تسهیلات جعاله بانک مسکن

آشنایی با تسهیلات جعاله بانک مسکن

تسهیلات جعاله چیست؟ طبق تعریف دانشنامه ویکی پدیا جعاله در لغت به معنای مزدی است که در برابر انجام کاری قرار داده می‌شود. و در اصطلاح فقهاء صیغه‌ای است که ثمره آن به دست آوردن منفعتی است در برابر عوض، و شرط نیست کارمزد معلوم باشد. تعریف فقهی دیگر جعاله ملتزم شدن جاعل به دادن عوض است در قبال عملی که حلال و مقصود عقلاء است.
جعاله یک نوع عقد است. و جاعل با خواندن صیغه‌ای خود را ملزم می‌کند به این که هر کس فلان کار را برای او انجام دهد مستحق مزد و عوض است. مثلا زید حیوانش گم شده، می‌گوید هر کس حیوان گمشده مرا پیدا کند مبلغ صد تومان به او می‌دهم . جعاله از سه رکن تشکیل می‌شود.
۱- جاعل: کسی که درخواست انجام کار می‌کند.
۲- عامل: کسی که کار درخواستی را انجام می‌دهد.
۳- جُعل یا (جعیله): یا همان عوض و مزد.
در جاعل شرط است که بالغ و عاقل باشد و حاکم شرع او را از تصرف در اموالش منع نکرده باشد ولی در عامل شروط ذکر شده شرط نیست.
بانک مسکن به منظور تعمیر یا تکمیل واحدهای مسکونی اقدام به پرداخت تسهیلات جعاله با روش های زیر می نماید:

تسهیلات جعاله با سپرده:

سقف تسهیلات جعاله  اعطایی با سپرده  ۵۰ میلیون ریال می باشد که از سپرده گذاری همین مبلغ در طی ۶ ماه می توان نسبت به اخذ آن اقدام نمود.
نرخ سود تسهیلات جعاله بامدت بازپرداخت حداکثر تا ۲ سال:  ۱۴درصدنرخ و بامدت زمان بازپرداخت بیش از ۲ سال(حداکثر ۵ سال): ۱۵ درصد(درصورت سپرده گذاری بیش از یکسال یک درصد تخفیف نرخ سود در نظر گرفته می شود)

سقف وام جعاله از محل سپرده ۵ میلیون تومان و از محل اوراق ۱۰ میلیون تومان است

**تسهیلات گیرنده یک ماه بعد از انعقاد قرار جعاله ملزم به پرداخت اولین قسط می باشد.

تسهیلات جعاله از محل اوراق:

سقف تسهیلات اعطایی بدون سپرده و از محل اوراق  ۱۰۰ میلیون ریال می باشد که باید نسبت به خرید اوراق به همین میزان از فرابورس (هم از طریق شعب و هم کارگزاری) اقدام کرد.
نرخ سود جعاله از محل اوراق، ۱۸ درصد می باشد و حداکثر ۵ سال قسط بندی می شود.

انــــواع وثــایـــق تسهیلات جعاله:

الف-در قبال تنظیم قرارداد داخلی صرفا بر روی پلاکهای مورد ترهین بانک:(از بابت تسهیلات فروش اقساطی خرید ویا فروش اقساطی)
*میزان وثیقه دریافتی: به میزان مجموع اصل و سود تسهیلات
*ضمانت دریافتی: ضمانت دو نفر کارمند دولت یا کسبه دارای پروانه کسب معتبر و امضای تسهیلات گیرنده و ضامنین در ذیل قرارداد داخلی(ترجیحا گواهی اشتغال بکار یا جواز کسب معتبر از تسهیلات گیرنده و ضامنین اخذ گردد.)
توضیح: در تسهیلات توام در توثیق وثیقه غیر منقول ضمن تنظیم دو فقره قرارداد داخلی،صرفا یک فقره قرارداد رهنی تنظیم می شود.

ب- در قبال سپرده سرمایه گذاری بلندمدت یا سپرده کوتاه مدت ویژه:
* میزان وثیقه دریافتی: ۱۱۰ درصد مجموع اصل وسود
* ضمانت دریافتی: نیازی نیست

ج – در قبال ترهین ششدانگ وثیقه غیر منقول یا مازاد آن
* میزان وثیقه دریافتی: به میزان مجموع اصل وسود
* ضمانت دریافتی: اخذ درآمد ابرازی متقاضی

د- درقبال سپرده کوتاه مدت و حسابهای صندوق پس انداز مسکن،جوانان،صندوق ساخت ، ممتاز:
* میزان وثایق دریافتی: ۱۱۰ درصد مجموع اصل و سود تسهیلات
* ضمانت دریافتی: نیازی نیست

و- پرداخت تسهیلات تا سقف ۵۰ میلیون ریال به کارکنان دولت،با تنظیم قرارداد داخلی و ضمانت دو نفر کارمند دولت و اخذ گواهی درآمد و تعهد نامه سازمان متبوعه کارمند مبنی بر کسر اقساط ازحقوق تسهیلات گیرنده در صورت عدم پرداخت به موقع اقساط توسط تسهیلات گیرنده بر روی واحدهایی که در رهن بانک قرار ندارند.

