیستم احراز هویت لمسی اپل تا فناوری ضربان قلب نایمی، اصلاحات در شیوه احراز هویت کاربران، فرصت‌ها و چالش‌های فوق‌العاده‌ای را برای مؤسسات مالی و مشتریان آنها ارائه نموده و ما هیچ انتخابی به جز همراهی با فناوری‌های پیشرو در حرکت به سمت جلو نداریم.

 

اصطکاک و برخورد دارای اهمیت است            

طراحان محصول باید بر ساده سازی تجربه کاربران تمرکز کنند. هر مرحله بیشتر یا انتخاب اضافه‌تر که کاربران در هنگام استفاده از یک محصول با آن مواجه می‌شوند، می‌تواند موجب ایجاد یک احساس سرخوردگی بالقوه و در نهایت منجر به کاهش مشتری می‌شود.

بیشتر بخوانید:  بانکداری شخصی و مدیریت مالی خصوصی

با این حال، در حالی که معمولاً حرکت به سمت سادگی انتخاب درستی است، اما استثنائاتی نیز وجود دارند. گاهی اوقات، ساده‌سازی بیش از حد یک فرآیند، کاربر را دچار سردرگمی می‌کند، به ویژه در صورتی که فرآیند را با تنظیم مراحلی ساده‌سازی کنید که کاربران تاکنون بارها آنها را اجرا نموده‌اند. همچنین، برای بسیاری از کاربران، احراز هویت یک مانع مزاحم نیست، بلکه تا اندازه‌ای، تشریفاتی است و احترام مؤسسه مالی به اطلاعات کاربر را موجه می‌سازد.

اثر انگشت، ضربان قلب، چشم‌ها، نوع راه رفتن، رفتار آنلاین، و حتی روش در دست گرفتن تلفن شما… همه این ویژگی‌ها در شما منحصر‌به‌فرد هستند، و این حقیقت مشخص در عصر جدیدی از امنیت بیومتریک، در حال ظهور است.

انجام این کار دیدگاه جدیدی را به ما در مورد این موضوع ارائه می دهد که تا چه اندازه کاربران از شرکت‌هایی که از اطلاعات بسیار حساس محافظت می‌کنند، انتظار امنیت دارند. برای این شرکت‌ها، بسیاری از کاربران به امنیت به عنوان یک مراسم تشریفاتی مقدس نگاه می‌کنند، بنابراین با کاهش اصطکاک و برخورد و ساده‌سازی فرآیند، ما برای ایجاد اعتماد بین سازمان و کاربران آن سهواً مداخله می‌کنیم.

در سایر موارد، کاهش برخورد و اصطکاک بسیار مهم است، و هنگامی که به درستی انجام شود، می‌تواند موفقیت فوق‌العاده‌ای را رقم بزند. “ما نیاز به ایجاد یک سیستم سفارش بدون برخورد داریم. ما به ایجاد آن نیاز داریم، به طوری که مشتری بتواند محصولات را با حداقل تلاش سفارش دهد. آنها باید توانایی کلیک بر روی یک چیز و انجام آن را داشته باشند.” این‌ها سخنان جف بزوس، بنیان‌گذار سایت Amazon.com هستند، که برای توسعه‌دهندگان خود آنچه را که تحت عنوان یک بار کلیک توصیف می‌کند، تجسم می‌نماید. به روشنی مشخص است که درک و دریافت جف مشخص و روشن بوده و سایر موارد تاریخی است. هنگامی که این موضوع به تبدیل فروش منجر می‌شود، رابط بدون برخورد عاملی کلیدی است.

بیشتر بخوانید:  ۱۰ ایده برای ارتقای نام تجاری بانک ها

توانایی این برنامه‌های جدیداً توسعه یافته، به میزان یکسان دارای اهمیت است، محصولاتی بدون برخورد و اصطکاک که دارای عملکردی یکپارچه با سیستم‌های در حال حاضر موجود هستند. بسیاری از دست بندهای بیومتریک هنوز هم در این حوزه موانع بزرگی را برای عبور پیش رو دارند. بسیاری از این دست بندها، مانند نایمی، یک کاهش عظیم در برخورد و اصطکاک را وعده می‌دهند: تنها باید دست بند را ببندید، و شما می‌توانید به وب‌سایت، اتاق‌های هتل، و شبکه‌های wi-fi بدون انجام کار خاصی، دسترسی داشته باشید.

سید مسلم ثابتی

سید مسلم ثابتی

کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی