بایدها و نبایدهای گرفتن وام مسکن!!

طی سالها حضورم در شعبه بارها و بارها افرادی را دیدم که هنگام اخذ وام مسکن ناخواسته تحت سواستفاده افراد سود جو قرار گرفته اند و یا بدون آشنایی با قوانین و مقررات خود را در مخمصه ای انداخته اند که رهایی از آن وقت و انرژی بالایی را می طلبد. با در نظر داشتن نکاتی کوچک و ساده به راحتی می توان  از بروز مشکلات بزرگ پیشگیری کرد.

آنچه در ادامه می خوانیم راهکارهاییست که برای آشنایی هم میهنان و مشتریان گرامی بانک مسکن و سایر بانکها با این مشکلات نوشته ام.

۱- مراقب سودجویان باشیم.

همیشه افراد سودجویی هستند که به محض اطلاع از اینکه شما نیاز به وام مسکن دارید، با ده ها ترفند و شیوه سعی در سو استفاده مالی از شما دارند. همیشه به خاطر داشته باشید که روال اخذ وام از بانک مسکن کاملا مشخص و معمول بوده و احتیاج به هیچ نوع پارتی بازی و روی آوردن به راه های میانبر ندارد. در صفحه اینفوگرافی های وبلاگم مراحل اخذ وام اوراق را به وضوح شرح داده ام. علاوه بر این همکاران من در شعب بهترین مرجع برای راهنمایی و رفع ابهامات شما در زمینه اخذ وام مسکن هستند.

یادم هست سال گذشته فردی به بهانه اخذ بدون نوبت!!! وام مسکن مدارک منزل شخص دیگری را گرفته بود و پس از دریافت اصل سند و پایان کار هیچ خبری از او نشد.

۲- وام مسکن وکالتی وجود ندارد.

تعدادی از مشتریانی که بر روی منزل خود وام گرفته اند، هنگام فروش منزل بدون مراجعه به بانک و طی کردن مراحل قانونی، منزل مورد فروش خود را به صورت وکالت بلاعزل به خریدار واگذار می کنند. متاسفانه این دسته از افراد به بهانه پرداخت نکردن هزینه دفترخانه و تغییر نام سند، ریسکی چندین برابر هزینه دارتر را برای خود ایجاد می کنند.

بیشتر بخوانید:  مزایای جدید حساب ممتاز بانک مسکن

مثلا فرض کنید آقای A  منزلی را با وام خریده و اکنون پس از گذشت چندین سال قصد فروش آن را به آقای B  دارد. متاسفانه این دو برای به نام زدن وام و تغییر نام آن به شعبه بانک مسکن مراجعه نمی کنند و آقایA به صورت وکالت بلا عوض منزل را به آقایB  منتقل کرده است. حال ببینیم در آینده چه اتفاقی برای این دو نفر می افتد:

آقای A(فروشنده): از انجا که ایشان به بانک مراجعه نکرده و در بانک فقط سوابق ایشان به عنوان وام گیرنده ثبت شده، پس هر گونه تاخیر در پرداخت و معوق شدن اقساط به نام ایشان در سیستم مشخص می شود و اسم ایشان به عنوان بدهکار بانکی در سیستم بانک مرکزی ثبت می شود. اینجاست که آقای A هنگام دریافت هر نوع تسهیلات یا خدمات بانکی دیگر – از دریافت دسته چک گرفته تا صدور کارت عابر بانک المثنی- با بدهکار شدن خود در استعلامات مواجه می شود.

آقای B (خریدار): یادمان هست که ایشان تنها با یک وکالت بلا عزل صاحب خانه شد و هیچ گونه مدرکی دال بر مالکیت خانه ندارد. این را هم بدانیم که که وکالت بلاعزل بعد از فوت موکل (آقای A) ارزشی ندارد و وراث آقای A براحتی می توانند ادعای مالکیت منزل را نمایند. – مانند همین مشکل را چندین ماه گذشته شاهد بودم و الان پس از گذشت ماه ها هنوز هم طرفین مشغول امور دادگاهی و حقوقی هستند-

بیشتر بخوانید:  طرح تضمین معاملات فروش اقساطی مسکن

۳- معامله صوری باطل است.

با اینکه با بیع بین دوفامیل درجه یک نمی توان وام مسکن اخذ کرد اما برخی با روی آوردن به ترفند هایی و با یک معامله صوری نسبت به اخذ وام مسکن اقدام می کنند. به یاد داشته باشیم که در هر مرحله ای از دریافت وام مسکن، اگر صوری بودن معامله برای بانک محرز شود علاوه بر اینکه شرعا معامله باطل می باشد، بانک می تواند از پرداخت وام ممانعت نماید و شخص خاطی می بایست ضرر و زیان وارده به بانک را جبران کند.

۴- به شایعات توجه نکنید.

شعب بانک، سایت رسمی بانک مسکن (لینک مربوط را در نوار سمت چپ بیابید) و بعد از آن خبرگزاری ها و منابع خبری موثق هستند. البته یک راه ساده دیگر، عضو شدن در خبرنامه همین وبلاگ است که با مشترک شدن در این خبرنامه به طور مرتب آخرین اخبار و اطلاعات مربوط به بانک مسکن و همچنین دیگر مطالب بانکی، مالی و اقتصادی را در صندوق ایمیل خود دریافت خواهید کرد.

پس هیچگاه به شایعات توجه نکنید و اگر هم خبری را شنیدید برای صحت آن و اطمینان از شرایط به همکاران من در شعب بانک مسکن مراجعه کنید.

 

 

 

سید مسلم ثابتی

سید مسلم ثابتی

کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی