روش محاسبه سود سپرده و تسهیلات

بانکها به عنوان مهمترین و اثر گذار ترین بنگاه های اقتصادی به عنوان نقطه تمرکز صاحبان سرمایه، کارآفرینان، شرکتها و حتی مصرف کنندگان و مردم عادی بوده است.زیرا آنها از یکسو نگهدارنده ثروت جامعه به صورت انواع سپرده‌های بانکی و از سوی دیگر تامین‌کننده نیازهای مالی سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان وجوه به صورت انواع تسهیلات اعطایی از محل همان سپرده‌های به ودیعه گذاشته شده نزدشان می‌باشند.پس هم برای سپرده گذارانی که بانک را مامنی برای پولهای خود میدانند و هم برای مصرف کنندگان وجوهی که برای کسب و کار خود از تسهیلات بانکی استفاده میکنند مهم است که روش محاسبه سود تسهیلات و سپرده چگونه است:

محاسبه سود سپرده:

سود سپرده‌های بانکی به صورت روزشمار و با نرخ سود علی الحساب طبق فرمول زیر محاسبه می شود:

(مدت به روز) × (نرخ) × (مبلغ سپرده گذاری) تقسیم بر۳۶۵۰۰ = سود سپرده های کوتاه مدت روز شمار
مثال:سود ۳۰روز برای یک حساب کوتاه مدت روز شمار که بطور متوسط ۱میلیون تومان موجودی داشته با نرخ ۱۰ درصد میشود:

۸۲۱۹ تومان  =(۳۶۵۰۰) /(۳۰*۱۰*۱۰۰۰۰۰۰)

در نظر داشته باشید که:
– در صورت فسخ حساب قبل از ۳۰ روز هیچ سودی به آن تعلق نمی گیرد.
– نرخ سود سپرده های سرمایه گذاری درصورت فسخ زودتر ازموعد ویا برداشت قسمتی ازآن بر حسب مدت سپرده گذاری با کسر ۵/۰ درصد از نرخ سود سپرده های متناظر قابل انجام می باشد

محاسبه سود تسهیلات

سود تسهیلات در ایران (در ١٠-١٢‌سال اخیر) با این شیوه محاسبه می‌شود:
اصل وام * نرخ تسهیلات وام * {(مدت بازپرداخت اقساط وام به ماه +۱) بخش بر ۲۴} = سود وام
(سود وام که در مرحله قبل بدست آمده + اصل وام) تقسیم بر مدت بازپرداخت به ماه = مبلغ یک قسط
مثال: محاسبه نرخ بهره و اقساط یک وام ۱۲‌میلیون تومانی از یک بانک به نرخ بهره ۱۱‌درصد برای باز پرداخت ۱۲ساله
گام اول: ۱۲‌میلیون را در نرخ بهره ۱۱‌درصد ضرب کنید
١٣٢٠٠٠٠٠=۱۱%*١٢٠٠٠٠٠٠٠
گام دوم: تعداد اقساط شما می‌شود ۱۴۴ که+ ۱ می‌شود ۱۴۵
گام سوم: ١٩١۴٠٠٠٠٠٠= ١۴۵*١٣٢٠٠٠٠٠
گام چهارم: ٧٩٧۵٠٠٠٠=١٩١۴٠٠٠٠٠٠: ٢۴
١٩٩٧۵٠٠٠٠=٧٩٧۵٠٠٠٠+١٢٠٠٠٠٠٠٠
١٣٨٧١۵٢=١٩٩٧۵٠٠٠٠: ١۴۴
عدد به دست آمده مبلغ هر قسط را نشان می‌دهد.
برای دریافت یا محاسبه بهره وام‌های غیربانکی که قصد نحوه محاسبه آن مانند بانک باشد، از این فرمول استفاده می‌کنند. برای وام‌هایی که اقساط آن سالانه است، در گام سوم تعداد‌ سال را به ۱ اضافه کنید و در گام چهارم به جای ۲۴ عدد ۲ می‌گذارند.
– در وام‌های بانکی معمولا هزینه‌های جانبی دیگری درکنار وام محاسبه و دریافت می‌شود که البته در بانک‌های دولتی این مبالغ بسیار کم و تأثیر فاحشی روی ارقام ندارد. هنگام بازپرداخت اقساط برخی بانک‌ها درنخستین قسط اول هرسال مبلغی به‌عنوان کارمزد از اقساط شما کم می‌کنند.

برای محاسبه سود سپرده یا تسهیلات خود می توانید از این لینک استفاده کنید: محاسبه سود سپرده و تسهیلات

محاسبه سود سپرده و تسهیلات
محاسبه سود سپرده و تسهیلات

[su_button url=”https://telegram.me/joinchat/ArbDpjxHJr7_cS4hBVpaOw” target=”blank” style=”3d” background=”#2bafff” color=”#d8fbff” size=”6″ center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: location-arrow” text_shadow=”0px 1px 0px #00319b”]در این کانال عضو شده و با انوع وام مسکن به زبانی ساده آشنا شوید.[/su_button]

[su_button url=”http://maskanbankblog.com/applications/” style=”3d” background=”#8cff21″ color=”#005f16″ size=”6″ wide=”yes” center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: mobile” text_shadow=”0px 1px 0px #ffffff”]اپلیکیشن های مفیدی در رابطه با انوع وام های مسکن دانلود کنید.[/su_button]

۰ ۰ vote
Article Rating
کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی
Subscribe
Notify of
guest
60 Comments
newest
oldest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
مصطفی
مصطفی
آبان ۱۹, ۱۳۹۷ ۸:۵۴ ق٫ظ

سلام.لطفا در مورد جریمه دیرکرد اقساط وام توضیح بفرمایید.چند سایت رو دیدم نوشته به ازای هر روز دیرکرد ۶ درصد از مبلغ قسط جریمه میشه.آیا واقعا درسته.ممنون

امید
امید
خرداد ۱۶, ۱۳۹۷ ۰:۲۰ ق٫ظ

سلام. یه خونه خریدم که فروشنخه وام اوراق ۱۲ ساله روش گرفته و نه ماه هم قسط داده. ایا من میتونم مبلغ قسط رو بیشتر کنم تا باز پرداختش کمتر بشه و سود کمتری به بانک بدم.
اگه ممکنه جواب رو به ایمیل هم بفرستید. ممنون

حسین
حسین
اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷ ۲:۱۴ ب٫ظ

با سلام و عرض احترام
ممنون میشم فیلدهای محاسبه اقساط به روش پلکانی رو توضیح دهید.
منظور از تعداد دوره پلکانی و شماره دوره پنجساله یا چهارساله چیه؟
اگر میشه با یک مثال توضیح بفرمایید.
ممنون از اطاع رسانی تون

عقیقی
عقیقی
دی ۱۶, ۱۳۹۶ ۹:۵۶ ق٫ظ

سلام.خسته نباشید..ببخشین وام مسکن اولی ها۸۰ تومن هست با قسط۹۳۳هزارتومان؟درسته که کارشناس بانک قیمت پایینتری نسبت به بنگاه برای خونه تعیین میکنه؟

عبدزاده
عبدزاده
آذر ۲۵, ۱۳۹۶ ۴:۳۳ ب٫ظ

سلام برای محاسبه دقیق مبلغی که بعد از پرداخت قسط از میزان وام واقعی بدون بهره کسر شده چکار باید کرد
ما یه آپارتمان چهار ماه قبل خریدیم الان تو مبلغ واقعی وام مشکل پیدا کردیم تا به خریدار پرداخت کنیم ما هربار ۱۸۷۸۰۰۰ قسط پرداخت کردیم ولی از مبلغ واقعی نمیدونیم چقدر کم شده بانک مسکن هم استعلام به روز شده را اعلام میکنه و جوابی به ما نمیده که چهار ماه قبل مبلغ واقعی باقیمانده بدون بهره چقدر بوده
لطفا کمک کنید

سالار
سالار
آبان ۱۴, ۱۳۹۶ ۷:۰۳ ق٫ظ

سلام
نحوه محاسبه سود تسهیلات با سپرده چطوریه؟
مثال
عضو صندوقی هستم با حق عضویت ثابت ماهیانه, بعد از مدتی میتوانم ۳ برابر موجودیم وام بگیرم در حالیکه مجموع حق عضویتم نزد صندوق مانده و همچنان حق عضویت میپردازم. اگر بازپرداختم ۲۰ ماهه با کارمزد ۴ درصد باشد, سود واقعی چند درصده؟
ممنون میشوم جواب را ایمیل کنید

نوری
نوری
تیر ۱۳, ۱۳۹۶ ۶:۴۷ ق٫ظ

سلام روزتون بخیر خواهر همسر من خانه ای را به ارزش ۳۳۰ میلیون تومان در تهران با وام اوراق ۷۰ میلیونی (۶۰ میلیون وام + ۱۰ میلیون جعاله ) خریداری کرده است . تحت شرایطی مجبور به فروش است . بنده هم در بانک مسکن برای وام مسکن یکم سپرده گذاری کرده ام که چند ماه دیگر موعد آن است . سوال بنده این است که می توانیم این منزل را از ایشان خریداری کنیم و وام را انتقال به همسرم بدهند و بنده هم وام مسکن یکم (۸۰ میلیونی ) را دریافت کنم و خانه به صورت سه دنگ… Read more »

محمد حمید نیک روان
محمد حمید نیک روان
خرداد ۳۱, ۱۳۹۶ ۱۱:۰۰ ق٫ظ

سلام. اقساط مسکن یکم حتماً باید ۱۲ ساله باشد. نمی شود مثلاً ۶ ساله یا ۸ ساله باشد. اگر می شود مبلغ سود و اقساط ماهانه آن چقدر می شود. با تشکر

رحیمی
رحیمی
خرداد ۱۰, ۱۳۹۶ ۱:۳۶ ب٫ظ

سلام وقت بخیر اینجانب در سال ۹۳ مبلغ ۳۵ میلیون اوراق خریداری کردم و الان با سود دوران مشارکت شده ۴۸ میلیون خواستم بدونم مبلغ هر قسط چقدر میشود ظمنا بانک مسکن بوده و ۱۲ ساله میباشد بازپرداخت ممنون میشم جواب بدهید.

علیپور
علیپور
اسفند ۴, ۱۳۹۵ ۹:۵۰ ق٫ظ

سلام ..خسته نباشید
من و همسرم قصد داریم هر کدام ۲۰ تومن سپرده کنیم ..از بانک که سوال میکنم میگه.۰۰۰٫۰۰۰٫ ۸۰ تومن وام باید.۰۰۰٫۰۰۰ ۱۳۵ تومن پس بدین ۱۲ ساله…اقساطش هم ۹۵۰ هزارتومنه….چه جوری حساب میشه که ۵۵ میلیون باید پس بدیم؟(با سود ۹ درصد)
۱۴۴ ماه که در ۹۵۰ ضرب میشه ۱۳۶٫۸۰۰٫۰۰۰ …آیا من اشتباه میکنم؟
به نظر شما این وام به صرفه هست یا نه؟

میلاد
میلاد
بهمن ۲۰, ۱۳۹۵ ۱۲:۴۱ ب٫ظ

سلام وقت بخیر.. اول از اطلاعات مفیدتون که در اختیار کاربران میذارین سپاس گذارم. من ی خونه خریدم که روش ۲۰ میلیون وام اوراق داشت با باز پرداخت ۱۲ ساله با اقساط ماهانه ۲۷۶ تومن. حدود ۵۲ قسط از اقساط وام پرداخت شده رفتم بانک میگم میخام خونه رو بفروشم چند باید پرداخت کنم تا وام تسویه شه بهم گفتن حدودا باید ۱۷ میلیون پرداخت کنم. سوالم اینه که ۱) آیا بعد ۵۲ قسط پرداختیم فقط ۳ میلیون از اصل وام کسر شده؟؟ ۲) آیا ممکنه من این وام رو به ملکی در شهر دیگری منتقل کنم؟؟ و اگر امکان… Read more »

گلناز
گلناز
بهمن ۱۵, ۱۳۹۵ ۷:۰۱ ق٫ظ

سلام روزتون بخیر ممنون از سایت پربارتون
میخواستم بدونم میتونم بجای ۲۰ میلیون ۱۲ ماه سپرده ۴۰ میلیون وام؛ ۴۰ میلیون ۶ ماه سپرده ۴۰ میلیون وام بگیرم؟؟

میثم
میثم
بهمن ۱۱, ۱۳۹۵ ۱۰:۰۶ ب٫ظ

سلام جناب ثابتی من یه واحداز آپارتمان سه طبقه هر طبقه دو واحد پیش خرید کردم که الان ۴ ماه از موعد تحویلش میگذره و هنوز تحویل نداده در مبایه نامه به ازای هر روز دیر کرد ۳۰ هزار تومن در نظر گرفته شده و همچنین گفته شده که ۳۰ تومن واحد مذکور وام داره که سود دوران مشارکتش بر عهده من هستش ولی الان متوجه شدم که رفته اوراق خریده در صورتی که تو مبایه نامه قید شده وام. ضمنا تو مبایه نامه نوشته خونه با آسانسور در صورتی که آسانسور نداره ضمنا تاریخ تنظیم سند هم قید نشده… Read more »

