امتیاز وام مسکن و روش محاسبه آن

دسته بندی :

همانگونه که در پست های قبلی اشاره شده با استفاده از سپرده گذاری در حسابهای مخصوص وامی، می توان امتیاز وام مسکن جهت خرید یا ساخت منزل دریافت نمود. این حسابها که به عنوان صندوق پس انداز مسکن شناخته می شوند دارای ۴ دسته هستند:

۱- صندوق پس انداز مسکن (عادی)

۲- صندوق پس انداز مسکن ساخت

۳- صندوق پس انداز مسکن یکم

۴- صندوق پس انداز مسکن جوانان

در تمامی صندوقهای بالا فرد سپرده گذار می تواند در مدتی مشخص و با سرمایه گذاری مبلغی، به امتیاز وام مسکن خود دست پیدا کند.

آنچه در این نوشته به آن پرداخته می شود شیوه محاسبه امتیاز وام مسکن در سه حساب ذکر شده اول می باشد یعنی صندوق های پس انداز عادی، ساخت و یکم. شیوه محاسبه امتیاز وام مسکن جوانان که از سپرده های اندک شکل می گیرد در پستی جداگانه تشریح خواهد شد.

امتیاز وام مسکن در صندوق های مسکن:

امتیاز تسهیلات مسکن به ازای هر شش ماه یک برابر متوسط موجودی حساب محاسبه می گردد.

روش محاسبه امتیاز تسهیلاتی بدین ترتیب است که متوسط موجودی حساب به ازای کمترین مانده در طی روز در نظر گرفته خواهد شد و در قالب فرمول زیر مورد محاسبه قرار خواهد گرفت:
روش محاسبه امتیاز وام مسکن

کسب حداقل متوسط موجودی تعیین شده طی دو دوره اولیه انتظار،یعنی  یکسال اول، جهت تداوم انجام محاسبات و کسب امتیاز وام مسکن الزامی است و در صورت عدم کسب حداقل متوسط موجودی مورد نیاز با توجه به سقف تسهیلات مورد درخواست، فقط با تغییر مبدأ انجام محاسبات و انتخاب مبدأ جدید و نادیده گرفتن مدت قبل از تاریخ مبدأ جدید و کسب حداقل متوسط موجودی مورد نیاز طی دوره یا دوره های اولیه انتظار بعد از مبدأ جدید، امکان تداوم انجام محاسبات میسر خواهد گردید.[su_pullquote]امتیاز تسهیلات مسکن به ازای هر شش ماه یک برابر متوسط موجودی حساب محاسبه می گردد.[/su_pullquote]

مهلت استفاده از سقف تسهیلات متعلقه در صورت برداشت موجودی حساب و کاهش موجودی به کمتر از حداقل تعیین شده پس از کسب امتیاز تسهیلاتی، دو دوره  ۶ماهه (یک سال) می باشد و در صورت عدم استفاده از تسهیلات در مهلت تعیین شده قسمتی از امتیاز تسهیلاتی، از سقف تسهیلات کسر خواهد گردید.

به عبارتی دیگر اگر با سپرده گذاری امتیاز به سقف وام رسیده باشد، تنها می توان به مدت دو دوره یا یکسال موجودی حساب را به کمتر از حداقل موجودی رساند و اگر مدت زمان کاهش موجودی و خالی بودن حساب بیش از یکسال طول بکشد به همان نسبت مدت زمان خالی بودن حساب، امتیاز وام کاهش پیدا خواهد کرد و برای اخذ امتیاز بیشتر وام مجددا باید دوره های بیشتری را منتظر دریافت وام ماند.

بدیهیست که اگر موجودی حساب پس از کسب امتیاز وام مسکن به میزان حداقل موجودی کاهش یابد  به هیچ وجه کمتر از آن نشود، تا مادامی که حداقل موجودی (یعنی ۶٫۷۰۰٫۰۰۰ تومان یا ۱۰ میلیون تومان یا ۱۳٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان با توجه به منطقه) در حساب باشد، امتیاز وام ما در بانک مسکن محفوظ خواهد ماند.

[su_button url=”https://t.me/khanehdarshavim” target=”blank” style=”3d” background=”#2bafff” color=”#d8fbff” size=”6″ center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: location-arrow” text_shadow=”0px 1px 0px #00319b”]در این کانال عضو شده و با انواع وام مسکن به زبانی ساده آشنا شوید.[/su_button]

[su_button url=”http://maskanbankblog.com/applications/” style=”3d” background=”#8cff21″ color=”#005f16″ size=”6″ wide=”yes” center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: mobile” text_shadow=”0px 1px 0px #ffffff”]اپلیکیشن های مفیدی در رابطه با انواع وام های مسکن دانلود کنید.[/su_button]

۰ ۰ vote
Article Rating
کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی
Subscribe
Notify of
guest
482 Comments
newest
oldest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
احسان
احسان
آبان ۳, ۱۳۹۸ ۸:۴۰ ق٫ظ

باسلام و تشکر از وبلاگتان
بنده به مدت یک سال ۳۰ ت سپرده کردم و امتیاز کامل شد ولی چون که به پول نیاز داشتم سپرده را خارج کردم از اونجا که بعید بتونم ظرف یک سال از وام استفاده کنم آیا می شود من ۱۰ تومن مجدد به حساب ام اضافه کنم تا کاهش امتیاز نداشته باشم؟
و اگر من امتیاز به پدر خود که بند ج آن پر نشده است انتقال بدهم آیا می توانم خودم بعدا سپرده گذاری کنم؟

ممنون میشم خیلی اگر جوابم بدین

eee
eee
مرداد ۲۳, ۱۳۹۸ ۵:۳۷ ق٫ظ

با سلام.از مشهد مزاحمتون میشم. من حساب مسکن یکم در ۱۲ خرداد ۹۷ باز کردم و مبلغ ۱۰ میلیون واریز کردم. ولی چند روز بعد به دلیل مساله ای مجبور شدم پولو بردارم.کارمند بانک گفت مبلغ ۵۰ هزار تومان ته حساب نگه دار که حساب بسته نشه که زمان سپرده داشته باشین. بعد در تاریخ ۴مهر ۹۷ (۴ماه بعد) مبلغ ۲۰ تومن واریز کردم و گفتم که میخام حداقل امتیاز این دوره اول داشته باشم که کارمند شعبه گفت میشه یکم تاریخ شروع دوره جابجا کرد که شما امتیاز دوره اول بگیرین. در تاریخ ۷آذر ۳ تومن. ۸ آذر ۲… Read more »

محمد
محمد
تیر ۲۸, ۱۳۹۸ ۶:۰۴ ب٫ظ

سلام چندتا سوال در مورد وام دارم، ممنون میشم جواب بدید: ۱. بنیاد مسکن روستایی توی روستا یه سری زمین به جوانان برای ساخت و ساز میداد به اسم خانمم گرفتیم که مکانش مشخصه اما سندی نداده فقط یه برگه داداه که کد رهگیری داره؛ حالا ما سپرده برای مسکن زوجین در محدوده ی شهری گذاشتیم، این زمین مانع اخذ وام مسکن زوجین نمیشه( در فرم ج تاثیر داره)؟ ۲.آیا میتونیم در شهر استان دیگر این وام رو بگیریم، اگه میشه وام رو جایی که افتتاح حساب کردیم میده یا شهری که میخایم خونه بگیریم؟ ۳.با توجه به مبلغ وام… Read more »

سحر
سحر
تیر ۲۲, ۱۳۹۸ ۰:۱۶ ق٫ظ

سلام وقت بخیر.اقای ثابتی من بعد از یکسال که از افتتاح حسابم گذشته میانگین حسابم ۵۸۹۰۰بود و من اطلاع نداشتم اگر حداقل موجودی کم کنم امتیازم کاهش پیدا میکنه و مدت چهار ماه زیر ده میلیون بود و بعد از ان مجددا موجودی به ده میلیون رسوندم حالا میانگین حساب من به ۵۴ میلیون کاهش پیدا کرده ایا بعد از گذشت سال دوم با حفظ حداقل موجودی دیگه امتیاز من کاهش پیدا نمیکنه یا به خاطر اون چهار در ۶ ماهه بعد با حفظ موجودی کاهش پیدا میکنه.

Hamzh
Hamzh
تیر ۱۶, ۱۳۹۸ ۳:۳۲ ب٫ظ

باعرض سلام. درصورتی که امتیاز وام مسکن یکم کامل بشه وتمام سپرده روخارج کنم وبعد ازیک سال موفق به خرید خانه نشم چقدر ازامتیاز ۶۰میلونی درماه سیزدهم کم می‌شود؟

میثم
میثم
خرداد ۲۴, ۱۳۹۸ ۱۱:۱۹ ق٫ظ

سلام وقت بخیر ممنون از وبلاگ عالیتون
بنده ۴ ماهه که حساب مسکن یکم رو با ۴۰ تومن افتتاح کردم و الان میخوام ۲۰ تومن دیگه بذارم روش و ۶۰ تومن رو کامل کنم. میخواستم بدونم طبق چیزی که از وبلاگ شما برداشت کردم این محاسبات درسته؟
۱- شش ماه اول ۴۰ تومن
۲- شش ماه دوم ۶۰ تومن
۳- ۲۰ تومن میمونه تا سقف ۱۲۰ میلیون، که حدودا ۲ ماه باید ظول بکشه، آیا سر ۱۴ ماه بهم وام میدن یا حتما باید مدت انتظار ضریبی از ۶ ماه باشه و در هر صورت ۱۸ کاه باید منتظر بمونم؟

مهتاب
مهتاب
خرداد ۷, ۱۳۹۸ ۵:۳۴ ق٫ظ

سلام
آیا میشه زوجین همزمان هم از مسکن یکم و هم از اوراق استفاده کنن؟ یعنی هر دو نفر تسهیلات مسکن یکم و اوراق رو همزمان بگیرند؟
چون با وام مسکن یکم که نمیشه با قیمت الان خونه خرید.
و اینکه باید حتما سال ساخت حداکثر تا ۱۵ سال باشه؟ بافت فرسوده شهر هم تا ۱۵ سال هست یا ۲۵؟
ممنون.

مهتاب
مهتاب
خرداد ۲, ۱۳۹۸ ۵:۵۸ ق٫ظ

و یه سوال دیگه؟
من و شوهرم اسفند ۹۶ هر کدام ۱۰ تومن گذاشتیم و خرداد ۹۷ من ۱۵ تومان اضافه کردم و مرداد ۹۷ من ۵ تومان اضافه کردم و رسید به ۳۰ تومان و شوهرم مرداد ۹۷ تونست ۱۹ تومن بذاره و موجودی به ۲۹ تومن رسوند الان کی می تونیم از امتیازمون استفاده کنیم؟

مهتاب
مهتاب
خرداد ۲, ۱۳۹۸ ۵:۴۶ ق٫ظ

با سلام. چقدر خوبه که شما به صورت بروز و کامل پاسخ کاربران رو میدید چون کارمندای بانک نمیشه ازشون راحت سوالاتمون رو پرسید.
می خواستم بدونم این فرم ج استعلام شامل کسایی که از خانه های سازمانی استفاده کردند که نمیشه؟ یعنی وام مسکن یکم بهشون تعلق می گیره؟
برای مسکن خانه اوی نباید خانه یا زمینی به نام زوجین باشه؟
ممنو ن از پاسخگویی شما.

مهیا
مهیا
اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۸ ۴:۲۵ ق٫ظ

سلام من برای وام مسکن در آبان ماه سال ۹۷ ؛ ده میلیون حساب باز کردم و تا بهمن ماه هر ماه ۳ میلیون به حساب واریز کردم و ۱۱ میلیون در اسفند ماه که جمعا ۳۰میلیون شد لطف میکنید بگید که کی میتونم وام ۶۰ میلیونی رو اخذ کنم تشکر

سمانه
سمانه
اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۸ ۵:۵۶ ق٫ظ

و یه سوال دیگه اینکه آیا از زمان رسیدن به سقف امتیاز جهت استفاده از وام محدودیت زمانی وجود داره؟ یعنی چقدر فرصت داریم که از وام استفاده کنیم؟

یاشار
یاشار
اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۸ ۱۰:۰۳ ق٫ظ

با سلام و عرض ادب و احترام
اینجانب تقاضای وام مسکن یکم را دارم و متوسط موجودی در شش ماه اول ۱۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان می باشد و متوسط موجودی در شش ماه دوم حدود ۲۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان خواهد بود . پس از تمام شدن یکسال تقریبا چه مقدار وام تعلق می گیرد ؟ از شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر متقاضی هستم

امین
امین
اسفند ۱۳, ۱۳۹۷ ۴:۱۳ ق٫ظ

با سلام. من طی چندماه تونستم مبلغ پول تو حساب مسکن یکم رو به ۳۰ تومن برای خودم و همسرم برسونم.حالا سوال من اینه که آیا میتونم مبلغ بیشتری(من طی ۴ ماه مبلغ پولم رو به ۳۰ تومن رسوندم .ماه اول ده تومن برا هر دونفرمون.ماه دوم شد ۱۵ ماه سوم شد ۲۰ و ماه ۴ شد ۳۰ تومن کامل ..البته تقریبا تاریخ ها به همین شکل است ) برای جبران این کسری موجودی که در ماههای اول نداشتم تو حسابم بزارم یا نه ؟ و دوم این که اگر ظرف تاریخ مقرر بعد یک سال معدل حساب من یعنی… Read more »

