سپرده آباد بانک مسکن

بروزرسانی به تاریخ ۱۳۹۵/۲/۲۸: امکان افتتاح حساب و یا افزایش موجودی سپرده اباد در شعب بانک مسکن بوجود آمده است. دوستان گرامی برای این منظور می توانند به نزدیکترین شعبه بانک مسکن مراجعه کنند.

در نوشته قبلی (+++) شرح دادم که صندوق سرمایه گذاری نوین (یا همان سپرده آباد) بانک مسکن یکی از شیوه های جدید تامین مالی می باشد که علی رغم اینکه به تازگی در سبد سپرده های بانک مسکن قرار گرفته، توانسته جای خود را به خوبی در این میان باز کند.

با این حال ابهامات و سوالات متعدد هم میهنان عزیز من را بر آن داشت تا مطلبی دیگر درباره این صندوق و خصوصیات خرید و ابطال واحدها بنویسم.

چه زمانی سهام سپرده آباد را بخرم یا بفروشم؟

در ابتدا باید گفت که ارزش اسمی هر واحد یکصد هزار تومان می باشد و نمودار تغییر ارزش بازار این سهام به صورت زیر می باشد:

 (مبالغ نوشته شده در جدول فرضی می باشند)

سپرده آباد
سپرده آباد

طبق نمودار بالا، در ۱۵ هر ماه ارزش اوراق در بالاترین میزان خود قرار دارد و با گذر از پانزدهم ارزش آن کاهش پیدا خواهد تا دوباره به ۱۵ ماه بعد نزدیک شود و سیر صعودی پیدا کند و افزایش داشته باشد. پس با خرید (افتتاح حساب) در اولین روزهای بعد از ۱۵ ، میزان ارزش کمتری را پرداخت میکنیم زیرا مبلغی که برای سهام محاسبه میشود به مبلغ اسمی آن یعنی ۱۰۰ هزار تومان نزدیکتر است.

از سوی دیگر هر چه نزدیکتر به ۱۵ سهام خود را بفروشیم یا ابطال کنیم. ارزش آن بالاتر است.

اما این تمام قضیه نیست.

همانگونه که میدانیم این سپرده سود روزشمار حداقل ۲۲ درصد نیز دارد که هدف اصلی ما از افتتاح حساب دریافت آن سود ماهانه میباشد. پس اگر مثلا در ۲۰ دیماه تصمیم به افتتاح حساب گرفتیم اما با توجه به شرایط بالا منتظر باشیم تا ۱۶ یا ۱۷ بهمن که ارزش اوراق در کمترین حد خود است، سهام بخریم پس سرمایه خود را به مدت ۲۵ روز از دریافت سود حداقل ۲۲ درصد محروم کرده ایم و از آنجا که افزایش ارزش اوراق طی روزهای بعد از ۱۵ تا روزهای نزدیک به ۱۵ کمتر از ۲۲ درصد است پس مقرون به صرفه نیست که این تفاوت را ملاک زمان افتتاح حساب قرار دهیم.

سپرده کوتاه مدت یا بلند مدت؟

این صندوق با حسابهای مدت دار شباهت و تفاوتهایی دارد.اول اینکه درست مانند سپردههای مدت دار، اصل پول را می توانید برداشت کنید و برگشت اصل سپرده در تعهد بانک است. تفاوت این سپرده با سپرده های بلند مدت در این است که سود مشخصی ندارد. بانک بالاتر از ۲۲ درصد را تضمین میکند اما مثلا در ماههای گذشته سود ۲۴/۶ و ۲۵/۳ و ۲۳/۶ نیز پرداخت شده است.و تفاوت دیگر اینست که مانند حسابهای مدت دار لازم نیست تا مدت مشخصی (یکساله، دوساله یا …) پول شما نزد بانک بماند و هز زمانی خواستید بدون اینکه ضرری کنید و برگشت سود به بانک پرداخت کنید، پولتان قابل برداشت است.

 تضمین اصل سرمایه و سود ماهانه

با توجه به اینکه این سهام در بورس عرضه می شود چه تضمینی برای دریافت اصل پول بعد از مدتی یا حتی سود ماهانه وجود دارد؟

با توجه به اینکه این صندوق از نوع صندوقهای سرمایه گذاری با درآمد ثابت بوده و طبق بند ۳ امید نامه بانک مسکن بازگشت اصل سرمایه به علاوه ۲ درصد سود بیشتر از سود مجاز شبکه بانکی را تضمین میکند. یعنی در هر صورتی حتی اگر ارزش هر واحد کمتر از یک میلیون ریال شود. اصل سرمایه(یک میلیون ریال ) و سود ۲۲ درصد آن پرداخت خواهد شد. مدتی قبل برای حساب های ممتاز خاص بانک مسکن این اتفاق افتاد و قیمت اوراق به کمتر از میزان قابل قبول رسید که در آن حالت نیز بانک مسکن مابه التفاوت و کسری ارزش اوراق را به حساب مشتریانش واریز کرد.

مابه تفاوت یک سهم

سوالات زیادی پرسیده شد که مبلغ واریز دیگری که تحت عنوان واریز گروهی و تتمه خرید یک سهم واریز شده چیست و آیا هر ماه این مبلغ واریز خواهد شد؟ فرض کنیم سپرده گذاری در تایخ ۱۰ آذر برای افتتاح سپرده آباد به بانک مراجعه کرده است. سپرده گذار هم برای خرید ۱۰۰ سهم به بانک پول دادیه است. در صورتی که طبق ارزش بازار سهام سپرده آباد در روز ۱۰ آذر ۱۰ میلیون برای خرید ۱۰۰ سهم کم بوده مثلا باید ۱۰ میلیون و ۳۰ هزار تومن پرداخت میکریدد. با این حال با ۱۰ میلیون به ایشان ۹۹ سهم تعلق گرفته به علاوه ۹۸ هزار تومن اضافه پولی که برای خرید داده است. پس ۱۰ میلیون تومن وی تبدیل شده به ۹۹ سهم به علاوه ۹۸ هزار تومن. که این ۹۸ هزار تومن به حساب وی واریز شده. ۲۰۱ هزار تومن هم سود ماهانه سپرده اباد خواهد بود.

سایت رسمی صندوق آباد (زمین و ساختمان) : www.maskanfund.ir

سود ماهانه صندوق آباد
(این لیست ماهانه بروز می شود)
[table id=4 /]

کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی

1061
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
avatar
526 Comment threads
535 Thread replies
4 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
329 Comment authors
سید مسلم ثابتیسیمینeliمحمدیسعید Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
سیمین
Guest
سیمین

سلام خواستم بدونم اگر کسی حساب کاربری و رمز من در سایت اباد را داشته باشد و برود گزینه ابطال را بزند میتواند شماره کارت و یا حساب خودش را بدهد تا اصل پول بعد از چند روز به حسابش وارد بشه یا فقط باید شماره کارت من را بدهد

eli
Guest
eli

با عرض سلام.
ببخشید جناب ثابتی برای باز کردن این طرح اباد پولی ک سپرده میشه چون میگید ب صورت بورس هست میشه برا اصل پولمون بانک اگه مثلا سود نکنه اصل پولمون کم بشه؟
تضمین اصل پول ب چ صورت هست ممنون میشم یه توضیحی برا این نوع طرح اباد بگین

محمدی
Guest
محمدی

سلام آقای ثابتی وقت بخیر. من تازه با صندوق سپرده آباد بانک مسکن آشنا شدم وسوالات زیادی برای من پیش آمده . اول اینکه اگراین حساب یک نوع خرید و فروش سهام منظور میشه پس ما در سود و زیان صندوق سهیم هستیم؟ و آیا ممکنه اصل و سود بانکی معمول پولمون رو هم نگیریم؟ یا اینکه بانک اصل و حداقل سود بانکی رو تضمین میکنه و مازاد بر اون مشمول سود و زیان خواهد بود؟

سعید
Guest

سلام. مابقی خرید سهام چه موقع به حساب واریز میشه؟

.علی
Guest
.علی

سلام
من ۴۰ تومن خرید تو صندوق اباد داشتم اما سه تومن کمتر سهام بهم دادن تکلیف اون سه تومن چی شده

