اوراق حق تقدم بانک مسکن

در بانک مسکن شیوه های مختلفی برای اخذ وام مسکن چه در جهت ساخت یا خرید منزل مسکونی وجود دارد. مانند افتتاح حساب جوانان یا صندوق پس انداز مسکن و یا به تازگی حساب صندوق پس انداز یکم.

اوراق حق تقدم بانک مسکن از دیگر منابع تامین وام مسکن است که در این نوشته قصد دارم به اختصار گذری بر شرایط و خصوصیات این وام داشته باشم.

به طور کلی دو روش برای اخذ وام مسکن وجود دارد:

۱- سپرده گذاری

۲- بدون سپرده گذاری

روش سپرده گذاری با افتتاح حساب صندوق پس انداز جوانان، صندوق مسکن و صندوق یکم امکانپذیر است که حداقل یکسال پس از افتتاح امکان اخذ وام وجود دارد.

اما فرض کنیم فردی نمیتواند به مدت یکسال برای دریافت وام صبر کند و یا نقدینگی موجود برای افتتاح حساب و رسوب جهت وام پس انداز را نداشته باشد در این حالت وی می تواند از گزینه خرید اوراق بانک مسکن استفاده کند.

این اوراق که در فرابورس معامله می شود راهکاری سریع اما کمی گرانتر برای تامین مالی خرید مسکن می باشد به نحوی که تمامی مراحل این وام از اولین مراجعه تا اخذ وام کمتر از یک ماه صورت می گیرد.

 اوراق حق تقدم بانک مسکن  از کجا می آیند؟

در سبد سپرده های بانک مسکن حسابی به نام حساب ممتاز وجود دارد که به این سپرده گذاران علاوه بر کسب سود کوتاه مدت (یا۳ ماهه، ۶ ماهه و ۹ماهه) بنا بر نوع آن حساب ممتاز، هر ۶ ماه یا هر ماه، اوراقی به عنوان بازده حساب تعلق می گیرد. این اوراق بهادار بوده و در قالب برگه های ۵۰۰ هزار تومانی به سپرده گذار تعلق می گیرد. حال اگر فرد سپرده گذاری که این اوراق به وی تخصیص یافته نیازی به این اوراق نداشته باشد یا به اصطلاح نخواهد از وام آن استفاده کند می تواند این اوراق را به راحتی در شعب بانک مسکن (یا کارگزاری های معتبر بورس) به فروش برساند و پس از فروش آن پول برابر با ارزش بازار روز آن به حسابش وایز خواهد شد.

پس سپرده گذاران حساب ممتاز از دو جنبه سود می کنند:

۱- دریافت سود علی الحساب ماهانه بنابر مدت سپرده گذاری(۳ یا ۶ یا ۹ ماهه)

۲- عایدی ناشی از فروش اوراق تخصیص یافته به حسابشان

وام اوراق:

پس فرد سپرده گذار اوراق خود را در فرابورس به فروش گذاشته است. حال فرد دیگری که به دنبال وام است با مراجعه به بانک مسکن درخواست خرید اوراق می دهد و در واقع اوراق فرد سپرده گذار را از فرابورس می خرد و پولی که او به عنوان خرید اوراق واریز می کند به حساب فرد سپرده گذار می رود.

این وام با بازپرداخت ۱۰ ساله، نرخ سود ۱۶ درصد و سقف وام ۳۵ میلیون تومان در تمامی شعب بانک مسکن در قبال ساخت یا خرید خانه های کمتر از ۲۰ سال ساخت قابل پرداخت است.

مراحل دریافت وام اوراق حق تقدم بانک مسکن را به صورت تصویری در این اینفوگرافی ببینید:

وام اوراق بانک مسکن
اوراق حق تقدم بانک مسکن

[su_button url=”https://telegram.me/joinchat/ArbDpjxHJr7_cS4hBVpaOw” target=”blank” style=”3d” background=”#2bafff” color=”#d8fbff” size=”6″ center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: location-arrow” text_shadow=”0px 1px 0px #00319b”]در این کانال عضو شده و با انوع وام مسکن به زبانی ساده آشنا شوید.[/su_button]

[su_button url=”http://maskanbankblog.com/applications/” style=”3d” background=”#8cff21″ color=”#005f16″ size=”6″ wide=”yes” center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: mobile” text_shadow=”0px 1px 0px #ffffff”]اپلیکیشن های مفیدی در رابطه با انوع وام های مسکن دانلود کنید.[/su_button]

۰ ۰ vote
Article Rating
کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی
Subscribe
Notify of
guest
107 Comments
newest
oldest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
محمد
محمد
مهر ۲۷, ۱۳۹۷ ۸:۰۷ ق٫ظ

سلام من سال ۹۵ حسابی در بانک مسکن باز کردم و بعلت مبلغ حساب تعداد ۱۹ سهم اوراق به من تعلق گرفت که تا مدتی از طریق سایت بانک مسکن و زدن کد ملی قابل رویت بود ولی الان بانک بابت رویت کد کاربری و پسورد میخواد که من ندارم سوالم این بود که چطور میتونم برگه اوراق را دریافت کنم و آنرا به همسرم انتقال بدم لطفا راهنماییم کنید متشکرم

عادل
عادل
خرداد ۱۴, ۱۳۹۷ ۷:۰۱ ق٫ظ

با سلام هر چند وقت یه بار پیامک میاد که یک برگ و یا دو برگ اوراق به شما تخصیص یافت همچنین وسطای ماه هم سود اوراق ریخته میشه این سودهای ریخته شده مربوط به همان پیامک هاست یا اونا جدا هستن

ت
ت
فروردین ۳۱, ۱۳۹۷ ۷:۳۱ ب٫ظ

سلام ببخشید میخواستم بپرسم با خرید اوراق برای خرید خانه اون مبلغی که برای خرید اوراق هزینه کردم کلا میره؟یعنی اگه ۱۳ میلیون اوراق خریدم ۱۳ میلیون کلا از دستم میره و به علاوه اینکه بانک هم به روی وامی که میگیرم سود میکشه؟

فرامرز
فرامرز
اسفند ۲۱, ۱۳۹۵ ۸:۵۳ ق٫ظ

سلام با توجه به اینکه ۶ ماه من کامل شد و موجودی من هم کامل بود هنوز اوراق تخصیص نیافت رییس بانک می گوید حتما این ماه به شماه تعلق می گیرد ولی به خاطر تجمیع ممکن هست چند روز طول بکشد با توجه به اینکه امروز ۶ روز از ژانزدهم گذشته نظرتان چی هست؟

یسنا
یسنا
آذر ۲۹, ۱۳۹۵ ۶:۱۶ ق٫ظ

سلام من برای ۴۵ میلیون تومان وام اوراق خریدم اما قبل از گرفتن تسهیلات مبلغی برایم جور شد که دیگر نیاز به گرفتن وام ندارم ایا میتوانم اوراق را بفروشم؟

علی
علی
آذر ۱, ۱۳۹۵ ۱۰:۱۵ ق٫ظ

با سلام
در صورت تصفیه وام ۲۰ میلیونی که با خرید اوراق بوده آیا اوراق مجددا به ما بازگردانده می شود که بتوانیم آن را در بورس بفروشیم یا برای خانه جدید از آن وام دریافت نماییم.
با تشکر

زیبا
زیبا
آبان ۲۶, ۱۳۹۵ ۳:۲۶ ب٫ظ

با سلام.میخواستم بدونم برای یه خونه میشه دوتا اوراق زد؟ یعنی دوتا ۵۰ میلیونی؟

ناصر هاشمی
ناصر هاشمی
آبان ۲۴, ۱۳۹۵ ۵:۱۹ ب٫ظ

سید جان مطالب با زبان مفید نوشته شده ولی یه ذره دقت نظر لازمه مثلا در توضیح وام با سپرده نوشته حداقل شش ماه و یا نرخها و حسابها . البته غلط املایی هم ازت گرفتم😉😉😉

