انواع وام مسکن برای زوجین

انواع وام مسکن برای زوجین

امروزه با توجه به افزایش قیمت املاک مسکونی بانک مسکن بر ان شد تا در راستای رسالت اجتماعی خویش و خانه کردن آحاد مردم نسبت به افزایش قدرت خرید مردم جهت خانه دار شدن اقدام کند.

افزایش دو برابری مبلغ تسهیلات با استفاده از طرح زوجین از جمله راهکارهایی ست که بدین منظور اندیشیده شد  

طرح تسهیلات مسکن زوجین شیوه ای را پیش پای متاهلین گزارده که با استفاده از تسهیلات مسکن زوجین بتوانند مبلغ وام بیشتری دریافت کنند. البته از آنجا که در این نوع تسهیلات هم زوج و هم زوجه وام گیرنده هستند پس هر دو در مالکیت واحد مسکونی سهم دارند،  به نحوی که شش دانگ منرل باید بین زن و مرد تقسیم شود. 

تسهیلات زوجین بانک مسکن با استفاده از سپرده گذاری:

تسهیلات مسکنی که با استفاده از سپرده گذاری میتوان کسب کرد شامل صندوق مسکن یکم ، جوانان، صندوق پس انداز مسکن و صندوق پس انداز ساخت می باشد.که زوج و زوجه میتوانند با توجه به شرایط ونوع سپرده خود از روشهای زیر به منظور اخذ این نوع از تسهیلات استفاده کنند:

  • اگر هر دو نفر حساب مسکن جوانان داشته باشند میتوانند با استفاده از تجمیع دو وام و برابر با مجموع امتیازها وام مسکن دریافت کنند.
  • اگر هر دو نفر حساب مسکن یکم داشته باشند میتوانند تا سقف مقرر و برابر با مجموع امتیاز هر دو حساب، وام دریافت کنند. در این حالت سقف وام برای یک زوج در تهران ۱۶۰ میلیون، در شهرهای بزرگ ۱۲۰ میلیون و در سایر شهرها ۸۰ میلیون است.
  • اگر یکی از زوجین حساب جوانان و دیگری صندوق مسکن یکم داشت میتوانند تا سقف صندوق یکم تسهیلات دریافت کنند. سقف صندوق یکم بدین معنیست که در تهران امکان اخذ وام جوانان بالاتر از ۸۰ میلیون ریال به منظور تجمیع با امتیاز مسکن یکم همسر وجود ندارد.
  • اگر یکی از زوجین حساب جوانان و دیگری صندوق مسکن یکم داشت میتوانند تا سقف صندوق یکم تسهیلات دریافت کنند. سقف صندوق یکم بدین معنیست که در تهران امکان اخذ وام جوانان بالاتر از ۸۰ میلیون ریال به منظور تجمیع با امتیاز مسکن یکم همسر وجود ندارد.
  • تجمیع امتیازحساب مسکن یکم و صندوق پس انداز ساخت نیز ممکن است. البته این روش فقط برای ساخت واحد مسکونی قابل استفاده است.

تسهیلات زوجین با استفاده از اوراق ممتاز

در حالت عادی و در صورتی که زوج و زوجه هیچکدام سپرده ای برای وام ندارند میتوانند در تهران تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ تا سقف ۸۰ میلیون و در سایر شهرها ۶۰ میلیون وام دریافت کنند. 

البته اگر یکی از زوجین دارای سپرده وام بود میتوان تحت شرایطی وام زوجین دریافت کرد.

  • اگر فقط یکی از زوجین دارای سپرده مسکن یکم بود فرد دیگر می تواند با خرید اوراق تا سقف ۵۰ میلیون برای تهران، ۴۰ میلیون برای شهرهای بزرگ و ۳۰ میلیون برای سایر شهرها وام مسکن زوجین دریافت کند. در این حالت مجموع وام استفاده شده هر دونفر در تهران ۱۳۰ میلیون، در شهرهای بزرگ ۱۰۰ میلیون و در سایر شهرها ۷۰ میلیون است. 
  • اگر یکی از زوجین دارای حساب مسکن یکم بود و دیگری دارای امتیاز وام صندوق پس انداز مسکن ۲۰ میلیون تومانی، وی میتواند با خرید اوراق تا سقف اوراق (۵۰ میلیون در تهران، ۴۰ میلیون در سایر شهرها و ۳۰ میلیون در سایر شهرها) کسری امتیاز را جبران کرد.

کل وام تعلق گرفته در این حالت در تهران ۱۳۰ میلیون (۸۰ میلیون مسکن یکم+۲۰ میلیون صندوق پس انداز مسکن + ۳۰میلیون اوراق) . در شهرهای بزرگ ۱۰۰ میلیون (۶۰میلیون مسکن یکم+ ۲۰میلیون صندوق پس انداز مسکن+ ۲۰میلیون اوراق) و در سایر شهرها ۷۰ میلیون (۴۰ میلیون مسکن یکم +۲۰میلیون صندوق مسکن +۱۰ میلیون اوراق ) خواهد بود.

انواع وام مسکن برای زوجین
  • اگر فردی از زوجین دارای صندوق مسکن یکم و دیگری دارای وام جوانان بود در صورتی که امتیاز وام جوانان ایشان کمتر از سقف اوراق بود (۵۰ میلیون در تهران، ۴۰ میلیون در سایر شهرها و ۳۰ میلیون در سایر شهرها) فرد دوم میتواند ما به التفاوت را تا سقف اوراق (۵۰، ۴۰ و ۳۰) اوراق خریداری کند. 

در این حالت وام تعلق گرفته به هردو ۱۳۰ میلیون در تهران، ۱۱۰ در شهرهای بزرگ و ۷۰ در سایر شهرهاست. 

کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی

8
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
avatar
3 Comment threads
5 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
لطیف راستیمهریسید مسلم ثابتیمحمد Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
لطیف راستی
Guest
لطیف راستی

سلام من و همسرم یکسال صندوق مسکن یکم باز کردیم الان امتیاز وام هم بعداز یکسال تکمیل شده است.(شهرهای کوچک) باشرایط بازار ملکی با قدمت زیر۱۵سال گیر نمیاد.
حالا آیا میتوان از امتیاز این حسابها بصورت تجمیعی زوجین برای خرید واحد زیر ۲۰ سال استفاده کرد.واز سقف تسهیلات هر کدام۲۰ میلیون جمعا”۴۰ میلیون با نرخ مصوب۱۱درصد استفاده کرد؟ممنون

مهری
Guest
مهری

سلام .همسرم در مسکن یکم سپرده داشته الان از زمان مشخص شده هم ۵ ماه گذشته به دلیل گرانی مسکن فعلا نتوانسته ایم اقدام کنیم از ۳۰ تومنی که بیشتر از یک سال گذشته ما کل مبلغ باقی رو میتونیم برداریم مشکلی برای از دست دادن امتیازمان پیش نمیاد؟

محمد
Guest
محمد

سلام . بنده و خانمم یکسال سپرده در بانک گذاشتیم (۴۰و۲۰ میلیون) و حالا که قصد داریم موجودیمان را برداشت کنیم تا مثلا دو تا سه ماه دیگر خانه خریداری کنیم ، کارمند شعبه تهران به ما گفت اگر همه موجودیتان را برداشت کنید امتیازتان هنگام دریافت تسهیلات کسر می شود و فقط هنگام عقد قولنامه و تشکیل پرونده می توانید موجودی را برداشت کنید . آیا درست گفته است ؟