سعید
Guest

سلام. برای ابطال هم باید منتظر باز شدن سایت موند؟

Laya
Guest
Laya

واریز گروهی یعنی چی؟؟

فخرالدین
Guest
فخرالدین

سلام. امروز برای من پیامک آمده ۲۰۰۰۰تومن بحساب سپرده قرض الحسنه ام توبانک مسکن واریز شده.شرح پرداخت هم نوشته واریز گروهی،چطور میشه من اصلان برای سپرده آباد ثبت نام نکردم!
امکان داره معدل خوب حسابم دلیل واریز باشه؟

S.M
Guest
S.M

با سلام
اخیرا تعدادی از سهام خود را ابطال نموده ام. با توجه به تاییده صادر شده از صندوق ره آورد من برای گرفتن پول سهام ابطال شده بایستی به بانک مرجعه کنم و یا اینکه این مبلغ به حساب قرض الحسنه واریز خواهد شد؟
با تشکر

حامدیان
Guest
حامدیان

سلام جریان این سامانه سجام چیست ؟ کد سهامداری رو باید از کجا گرفت

نداسادات
Guest
نداسادات

با سلام و احترام

به نظر شما صندوق اباد در چه بازه زمانی دیگر امکان افزایش سرمایه را میدهد؟ برای یک هفته اینده یا یک ماهاینده یا؟

سپاسگزارم

نوید
Guest
نوید

سلام خسته نباشید من در سامانه اینترنتی صندوق ثبت نام کرده بودم ولی متاسفانه رمز و نام کاربریم رو فراموش کردم و هرچه سعی میکنم نام کاربری و رمز عبور جدیدی بگیرم نمیشه و با خطا مواجه میشه و میگه باید عدد لاتین هم درونش باشه ولی فقط عدد فارسی ظاهر میشه و خطا میده.لطفا راهنمایی کنید خیلی ممنونم

مونا
Guest
مونا

سلام چرا جدول نرخ سود در سال ۹۷ دیگه ابدیت نشده

shabani
Guest
shabani

سلام خسته نباشید،من دوروز پیش بصورت اشتباهی ابطال رو زدم و از صندوق خارج شدم،این هفته که باز بشه میتونم دوباره عضو صندوق بشم؟و اینکه میتونم بدون مراجعه به بانک سهام خریداری کنم؟

صادق
Guest
صادق

من با صندوق تماس گرفتم به من گفتن نه اصل پول و سود پول در صورت ورشکستگی و انحلال و زیان صندوق تضمین نمیکنه، اینکه نمیشه! من میخوام برم ابطال کنم

عباد ی
Guest
عباد ی

با سلام و احترام من قبل سال ۹۷ حساب ممتاز دادشتم که سود ۲۰ درصدی پرداخت می شد ولی در فروردین ۹۷ خود بانک مسکن بدون هیچ گونه اطلاعی به حساب دیگری واریز کردن که حدودا ۱۴ درصد سود ماهیانه در حال حاضر می دند ووقتی که با شعبه مربوطه مراجعه نمودم گفتند به حساب آباد تبدیل می کنید ولی الان چهار ماهه که من به بانک مراجعه می کنم می گن سایت صندوق اباد بسته است می خواستم از شما عزیز لطف کنید مرا راهنمایی کنید ودر چه روزهای می توان در سایت صندوق آباد ثبت نام کرد ممنون… Read more »

زهرا
Guest
زهرا

سلام آقای ثابتی
من چندین و چند بار برای ثبت نام در سایت تلاش کردم ولی با پیغام مشکل در ذخیره اطلاعات مواجه میشوم .ممنون میشم راهنمایی کنید …خیلی تلاش کردم ولی نشددد

صالح
Guest
صالح

سلام خسته نباشید
ببخشید میخواستم بپرسم که اگه در صندوق سرمایه گذاری کنم برگشت پول به حسابمون تضمین شده هست ؟؟

سیما
Guest
سیما

سلام وقت بخیر
من مبلغی در حساب اباد دارم و حالا نیخوام پول رو برداشت کنم و به حساب عادی انتقال بدم.اما متاسفانه سندی که بانک به من داد رو گم کردم…الان باید چیکار کنم؟

طالبیان
Guest
طالبیان

در ضمن این مبالغی که برای هر واحد (ابطال- وصول – آماری ) ذکر می شود – هر روز تفاوت داره !
http://www.maskanfund.ir/

اصلا قیمت آماری یعنی چه ؟؟؟