زهرا
زهرا
دی ۲۸, ۱۳۹۵ ۷:۵۷ ب٫ظ

سلام.وام ۱۰ میلیون تومانی.یکی از قسطام که ۳۶۲ هزار تومان هست ۵۸ روز تاخیر و قسط دوم ۲۸ روز تاخیر دارم.مجموعا چقدر جریمه باید پرداخت کنم؟و ایا میتونم فرضا یکی از اقساط رو پرداخت کنم و دگری را بعد؟ممنون از راهنماییتون

فاطمه
فاطمه
دی ۱۷, ۱۳۹۵ ۸:۰۶ ب٫ظ

واقعا متاسفم برای کشور اسلامی که دارن به اسم اسلام مردم رو بدبخت میکنن
اسمش وام مسکنه و سودش کم اما در واقعیت از صدتا نزول بدتره
ما دوسال پیش ۳۵میلیون ۱۵درصد گرفتیم به ازای هرروز که دیر بدی روزانه باید ۲۱درصد سود بدی یعنی برای هرروز ۱۱۰هزارتومن سود،والا نزول گیر ها هم اینجوری نیستن این تازه جدای اوراقیه که اول خریداری میشه
گرفتن وام ۲۰ درصد ازبانک های خصوصی خیلی عاقلانه تر از بانک مسکنه

یاسر
یاسر
آذر ۳۰, ۱۳۹۵ ۶:۰۱ ب٫ظ

با سلام
اگر مبلغ بیست میلیون تومان در بانک مسکن سپرده گذاشته شود بعد از چندماه وام تعلق میگیرد و با چند درصد سود؟
باتشکر

یاسر
یاسر
آذر ۳۰, ۱۳۹۵ ۵:۵۴ ب٫ظ

با سلام و خسته نباشید
سوال ۱:در فروردین سال ۹۳ مبلغ ۳۷ میلیون تومان اوراق مشارکت دریافت کردم و تبدیل به وام کردم اما در قسمت توضیحات سند خانه مبلغ ۴۳ میلیون ذکر شده.علت چیست؟
سوال۲:الان اگر بخواهم خانه را بفروشم بنظر شما از مبلغ ۳۷ میلیون چقدر کم میشود و به طرف مقابل پرداخت میشود؟حدودا؟
باتشکر

تقی
تقی
آبان ۲۰, ۱۳۹۵ ۷:۵۵ ب٫ظ

سلام،در محاسبه وام مسکن اوراق با سود ۱۷٫۵ درصد لطفا مقدار اقساط در روش پلکانی ساده و پلکانی ۴ ساله و ۵ ساله را به همراه سود کلی وام اعلام فرمایید. از سامانه بانک که نفهمیدم چطوری پر میشه.
مقدار وام ۳۶ میلیون است.

ولی اله
ولی اله
آبان ۱۵, ۱۳۹۵ ۵:۱۴ ب٫ظ

ولی اله .جناب آقای مسلمی با سلام .من در سال ۸۹ برای خرید مسکن مبلغ ۱۴ میلیون تومان با نرخ ۱۲ درصد وام گرفته ام .مدت وام ۱۰ ساله و تعداد کل اقساط ۱۲۰ است. مبلغ هر قسط ۲۰۰۸۵۹۴ ریال میباشد. باز پرداخت کل وام با سودش مبلغ ۲۴۱۰۳۱۱۹۳ ریال میباشد.قسط ۷۴ ام پرداخت شده .برای آزاد کردن سند به بانک مراجعه کردم گفتند حدودا مبلغ ۷۵۰۰۰۰۰۰ ریال باید پرداخت کنی. لطفا بفرمائید با کدام فرمول ؟ با تشکر .

محمد
محمد
شهریور ۱۵, ۱۳۹۵ ۱۲:۳۱ ب٫ظ

سلام ممنون از پاسخ هاتون
من از وام مسکن استفاده کردم آیا همسرم می تواند از وام مسکن یکم برای خرید خانه استفاده کند؟
حداقل موجودی برای افتتاح حساب مسکن یکم وام ۶۰میلون تومانی ، چند تومان می باشد؟