روش‌های شناسایی ایران‌ چک‌ های تقلبی

در وبلاگ دیگرم با ارائه مطلبی به راه‌های تشخیص اسکناس‌های تقلبی پرداختم. در آن زمان براساس ایرادات مراجع نظارتی و با اعلام بانک مرکزی، ایران چک‌های ۱ میلیون ریالی در مرحله آخر و هنگام ارائه به بانک توسط مردم پشت نویسی شده و از گردونه خارج شدند. لکن این اقدام و صرف وقت مردم در صف بانک‌ها باعث شد این چک‌ها عملا قابلیت خود را از دست داده و چون گذشته مورد استقبال مردم  قرار نگیرند و به تدریج در  بانک‌ها جمع شده و عملا از گردونه مصرف و چرخه استفاده خارج شوند ولی با رفع موانع پیش رو و امکان استفاده دوباره ایران‌ چک‌ ها اکنون بانک مرکزی بر اساس قانون بودجه، اختیار انتشار ایران‌ چک‌ ۱ میلیون ریالی را دارد و با توجه  به نیاز اعلام شده بانک‌ها به این ابزار پرداخت، ایران‌ چک‌ های ۱ میلیون ریالی توزیع و وارد چرخه اقتصاد کشور شدند.

در این پست به شرح نکات ایمنی ایران‌ چک‌  های یک میلیون ریالی می پردازم.

۱- نقش فردوسی در خمیره کاغذ بوده و عدد یک میلیون به‌صورت روشن زیر تصویر فردوسی قابل ‌مشاهده است.

۲- وقتی که ایران چک مقابل نور قرار گیرد از هر دو طرف باید تصویر شفافی از فردوسی دیده شده همچنین عدد یک میلیون نیز به وضوح قابل‌رویت باشد.

۳- نخ امنیتی به‌صورت پنهان تقریبا در وسط ایران چک کار شده است که در وهله اول بدون نور قابل‌دیدن نیست اما اگر مقابل نور قرار گیرد متوجه خواهیم شد که چیزی به‌طور خط وار و با عرض حدود یک میلی‌متر حرکت کرده است. روی این نخ نیز نوشته «بانک‌مرکزی جمهوری اسلامی ایران» تعبیه شده است.

۴- اگر ایران چک در مقابل نور ماورا بنفش قرار گیرد نخ میانی آن به رنگ‌های مختلف تبدیل خواهد شد. صنیعی همچنین به وجود نخ امنیتی پنجره‌ای در سمت راست نخ میانی ایران چک اشاره کرد و گفت: این نخ با جنس هولوگرامی پهنایی حدود ۲ تا ۵/۲ میلی‌متر دارد و نوشته یک میلیون هم به‌طور بی‌رنگ روی نخ قرار دارد و در مقابل نور از بازتاب‌های خاصی برخوردار است.

۵- نوشته ۱۰۰ و ایران چک در این قسمت که حالت مستطیل شکل داشته و نوشته بانک‌مرکزی نیز در آن تعبیه شده قابل‌ملاحظه است، این در حالی است که وقتی در حالت عادی ایران چک را در مقابل خود قرار می‌دهیم فقط نوشته بانک‌مرکزی جمهوری اسلامی ایران را می‌بینیم اما با تغییر زاویه عدد ۱۰۰ و ایران چک نیز درست به موازات عبارت بانک‌مرکزی دیده می‌شود.

۶- اگر این اسکناس مقابل خود قرار دهیم، سمت چپ آن به‌صورت عرضی و روی لبه طرحی ناقص از نوشته یک میلیون مشاهده می‌شود که در مقابل نور تصویر پشت و جلو دقیقا یکدیگر را همپوشانی کرده و عدد یک میلیون قابل‌رویت می‌شود.

ایران‌ چک‌

هیچ سیستم چاپی حتی با بالاترین تکنولوژی چاپ تجاری یا آخرین مدل دستگاهای کپی وجود ندارد که بتوانند این دو تصویر ناقص پشت و رو را دقیقا روی یکدیگر تنظیم کند؛ بنابراین اگر فردی ایران‌ چک‌ را مقابل نور قرار داد و تصویر ناقص رو را با تصویر پشت دقیقا همپوشانی ندید و حتی اگر اختلاف دهم میلیمتر نسبت به یکدیگر ملاحظه کرد می‌تواند مبنا را بر جعلی بودن آن بگذارد.

۷- درست در میانه این اسکناس بین نوشته ایران‌ چک‌ به رنگ آبی که در بالا قرار گرفته و عدد یک میلیون ریال به رنگ قرمز، آرم بانک‌مرکزی که با مرکب حرارتی کار شده قرار گرفته است. بر این اساس به محض اینکه این آرم با دست لمس شده و حرارتی نزدیک به دمای بدن انسان را دریافت کند محو می‌شود و بعد از اینکه اثر گرما از بین می‌رود و سرد می‌شود مجددا طرح بانک‌مرکزی بازمی‌گردد.

۸- اگر روی ایران‌ چک‌ ، طرح تخت جمشید(کاخ تچر) با دست لمس شود یا همین طور گل چهار برگ زیر تصویر، متوجه می‌شویم که نسبت به بقیه قسمت‌ها زبری بیشتری دارد؛ چراکه با مرکب فولادی کار شده که برجستگی را روی کاغذ ایجاد کرده است. هیچ چاپی قادر نیست بتواند برجستگی‌های موجود در ایران‌ چک‌ را با مرکب روی کاغذ ایجاد کند.

۰ ۰ vote
Article Rating
برچسب ها :
کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments