سود مشارکت

همه چیز درباره سود مشارکت در وام های ساخت مسکن

دسته بندی :
سود مشارکت چیست ونحوه محاسبه آن چگونه است؟  اگر تا بحال از وام ساخت بانک مسکن استفاده نموده اید یا تصمیم به خرید واحدهایی که با استفاده از وام ساخته شده اند گرفته اید ممکن است نام  را شنیده باشید. سود مشارکت و نحوه محاسبه آن همواره ابهام بسیاری از سازندگان و استفاده کنندگان تسهیلات مشارکت و ساخت  بوده و سوالات زیادی در این رابطه مطرح شده است. در پستهای قبل اشاره شده که وام ساخت بانک مسکن از محل اوراق، سپرده گذاری و یا بدون سپرده قبال پرداخت است.شیوه پرداخت وام ساخت بدین صورت است که در آغازعملیات ساخت و در حالی که پروانه ساخت اخذ شده و کمی از عملیات ساخت هم پیش رفته، متقاضی ضمن مراجعه به شعبه نسبت به تشکیل پرونده و ترهین سند زمین  اقدام می نماید.  بانک هم طبق گزارش ارزیاب و بر اساس پیشرفت کار مرحله به مرحله نسبت به ازاد سازی قسمتی از وام و واریز به حساب سازنده اقدام می نماید. سود مشارکت این تسهلات نیز از لحظه ی واریز مبلغ به حساب وام گیرنده و به نسبت مبلغ واریز شده طبق فرمول زیر محاسبه می شود.  
فرمول سود مشارکت
فرمول سود مشارکت
 
به عنوان مثال فرض کنید آقای محمدی برای پروژه ی ۴ واحدی خود به ازای هر واحد ۵۰ میلیون تومان از محل تسهیلات بدون سپرده و با توجه به رسوب حساب جاری خود ( نرخ بهره ۱۸ درصد) در خواست تسهیلات مشارکت ۲۰۰ میلیون تومانی داده است و در تاریخ ۹۶/۳/۱  ضمن عقد قرارداد مشارکت با بانک سند زمین خود را در دفترخانه به رهن بانک درآورده است. و پس از یکسال در تاریخ ۹۷/۳/۱ نسبت به فروش اقساطی واحدهای خود اقدام کرده است
  • در تاریخ ۹۶/۳/۱۰ اولین مرحله سهم الشرکه خود به مبلغ ۴۰ میلیون تومان را دریافت کرد. طبق آنچه گفته شد علی رغم اینکه در تاریخ یکم قرارداد بسته شده ، تا زمانی که پولی به حساب فروشنده واریز نشود سود مشارکت منظور نخواهد شد. پس آغاز محاسبه سود مشارکت اقای محمدی روز دهم خرداد بوده است. بدیهیست که فقط مبلغ ۴۰ میلیون تومان مشمول سود خواهد بود.
پس سود سهم الشرکه مرحله اول بدین صورت محاسبه خواهد شد:

(۳۵۵*۱۸*۴۰٫۰۰۰٫۰۰۰)/۳۶۵۰۰ = ۷٫۰۰۲٫۷۴۰ تومان

  • در تاریخ ۹۶/۹/۱ سهم الشرکه مرحله دوم بمبلغ ۱۰۰میلیون را دریافت کرد.

(۱۸۱*۱۸*۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰)/۳۶۵۰۰ = ۸٫۹۲۶٫۰۰۰ تومان

  • در تاریخ ۹۷/۲/۱ سهم الشرکه اخر بمبلغ ۶۰ میلیون تومان به حساب سازنده واریز شد.

(۳۱*۱۸*۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰)/۳۶۵۰۰ = ۹۱۷٫۲۶۰ تومان

پس در مجموع سود مشارکت تعلق گرفته به تسهیلات آقای محمدی در مدت یکسال مبلغ ۱۶٫۸۴۶٫۰۰۰ تومان بوده است که سهم هر واحد ۴٫۲۱۱٫۵۰۰ تومان می باشد.