    مدارک لازم جهت اخذ تسهیلات جعاله با سپرده :

وثیقه ملکی :
۱-    فرم تکمیل شده درخواست تسهیلات ( میزان تسهیلات متعلقه براساس آخرین ضوابط و مقررات حساب صندوق پس انداز مسکن محاسبه و در فرم درج می گردد. ) و صورت برآورد هزینه ساختمان همراه با کروکی و آدرس در ظهر آن .
۲-       اصل و فتوکپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی
۳-       اصل و فتوکپی سند مالکیت
۴-       گواهی درآمد متقاضی
۵-       رسید مبلغ پرداختی جهت علی الحساب ارزیابی
۶-       اصل و فتوکپی پایانکار ساختمانی درصورتی که همراه با تغییرات مورد نظر اضافات و تغییرات اساسی در ساختمان به عمل آید

کارمند بانک مسکن (معاون شعبه امیرکبیر آبادان) - علاقه مند به مباحث بانکی، مالی و اقتصادی

49
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
avatar
23 Comment threads
26 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
23 Comment authors
رضارضا عزتیحمیدمحمدعلی تقویآترینا Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
رضا
Guest
رضا

سلام
من سوال نداشتم خواستم
از حضورتون تشکر که با حوصله جواب دادین حتی به سوالای تکراری و بعضا طلبکارانه!:)
همیشه موفق باشین

رضا عزتی
Guest
رضا عزتی

سلام آقای ثابتی
آقا من تاریخ ۱۳۹۶/۱۱/۰۱ وام مسکن یکم زوجین با سپرده گرفتم، می خواستم بدونم میتونم الان وام جعاله یا وام دیگری روی همان سندی که در رهن بانک هست بگیریم؟
میزان وام ها چقد هست؟
آیا باید اوراق بگیرم؟
ممنون میشم یمقدار توضیحاتی بفرمایید

حمید
Guest
حمید

سلام مهندس جان
وام جعاله را بانک در روز محضر به خود خریدار می دهد یا به فروشنده؟ کلا آیا در روز محضر می دهد یا نه چند روز بعد تر؟
تشکر

محمدعلی تقوی
Guest
محمدعلی تقوی

سلام و خدا قوت
من الآن میخواهم واحدی را خریداری کنم که قبلا وام غیر زوج داشته. آیا میتوانم ضمن تکمیل وام تا سقف وام زوجین، وام جعاله هم دریافت کنم؟

آترینا
Guest
آترینا

سلام.یک سوال داشتم.من و همسرم حساب پس انداز مسکن یکم باز کردیم و ۷ ماه پیش امتیاز لازم رو کسب کردیم.بعد از اون هم تا الان ۱۰ تومن تو حساب هر کدوم از ما باقی گذاشتیم.الان نیاز به دریافت وام جعاله داریم.حتما باید اوراق بخریم؟ امتیاز اون ۱۰ میلیون که هر کدوم از ما تو حساب داشتیم نمیتونه به حساب جعاله منظور بشه با توجه به اینکه همزمان با افتتاح حساب پس انداز صندوق یکم،حساب جعاله رو هم باز کردیم ولی چیزی به اون حساب واریز نکردیم؟در صورت امکان سقف جعاله همون ۵ تومن میشه برای هر کدوم از ما… Read more »

مهران
Guest
مهران

سلام آیا من میتوانم با سند آپارتمانی که پروانه ساختش سال ۸۲ بوده و پایان کارش سال ۸۳ و تاریخ ثبت سندش سال ۸۴ بوده وام مسکن ۶۰میلیونی بگیرم درصورتیکه قبلا با این سند تسهیلات جعاله گرفته شده؟ همچنین اگر ۳۰میلیون پول ۱۰ماه بخوابونم اقساط وام ۶۰تومنی چقدر در میاد؟ ممنون میشم جواب بدید

مصطفی
Guest
مصطفی

سلام
بنده امتیاز وام ۸۰ م مسکن یکمم رسیده. حالا ۲۰ میلیون تومن دیگه هم نیاز دارم که میتونم جعاله بگیرم. ولی مشکلی که دارم اینه که اونجوری که من حساب میکنم سود وام جعاله بالای ۳۰ درصد است. وقتی ما برای ۲۰ تومن همون اول ۳ تومن اوراق میخریم این یعنی همون اول ۱۵ درصد سود. بعدش هم که طی ۵ سال سود ۱۷٫۵ درصد میپردازیم.
میشه راهنمایی کنید که مزیت این وام جعاله که انقدر سود سنگینی دارد چیست؟
آیا وام بهتری که سپرده گذاری نخواد در سیستم بانکی وجود ندارد؟ لطفا راهنمایی بفرمایید چون من ۲۰ تومن لازم دارم.

رضایی
Guest
رضایی

سلام میشه خواهش کنم جواب منو بدید؟ آیا کسی که از وام مسکن یکم زوجین استفاده میکنه میتونه همزمان وام جعاله هم بگیره؟ اگه میشه مبلغش چقدره؟ یا جعاله رو فقط با وام مسکن با خرید اوراق میدن؟

نادر
Guest
نادر

سلام. ببخشید من اگه ۱۰ ملیون سپرده بذارم برای وام جعاله میتونم ۱۰ ملیون وام جعاله بعد از شش ماه بگیرم با سود ۱۱درصد؟

مسعود سیمری
Guest
مسعود سیمری

سلام،من یک سند آ زاد منزلی در کوی فرهنگیان دارم،پایان کار ندارن،چون ظاهرا تیپ هستند،چندین سال وام مسکن اخذ شده،تسویه شده،آ یا نوعی وام هست که به سرعت بشه با وثیقه قرار دادن سند دریافت گرد،سقفش چقدره،ممنون

behnaz
Guest
behnaz

سلام خسته نباشید بنده قصد خرید خانه دارم میخواهم وام ۶۰میلیونی بگیرم چه مقدار باید بابت خرید اوراق خرج کنم؟اقساط وام چقدر است؟ونیز خانه مدنظرم خودش ۱۵میلیون وام دارئ که قابل ارتقا تا ۶۰ میلیون است آیا باید بازم اوراق بخرم؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید…

متقاضی وام مسکن
Guest
متقاضی وام مسکن

سلام آقای ثابتی، نماز روزه هاتون قبول، یه سوال داشتم:
افزایش تسهیلات جعاله مسکن ، فقط مشمول تسهیلات از محل اوراق می شود، یا مبلغ تسهیلات جعاله از محل سپرده هم افزایش داشته؟

مهدی
Guest
مهدی

سلام خسته نباشید، بنده برای تعویض مسکن (خرید خانه با سال ساخت کمتر) از طرف بنگاه املاک پیشنهاد خرید وام ۴۰ میلیونی و خرید اوراق جعاله ۱۰ میلیونی داده شده است درحالی که هیچ تجریه و اطلاعاتی در این زمینه ندارم، ضمنا تمامی اقساط ۱۷ میلونی خانه کنونی خود را پرداخت نموده ام و حدود ۲ میلیون می ماند که قصد دارم آن را فک کنم، خواهشمندم در خصوص این وام ها و اوراق به من اطلاعات کاملی بدهید چون قصد دارم روی این نوع پول حساب کنم ولی کمی نگران هستم، سپاسگزارم.

حامد ندافی
Guest
حامد ندافی

سلام با عرض خسته نباشی . من وام ۱۸ م مسکن دارم که چند سالی هست پرداخت می کنم و بدلیل جابجایی منزل کل وام رو به در بانک سپرده کردم تا سند منزل جدید حاظر بشه م خواستم بپرسم می تونم همزمان با وام قبلی وام جعاله هم بگیرم ؟

علایی
Guest
علایی

با سلام
من تا حالا خونه نداشتم، جدیدا تونستم با قرض و قوله ی خونه وکالت محضری خریداری کنم…
می خواستم بدونم میتونم از وام جعاله استفاده کنم بابت باز پرداخت بدهی هام؟؟
ممنونم

حسین
Guest
حسین

سلام و عرض ادب
ببخشید این جمله (درقبال سپرده کوتاه مدت و حسابهای صندوق پس انداز مسکن،جوانان،صندوق ساخت ، ممتاز) رو توضیح میدین ؟ یعنی میتونیم حساب ممتاز خودمون تو بانک رو به عنوان ضمانت قرار بود؟ اگه بله شرایطش چیه و آیا ضامن دیگه ای هم میخواد یا فقط حساب خود فرد کفایت میکنه

ملیحه
Guest
ملیحه

سلام، من دو روز پیش حساب پس انداز جعاله باز کردم، ولی تو فرم افتتاح حساب، کارمند بانک نوع حساب رو نوشته بود جاری بدون چک، خواستم بدونم، این همونه؟ شش ماه دیگه نرم وام ندن باز؟ اصلا کارمنده توضیح نمیداد، نمیدونست سقف وام جعاله چقدره و شرایطش چیه، ولی ممنون از سایت خوبتون که به جواب تمام سوالام رسیدم، چون ازین کارمندای کم حوصله هیچ چی نمیشه فهمید.

پارسا
Guest
پارسا

با عرض سلام و وقت بخیر
برای برای استفاده از تسهیلات مسکن زوجین به صورت وام مسکن یکم (۸۰م) و وام اوراق (۵۰م) + جعاله آیا سقف استفاده از اوراق و جعاله همون ۵۰م و ۱۰م میباشد؟ و آیا لازم است اوراق تسه ۹۴۰۸ به بعد خریداری بشه یا محدودیت خاصی بجز محدودیت ۲ساله ندارد؟

ممنون از راهنمایی شما

مجتبی
Guest
مجتبی

سلام- آیا امکان سپرده گذاری کمتر از ۵ میلیون (مثلا ۲/۵ میلیون) برای مدت بیشتر (مثلا یک سال) برای اینکه سقف ۵ میلیون از محل سپرده را دریافت کنیم، محیا است؟

رضا
Guest
رضا

جسارتا یه سوال دیگه هم داشتم، آیا وام جعاله هم مثل مسکن یکم قابل انتقال هست؟