همه چیز درباره سود مشارکت در وام های ساخت مسکن

سود مشارکت چیست ونحوه محاسبه آن چگونه است؟  اگر تا بحال از وام ساخت بانک مسکن استفاده نموده اید یا تصمیم به خرید واحدهایی که با استفاده از وام ساخته شده اند گرفته اید ممکن است نام  را شنیده باشید. سود مشارکت و نحوه محاسبه آن همواره ابهام بسیاری از سازندگان و استفاده کنندگان تسهیلات مشارکت و ساخت  بوده و سوالات زیادی در این رابطه مطرح شده است.

در پستهای قبل اشاره شده که وام ساخت بانک مسکن از محل اوراق، سپرده گذاری و یا بدون سپرده قبال پرداخت است.شیوه پرداخت وام ساخت بدین صورت است که در آغازعملیات ساخت و در حالی که پروانه ساخت اخذ شده و کمی از عملیات ساخت هم پیش رفته، متقاضی ضمن مراجعه به شعبه نسبت به تشکیل پرونده و ترهین سند زمین  اقدام می نماید.  بانک هم طبق گزارش ارزیاب و بر اساس پیشرفت کار مرحله به مرحله نسبت به ازاد سازی قسمتی از وام و واریز به حساب سازنده اقدام می نماید.

بیشتر بخوانید:  انتقال مانده بدهی و تعویض وثیقه یک ملک

سود مشارکت این تسهلات نیز از لحظه ی واریز مبلغ به حساب وام گیرنده و به نسبت مبلغ واریز شده طبق فرمول زیر محاسبه می شود.

 

فرمول سود مشارکت

فرمول سود مشارکت

 

به عنوان مثال فرض کنید آقای محمدی برای پروژه ی ۴ واحدی خود به ازای هر واحد ۵۰ میلیون تومان از محل تسهیلات بدون سپرده و با توجه به رسوب حساب جاری خود ( نرخ بهره ۱۸ درصد) در خواست تسهیلات مشارکت ۲۰۰ میلیون تومانی داده است و در تاریخ ۹۶/۳/۱  ضمن عقد قرارداد مشارکت با بانک سند زمین خود را در دفترخانه به رهن بانک درآورده است. و پس از یکسال در تاریخ ۹۷/۳/۱ نسبت به فروش اقساطی واحدهای خود اقدام کرده است

  • در تاریخ ۹۶/۳/۱۰ اولین مرحله سهم الشرکه خود به مبلغ ۴۰ میلیون تومان را دریافت کرد. طبق آنچه گفته شد علی رغم اینکه در تاریخ یکم قرارداد بسته شده ، تا زمانی که پولی به حساب فروشنده واریز نشود سود مشارکت منظور نخواهد شد. پس آغاز محاسبه سود مشارکت اقای محمدی روز دهم خرداد بوده است. بدیهیست که فقط مبلغ ۴۰ میلیون تومان مشمول سود خواهد بود.

پس سود سهم الشرکه مرحله اول بدین صورت محاسبه خواهد شد:

(۳۵۵*۱۸*۴۰٫۰۰۰٫۰۰۰)/۳۶۵۰۰ = ۷٫۰۰۲٫۷۴۰ تومان

  • در تاریخ ۹۶/۹/۱ سهم الشرکه مرحله دوم بمبلغ ۱۰۰میلیون را دریافت کرد.

(۱۸۱*۱۸*۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰)/۳۶۵۰۰ = ۸٫۹۲۶٫۰۰۰ تومان

  • در تاریخ ۹۷/۲/۱ سهم الشرکه اخر بمبلغ ۶۰ میلیون تومان به حساب سازنده واریز شد.

(۳۱*۱۸*۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰)/۳۶۵۰۰ = ۹۱۷٫۲۶۰ تومان

پس در مجموع سود مشارکت تعلق گرفته به تسهیلات آقای محمدی در مدت یکسال مبلغ ۱۶٫۸۴۶٫۰۰۰ تومان بوده است که سهم هر واحد ۴٫۲۱۱٫۵۰۰ تومان می باشد.

بازپرداخت سود مشارکت:

در برخی از انواع وام مانند وام مشارکت از محل اوراق یا وامهای ساخت با سپرده گذاری مانند مسکن یکم سود مشارکت قابل قسط بندی است و میتوان سود هر واحد را به اصل وام اضافه کرد. اما در برخی دیگر از وامها سود مشارکت قابل قسط بندی نیست و سازنده باید قبل از قسط بندی مبلغ سود را نقدا به بانک پرداخت نماید.

در مثال بالا اگرتسهیلات اقای محمدی از محل اوراق بود وام موجود روی هر واحد ۵۴٫۲۱۱٫۵۰۰ تومان می شد ولی از آنجا که ایشان از تسهیلات ناشی از رسوب جاری استفاده کرده بایست مبلغ سود را نقدا به بانک بپردازد.

 

سید مسلم ثابتی

سید مسلم ثابتی

کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی