انواع وام مسکن برای زوجین

انواع وام مسکن برای زوجین

دسته بندی :

امروزه با توجه به افزایش قیمت املاک مسکونی بانک مسکن بر ان شد تا در راستای رسالت اجتماعی خویش و خانه کردن آحاد مردم نسبت به افزایش قدرت خرید مردم جهت خانه دار شدن اقدام کند.

افزایش دو برابری مبلغ تسهیلات با استفاده از طرح زوجین از جمله راهکارهایی ست که بدین منظور اندیشیده شد  

طرح تسهیلات مسکن زوجین شیوه ای را پیش پای متاهلین گزارده که با استفاده از تسهیلات مسکن زوجین بتوانند مبلغ وام بیشتری دریافت کنند. البته از آنجا که در این نوع تسهیلات هم زوج و هم زوجه وام گیرنده هستند پس هر دو در مالکیت واحد مسکونی سهم دارند،  به نحوی که شش دانگ منرل باید بین زن و مرد تقسیم شود. 

تسهیلات زوجین بانک مسکن با استفاده از سپرده گذاری:

تسهیلات مسکنی که با استفاده از سپرده گذاری میتوان کسب کرد شامل صندوق مسکن یکم ، جوانان، صندوق پس انداز مسکن و صندوق پس انداز ساخت می باشد.که زوج و زوجه میتوانند با توجه به شرایط ونوع سپرده خود از روشهای زیر به منظور اخذ این نوع از تسهیلات استفاده کنند:

  • اگر هر دو نفر حساب مسکن جوانان داشته باشند میتوانند با استفاده از تجمیع دو وام و برابر با مجموع امتیازها وام مسکن دریافت کنند.
  • اگر هر دو نفر حساب مسکن یکم داشته باشند میتوانند تا سقف مقرر و برابر با مجموع امتیاز هر دو حساب، وام دریافت کنند. در این حالت سقف وام برای یک زوج در تهران ۱۶۰ میلیون، در شهرهای بزرگ ۱۲۰ میلیون و در سایر شهرها ۸۰ میلیون است.
  • اگر یکی از زوجین حساب جوانان و دیگری صندوق مسکن یکم داشت میتوانند تا سقف صندوق یکم تسهیلات دریافت کنند. سقف صندوق یکم بدین معنیست که در تهران امکان اخذ وام جوانان بالاتر از ۸۰ میلیون ریال به منظور تجمیع با امتیاز مسکن یکم همسر وجود ندارد.
  • اگر یکی از زوجین حساب جوانان و دیگری صندوق مسکن یکم داشت میتوانند تا سقف صندوق یکم تسهیلات دریافت کنند. سقف صندوق یکم بدین معنیست که در تهران امکان اخذ وام جوانان بالاتر از ۸۰ میلیون ریال به منظور تجمیع با امتیاز مسکن یکم همسر وجود ندارد.
  • تجمیع امتیازحساب مسکن یکم و صندوق پس انداز ساخت نیز ممکن است. البته این روش فقط برای ساخت واحد مسکونی قابل استفاده است.

تسهیلات زوجین با استفاده از اوراق ممتاز

در حالت عادی و در صورتی که زوج و زوجه هیچکدام سپرده ای برای وام ندارند میتوانند در تهران تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ تا سقف ۸۰ میلیون و در سایر شهرها ۶۰ میلیون وام دریافت کنند. 

البته اگر یکی از زوجین دارای سپرده وام بود میتوان تحت شرایطی وام زوجین دریافت کرد.

  • اگر فقط یکی از زوجین دارای سپرده مسکن یکم بود فرد دیگر می تواند با خرید اوراق تا سقف ۵۰ میلیون برای تهران، ۴۰ میلیون برای شهرهای بزرگ و ۳۰ میلیون برای سایر شهرها وام مسکن زوجین دریافت کند. در این حالت مجموع وام استفاده شده هر دونفر در تهران ۱۳۰ میلیون، در شهرهای بزرگ ۱۰۰ میلیون و در سایر شهرها ۷۰ میلیون است. 
  • اگر یکی از زوجین دارای حساب مسکن یکم بود و دیگری دارای امتیاز وام صندوق پس انداز مسکن ۲۰ میلیون تومانی، وی میتواند با خرید اوراق تا سقف اوراق (۵۰ میلیون در تهران، ۴۰ میلیون در سایر شهرها و ۳۰ میلیون در سایر شهرها) کسری امتیاز را جبران کرد.