تقی
تقی
آبان ۲۲, ۱۳۹۵ ۹:۴۹ ب٫ظ

سلام
من می خوام وام مسکن زوچین از محل اوراق به مقدار ۷۲ میلیون بردارم. فقط یک ضامن من هماهنگ شده و نامه کسر از حقوقش مشکلی نداشته است.
همسرم خانه دار و بنده نیز حق التدریس دانشگاه هستم. البته مدیرعامل شرکتی نیز می باشم و همسرم از سهامداران شرکت است.
آیا حتما باید دو ضامن با نامه کسر از حقوق داشته باشیم؟ راهنمایی فرمایید/

ستاره
ستاره
آبان ۱۸, ۱۳۹۵ ۲:۱۶ ب٫ظ

سلام با مبلغ۸۶میلیون تومان طی۶ ماه چند برگ اوراق ودقیقا چه مبلغی تعلق می کیرد؟

احسان
احسان
آبان ۱۵, ۱۳۹۵ ۷:۵۶ ب٫ظ

سلام بنده حساب کد ۸۷۲۶ رو ۳ ماه پیش باز کردم
لطفاً بفرمائید باید میانگین موجودی بنده چقدر بشه تا از حداکثر سقف دریافت اوراق بهره مند شوم؟
بعلاوه میانگین کنونی بنده ۷۰ میلیون هست اما توضیحات ضد و نقیضی از کارمندان بانک دریافت میکنم و آنها حداکثر اوراق تخصیص داده شده رو با میانگین بالا ۷۲ برگ ذکر کردند مگر هر ۵۰۰ هزار تومن یک برگ تخصیص داده نمیشود!؟

علی
علی
شهریور ۱۴, ۱۳۹۵ ۷:۲۵ ق٫ظ

با عرض سلام و خسته نباشید …
میخواستم ببینم سود وامی که با استفاده از اوراق حق تقدم دریافت میشه با سود وام در حالت سپرده گذاری تفاوتی میکنه؟؟
(یا حالتی که وام با استفاده از امتیاز سپرده گذاری+خرید اوراق قابل دریافت است)
با تشکر

علی
علی
شهریور ۱۵, ۱۳۹۵ ۳:۵۵ ق٫ظ

سلام، ممنون از جواب سریعتون.
پس اگه درست متوجه شده باشم یعنی اگه از طریق خرید اوراق بخواییم وام بگیریم هم باید مبلغی (نه چندان کم!) رو بابت خرید اوراق بدیم، هم سود این وام بطور متوسط ۷/۵ درصد بیشتر از وام در حالت سپرده گزاری میشه؟؟ بعبارتی نرخ سود این وام یه چیزی حدود ۲۳ درصد میشه، درسته؟ (البته بسته به تعداد برگ تسه که خریداری میشه).

علی
علی
شهریور ۱۶, ۱۳۹۵ ۴:۲۲ ق٫ظ

سلام مجدد و واقعاً ممنون از راهنمایی و وقتی که گذاشتین…

شهرام
شهرام
مرداد ۲۰, ۱۳۹۵ ۶:۵۱ ب٫ظ

با سلام
بنده برای ۴٠ میلیون وام خرید خانه اوراق خریداری کردم
و حدودا ٧میلیون شد

ایا پول اوراق یا سود این اوراق رو پس از تسویه وام برایمان میدن
یا میتونیم این اوراق رو بعد از تسویه بفروشیم

سارا
سارا
مرداد ۱۷, ۱۳۹۵ ۱۰:۰۳ ق٫ظ

سلام و خسته نباشید
ممنون از وبلاگ خیلی مفیدتون. سوالم اینه که، به حساب سپرده ی من ۶۷ سهم اوراق تعلق گرفته. میخواستم بدونم اگه بخوام خودم از تسهیلاتش استفاده کنم آیا امکان استفاده از تسهیلات دیگه ای رو هم دارم؟با احتساب مبلغ وام این سهام که حدود ۳۳ میلیون تومان هست و سپرده ای که من دارم خیلی با مبلغ خونه فاصله دارم.

مجيد
مجيد
مرداد ۱, ۱۳۹۵ ۵:۰۱ ق٫ظ

سلام قربان خسته نباشید
بنده به دلیل گرفتن وام ۶٠ میلیونی ١٢٠ تا از اوراق بانک مسکن خریدم
اما به دلایلی الان دیگه نیاز به وام ندارم و نمی خوام وام بگیرم
الان می خوام این اوراق رو به فروش برسونم
آیا همین الان می شه این اوراق رو فروخت یا نه باید مدت زمانی رو صبر کنم؟

DniBki
DniBki
خرداد ۳۰, ۱۳۹۵ ۵:۵۸ ب٫ظ

سلام.خسته نباشید
این اوراق بعد از تسویه و باز پرداخت با بانک چی میشه ؟!
میشه دوباره فروخت؟

تسویه حساب چطور ؟
(یعنی باز پرداخت زود هنگام)

تسویه با اقساط چطور ؟
(یعنی بعد پرداخت‌اقساط و مراحل عادی)

سلیمانی
سلیمانی
خرداد ۲۷, ۱۳۹۵ ۱۰:۱۳ ب٫ظ

با سلام و تشکر از وبلاگ بسیار خوب شما
بنده و خانمم حدود ۱۰سال پیش ۱۸میلیون وام خرید بانک مسکن استفاده کردیم،حالا :
۱-میشه از حساب ممتاز بانک مسکن جهت خرید اوراق و سرمایه گذاری استفاده کنیم؟
۲-با صد میلیون تومان نقدینگی، چه پیشنهاد خوبی برای استفاده از حساب ممتاز دارید(یک حساب یا دو حساب باز کنیم، بهتر است؟)
بسیار سپاسگزار از لطف و حوصله شما

شاهین
شاهین
خرداد ۱۳, ۱۳۹۵ ۴:۵۸ ب٫ظ

سلام سوالی داشتم بنده میخواستم وام دریافت کنم آیا این وام ضامن احتیاج دارد؟ ضامنین شرایط خاصی باید داشته باشند؟ البته بنده داخل خبرها میخوندم بخشنامه بانک مرکزی وام های مسکن نیازی به ضامین ندارن چون خانه در رهن بانک است آیا صحت دارد چون واقعا پیداکردن ضامن بسیار سخت و نفس گیر است. متشکر

شاهین
شاهین
خرداد ۱۳, ۱۳۹۵ ۸:۴۴ ب٫ظ

ممنون که پاسخ دادید فقط متوجه گواهی درامد ثابت مستمر نشدم اگر اشتباه نکنم مشاغل لشگری و کشوری قابل اثبات هستند؟ چون در مشاغل بخش خصوصی بحث قرارداد موقت کار در میان است. در یکی از کامنت ها خوندم که حداقل حقوق باید سه برابر میزان پرداختی اقساط باشد آیا صحت دارد؟ متشکر

رضا قاطعی
رضا قاطعی
خرداد ۱, ۱۳۹۵ ۸:۰۷ ق٫ظ

درود بر شما
آیا سامانه اطلاع رسانی دیگری که به روز اطلاع رسانی کند موجوده چون سامانه بانک مدتی هست که به روز نیست مثلا برای حساب مادرم اوراق تخصیص یافته است و به فروش هم رفته ولی هنوز در سایت اعلام نشده.

س.ع
س.ع
اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۵ ۷:۰۲ ق٫ظ

سلام
من دیروز برگه های اوراقی که داشتم را برای فروش گذاشتم تا کی پولش برایم واریز مشه؟؟؟؟