مصطفی
مصطفی
اسفند ۸, ۱۳۹۷ ۷:۲۸ ب٫ظ

سلام و عرض ادب
لطف میکنید فرمول محاسبه امتیاز و بگین، آخه من پولم ثابت نبوده و متغیر بوده میخام بدونم تا الان چقدر امتیاز وامم هست و چقدر باید در این سه ماه باقیمانده بزارم تا بتونم وام کامل و بگیرم. ممنون میشم

محمد
محمد
بهمن ۹, ۱۳۹۷ ۷:۵۲ ق٫ظ

سلام و عرض ادب سوالاتی در خصوص وام مسکن یکم داشتم . از حضورتون ممنونم اگر من رو راهنمایی بفرمایید. من دو تا ۳۰ تومان بهمن ماه پارسال جهت وام مسکن یکم برای خودم و همسرم سپرده کردم که به زودی زمان موعدش میرسه. اما خونه ای که خریداری کردم از اونجاییکه صفر هست و سند مادرش تا حدود ۱ سال دیگه درگیر هست ، سند واحد آپارتمان من تا سال دیگه آماده نمیشه ، لذا امکان ارائه سند به بانک فعلا برای من فراهم نیست. حالا سوالات من به این شرحه: ۱- بانک بدون سند و با دادن تعهد… Read more »

مجید
مجید
بهمن ۷, ۱۳۹۷ ۳:۴۶ ب٫ظ

سلام
وقت بخیر و خسته نباشید. بنده خرداد ۹۷، ۲۰ میلیون حساب باز کردم. در شهر بالای ۲۰۰ هزار نفر زندگی میکنم، جهت اینکه در خرداد ۹۷ امتیازم کامل شود یعنی ۶۰ میلیون تومان، در چقدر باید حسابم را افزایش دهم.
تشر

بهار
بهار
دی ۲۲, ۱۳۹۷ ۱۱:۳۶ ق٫ظ

سلام و خسته نباشید
آیا هم زمان می شه از وام مسکن ویژه هیات علمی و وام مسکن صندوق یکم برای یک خونه استفاده کرد؟ در این صورت دو تا راهن ئمطرح خواهد بود.
ممنونم

Reza
Reza
دی ۲۲, ۱۳۹۷ ۵:۳۷ ق٫ظ

مبلغ ۳۰ میلیون تومان در خرداد ۹۷ برای همسر خودم حساب باز کردم و برداشت نکردم .ولی حساب خودم از خرداد دریافت و برداشت داشته و دو هفته هم به ۸ میلیون تومان رسید. الان تصمیم گرفتم که در شهر زیر ۲۰۰ هزار نفر خرید مسکن انجام بدم. آیا می توانم از حساب همسرم برداشت کنم یا باید تا خرداد ۹۸ صبر کنم؟ اگر می توانم در کدام ماه می توانم برداشت کنم و چه مبلغی باید در حساب بماند؟ آیا با اضافه کردن مبلغی اضافه بر ۲۰ میلیون به حساب خود می توانم من هم خرداد ۹۸ وام بگیرم… Read more »

ابرهیم عبدی
ابرهیم عبدی
دی ۱۲, ۱۳۹۷ ۱۲:۰۸ ب٫ظ

سلام حساب مسکن یکم دارم که معدل ۶ ماه اولش خیلی خوب بود.ولی تو ۶ ماه دوم بخاطر یه اشتباه و برداشت اشتباهی از حسابم مانده حسابم به ۸ میلیون رسید (البته بدون فوت وقت کسری رو جبران کردم.کمتر از نیم ساعت ).ولی بازم خیلی نگرانم که امتیازم سوخته باشه.از لحاظ معدل مشکلی نداره حسابم فقط همین برداشت مانده حسابمو به زیر ۱۰ میلیون رسوند (چند لحظه).وام ۶۰ میلیونی میخوام بگیرم.ممنون میشم توضیح بدین

عباس
عباس
دی ۱۱, ۱۳۹۷ ۱۱:۳۴ ق٫ظ

سلام و عرض ادب وخسته نباشد
سوالی داشتم خدممتون اقای ثابتی
اگر حساب پس انداز مسکن یکم رو برای شهر تهران و در یکی از بانکهای تهران افتتاح کنم و بعد از اینکه امتیازم کامل شده آیا میتوانم از آن برای خرید مسکن تو شهرستان استفاده کنم هم خودم و هم خانومم