کل وام تعلق گرفته در این حالت در تهران ۱۳۰ میلیون (۸۰ میلیون مسکن یکم+۲۰ میلیون صندوق پس انداز مسکن + ۳۰میلیون اوراق) . در شهرهای بزرگ ۱۰۰ میلیون (۶۰میلیون مسکن یکم+ ۲۰میلیون صندوق پس انداز مسکن+ ۲۰میلیون اوراق) و در سایر شهرها ۷۰ میلیون (۴۰ میلیون مسکن یکم +۲۰میلیون صندوق مسکن +۱۰ میلیون اوراق ) خواهد بود.

انواع وام مسکن برای زوجین
  • اگر فردی از زوجین دارای صندوق مسکن یکم و دیگری دارای وام جوانان بود در صورتی که امتیاز وام جوانان ایشان کمتر از سقف اوراق بود (۵۰ میلیون در تهران، ۴۰ میلیون در سایر شهرها و ۳۰ میلیون در سایر شهرها) فرد دوم میتواند ما به التفاوت را تا سقف اوراق (۵۰، ۴۰ و ۳۰) اوراق خریداری کند. 

در این حالت وام تعلق گرفته به هردو ۱۳۰ میلیون در تهران، ۱۱۰ در شهرهای بزرگ و ۷۰ در سایر شهرهاست. 

[su_button url=”https://t.me/khanehdarshavim” target=”blank” style=”3d” background=”#2bafff” color=”#d8fbff” size=”6″ center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: location-arrow” text_shadow=”0px 1px 0px #00319b”]در این کانال عضو شده و با انواع وام مسکن به زبانی ساده آشنا شوید.[/su_button]

۰ ۰ vote
Article Rating
کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی
Subscribe
Notify of
guest
30 Comments
newest
oldest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
حسن
حسن
آبان ۲۱, ۱۳۹۸ ۲:۵۹ ب٫ظ

سلام من و همسرم حساب پس انداز مسکن یکم داریم که به حد نصاب نرسیده , آیا این امکان وجود دارد که بنده حساب را به پدر خانومم انتقال بدم و همسرم به مادرش؟

مرتضی
مرتضی
آبان ۲, ۱۳۹۸ ۱۱:۲۶ ق٫ظ

سلام آقای ثابتی برای دریافت وام مسکن یکم زوجین باید دو حساب جدا باز کرد یا نه یه حساب مشترک

طاها
طاها
مهر ۲۶, ۱۳۹۸ ۱۰:۰۴ ق٫ظ

با سلام.بنده سال گذشته اپارتمان در بافت فرسوده با وام زوجین خریدم ایا این وام قابل انتقال به اپارتمان جدید که در بافت فرسوده نمیباشد میتوانم انتقال دهم

سیدامیر حسینی
سیدامیر حسینی
شهریور ۳۰, ۱۳۹۸ ۴:۴۶ ق٫ظ

سلام آقای ثابتی.من میتونم امتیاز وام خودم رو به همسرم بدم و همسرم به مادرش؟

آوا
آوا
تیر ۱۹, ۱۳۹۸ ۴:۲۹ ق٫ظ

با سلام و تشکر از وقتی که برای پاسخ دهی می گذارید. آیا احتمال افزایش وام مسکن یکم با توجه به زمزمه هایی که می شود وجود دارد.

Malek
Malek
تیر ۵, ۱۳۹۸ ۴:۲۶ ق٫ظ

سلام
من و شوهرم حساب یکم داریم که هنوز به سقف امتیاز نرسیده، اما دیگه خونه ای با این قیمتها نمیشه خرید، آیا میشه من کمی از امتیازمو به شوهرم انتقال بدم تا اون هم به پدرش انتقال بده؟
خونه پدرشوهرم در بافت فرسوده هست و وام جانبازی روش اخذ شده، آیا از استعلام درمیاد؟

محمد
محمد
خرداد ۱۵, ۱۳۹۸ ۱۰:۳۸ ق٫ظ

با سلام
ملکی با وام مسکن یکم به صورت سه دانگ سه دانگ با همسرم خریده ام. آیا این امکان وجود دارد که من سه دانگ خودم را بطور رسمی به همسرم انتقال دهم؟

مهدی
مهدی
خرداد ۱۳, ۱۳۹۸ ۷:۳۶ ب٫ظ

سلام آقای ثابتی
من برای ساختمان سه طبقه، طبقه اول ماده صد گرفتم و شهرداری گواهی عدم خلاف صادر کرده ولی برای طبقه دوم وسوم پروانه گرفتم ایا میتوانم از تسهیلات مسکن استفاده کنم .ممنون از راهنماییتون

مهدی
مهدی
خرداد ۱۲, ۱۳۹۸ ۶:۴۷ ب٫ظ

سلام اقای ثابتی
در پروانه قید شده کاربری زمین تجاری خدماتی ولی شهرداری برای من پروانه مسکونی داده ایا این مورد در فرایند وام مسکن مانع ایجاد میکند یا نه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

امیرحسن
امیرحسن
خرداد ۱۱, ۱۳۹۸ ۴:۳۴ ق٫ظ

با سلام
همسرم سی و هشت میلیون اوراق در سال ۹۵ برای خرید خونه گرفت الان میخواهیم خونه رو بزرگتر کنیم آیا به من وام مسکن یکم تعلق میگیرد تا حساب مسکن یکم باز کنم و این وام رو برای خرید خونه که به اسم همسرم هست هزینه کنم؟ ما ساکن تهرانیم.
ممنون از راهنماییتون.

فرزام
فرزام
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸ ۱۲:۵۲ ب٫ظ

سلام من و پدرم دو تا حساب مسکن جوانان داریم که ۱۶ ساله باز کردیم و به حداکثر سقف وام رسیده اند حالا امکانش هست که من امتیاز وام رو بدم به همسرم و پدرم هم انتقال بده به من و در نهایت من و همسرم روی یک پلاک، از وام خانه اولی استفاده کنیم؟ ممنونم

لطیف راستی
لطیف راستی
بهمن ۲۸, ۱۳۹۷ ۴:۱۱ ب٫ظ

سلام من و همسرم یکسال صندوق مسکن یکم باز کردیم الان امتیاز وام هم بعداز یکسال تکمیل شده است.(شهرهای کوچک) باشرایط بازار ملکی با قدمت زیر۱۵سال گیر نمیاد.
حالا آیا میتوان از امتیاز این حسابها بصورت تجمیعی زوجین برای خرید واحد زیر ۲۰ سال استفاده کرد.واز سقف تسهیلات هر کدام۲۰ میلیون جمعا”۴۰ میلیون با نرخ مصوب۱۱درصد استفاده کرد؟ممنون

مهری
مهری
بهمن ۸, ۱۳۹۷ ۸:۵۹ ب٫ظ

سلام .همسرم در مسکن یکم سپرده داشته الان از زمان مشخص شده هم ۵ ماه گذشته به دلیل گرانی مسکن فعلا نتوانسته ایم اقدام کنیم از ۳۰ تومنی که بیشتر از یک سال گذشته ما کل مبلغ باقی رو میتونیم برداریم مشکلی برای از دست دادن امتیازمان پیش نمیاد؟

محمد
محمد
دی ۳, ۱۳۹۷ ۱۲:۱۶ ب٫ظ

سلام . بنده و خانمم یکسال سپرده در بانک گذاشتیم (۴۰و۲۰ میلیون) و حالا که قصد داریم موجودیمان را برداشت کنیم تا مثلا دو تا سه ماه دیگر خانه خریداری کنیم ، کارمند شعبه تهران به ما گفت اگر همه موجودیتان را برداشت کنید امتیازتان هنگام دریافت تسهیلات کسر می شود و فقط هنگام عقد قولنامه و تشکیل پرونده می توانید موجودی را برداشت کنید . آیا درست گفته است ؟

محمد
محمد
دی ۶, ۱۳۹۷ ۹:۲۱ ق٫ظ

بنده ۴۰ تومان گذاشتم که می توانم ۸۰ تومان بگیرم . خانم بنده هم حدود ۲۰ تومان گذاشت و ۴۰ تومان وام بعد از یکسال می تواند بگیرد. منظورتان همین سقف بوده است ؟