بازپرداخت سود مشارکت:

در برخی از انواع وام مانند وام مشارکت از محل اوراق یا وامهای ساخت با سپرده گذاری مانند مسکن یکم سود مشارکت قابل قسط بندی است و میتوان سود هر واحد را به اصل وام اضافه کرد. اما در برخی دیگر از وامها سود مشارکت قابل قسط بندی نیست و سازنده باید قبل از قسط بندی مبلغ سود را نقدا به بانک پرداخت نماید. در مثال بالا اگرتسهیلات اقای محمدی از محل اوراق بود وام موجود روی هر واحد ۵۴٫۲۱۱٫۵۰۰ تومان می شد ولی از آنجا که ایشان از تسهیلات ناشی از رسوب جاری استفاده کرده بایست مبلغ سود را نقدا به بانک بپردازد.  
۳.۳ ۳ votes
Article Rating
کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی
Subscribe
Notify of
guest
21 Comments
newest
oldest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
خوشمرام
خوشمرام
خرداد ۲۲, ۱۳۹۹ ۲:۳۲ ب٫ظ

عرض ادب وقت بخیر بنده سال ۹۷ برج ۶ یه واحد آپارتمان از ۱۱ واحد آپارتمان خریداری کردم که ۴۰ میلیون وام داشت و تا اون موقع که من تحویل گرفتم قسط بندی شده بود و تمامی اقساطش پرداخت شده بود به موقع و از اون موقع هم بنده تمام اقساط رو به موقع پرداخت کردم . که البته بعدا که از طریق کارت اقساط استعلام کردم دیدم که وام رو نوشته ۴۶۴۰۰۰۰۰ تومان . الان برای سند زدن سازنده از من خواسته به بانک مراجعه کنم و با دادن مدارک وام رو به نام خودم برگردونم . سوالم این… Read more »

ava
ava
مرداد ۱۷, ۱۳۹۸ ۴:۱۱ ق٫ظ

با سلام و عرض ادب
جناب آقای ثابتی
آیا می توان همزمان برای ساخت مسکن از وام مسکن یکم و وام ساخت بنیاد استفاده کرد/؟

Amir
Amir
اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۸ ۱۰:۳۲ ق٫ظ

سلام،یکسال پیش واحدی از بنیاد مسکن بصورت پیش فروش خریداری کردم،الان برای وام سی میلیونی با سود چهار درصد مبلغی بیش از پنجاه چهار میلیون میخوان،چهار ده میلیون این مبلغ بابت سود دوران مشارکت محاسبه میکنند در حالی که من یکسال هم نمیشه که این واحد رو خریداری کرده ام.بنیاد مسکن سال ۸۸ وام رو از بانک گرفته و واحد ها هم فعلا تحویل داده نشده! توی قراردادی هم که دستمه نوشته شده که سود دوران مشارکت بر عهده خریدار است. سوالم اینه که آیا بنیاد مسکن میتونه سود دوران مشارکت رو از سال ۸۸ حساب کنه؟ در حالی که… Read more »

مهدی
مهدی
آذر ۲۶, ۱۳۹۷ ۴:۴۲ ب٫ظ

سلام جناب . قصد دارم با یه نفر مشارکتی شروع به ساخت ۱۶ واحد نمایم چه جوری میشه از تسهیلت صندوق یکم که سپرده کذاری کردم از واحد های مشارکتی جهت خرید استفاده نمایم؟؟/

مقتدر
مقتدر
آذر ۲۴, ۱۳۹۷ ۱۰:۴۷ ق٫ظ

سلام من اخیرا برای وام مشارکت اقدام کردم.کل مبلغ وام پانصد میلیون هست.به ازای صد میلیون تومان اوراق خریدم و مابقی رو بدون سپرده دریافت کردم. منتهی بانک به من گفته که باید مبلغ شصت میلیون تومان رو بلوکه کنند در حساب تا زمان پایان کار و شروع تقسیط.در حالی که الان بخشنامه ای وجود داره که بلوکه کردن حساب رو ممنوع کرده.شما اطلاعی در این مورد دارید؟ آیا بانک قانونا میتونه بلوکه کنه؟

