بیمه ی واحدهای مسکونی که توسط وام خریداری شده و در رهن بانک هستند چگونه است؟

بیمه ی منازلی که در رهن بانک هستند چگونه است؟

دسته بندی :

همه واحدها و منازل مسکونی که توسط وام بانک مسکن خریداری می شوند با وجود شرایطی تحت پوشش بیمه حوادث قرار می گیرند. این املاک که در رهن بانک هستند و به آنها اصطلاحا وثایق غیر منقول گفته می شوند نزد شرکت بیمه گر طرف قرار داد بانک در مقابل خطراتی مانند آتش سوزی، انفجار، صاعقه، سیل زلزله و طوفان توسط بیمه جبران خسارت می شوند. در این پست به شرح این مقوله در انواع تسهیلات مسکن پرداخته میشود

بیمه وثایق بانک در وام های خرید و جعاله مسکن:

سرمایه مورد بیمه در این موارد به میزان ارزش اعیانی۱ ملک (که در زمان اخذ وام توسط ارزیاب تعیین شده) و یا ۱۲۰ درصد از مبلغ تسهیلات می باشد.

در اینگونه از تسهیلات مبلغ حق بیمه به طور سالیانه محاسبه و در ابنتدای سال به بدهی وام اضافه می شود و همراه با اقساط ماهیانه از مشتری اخذ می گردد.

البته چنانچه تسهیلات گیرنده تمایل به اخذ پوشش بیمه ای بیش از سرمایه معین شده باشد می توانید ضمن تکمیل فرم  های مربوطه در بانک و مراجعه به نمایندگی شرکت بیمه، نسبت به اخذ بیمه نامه ای مازاد بر مبلغ فوق با پرداخت ما به التفاوت حق بیمه اقدام نماید. طبیعتا در این مورد هنگام بروز حادثه مالک می تواند خسارت بیشتری را از شرکت بیمه گر مطالبه نماید.

بیمه وثایق در پروژه های مشارکتی ( وامهای ساخت):

از آنجا که محاسبه دقیق سود در وامهای مشارکت در ابتدای کار ممکن نیست پس مبلغ بیمه جهت یکسال ابتدایی مشارکت جهت کل ملک  (فارغ از تعداد واحدهای احداثی) در ابتدای عقد قرارداد و پس از ترهین سند نزد دفترخانه محاسبه و اخذ می شود و بعد از آن در صورتی که مدت مشارکت و ساخت منزل بیش از یکسال طول بکشد، هزینه های بیمه برای سالهای بعد بر اساس ۱۲۰ درصد مانده بدهی در انتها اخذ خواهد شد. در صورت افزایش مبلغ وام مشارکت و یا تمدید مدت نیز مابه التفاوت بیمه از مشتری اخذ خواهد شد.

همچنین اگر پروژه مشارکت زودتر از مدت یکسال به پایان برسد ما به التفاوت بیمه کسر و به مشتری بازگردانده خواهد شد.

مدت بیمه:

مبدا شروع بیمه در وامهای مسکن خرید و یا مشارکت از زمان ثبت سند رهنی در دفترخانه خواهد بود. مدت بیمه نامه نیز در تمام طول مدت بازپرداخت و تا هنگام فسخ تسهیلات دارای اعتبار می باشد.

محاسبه حق بیمه:

حق بیمه ای که از مشتری اخذ خواهد شد بر طبق فرمول زیر محاسبه می گردد:

محاسبه حق بیمه
محاسبه حق بیمه
  • نرخ حق بیمه در حال حاضر در بانک مسکن ۰٫۵۱ در هزار می باشد
  • طبق قانون، حق بیمه مشمول مالیات بر ارزش افزوده است۲.

نحوه دریافت خسارت بیمه توسط وام گیرنده:

در صورت بروز حوادثی مثل آتش سوزی، انفجار، صاعقه، سیل زلزله و طوفان، تسهیلات گیرنده باید ظرف مدت ۷ روز وقوع خسارت را طی درخواستی کتبی به شعبه اعلام کند. البته در مواقع اضطراری مانند فوت یا اسیب بدنی ، تعویق در اطلاع رسانی مورد قبول بانک شرکت بیمه می باشد.

مشتری همراه با درخواست کتبی مبنی بر اعلام وقوع حادثه و دریافت خسارت، مدارکی از جمله لیست ادعای خسارت، فاکتورهای مربوطه، گواهی آتش نشانی را نیز تهیه و به شعبه ارائه می نماید. شعبه نیز مدارک را کنتزل و با تکمیل فرمهایی انرا به شرکت بیمه گر ارسال می نماید.

شرکت بیمه گر نیز پس از بررسی مدارک و برآورد میزان خسارت، مبلغ خسارت را طی یک چک به شعبه ارسال میکند. چک حاوی مبلغ خسارت در دو حالت مصرف می شود:

۱- وجه چک (طبق درخواست مشتری) جهت تسویه باقیمانده وام و فک رهن از وثیقه هزینه خواهد شد. البته اگر مبلغ خسارت بیش از بدهی وام بود، ما به التفاوت وام به مشتری پرداخت می شود.

۲- اگر مشتری تمایل به استفاده از مبلغ خسارت جهت تعمیر واحد حادثه دیده ی خود داشت شعبه میتواند این مبلغ را با نظارت ارزیاب و به صورت مرحله ای – همزمان با پیشرفت عملیات بازسازی- به مالک پردذاخت کند.  البته در این حالت از آنجا که وام  قبلی همچنان پابرجاست لیکن پرداخت اقساط باید در سررسید و بدون توقف واریز گردد.

[su_divider top=”no” style=”double” divider_color=”#ffd03c” size=”2″ margin=”5″]

۱- اعیان شامل بنا و ساختمان احداث شده بر روی عرصه (زمین) ملک می باشد. در واحدهای آپارتمانی مشاعات و مشترکات نیز جزو عرصه محاسبله می شود. جهت محاسبه ارزش اعیان، ارزش کل ملک از ارزش عرصه کسر می گردد. در واحدهای تجاری ارزش عرصه و سرقفلی و عوارض از ارزش ملک کسر و بدین ترتیب مبلغ اعیان حاصل می شود.

۲- مالیات اززش افزوده پس از محاسبه از مشتری اخذ و به شرکت بیمه گر داده می شود. در مواردی که بیمه برگشت می شود این مالیات نیز مشمول برگشت خواهد شد.

۰ ۰ vote
Article Rating
کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments