بانکداری شخصی و مدیریت مالی خصوصی

تغییر نگرش مشتریان به خدمات بانکی، حضور بانک‌ها در حوزه های مختلف پولی و مالی، شکل گیری بانکداری شخصی و ارائه خدمات مدیریت ثروت تا حدود زیادی توانسته بانک‌ها را به سمت رقابت در این حوزه ها سوق دهد.

یکی از تجربیات جهانی در این حوزه مدیریت مالی شخصی (PFM: Personal Financial Management) به عنوان یک نوآوری روبه جلو از توسعه همراه بانک است و بر مبنای این نیازمندی که بانک‌ها باید به مشتریان خود مشاوره مالی ارائه دهند، به وجود آمده است.

بانکداری شخصی دنیایی را در حوزه بانکداری متصور است که در آن بانک‌ها در هر لحظه از زمان به مشتریان خود مشاوره مالی ارائه کرده و به وی اعلام کنند تا چه اندازه مخارج مشتری بر روی اهداف مالی وی تاثیر گذار است. بدون PFM، مشتری اطلاعات کاملی از پول خود نداشته و نمی‌داند در کدام یک از موقعیت‌های پس‌انداز، سرمایه‌گذاری و یا مخارج قرار گرفته است. لذا بانکداری شخصی برای مشتری توانایی دسترسی به اطلاعاتی است که برای پایش، درک و مدیریت زندگی مالی خود به آنها نیاز دارد. در همین جهت یکی از موضوعاتی که برای انسان‌ها اهمیت فراوانی داشته و به عنوان یکی از ارکان اصلی زندگی آنها می‌باشد، امور مالی زندگی است، که در اثرتغییرات و تحولات ایجاد شده مجموعه مسائل مرتبط با آن، ‌و همچنین مدیریت آن دچارتحولات اساسی گشته است، و نیازمند توسعه قدرت دانایی در سطح اشخاص و در سطح سیاستگذاران امور مالی شخصی می‌باشد.

خدمات بانکداری شخصی در حین انجام تراکنش‌های مالی صورت می‌گیرد و اصولا با ارائه هشدارهایی به مشتری در حین انجام عملیات، وی را از تغییر وضعیتش نسبت به اهداف تعیین شده، مطلع می‌سازد.

بانکداری شخصی
بانکداری شخصی

چرا بانکداری شخصی ؟

این خدمات به مطالعه و بررسی موضوعاتی که در دستیابی به موفقیت مالی شخصی و خانوادگی، مهم و ضروری است، می‌پردازد. برخورداری از دانش مدیریت مالی شخصی به اشخاص در هنگام مواجهه با چالش‌ها، مسئولیت‌ها، و فرصت‌های مالی زندگی امکان موفقیت بیشتری را فراهم می‌آورد. به عنوان مثال در صورتی که هدف اصلی مشتری ایجاد پس‌انداز به مبلغ ۵۰۰ هزار تومان تا پایان ماه باشد، با انجام هر تراکنش، میزان دور شدن از دستیابی به این هدف را برای وی اندازه گیری و تاخیر در دستیابی به این هدف را با توجه به شرایط حساب و تراکنش‌ها محاسبه و در اختیار وی قرار می‌دهد. بانک‌ها ابزار مدیریت مالی شخصی برخط را برای کمک به مشتریان‌شان در راستای مدیریت مخارج و پس انداز ارائه کرده و با ارائه آن در راستای مدیریت ثروت و ارائه بانکداری خصوصی به مشتریان گام برداشته‌اند. زیرا اولا چنین خدماتی کاملا شخصی‌سازی شده و بر مبنای اهداف مشتریان صورت می‌پذیرد، ثانیا ارائه آن با استفاده از تلفن همراه به صورت کاملا آنی و در لحظه بوده و دقیقا زمانی که مشتری درصدد انجام تصمیمات مالی است به وی هشدار می‌دهد که این عملیات به چه نحوی بر اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تاثیر گذار است.

اولین دغدغه در استفاده از برنامه‌های کاربردی قابل استفاده از طریق تلفن همراه، موضوع امنیت است. نرم‌افزارهای مدیریت مالی شخصی امن‌تر از هر برنامه کاربردی قابل نصب بر روی تلفن همراه و یا حمل کارت اعتباری و … هستند. زیرا استفاده از این برنامه‌های کاربردی صرفا جهت تعیین اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت مالی مشتری، درآمدهای جاری و پیش‌بینی درآمدها و همچنین مخارج بوده که نیازی به مشاهده و ورود مستقیم به حساب‌های بانکی شخص نیست. در صورت مفقود و یا دزدیده شدن دستگاه تلفن همراه هم با توجه به اینکه صرفا جزئیات خرید و مخارج و درآمدها در آن ذخیره شده است، اطلاعات ارزشمندی دستگیر هکرها نخواهد شد.

منبع:

www.ebg.ir

www.kasbokar20.persianblog.ir

۰ ۰ vote
Article Rating
کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی
Subscribe
Notify of
guest
2 Comments
newest
oldest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
حجت اله قدری
حجت اله قدری
اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۵ ۱۲:۲۴ ب٫ظ

سلام جناب ثابتی
در قسمت بررسی نسخه همراه بانک مسکن جواب میاد که ورژن ۷٫۶٫۲٫۴۲۰۰۰ را دریافت کنید اما به سایت که مراجعه میکنم همان ورژن قبلی موجود میباشد!
علت این موضوع چیست؟
متشکرم…