رامین
رامین
مهر ۲۷, ۱۳۹۷ ۹:۲۳ ق٫ظ

با درود، بنده در تاریخ ۹۷/۵/۹ واحدی از یک مجتمع ۸۰ واحدی خریدم که هنوز سند تفکیکی اش نیامده و قرار شد که طبق قرارداد پس از طی مراحل اداری بانک، ۴۰ میلیون وام خرید اقساطی مسکن (وام تجارت) به نام من انتقال یابد وضمن قرارگرفتن خانه در رهن بانک پرداخت اقساط بامن باشد، اما اکنون که برای گرفتن دفترچه اقساط مراجعه نموده ام و سررسید اولین قسط ۹۷/۸/۱ به مبلغ ۸۴۰هزارتومان می باشد که سود آن ۱۸ درصد و ۸۴ قسط می باشد، می‌گویند که وام درسال ۹۴ باسواد ۲۱ درصد گرفته شده و از تاریخ قرارداد خرید۹۷/۵/۹ تا… Read more »

حمید
اسفند ۲, ۱۳۹۷ ۴:۴۵ ب٫ظ

آقا سلام خسته نباشید ؛ منم برای خرید یه واحد مسکن مهر با وام ۵۰ میلیونی برای گرفتن دفترچه قسط به بانک مراجعه کردم که دیدم ۵۸ میلیون تسهیلات برام درنظر گرفتن و پرسیدم چرا ۵۰ میلیون نیست ؟ گفتن این اضافه ش سود مشارکته ! حال سوال اینه که با توجه به اینکه شرکت زمان فروش فقط ۵۰ میلیون وام به من اختصاص داده آیا میتونم برای اون ۸ میلیون اضافه قانونا اقدام کنم ؟ اصلا حرف مون یا صدامون به جایی میرسه ؟ ممنون میشم که پاسخگو باشید … درود

مسعودی
مسعودی
شهریور ۳۰, ۱۳۹۷ ۹:۳۸ ب٫ظ

سلام
آقای ثابتی عزیز از بابت مطالب خوب و مفیدتون تشکر می کنم
من قصد ساخت یه مسکن ۳٫۵ طبقه رو دارم (مرکز استان و بافت فرسوده هم نیست) و تا الان حسابی تو بانک مسکن نداشتم و برای ساخت نیاز به وام هم دارم
قصد دارم بعد تکمیل شدن بفروشم
آقای ثابتی به نظر شما از چه وامی استفاده کنم که به نفع من و مشتری واحدها باشه؟( قصد دارم سریع بسازم)
در ضمن به نیم طبقه هم به اندازه یک طبقه کامل وام می دن؟
سپاس فراوان

محمد
محمد
شهریور ۲۲, ۱۳۹۷ ۷:۴۳ ب٫ظ

سلام. در صورت استفاده وام مشارکت از محل صندوق یکم در بافت غیر فرسوده. ١.سود دوران مشارکت چند درصد هس؟
۲٫مثلا سود وام ۱۰ میلیون شد. اصل وام هم ۱۲۰ میلیون. حالا ۱۳۰ میلیون را با نرخ ٨ درصد برا ۱۰ سال حساب میکنن؟ یعنی دو بار سود پرداخت میشه؟ هر قسطی چقد میشه؟

محمد
محمد
شهریور ۱۶, ۱۳۹۷ ۶:۰۴ ب٫ظ

مسئله مهم اینه چه کسی باید سود مشارکت رو پرداخت کنه بانک مسکن فقط یقه خریدار رو میگیره و سازنده تمام هزینه ها رو روی ملک میکشه و چون خودش تعیین کننده نهایی قیمت هست نه کارشناس خبره خریدار همیشه ضرر کرده و چاره ای جز پرداخت نداره اما سازنده سود خالص رو برده
اگه قانونی در مورد پرداخت کننده سود مشارکت هست منتشر کنید