بازاریابی خدمات بانکی

بازاریابی خدمات بانکی در سال ۲۰۱۹ چگونه باید باشد؟

امروزه متخصصین بازاریابی به این باور رسیده اند تخصص بازاریابی خدمات بانکی از همیشه پرچالش تر می باشد.بانک ها باید با توجه بیشتر به داده ها برای ایجاد ارتباطات شخصی تر، تجربه مشتری را بهبود بخشند.

در سالهای اخیر تغییرات و پیشرفت صنعت بانکی در جهان روزانه رو به گسترش است. اما پیشتر از آن تغییرات در شیوه ها و تکنیکهای بازاریابی این صنعت است که باعث ایجاد چالشهای بیشتر شده.

از فناوری های جدید گرفته تا کانال های ارتباطی و استراتژی های جدید، بازاریابان بانکی باید چابک و انعطاف پذیر در برابر این تغییرات باشند. پس بررسی آنچه که احتمالا در سال آینده میلادی (۲۰۱۹) اتفاق خواهد افتاد مهم است. حتی مرور مختصر ایده هایی که در ادامه نوشته خواهد شد ، ممکن است به ابداع استراتژی های لازم بیانجامد.

بدیهی ست که بهبود روند ارتباطات بازاریابی – از دیدگاه مصرف کننده – باعث رشد، وفاداری و سودآوری می شود. مدیریت فرایند بازاریابی بدون استفاده از ابزارهای موجود در فن آوری، منجر به شکست خواهد شد.

شخصی سازی

یادگیری ماشین (ML) و هوش مصنوعی (AI)، تجزیه و تحلیل داده ها را به طور فزاینده ای کارآمدتر کرده است. در نتیجه مسیر برای بازاریابان مالی جهت ارائه خدمات شخصی به مشتریان هموارتر شده است. این شخصی سازی فراتر از شخصی سازی محتوا و ایجاد تجربه هایی منحصر به فرد برای هر مشتری است.

بر اساس تحقیقات Selligent، “مصرف کنندگان امروز انتظار دارند که شرکت ها، خدمات خود را با صمیمیت بالا ارائه دهند. ۷۴% از مصرف کنندگان جهانی انتظار دارند که برندها، مشتریان را به عنوان یک دوست در نظر گیرند. ”

امروزه مصرف کنندگان بیشتر به سمت برندهایی متمایلند که رفتارشان را درک کرده و دارای روابط واقعی با مشتریان باشند. در سال ۲۰۱۹ اهمیت بیشتر به شخصی سازی در بانکها و موسسات مالی باعث می شود تا مشتریانشان واقعی تر و  معتبر تر باشند.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

هوش مصنوعی (AI) برای موسسات مالی به طور فزاینده ای مهم است. به همان میزان که بانکها و موسسات مالی بدنبال ریسک، امنیت و توسعه  بازار خود می باشند باید به موضوع هوش مصنوعی و یادگیری ماشین را نیز در بازاریابی خدمات بانکی خود مورد توجه قرار دهند. زیرا این تکنیکها تبدیل به تکنولوژی های اصلی شده  و بازاریابان باید مزایا و استفاده هایشان را درک کنند. هر سازمان بازاریابی مالی باید در سال ۲۰۱۹ یک استراتژی AI داشته باشد.

با توجه به مقاله ای که در فوربس نگاشته شده،  AI قادر خواهد بود که بیشترین میزان علاقه مشتریان را به خود جلب کند زیرا اجازه می دهد قسمتی از سایت بانک برای هر مشتری به طور منحصر به فردی توسط خودش مدیریت شود. این مزیتی است که در دنیای دیجیتال باعث افزایش لذت مشتریان خواهد شد و در نتیجه بیشترین سود را نصیب بانک خواهد کرد.

با گذشت زمان، شاهد افزایش استفاده از AI در خدمات مالی برای بهینه سازی برنامه های پخش رسانه و حتی تجزیه و تحلیل مولفه های خلاقانه هستیم. همچنین سیستم های AI فرصت های بازار را شناسایی کرده و راه حل های تجارت الکترونیکی را برای استفاده از آن فرصتها در بازاریابی خدمات بانکی ایجاد می کنند.

بازاریابی خدمات بانکی

Chatbots

به راحتی می توان گفت که در حال حاظر استفاده از Chatbot در بانکداری به سرعت رو به گشترش است. در سال ۲۰۱۹ استفاده از این تکنولوژی به عنوان یکی از مولفه های کلیدی حفظ مشتری و بازاریابی خدمات بانکی شمرده خواهد شد.

در ابتدا، chatbots ها به عنوان جایگزین متصدیان خدمات انسانی مورد استفاده قرار گرفتند که سوالات قابل پیش بینی، وظایف معمول یا سوالات متداول را مدیریت کرده و پاسخگو بودند. همچنین بآنها بدین صورت برنامه شده اند تا راه حل های موثر بیشتری را به عنوان الگوریتم های آموخته شده از نتایج گذشته، بکار گیرند.

Chatbots را می توان با یک وب سایت، اپلیکیشن و حتی با یک پلتفرم رسانه ی اجتماعی یکپارچه کرد. آنها همچنین اطلاعات کاربر را جمع آوری می کنند که بعدا می تواند برای استفاده در استراتژی های بازاریابی مالی مورد استفاده قرار گیرند. با استفاده از chatbots، بانک ها و اتحادیه های اعتباری راحت تر از رایانه های شخصی برای شخصی سازی پیام های مشاوره و افزایش ارتباط با مشتریان و اعضا استفاده می کنند.

در پنج سال آینده، تقریبا ۸۰ درصد ارتباطات B2C از طریق پیامرسان های بر پایه ی چت بات انجام خواهد شد. بنابراین ضروری است که موسسات مالی تکنولوژی چت بات را با استراتژی های بازاریابی خدمات بانکی خود تلفیق کنند.

بازاریابی نفوذگر

بازاریابان مالی با استفاده از نفوذگران اجتماعی می توانند به پیروان وفادار ی درست پیدا کنند. براساس تحقیقات انجام شده از #paid و Nielsen Consumer Insights، نظرات نفوذگران و تاثیرگذاران بازار مالی تاثیر مثبتی بر روی میل به خرید مصرف کنندگان دارد.

دلیل اصلی این است که امروزه بازاریابی تأثیرگذار به طور فزاینده ای محبوب شده و این روند افزایشی محبوبیت در سال ۲۰۱۹ همچنان ادامه خواهد داشت. یک تأثیرگذار میتواند از محتوای یک برند خاص پشتیبانی کند، به تلاشهای آموزش مالی کمک کند، درباره مزایای محصولات جدید یا موجود و کمک به بهینه سازی موتورهای جستجو کمک کند.

به طور موثر، ادغام نفوذگران به عنوان بخشی از برنامه بازاریابی بانک یا اعتبار اتحادیه، می تواند تاثیر مثبتی بر تلاش های خرید و فروش متقابل و وفاداری داشته باشد.

برخی از تاثیر گذاران بالقوه که می توانند برای موسسات مالی مفید باشند عبارتند از:

  • مشاوران مالی
  • نفوذگران شخص ثالث (وام دهندگان، وکلا، حسابداران و غیره)
  • ارزیابی رسانه های اجتماعی (bankrate.com، و غیره)
  • روزنامه نگاران (مشارکت کنندگان صفحات کسب و کار)
  • نفوذگران کوچک (دوستان فعال اجتماعی رسانه ای، اعضای خانواده، تأثیرگذاران اجتماعی)

برندهای مالی باید روش هایی را برای درگیر شدن با برخی یا همه نفوذگران بالا برای بهبود تبلیغات و ایجاد وفاداری مصرف کنندگان خدمات و دیگر مشتریان و چشم انداز فعال رسانه های اجتماعی در دست اقدام داشته باشند.

بازاریابی موبایل

تعداد مشتریانی که سوالات، جستجو و دسترسی به حساب های مالی خود را از طریق دستگاه های تلفن همراه دارند روز به روز بیشتر و بیشتر می شود، بانک ها و موسسات مالی باید استراتژی های ارائه اطلاعات مالی و حسابداری را از تلفن همراه به راحتی در دسترس کاربران قرار داده و از آن به عنوان راهی برای اطلاع رسانی، مشارکت و مشاوره مورد استفاده قرار دهند.

با توجه به اینکه بیش از نیمی از مصرف کنندگان با استفاده از دستگاه های تلفن همراه خود برای هر چیزی که نیاز به انجام آنلاین دارند، کانال تلفن همراه باید در سال ۲۰۱۹ با اولویت بالایی برخورد شود.

پس علاوه بر آنکه که باید مطمئن شوید سایت ارائه خدمات مالی به مشتریان شما با توجه به سلایق و راحتی کاربران طراحی شده، محتوای مورد نظر را نیز باید موثر دانست. علاوه بر این باید رضایت کامل  افرادی که با استفاده از گوشی تلفن همراه، سایت را مورد استفاده قرار میدهند نیز جلب شود.

باید اطمینان حاصل کرد  مصرف کننده به اسانی اطلاعات مورد نیازش را از طریق تلفن همراه بدست می آورد.

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا می تواند یکی از بهترین ابزارهای بازاریابی خدمات بانکی باشد که برای کسب اعتماد، ایجاد نام تجاری، تولید ترافیک وب سایت و پیدا کردن منافع واجد شرایط مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به تحقیقات مؤسسه بازاریابی محتوا، ۶۵ درصد از بازاریابان موفق محتوا دارای یک استراتژی مستند هستند. این استراتژی با ارزیابی بازاریابی محتوا آغاز می شود که اهداف و راهبردهای اولیه را برای رسیدن به این اهداف مشخص می کند.

بازاریابی محتوا در یک موسسه مالی باید در مورد استفاده بهینه از محصولات و خدمات آن بانک و یا موسسه اعتباری صحبت کند و این امر می تواند منجر به موفقیت های مالی شود.

با استفاده از یک استراتژی محتوا که بر خدمات ارائه شده به مصرف کننده متمرکز است، میتوان اعتماد و وفاداری وی را به دست آورد.

در کنار AI، یادگیری ماشین و شخصی سازی ، بازاریابی محتوا می تواند به عنوان یک استراتژی مناسب دیگر برای ایجاد تعامل مورد استفاده قرار گیرد.

جستجوی صوتی

پیشرفتهایی که در سالهای اخیر در زمینه پردازش زبان طبیعی، رابطهای مکالمه، اتوماسیون، یادگیری ماشین و فرایندهای یادگیری عمیق صورت گرفته، دستیاران مجازی را  هوشمندانه تر و مفیدتر کرده است.

ComScore برآورد می کند که تا سال ۲۰۲۰، نیمی از تمام پرس و جوهای جستجو بر اساس صدا خواهد بود. تقریبا یک سوم از ۳٫۵ میلیارد جستجو انجام شده در گوگل در هر روز، جستجوهای صوتی با دستگاه های دستیار شخصی است.

جستجوی صوتی از دسکتاپ یا جستجوی تلفن معمولی متفاوت است. هنگامی که یک مصرف کننده، گوگل را در یک مرورگر باز می کند و در پرس وجوی جستجوی خود تایپ می کند، آنها صدها صفحه نتایج جستجو را مشاهده می کنند. سازمان شما احتمالا یکی از آنها خواهد بود.

اما وقتی یک مصرف کننده از دستیار دیجیتال خود مانند تلفن همراه، ساعت هوشمندف تبلت یا .. استفاده می کند، تنها چند نتیجه ی محدود را خواهد دید. گاهی اوقات مصرف کننده تنها یک نتیجه را خواهد داشت. بنابراین اهیمت ایجاد استراتژی SEO برای تسهیل در جستجوی صوتی باید در دستور کار قرار گیرد.

در نتیجه، موسسات مالی باید توجه خود را به نحوه تماس مشتریان برای بهینه سازی وب سایت های خود برای جستجوی صوتی انجام دهند. جستجوگرها برای جستجوی صوتی عمیق تر به هدف کاربر می پردازند و پاسخ به چگونگی، زمان، کجا و دلیل را بررسی می کنند.

جستجوی صوتی و جستجوگرها چیز بزرگ بعدی نیستند – آنها امروز بزرگ هستند.

برگرفته از :

www.thefinancialbrand.com

[su_button url=”https://t.me/khanehdarshavim” target=”blank” style=”3d” background=”#2bafff” color=”#d8fbff” size=”6″ center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: location-arrow” text_shadow=”0px 1px 0px #00319b”]در این کانال عضو شده و با انواع وام مسکن به زبانی ساده آشنا شوید.[/su_button]

۰ ۰ vote
Article Rating
کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی
Subscribe
Notify of
guest
1 دیدگاه
newest
oldest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
باربری تهران
تیر ۱۶, ۱۳۹۸ ۴:۵۶ ب٫ظ

عالی بود