خلق پول توسط بانک ها

دسته بندی :
 دولت اسکناس های کاغذی را چاپ می کند.اما این تنها بخش کوچکی از پول مورد استفاده در جامعه است. بیشتر پول استفاده شده در جامعه سپرده های مردم نزد بانک ها و اعتبارات بانکها به افراد می باشد.

خلق پول توسط بانک ها

۱

شما ۱۰۰دلار درآمد کسب کرده و انرا در بانک پس انداز می کنید  ۲- بانک شما طبق قانون ۱۰ درصد از آن پول را نزد بانک مرکزی به امانت نگهداری می کند.به این حالت سپرده قانونی (RR) گفته می شود.طبق این قانون بانک‌ها موظفند همواره نسبتی از بدهی‌های ایجاد شده و بطور اخص سپرده‌های اشخاص نزد خود را در بانک مرکزی نگهداری کنند. نسبت سپرده قانونی از جمله ابزارهای سیاست پولی بانک مرکزی می‌باشد. بانک مرکزی از طریق افزایش نسبت سپرده قانونی حجم تسهیلات اعطایی بانکها را منقبض و از طریق کاهش آن، اعتبارات بانکها را منبسط می‌نماید.خلق پول توسط بانک هابانک ۹۰ دلار باقی مانده را با بهره ای مناسب، وام می دهد.

خلق پول توسط بانک ها

حالا شما صاحب ۱۰۰ دلار دربانک می باشید که در هر لحظه به ان دسترسی داشته و از طرفی دیگر با اعتبار بانک و توسط اخذ وام ۹۰ دلار دیگر نیز بدست آوردید و توسط این اعتبار امکان داد و ستد برای شما فراهم شده است.

خلق پول توسط بانک ها

از سوی دیگر وامی که بانک به شما میدهد دارای بهره بوده و شما می بایست مبلغی بیشتر از اصل وام(۹۰ دلار) را به بانک پس دهید.
پس شما ۱۰۰ دلار سرمایه دربانک داید، ۹۰ دلار وام گرفته اید و ۱۰دلار هم ارزش بهره وامتان است یعنی ۲۰۰دلاروبدین ترتیب حجم پول افزایش یافته است.
باز اگر با برگشت وام و بهره آن به بانک این مبلغ دوباره تبدیل به اعتبار شده و به عنوان تسهیلات مجددا از بانک خارج شود روال قبلی دوباره تکرار خواهد شد بعبارتی اگر شما دوباره پس از تسویه وام قبلی در حالی که ۱۰۰ دلار ناشی از وام اولی و بهره اش را به بانک برگردانید، بانک توانایی پرداخت ۲۰۰ دلار وام را به شما دارد.

پس در دومین چرخه خواهیم داشت: ۱۰۰ دلار پس انداز اولیه + ۲۰۰ دلار وام + ۲۰ دلار بهره و مجموعه ۳۲۰ دلار

و بهمین ترتیب …….

http://www.yesmagazine.org

۰ ۰ vote
Article Rating
برچسب ها :
کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments